Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Φθάσαμε λοιπόν αισίως στην 52η εβδομάδα του χρόνου να κάνουμε ανασκόπηση του 2021, του 52ου έτους δηλαδή από το 1970 με το οποίο ξεκίνησε το παιχνίδι! Λες και ήταν χθες μοιάζει (και το 2021, αλλά και) το ξεκίνημα αυτό του παιχνιδιού, όταν τις πρώτες μέρες του χρόνου που φεύγει, ο φίλος @anhydriis έκανε την πρώτη δημοσίευση και ανέλυε την ιδέα του, καλώντας τους υπόλοιπους να συμμετέχουν.
Ένα ημερολογιακό έτος και πάνω από 13000 αναρτήσεις αργότερα, είδαμε μεταξύ άλλων, τον αρχικό αριθμό των 27 συμμετεχόντων να φτάνει σε κάποιες περιπτώσεις τους 63, παλιούς χρήστες να ενεργοποιούνται ξανά και νέους να εγγράφονται ειδικά για αυτό τον λόγο, να γίνονται πράξη στην πορεία ορισμένες πολύ καλές ιδέες που εμπλούτισαν το όλο format, διαβάσαμε προτάσεις για LPs που τελικά μας ενδιέφεραν, αλλά και πολύ ωραία κείμενα για πράγματα που μπορεί να μη μας συγκινούν και τόσο, και δημιουργήθηκε σταδιακά μια πολύ μεγάλη, πολυσυλλεκτική δεξαμενή πληροφορίας και μάλιστα με αυστηρά χρονολογική σειρά, στην οποία μπορεί οποιοσδήποτε ανά πάσα στιγμή να ανατρέξει για να δει τι έχει ειπωθεί για κάποιο δίσκο/συγκρότημα/χρονιά. Αν αναλογιστεί κανείς τη διαδικασία του να καταρτίζει επί ένα ολόκληρο χρόνο, μια λίστα κάθε βδομάδα (και αρκετοί εξ ημών να γράφουμε και συνοδευτικά “σεντόνια”) συνειδητοποιεί ότι δεν είναι κάτι ευκαταφρόνητο – για να μην πούμε για τον κόπο και την φροντίδα που κατέβαλλε ο “θρεντοκράτορας”!

Το θεαματικότερο επίτευγμα όμως ήταν ότι σχηματίστηκε, κατά μια άποψη, μια αίσθηση κοινότητας μεταξύ των συμμετεχόντων, ένα μικρό “forum εντός του forum”! Δεν ξέρω, αλλά αμφιβάλλω αν έχει υπάρξει άλλο τόπικ που να συγκέντρωνε επί μακρόν το ενεργό ενδιαφέρον τόσο πολλών (συνολικά κατά καιρούς έχουν συμμετάσχει στις ψηφοφορίες 69 διαφορετικοί χρήστες, και κρίνοντας από τις καρδούλες σε διάφορες αναρτήσεις, το παρακολουθεί και κόσμος που δεν ψηφίζει!) και με τόσο διαφορετικά μουσικά γούστα!
Μέσα από αυτή την διαδικτυακή συνύπαρξη γνωρίσαμε καλύτερα τις προτιμήσεις του καθενός, εκτιμήσαμε αυτούς που “τα λένε ωραία”, αλλά και αυτούς που… ακούν τα ωραία (σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα οι δύο αυτές ιδιότητες συναντώνται στο ίδιο άτομο) και πυροδοτήθηκαν πολλές συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων – ΟΚ, και κάποιες όχι και τόσο ευχάριστες καταστάσεις, αλλά συμβαίνουν αυτά στα δημοφιλή thread!
Θα κλείσω λοιπόν αυτόν τον μίνι απολογισμό, εκφράζοντας ξανά την βεβαιότητα ότι το παρόν νήμα θα μείνει ως σημείο αναφοράς για το rocking forum και δεν θεωρώ καθόλου πως υπερβάλλω!

Επί του προκειμένου τώρα, λόγω των ημερών και επειδή εξάντλησα την πολυλογία μου στην εισαγωγή, θα παραθέσω τις ψήφους για την πεντάδα του 2021 με λίγα λόγια αυτή τη φορά! Για πάμε:

1. Iron Maiden - Senjutsu (戦術)

Και μόνο η κυκλοφορία ενός νέου Maiden δίσκου μετά την περιπέτεια της υγείας του Dickinson και μέσα στην πανδημία ήταν σπουδαία υπόθεση, πολλώ δε μάλλον όταν το αποτέλεσμα αντλούσε από όλες τις πτυχές των Maiden-ικών κεκτημένων (και ακόμα παραπάνω) και δικαίωσε τόσο τους ίδιους, όσο και όλους εμάς που νιώθουμε την ίδια έξαψη της προσμονής για ένα καινούριο LP των Irons, όσες φορές κι αν το έχουμε βιώσει! ΠANTA Maiden!

2. Green Lung - Black Harvest

Στο δεύτερο LP τους οι Green Lung εμφανίζονται βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς. Τα riffs και τα solos ακούγονται ακόμη πιο πειστικά, τα πλήκτρα μαγεύουν όντας ιδανικά ενταγμένα στην οικονομία των τραγουδιών, και οι φωνητικές γραμμές εξακολουθούν να είναι το μεγαλύτερο θέλγητρο σε βαθμό που να μην κρατιέσαι να τραγουδήσεις τα εμπνευσμένα, “λαχταριστά” choruses!

3. Count Raven - The Sixth Storm

Μπορεί οι Count Raven να μην υπήρξαν ποτέ οι παραγωγικότεροι ή οι συνεπέστεροι αναφορικά με τις δισκογραφικές τους εμφανίσεις, όμως στον τομέα του παραδοσιακού doom είναι από τους πιο αξιόπιστους ποιοτικά, κι ας μη γνωρίζουμε με βεβαιότητα πότε και αν θα ξανακούσουμε κάτι νέο από αυτούς!

4. Wheel – Preserved In Time

Ένα εντυπωσιακό σύνολο που, μολονότι κινείται στο φάσμα του “αργού”, δεν καταντάει ποτέ κουραστικό μιας και οι εθιστικοί ρυθμοί εναλλάσσονται και “σε κάθε γωνιά” παραμονεύει μια απρόσμενη εξέλιξη!

5. Pharaoh – The Powers Τhat Be

Η πέμπτη τιμητική θέση ας πάει στους αφανείς, “μεταχρονολογημένους” ήρωες του USPM που επέμεναν και επιμένουν σε πείσμα της αφιλόξενης για το είδος εποχής!

Επίσης, δυνατά την πόρτα της πεντάδας χτύπησαν και οι κυκλοφορίες από τους Mastodon, Gojira, Carcass, Khirki και Need!

Αυτά τα ολίγα από εμένα για το 2021. Με την ευκαιρία λοιπόν της ολοκλήρωσης του κύκλου των “52 χρόνων μουσικής σε 52 εβδομάδες”, (οτιδήποτε από εδώ και πέρα είναι επέκταση του αρχικού) να ευχαριστήσουμε για άλλη μια φορά τον @anhydriis για την ιδέα και την επιμέλεια της παρουσίασης.
Ήταν ομολογουμένως μια απόλαυση!

Καλή χρονιά με υγεία να έχουμε!

38 Likes
  1. Mastodon - Hushed and Grim
  2. The Ruins of Beverast - The Thule Grimoires
  3. Volbeat - Servant of the Mind
  4. Potochkine - Sortilèges
  5. Gojira - Fortitude
28 Likes

1.Gojira - Fortitude - Δεύτερο βήμα για άνοιγμα σε μεγαλύτερο κοινό, ένας δίσκος που κάποτε θα μνημονεύεται όπως σήμερα το Black Album ή το Painkiller.

2.Pretty Reckless - Death by Rock and Roll - Βλέπεις mainstream, είναι καλόοοοοο…

3.Turnstile - Glow On - Party Punk σφηνάκι.

4.Neighborhood Brats - Confines Of Life - Harvey Weinstein is a symptom.

5.The Limit - Caveman Logic - Bobby Liebling ξεκίνα μια θρησκεία να σε ακολουθήσουμε.

6.Khirki - Κτηνωδία - Της πατρίδας μου η σημαία έχει χρώμα ροκ ν ρολ.

7.Green Lung - Black Harvest - Πιο πολύπλοκο από το πρώτο, αλλά αγαπήσαμε.

8.Actors - Acts of Worship - Dream Pop πιο σκοτεινών Depeche Mode.

9.Halocraft - A Mother to scare away the darkness - Μπορείς να πεις ιστορία και μόνο με instrumental.

10.Count Raven - Sixth Storm - Old School Doom-ίλα.

11.The Cold Stares - Heavy Shoes - Μπύρα, κέφι, κιθάρες, τραγουδιστά ρεφρέν.

12.Green Leaf - Echoes From A Mass - Μελαγχολικό Stoner.

13.Wheel - Preserved in Time - Old School Doom-ίλα νούμερο 2.

14.Black Soul Horde - Horrors From the Void - Ο Κθούλου ήταν Ελάνιος πρώτοι εδώ!

15.Iron Maiden - Senjutsu - Για τις παλιές αγάπες μη μιλάς.

34 Likes

2021

Mastodon-Hushed And Grim
Turnstile-Glow On
Iron Maiden-Senjutsu
Helloween-Helloween
Gojira-Fortitude

εξώφυλλο

35 Likes

2021

  1. Amenra - De Doorn

  2. Tribulation - Where The Gloom Becomes Sound

  3. Swallow the Sun – Moonflowers

  4. Harakiri for the Sky – Mære

  5. Need- Norchestrion: a song for the end

Bonus: The ruins of Beverast - The Thule Grimoires
Σχετικά προσφατη ανακάλυψη

32 Likes

Πολυ καλος δισκος αλλα δεν υπαρχει καμια μα καμια περιπτωση να μνημονεύεται σαν τα 2 που αναφερεις. Βασικα δεν υπαρχει περιπτωση να μνημονεύεται.

3 Likes

Άποψη μου φίλε no hate

1 Like

Ναι και εγω την δικια μου λεω.

Amen! and as always , a great text courtesy of @Ian_Metalhead

5 Likes

2021

Κάπου εδώ ψηφίζω και εγώ για τελευταία φορά (για το βασικό πακέτο των 52). Χορτάσαμε μουσικές φέτος και η αλήθεια είναι ότι εγώ από την μεριά μου το καταευχαριστήθηκα (αν και το 2023 μουσικά θα μας κυνηγάει :joy: :joy: :joy:). Μεγάλος στόχος να κάνουμε το βιβλίο που θα συνοψίσει όλη αυτή την προσπάθεια και αυτό είναι δέσμευση!!

:ninja:

5. Lorna Shore - …And I Return to Nothingness

LornaShoreAIRTN

Το Immortal του 2020 υπήρξε η μέγιστη στιγμή στην ιστορία της μπάντας μα η φυγή του CJ McCreery που ακολούθησε δημιούργησε αμφιβολίες για το μέλλον της. Η απάντηση έφερε το όνομα Will Ramos και ήταν καθηλωτική. Το πρώτο εκ των τριών κομματιών (To the Hellfire) του EP έκανε το deathcore βάιραλ με τις απόκοσμες κραυγές του, ενώ και τα άλλα δύο κομμάτια είναι άψογα. Ρομαντικό death-black έφτασε η ώρα σου!

4. Architects - For Those That Wish To Exist

ArchitectsFTTWTE

Αδικημένο. Μα και ίσως δικαίως παραμελημένο είτε λόγω της καραντίνας είτε του ότι έπρεπε να κρατηθεί στο ίδιο ύψος με τα 4 θεϊκά προηγούμενα albums, το FTTWTE είναι ένα best of φτιαγμένο από καινούργια κομμάτια. Μου κράτησε απίστευτη παρέα στον δεύτερο χρόνο του κορονοϊού, πήγε την μπάντα ένα βήμα παραπάνω και την έβγαλε από έναν πετυχημένο μεν κύκλο, έναν κύκλο πόνου δε. Πιο απενοχοποιημένοι, εκτίθενται περισσότερο, πιο συμφωνικοί, πιο pop, πιο uptempo. Ο δίσκος τα έχει όλα και έχει και μια κομματάρα bigger than life (Impermanence) με τον Winston των Parkway Drive! Α! Έχει και Animals και έχει και έκδοση με συμφωνική ορχήστρα!!

3. Trivium - In The Court Of The Dragon

TriviumIntheCourtoftheDragon

Ότι έχτιζε ο Heafy τόσα χρόνια και ιδίως από το 2017 και μετά με τα The Sin and the Sentence και What the Dead Men Say (2020) όλα έρχονται και κορυφώνονται εδώ. Μοντέρνο metal. Ο ορισμός. Με τα μεγάλα του ριφ, τις επικές στιγμές του, τα progressive στοιχεία του, όλα εδώ! Εδώ μέσα ζουν το πνεύμα και το όραμα των μεγάλων δίσκων του παρελθόντος. Πόσο κρίμα που αυτός ο δίσκαρος έπεσε στα χρόνια αυτά, πόσο κρίμα που δεν μας έλαχε να τους δούμε και εδώ.

2. Knocked Loose - A Tear in the Fabric of Life

21 λεπτά αρκούν. Αρκούν για να κάνεις το hardcore contemporary art. 21 λεπτά ηχητικού ολέθρου, 21 λεπτά οπτικού παρολογισμού στο βίντεο κλιπ που συνοδεύει την κυκλοφορία. Breakdown στο breakdown χτίζεται μια ολόκληρη σκηνή. Η μπαντάρα φοράει τα κατάμαυρα της και διαλύει τα σύμπαντα. Έχει και άλλο για την κορυφή; Επόμενη στάση στο 2023 και τα λανθιμικά Upon Loss Singles.

1. Turnstile - Glow On

Glow_On_(Turnstile)

Όταν οι καιροί ζορίζουν, όταν αγχώνεσαι για κάτι, όταν όλα σε στριμώχνουν, για κάθε μαύρη στιγμή υπάρχει και ένα συννεφάκι στον ροζουλί ουρανό για να σου φτιάξει τη μέρα. Στον ροζουλί ουρανό των Turnstile υπάρχει αυτό που πάντοτε ποθούσες. Αυτός δεν είναι δίσκος. Είναι το statement της νέας γενιάς.

Εξώφυλλο της Χρονιάς

LornaShoreAIRTN

Lorna Shore - …And I Return to Nothingness

35 Likes

Αυτό μέχρι και σε μένα (ψιλο)άρεσε. Αυτό τα λέει όλα.

1 Like

@anhydriis et al.

Σίγουρα θα έχει συζητηθεί παραπάνω κι εκτενώς (συμπαθάτε με, λοιπόν, που επανέρχομαι), αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό διαβάζω κάπως διαγώνια ό,τι γράφεται πέραν των λιστών, λόγω έλλειψης χρόνου, ποιο είναι το πλάνο του παρόντος topic;

Θα ψηφίσουμε για το 2022 και τέλος ή τελειώνουμε με το 2021;

Επίσης, έχει πέσει η πρόταση να μαζευόμαστε στο παρόν topic επετειακά μια φορά τον χρόνο και να βάζουμε τις πεντάδες της χρονιάς που κλείνει, έτσι για να είναι όλα σε ένα και νοικοκυρεμένα;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την ανατροφοδότηση.

12 Likes

με το 2021 κλείνουμε το κυρίως πιάτο. Συνεχίζουμε με 22 και 23 τις επόμενες δύο βδομάδες (sequel χρονιές) και γυρνάμε τον χρόνο πίσω μετά για το prequel με τη δεκαετία του 60.

εξαιρετική ιδέα, εννοείται!

12 Likes

Θα έχουμε κανα διάλειμμα?

2 Likes

Τα 60ς ειναι το διαλειμμα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

με τη νεα χρονια εχω σκοπο να ακουσω εναν δισκο απο καθε χρηστη, ειτε που μου κινησε το ενδιαφερον ειτε που δεν θα ακουγα ποτε υπο αλλες συνθηκες

δεν εχω σημειωσει τπτ βεβαια οποτε θα δειξει

8 Likes

Που υπαρχει αυτη η πληροφορια;

Υπαρχουν ολες οι επιλογες ολων των χρηστων για ολες τις χρονιες στο εξελοφυλλο.

ναι το ξερω, απλα δεν εχω διαλεξει δισκους

Έγραψε ο μόνος που σίγουρα δεν χρειάζεται διάλειμμα για τα 60s :stuck_out_tongue_winking_eye: