Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Prepare for trouble and make it double (post) :stuck_out_tongue:

Έτσι ήταν. Σε εμάς, όλο το γυμνάσιο/λύκειο (και με εξαιρέσεις από δημοτικό για μερικά) τα άκουγε. Και Green Day, My Chemical Romance, Lamb of god, A7X, κλπ κλπ, αλλά στην ώρα τους όλα.

7 Likes

hehe ετσι ηθελα να περασω το μηνυμα μου εντονα. :japanese_ogre: WIZARD ΡΕΕΕΕΕΕ :japanese_ogre:

3 Likes

Slipknot άργησα να εκτιμήσω, στο All Hope is Gone με έπιασαν ( κοιτα να δεις ωραίο θέμα , μαλακωνεις τον ήχο σου , ανοιγεσαι σε πιο mainstream κοινό που ανακαλύπτει και τα παλιότερα και γίνεται μεγάλος φαν, οι ήδη φαν γκρινιάζουν αλλά δες τι πέτυχαν , διευρυμένο ακροατήριο)

θυμάμαι κάποιους να ακούνε φανατικά, όχι πολλούς δεν μου έτυχε τέτοιος κύκλος

SOAD ναι χιτακια περισσότερο αλλά τα ακούγαμε ολοι

LP ένιωσα το μεγαλύτερο γκελ

2 Likes

Three Days Grace, Taking Back Sunday, Panic! at the Disco, My Chemical Romance, Bullet For My Valentine, Funeral For A Friend, Alesana, RHCP, Evanescence, Within Temptation, Marilyn Manson, κι αυτά τα 3, ευχαριστώ.

5 Likes

Ναι ναι κι αυτοί. Ειδικά με American Idiot εξωπραγματικό breakthrough

Προσθέτω και Evanescence με fallen

3 Likes

Και Green Day. Mε Avenged Sevenfold άργησα λίγο να εξοικειωθώ, με LoG ποτέ. ;p

2 Likes

Ναι ρε και σε μας γινόταν χαμός ειδικά με MCR και Green Day τη περίοδο 2004-2006 για προφανείς λόγους…

3 Likes

προτρεχετε ρε - ενας μηνας μενει μεχρι να ανοιξουν τα floodgates.

…οτι ειναι αμφοτεροι οι καλυτεροι δισκοι της δεκαετιας εννοεις φανταζομαι.

6 Likes

Α να, τον χαμό με Evanescence τον έχω ζήσει από πολύ πιο κοντά. Και με Green Day ίσως.

Κι εγώ θα αργήσω πολλά χρόνια ακόμα. ;p

Αυτό είναι το κλου πάντως. Τα έχω ξαναπεί/γράψει κ δεν υπάρχει λόγος να κουράζω, αλλά έτυχα σε παρέα που τα ροκ της ακούσματα λόγω γονέων/αδερφών κλπ ήταν κλασικά. Η μία άκουγε sabbath, doors και zeppelin και ο άλλος maiden και παπακωνσταντίνου, δεν είχαμε δηλαδή και ιδιαίτερη επαφή με το “τώρα” του είδους.

2 Likes

Άστα, που να στα λέω, Κατρίνα μου, η δική μου παρέα άκουγε κυρίως έντεχνο και ελαφρολαϊκό, με εξαίρεση τον καλύτερό μου φίλο, που ψαχνόταν σαν κι εμένα.

2 Likes

Ωραίες εποχές, μουσικά μιλώντας, στις αρχές των '00s. Στην ίδια τάξη μάθαινες από διαφορετικά άτομα (και video games) από Outkast, RHCP και Offspring μέχρι Slipknot, Rancid και Rotting Christ, τοπ.

7 Likes

3 Likes

Ειλικρινής ερώτηση.

Πώς γίνεται να βάζεις άλμπουμ που άκουσες πριν λίγο, ψηλότερα από άλμπουμ που ακούς για χρόνια?

Το έχουν κάνει κι άλλοι χρήστες και δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται.

Προσωπικά, πρέπει να έχω αναφέρει μόνο άλμπουμ που έχω σχέση τουλάχιστον ενός έτους και πολύ στενή (πχ Foo Fighters debut με αμέτρητες ακροάσεις).

Σχόλια τύπου “τι σημασία έχει, ένα παιχνίδι είναι” κτλ, θα αγνοηθούν :stuck_out_tongue_closed_eyes: (όχι από σένα, γενικά το λέω).

3 Likes

Εγώ από συμμαθητή μου μεταλλά έμαθα τους Bolt Thrower στο λύκειο, στέλνει στη διπλανή μου το the Killchain (με ποια λογική), το παίρνω εγώ από κείνη και αυτή το γύρισε στο ποπκλαμποσκυλάδικο (ποτέ της δεν άκουγε ροκ, ούτε καν υπόνοια). Οι μεταλλάδες δεν με κοιτάζαν καν. ;p

Edit: εγώ πήγα στη συναυλία τους, ο συμμαθητής μου όχι.

1 Like

Πόσο διαφορετικός κόσμος παίζει να ήταν το δικό μου σχολείο από τα δικά σας :sweat_smile: Μόλις λίγα χρόνια πριν από την εποχή που λέτε, εκεί γυμνάσιο προς λύκειο όλοι όσοι άκουγαν “ξένα” από ροκ/μέταλ (γιατί λίγο πολύ όλοι ακούγανε Τρύπες και Ξύλινα Σπαθιά) άκουγαν Maiden, Rory, Purple, Savatage, Manowar και οι πιο “ακραίοι” Cradle of Filth.

10 Likes

ε έχουμε και μια ηλικιακή διαφορά ωστόσο ;p

1 Like

Φτιάξε καφέ να στα πω :stuck_out_tongue:

A7X με έπιασαν στο Nightmare, BFMV εγώ έδωσα σημασία στο Scream Aim Fire

εξάλλου πολλή και πολύ μουσική άκουσα από τα 17 και μετά

2 Likes

Και σε μας ελληνικό rock στο γυμνάσιο, Λύκειο όμως metal. Οι πιο πολλοί “ροκάδες” του γυμνασίου, εκεί το γύρισαν.

Λίγοι μεταλ, πολλοί pop και ελληνικά κτλ, “σοβάρεψαν”.

1 Like

.

3 Likes

Λεπτομέρειες

1 Like