Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

2021

1. Leprous - Aphelion
Οταν βγαζουν οι Leprous δισκο, οι υπολοιποι μπορουν να ελπιζουν για την δευτερη θεση στην καλυτερη. Αν θυμαμαι καλα σε αυτο το site ο συγκεκριμενος δισκος δεν ελαβε και τεραστιας αναγνωρισης, αλλα στα δικα μου τα αυτια ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η μεγαλυτερη μπαντα των τελευταιων 10 χρονων μετα το Congregation. Δεν εχω απολυτως κανενα παραπονο απο το Pitfalls, αλλα το Aphelion ειναι μιση κλαση ανωτερο απο ολες τις αποψεις. Το groove στο οποιο εστιασαν αυτην την φορα περισσοτερο απο ποτε, αναδεικνυει ολα τα τραγουδια, και κανει στιγμες οπως Silhouette και Have You Ever? να αποτελουν δυο απο τις πολλες κορυφες του δισκου. To The Silent Revelation το ειχα λατρεψει ηδη απο το πρωτο ακουσμα, ενω πιο ιδιαιτερες και μελωδικες συνθεσεις οπως All The Moments και The Shadow Side ειναι τα αγαπημενα μου τραγουδια στον δισκο (μαζι με το Have You Ever?). Οταν προσθετεις σε αυτα και ηδη κλασικα τραγουδια για την μπαντα σαν τα Out Of Here, Running Low, Castaway Angels και On Hold, εχεις ενα αριστουργημα. Το μοναδικο τραγουδι που μερικες φορες τρωει σκιπ (βολικο μιας και κλεινει τον δισκο) ειναι το Nighttime Disguise, που η μπαντα εγραψε μαζι με μια μεριδα οπαδων σε livestream που διηρκεσε μερικες ωρες εν μεσω της πανδημιας. Δυστυχως αυτη η μεριδα hardcore οπαδων ηταν σε μεγαλο βαθμο ατομα που θα ηθελαν απο τους Leprous να παιζουν οπως στο Bilateral μεχρι να σβησει ο ηλιος, αρα το αποτελεσμα βγηκε αναχρονιστικο, οπως αναμενοταν.

2. Gojira - Fortitude
Οπως ισως εγραψα στην περιγραφη του Magma, ανακαλυψα τους Gojira το καλοκαιρι του 2020 οταν κυκλοφορησαν το υπερτραγουδι των 7 ηπειρων και των 10 θαλασσων με τιτλο Another World. Ευτυχως το συνοδευσαν με ενα σωρο αλλες υπερτραγουδαρες, οπως τα Born For One Thing, Amazonia, New Found, The Chant, Sphinx και The Trails. Μαζι με το Magma, οι δυο καλυτεροι τους δισκοι για μενα, και ανυπομονω για την συνεχεια. Τεραστια μπανταρα που αποτελει μαζι με τους Leprous οτι καλυτερο υπαρχει εκει εξω στον σκληρο ηχο.

ab67616d0000b27364cc86c9443b8d9ee189ca2d

3. Dream Theater - A View From The Top Of The World
Μετα απο 25 χρονια που ειχα ολον τον χρονο να ανακαλυψω, να ακουσω, να νιωσω, να αναλυσω, να ξεχασω, να νοσταλγησω, και να ξαναεπισκεφτω την μουσικη των Dream Theater παμπολλες φορες, πλεον δεν υπαρχει κατι σχετικο με τους Dream Theater το οποιο να χρειαζεται ιδιαιτερο κοπο για να το εκτιμησω ή να αξιολογησω σωστα. Τα διαχρονικα συμπερασματα που εχω βγαλει οσον αφορα μια απο τις παλαι ποτε αγαπημενες μου μπαντες ειναι αρκετα, αλλα τα βασικα ειναι τα εξης: (Α) Η ελλειψη του Mike Portnoy απο τα τυμπανα ηταν το μεγαλυτερο πληγμα για την μουσικη τους (Β) Με καποιες λαμπρες εξαιρεσεις, οπως ολοκληρο το Octavarium και μεμονωμενα τραγουδια σαν το Vacant και το Far From Heaven (το Scenes From A Memory δεν μετραει γιατι το ειχε γραψει το μισο και βαλε ο Sherinian), τα πληκτρα του Rudess ειναι ως επι πλειστον αγευστα, αχρωμα και πολυ συχνα βαρετα. Θεωρω τους Kevin Moore και Derek Sherinian κλασεις ανωτερους μουσικους απο τον Jordan Rudess, και μιας και τα πληκτρα παιζουν εναν αρκετα σημαντικο ρολο στους DT, δεν περιμενω να βγαλουν ποτε δισκο ισαξιο της κλασικης τετραδας (Γ) Ο LaBrie ειναι εδω και αρκετο καιρο δυστυχως ενα τεραστιο τους μειονεκτημα ζωντανα, και ακομα και στο στουντιο πλεον δεν προσθετει κατι στην μουσικη της μπαντας, η οποια εχω αρχισει εδω και λιγα χρονια να πιστευω πως θα ηταν ακομα καλυτερη με εναν πραγματικα καλο τραγουδιστη, οπως ο Richie Kotzen ή ο Einar Solberg για παραδειγμα. Καλως ή κακως δε θα το μαθουμε ποτε, και ισως καλυτερα ετσι. Και παμε στο ζουμι. Το A View From The Top Of The World ειναι το καλυτερο αλμπουμ της Mangini εποχης, με μικρη διαφορα πανω απο το A Dramatic Turn Of Events, και τεραστια διαφορα απο ολα τα υπολοιπα, τα οποια και να μην ειχαν βγει ποτε δε θα μου ειχε λειψει κατι προσωπικα. Λατρευω τα ιντριγκαδορικα και ενδιαφεροντα Sleeping Giant και Awaken The Master, αγαπω τα χιτακια Invisible Monster και Alien, εχω μια ιδιαιτερη θεση στην καρδια μου για τα πιο μελωδικα και Rush-οειδη Answering The Call και Transcending Time, ενω βρισκω το ομωνυμο του δισκου ενα απο τα καλυτερα 3-4 τεραστια σε διαρκεια τραγουδια των Dream Theater (μεγαλυτερα των 19 λεπτων - για να συμπεριλαβω και το Count Of Tuscany), αν οχι δευτερο κατω μονο απο το αξεπεραστο A Change Of Seasons. Θα μπορουσα να γραψω 10 παραγραφους ακομα για αυτον τον δισκο, αλλα νομιζω εγραψα ηδη παρα πολλα. Παω να ακουσω την δισκαρα που με συντροφευσε σε κατι τελειες βραδιες οδηγησης προς ιδιαιτερα μαθηματα στο Long Island.

4. Mastodon - Hushed and Grim
Καποιος πρεπει να το πει επιτελους. Σορρυ σε οσους πιστευουν σε ιερα κειμηλια, αγιες εικονες και οσιους δισκους, αλλα αυτο εδω ειναι ο καλυτερος δισκος των Mastodon. Καταρχας, ειναι 86 λεπτα και δεν ειναι περιττο ουτε ενα δευτερολεπτο, αφου ολα τα τραγουδια ειναι απο πολυ καλα εως υπεροχα. Δευτερον, στιχουργικα περασαμε απο ιστοριες και μυθους για τεραστιες φαλαινες, μαμουθ, και προιστορικα τερατα, σε μαθηματα ζωης και εξωτερικευση των πιο αγνων σκεψεων και συναισθηματων. Τριτον, προσωπικα δεν μπορω να ακουσω κανεναν αλλον δισκο των Mastodon χωρις να με κουρασει η μονοτονια στο υφος, ακομα κι αν δεν υστερει κανενα τραγουδι. Στο Hushed and Grim δεν υπαρχει τετοιο προβλημα, αφου η πολυποικιλοτητα των συνθεσεων και της ατμοσφαιρας που δινει το καθενα, με κραταει για σχεδον μιαμιση ωρα χωρις διαλειμμα. Τεταρτον, εχουν γινει ολοι πολυ καλυτεροι μουσικοι απο οτι ηταν πριν 15 χρονια, κι ετσι ακουμε φανταστικα σολιδια οπως αυτο στο The Crux, μελωδικες ριφφαρες οπως αυτη στο Sickle and Peace, και ανατριχιαστικες ερμηνειες οπως αυτη στο Teardrinker. Πεμπτον, αν μου κανει καποιος την ερωτηση “ποια ειναι τα 5 καλυτερα τραγουδια στο Hushed and Grim?” 3003 φορες, τοτε μπορω ανετα να δωσω 3003 διαφορετικες απαντησεις (μονο και μονο επειδη δεν υπαρχουν περισσοτερες). Εκτον, εχουν περασει 2 χρονια απο αυτον τον δισκο, κι ακομα ανακαλυπτω τεραστιες στιγμες. Εχουμε 15 τραγουδια με απειρα ριφφς, μελωδιες, αλλαγες, ρεφρεναρες, σολιδια, και ποιος ξερει τι αλλο, τα οποια με καθε ακροαση γινονται καλυτερα. Το κειμενο μου για αυτον τον δισκο ειναι πιο ενθουσιωδες απο τους δισκους που διαλεξα στις πρωτες τρεις θεσεις για το 2021, και η εξηγηση ειναι απλη. Αν βγαλω απο την εξισωση τις ιδιαιτερες χορδες στην καρδια μου που συντονιζονται με στοιχεια που εχουν οι Leprous και οι Gojira οσον αφορα συγχρονες μπαντες, και οι Dream Theater οσον αφορα παλιες καλες αγαπες, τοτε οι Mastodon εχουν βγαλει μαλλον πιο εντυπωσιακο δισκο. Κριμα που ετυχε να τον βγαλουν την ιδια χρονια με τρεις σουπερ μπαντες.

5. CHVRCHΞS - Screen Violence
Κουραστηκα λιγακι να γραφω για το 2021 αρα θα ειμαι συντομος. Ο καλυτερος δισκος (ως τωρα) των Churches. Το Violent Delights ειναι ενα επος. Αγαπω και τα 10 τραγουδια βασικα. Θα μπορουσα καλλιστα να εχω διαλεξει οποιαδηποτε σειρα για την πενταδα των δισκων που επελεξα για αυτην την χρονια, και θα με ικανοποιουσε πληρως. Ή μαλλον για να το πιασω κι απο την αντιθετη λογικη, δυστυχως δεν υπαρχει καμια σωστη σειρα για την πρωτη μου πενταδα, αφου οπως και να τα βαλω νιωθω οτι αδικω παρα πολυ αυτα που μπαινουν στις θεσεις 3,4 και 5. Ευτυχως η Lauren και η παρεα της φαινεται πως εχουν λαμπρο μελλον, κι ετσι θα εχω πολλες ευκαιριες πιστευω να τους βαλω στο νουμερο 1 στο μελλον.

ΤΑ ΠΟΠ ΟΥΥΥ 666 ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΜΑΣ
Japanese Breakfast - Jubilee (dreampop = η μουσικη του μελλοντος)
Black Country, New Road - For The First Time (φανταστικα οργανα, μετρια φωνη)
Billie Eilish - Happier Than Ever (εκπληκτικα καλος δισκος)
Evanescence - The Bitter Truth (Amy Lee θα αγαπω για παντα την μουσικη σου)

ΤΑ ΜΕΤΣΑΛ
Iron Maiden - Senjutsu (καλος δισκος μετα απο 15 χρονια)
Converge - Blood Moon : I (τους βρισκω αθλιους, αλλα η Τσελσαρα τους ανεβαζει επιπεδο)
Jinjer - Wallflowers (ζητω η Ουκρανια)
Helloween - Helloween (οριακα γλιτωσε το Απογοητευση της Χρονιας, αξιοπρεπες στην καλυτερη)
Pure Reason Revolution - Eupnea (το ξερω οτι βγηκε το 2020 αλλα το ξεχασα ο ηλιθιος, κι ετσι το βαζω τωρα γιατι ετσι)

ΕΞΩΦΥΛΛΟ

Δυστυχως δεν μπορω να την βρω σε high res , αλλα η πληρης εικονα του εξωφυλλου ειναι φανταστικη.

25 Likes

2021:

#5+1

Godspeed You! Black Emperor - G_d’s Pee AT STATE’S END!

Μαζί με το Allelujah του 2012, είναι οι δουλειές τους που φτάνουν πιο κοντά στα μεγαλεία του παρελθόντος. Οτιδήποτε φτάνει στα επίπεδα της περίόδου 1997-2002 μπορεί να χαρακτηριστεί εύκολα μυθικό και εδώ έχουμε κάμποσες τέτοιες στιγμές.

#5

BRUIT ≤ - The Machine Is Burning and Now Everyone Knows It Could Happen Again

Ήταν αρκετός ο καιρός που χρειάστηκε να βγει κάτι τόσο αξιόλογο στο αρκετά ταλαιπωρημένο Post Rock από νέα μπάντα. Δίσκος statement, με όπλο την φανταστική ατμόσφαιρα που δημιοργούν οι Γάλλοι και περικλείεται σε 4 υπέροχες συνθέσεις.

#4

Gojira - Fortitude

Η αλήθεια είναι ότι στο Magma δεν έχω δώσει πάρα πολλές ευκαιρίες και ακροάσεις αλλά αυτό εδώ με έπιασε από την αρχή. Πολλά και πολύ ωραία κομμάτια, εξαιρετική ροή στο δίσκο, ομοιογένεια και ποικιλομορφία. Κάτι σαν μία αναδρομή σε ότι τεράστιο έχουν πετύχει οι Gojira αυτά τα 20 χρόνια που δικαίως βρίσκονται στο προσκήνιο.

#3

Converge & Chelsea Wolfe - Bloodmoon I

Αλήθεια #2 ότι με τους Converge δεν έχω την σχέση πάθους που βλέπω εδώ σε πολλούς χρήστες. Για μένα το Bloodmoon συμπληρώνει την άτυπη 3άδα των υπέροχων συνεργασιών των CoL με την Julie Christmas και των Thou με την Emma Ruth Runtle. Τα προηγούμενα ήταν #1 στις λίστες μου, αυτό δεν βρίσκεται όχι γιατί υστερεί αλλά γιατί τυγχάνει η χρονιά του να έχει τρομακτικό ανταγωνισμό. Δίσκος που προκαλεί δεός, μοναδικό δέσιμο και κομμάτια που θα μείνουν κλασσικά.

#2

Mastodon - Hushed & Grim

Αλήθεια #3, μετά το τεράστιο Crack The Skye δεν υπήρξε δίσκος των Mastodon που να με κρατήσει στην ολότητα του. Το Hushed & Grim δημιοργήθηκε από μία σημαντική απώλεια για την μπάντα και είναι ένας δίσκος που όντως περιέχει πολύ πληροφορία και απαιτεί πολλές ακροάσεις για να ξεδιπλωθεί το μεγαλείο του. Όμως είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο πως κάθε κομμάτι είναι ένας μικρός θρίαμβος, πως κρύβεται και έρχεται ξανά και ξανά κάποια στιγμή μεγαλείου, πως μπόρεσαν να κρατούν το ενδιαφέρον στο ψηλότερο επίπεδο σχεδόν επί μιάμιση ώρα. Και όλα αυτά μετά από τόσες δισκογραφικές δουλειές με κορυφές και λιγότερο δυνατές προσπάθειες.

#1

Turnstile - Glow On

Θα μπορούσα να γράφω ώρες για αυτόν τον δίσκο. Δεν είναι μόνο το μουσικό του περιεχόμενο που όπως είπε ο @Ktn είναι instant classic. Είναι και όσα περιβάλλουν αυτόν τον δίσκο. Η αισθητική του, το εξώφυλλο, τα videos που μοιάζουν με 90s home videos και σε γυρίζουν πίσω στην εποχή του Smash. Τα ηχητικά μπιχλιμπίδια που μόλις τα ακούς, μεταφερεσαι ανύμπορος να αντιδράσεις στο παιδικό σου δωμάτιο, σε μέρες ξέγνοιαστες. Είναι αυτός ο αιθέριος frontman που λικνίζεται και μαγεύεσαι. Είναι η ενέργεια των lives που βλέπεις, μια διαρκείς κίνηση, η χαρά σαν συναίσθημα να ξετυλίγεται μπροστά σου. Είναι όλες οι μουσικές αναφορές που αγάπησες τυλιγμένες σε πακέτο δώρου. Είναι η γαμημένη η νεότητα που όσο μεγαλώνεις και απομακρύνεται βλέπεις τι μοναδικό δώρο ήταν και είναι. Μακάρι να δω τον μικρό να ζει στο δικό του ροζ ουρανό και βιώσει όλα αυτά τα συναισθήματα που αντιπροσωπεύει αυτός ο δίσκος.
Για μένα, ένας από τους μεγαλύτερους δίσκους στα post 00s.

Καλή χρονιά με υγεία!

31 Likes

1. Converge/Chelsea Wolfe - Bloodmoon: I
image

2. Turnstile - Glow On
image

3. black midi - Cavalcade
image

4. Part Chimp - Drool
image

5. Black Country, New Road - For the First Time
image

Αλλα πολλα καλα:

King Woman - Celestial Blues
Divide and Dissolve - Gas Lit
Portayal of Guilt - CHRISTFUCKER
GNOD - La Mort Du Sens
Amyl and The Sniffers - Comfort to Me
SPY - Habitual Offender
The Body - I’ve seen all I need to see
Godspeed You! Black Emperor - G_D’S PEE AT STATE’S END!
Squid - Bright Green Field
Wolves in the Throne Room - Primordial Arcana
Actors - Act of Worship
Mastodon - Hushed and Grim
Crumb - Ice Melt
Mcbaise - TUBES
Big Brave - Vital

33 Likes

Θα ήθελα να πω δυο λόγια παραπάνω για κάποιος δίσκους, αλλά επαναπαύθηκα γιατί είχα ξαναγράψει γι’ αυτούς και φτάσαμε παραμονή Πρωτοχρονιάς τεσπα.

2021

Turnstile - Glow On

Noga Erez - Kids

King Woman - Celestial Blues

Halsey - If I Can’t Have Love, I Want Power

Maneskin - Teatro d’ira: Vol. I

29 Likes

Για αρχή να ευχηθώ σε όλους, συμπεριλαμβανομένου του @JTN , καλή χρονιά με υγεία.
Το 2021 λόγω κορωνοιου άκουσα αρκετή μουσική, αν και είναι πολλά άλμπουμ που έχω σημειώσει για τα προσεχώς.
Δυστυχώς δεν έχω ακούσει σχεδόν καθόλου τις κυκλοφορίες που έβγαλαν οι Obsolete, Paranorm, Nekromantheon, Cryptosis.
Πολύ καλά άλμπουμ:
Pharaoh - The powers that be. Δυστυχώς το τελευταίο (?) άλμπουμ μιας από τις πιο τίμιες μπάντες του αμερικανικού power. Με ριφ επιθετικά, πεινασμένα. Ατόφιο ατσάλι.
Wheel - Preserved in time
Morgul blade- Fell sorcery abounds. Στην αρχή το πλησίασα λόγω του όλου fantasy based artwork και μουσικού περιεχόμενου. Είναι αρκετά καλό και με κράτησε. Έχει και πινελιές απο gothic και black.
Bewitcher - Cursed be thy kingdom. Αρκετά καλό αλλά κατώτερο του προηγούμενου έπους. Το ήθελα λιγότερο “γυαλισμένο”. Παρόλα αυτά έχει καλά τραγούδια μέσα.
Khirki - Κτηνωδία. Ομολογώ ότι μου αρέσει αρκετά όσες φορές το έχω ακούσει, απλά δεν το έχω ακούσει όσο του αξίζει πιστεύω και εξού η θέση του εδώ. Εξαιρετική κυκλοφορία με ποικιλία ήχων.
Project Roenwolfe - Edge of saturn. Heavy metal με αμερικάνικη κλίση, υψηλές ταχύτητες, καλά τραγούδια. Έχει εξαιρετικές κιθάρες και σίγουρα αξίζει να ακουστεί παραπέρα. Και το φετινό τους είναι ακόμα καλύτερο.
Can Bardd - Devoured the oak. Ατμοσφαιρικό black (με λίγο doom) με φολκ στοιχεία που σε φέρνει σε ένα μαγικο σκοτεινό δάσος με δρυίδες, ξωτικα και λοιπά στοιχεία. Ωραίο άκουσμα για τέτοια εποχή. Δισκάρα γενικότερα.
10 Mystras - Empires vanquished and dismantled. Βήμα μπροστά για εμένα και φοβερή κυκλοφορία. Με μεσαιωνικούς ήχους, ατμόσφαιρα.
9 Yoth iria - As the flame withers. Greek black metal στα καλύτερα του. Αυτό.
8 Ethereal shroud - Trisagion. Κι αυτό πιστεύω ότι δεν το έχω ακούσει όσο του αξίζει. Τέσσερα τραγούδια μεγααααλης διαρκειας, ατμοσφαιρικού black/doom που σε απορροφάει νομίζω είναι η καλύτερη περιγραφή.
7 Cauldron born - Legacy of the atlantean kings . Επιστροφές καταστροφές. US heavy metal από τα παλιά με καλή παραγωγή από παλιότερες του είδους.
6 Need - Norchestrion. Λίγο κάτω από το προηγούμενο. Εξαιρετικό όμως.
5 1914 - Where fear and weapons meet. Εξαιρετικό άκουσμα με melodic black και τζουρες bolt thrower, θεματολογία του Μεγάλου Πολέμου. Εναλλακτικά επίσης εξαιρετικό το Menschenmühle των Kannonenfieber
4 Black soul horde - Horrors from the void.
3 Tower - Shock to the system.
2 Mastodon - Hushed and grim. Το καλύτερο τους μαζί με το Crack the sky. Έχω ξαναπει ότι οι κλασσικοί δίσκοι είναι αυτοί που επιστρέφοντας συνέχεια ανακαλύπτεις πράγματα.
1 Stormkeep - Tales of the othertime. Από το πουθενά αυτό είναι το άλμπουμ που μου έκανε περισσότερο παρέα το 2021 και το 2022.
Εξώφυλλο

Aλλα υπάρχει αυτό και έτσι:

31 Likes

Έχει γίνει χαμούλης με αυτό κ δεν έχω καταφέρει ακόμα να το ακούσω.

1 Like

Ωωωω τώρα κατάλαβα ποιο είναι αυτό. Η Σάρα των Smoulder το έχει εκθειάσει μέχρι εκεί που δεν πάει. Και α) εγώ την Σάρα την εμπιστεύομαι, β) θυμάμαι μεγαλειώδη ατμόσφαιρα σε αποσπάσματα που είχε βάλει, γ) το προτείνει και ο φίλτατος 38άρης, ε ώρα να το δοκιμάσουμε κι εμείς.

2 Likes

Ξεκίνα από το Ep του '20.

1 Like

Ξεκίνα από το ΕΡ του '20

2 Likes

2021

1) Yoth Iria - As The Flame Withers

2) Veilburner - Lurkers In The Capsule Of Skull

Experimental black/death metal . Eνα άλμπουμ μια μουσική περιπέτεια. Οι ιδέες να σε χτυπουν αλλεπάληλα και απροειδοποίητα απο όλες τις μεριές και όλο αυτό δεμένο με μια κατάμαυρη ατμόσφαιρα.Ενα άλμπουμ που σε κάνει να κινήσε ασυναίσθητα στους προγκ/πειραματικούς
ρυθμούς του οι οποίοι εναλλάσσονται συχνά, χωρίς (με καποιο τροπο) να χάνεται η ατμόσφαιρά του. Επίσης απίστευτα ντράμς. Μία απο τις κορυφές της χρονιάς.

3) Between The Buried And Me - Colors II

4) Kanonenfieber - Menschenmühle

5) Soen - Imperial

6) Cân Bardd - Devoured By The Oak

7) Møl - Diorama

8) Rivers Of Nihil - The Work

Την αγαπώ αυτή την μπάντα και το συγκεκριμένω πολύ υποτιμημένο. Εδώ κάνουν στροφή σε πιο προγκ μονοπάτια και τους ταιριάζει πολυ.

9) Gojira - Fortitude

10) Turnstile - Glow On

Εξώφυλλο της χρονιάς: " Acausal Intrusion - Nulitas "

Πολύ σκοτάδι αλλά έχει μια περίεργη ομορφιά.

Καλή Χρονιά σε όλους!!

34 Likes

2021

1. Thronehammer – Incantation Rites

2. Turnstile – Glow On

3. NOFX – Single Album

4. Black Soul Horde – Horrors from the Void

5. Converge & Chelsea Wolfe – Bloodmoon I

Λοιπές Μουσικάρες:

Yoth Iria As the Flame Withers

Archgoat Worship the Eternal Darkness

Deafheaven – Infinite Granite

Spectres – Hindsight

Επιθανάτιος Ρόγχος – Split LP w/ Τελευταίος Αιώνας

Actors – Acts of Worship

Iron Maiden – Senjutsu

Wolves in the Throne Room Primordial Arcana

Portal – Avow

Wheel Preserved in Time

Svdestada – Azabache

UDDA – MMXVI

Full of Hell Garden of Burning Apparitions

Agnes Vein Deathcall

Stheno Wardance

Poison Ruïn Poison Ruïn II

夢遊病者 – Noč Na Krayu Sveta

Εξώφυλλο της Χρονιάς:

Καλή χρονιά με υγεία.

32 Likes

Χρόνια πολλά κ καλή χρονιά σε όλους σας, υγεία να έχουμε. Να είστε κοντά στους αγαπημένους σας κ να τους αγαπάτε (όχι όλους, αυτούς που αξίζουν…). Για εμάς τους ξενιτεμένους, ο καθένας μας βρίσκει χαρά σε διαφορετικά πράγματα, γεροί να είμαστε βασικά, λίγο βαριά η περίοδος των γιορτών για πολλούς, υπομονή κ θετική σκέψη.

Δυνατή δυάδα, 2 άλμπουμ τα οποία τα θεωρώ εξαίσια. Από εκεί κ πέρα κάποιες αναφορές σε διάφορα πολύ καλά άλμπουμ.

  1. Void - The Hollow Man

Ένα από τα καλύτερα άλμπουμ που έχω ακούσει κ απορώ που δεν μνημονεύεται δίπλα σε κολοσσιαία άλμπουμ όπως το La Masquerade Infernale. Πολύ κινηματογραφικό, spoken words, τα οποία μου θυμίζουν το Themes from William Blake’s The Marriage of Heaven and Hell , black metal με jazz περάσματα…γενικά ένας λαβύρινθος από ήχους, πλεγμένα με πολύ μαεστρία. Υπέροχο.

  1. Code - Flyblown Prince
    image

Το τελευταίο άλμπουμ των Code συνδέει το παρελθόν με το παρόν. Ουσιαστικά παίρνει το avant garde black metal των 2 πρώτων άλμπουμ κ το αναμειγνύει με το progressive/post-rock των Augur Nox και Mut, δίνοντας έναν πολύ ιδιαίτερο δίσκο όπου πρωταγωνιστής, τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά, είναι η εκπληκτική φωνή του Wacian. Άλλοτε με τα σκληρά φωνητικά του κ άλλοτε με την υπέροχη μελωδική του φωνή, όπως στο By the Charred Stile, δίνει στο άλμπουμ μια μοναδικότητα κάνοντάς με να μην αναπολώ καθόλου την εξίσου υπέροχη φωνή του Khvost.

  1. Tyrann - Djävulens musik

Ο ορισμός του fun album. Απλά κατεβάζεις την βελόνα του πικάπ κ ξεκινάει το 80’ς πάρτυ.

  1. Winter Eternal - Land of Darkness

Δεύτερο άλμπουμ από τον Στέλιο, με ήχους σκανδιναβικού black metal με τζούρες από ελληνικό. Πολύ αξιόλογο αποτέλεσμα, το οποίο δικαίως τράβηξε το ενδιαφέρον της αμερικάνικης Hells Headbangers Records κ κυκλοφόρησε το άλμπουμ σε διάφορα φορμάτ.

  1. Cryptosis - Bionic Swarm

Ένα κ μοναδικό άλμπουμ από τους Ολλανδούς σε progressive thrash metal ήχους.

Από κει κ πέρα κάποιες αναφορές, η πρώτη σε μια τριάδα φοβερών death metal album.

Mortiferum - Preserved in Torment
Malignant Altar - Realms of Exquisite Morbidity (debut album, μετά το πολλά υποσχόμενο Retribution of Jealous Gods του '19)
Sulphurous - The Black Mouth of Sepulchre

Μια τριάδα από την συνεχώς ανερχόμενη ελληνική σκηνή.

Dark Vision - Ianos (Death/black metal από Πειραιά)
Moonscar - Blood Moon (One woman band από Σαλονίκη μεριά, όπου η Μαρία παίζει Symphonic Black Metal και σύντομα κυκλοφορεί το 2ο άλμπουμ της.)
Drakon Ho Megas - Drakon Ho Megas (ντεμπούτο για τους μαυρομέταλλους Αθηναίους)

Για γλυκό άφησα ένα πολύ ιδιαίτερο άκουσμα. Οι Shataan, οι οποίοι στα προηγούμενα άλμπουμ τους έπαιζαν Black Metal, από ότι λέει το Metal Archives, εδώ στο τελευταίο τους άλμπουμ, παίζουν ένα είδος folk/psychedelic rock, το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον αν ξεπεράσετε τα ιδιαίτερα ή αλλιώς παράφωνα φωνητικά του τραγουδιστή.
image

Υπεροχα εξώφυλλα σε πολλές κυκλοφορίες, σε κάποιες από αυτές έχει βάλει το χέρι του ο δικός μας Γιάννης Νάκος, δεν θα διαλέξω κάποιο συγκεκριμένο. Τα φιλιά μου.

31 Likes

καλή χρονιά :heart:

  1. Turnstile - Glow on
  2. Panopticon - and again into the light
  3. The Copyrights - Alone in a dome (punk rock)
  4. Wheel- Preserved in time
  5. Darkthrone - Eternal hails

metal

Unto others - Strength
Tyrann - Djavulens musik
Significant Point - Into the storm

post punk
Actors - Acts of worship
Shadowhouse - Forsaken forgotten
Prospexx - a quiet world
Nag - Observer
Low Life - From squats to lots : The Agony And XTC Of Low Life

punk

Liquids - Life is pain idiot
The chisel - retaliation
Collision - Sur les trottoirs
Neighborhood brats - Confines of life

crust
Svdestada - Azabache
Επιθανάτιος ρόγχος/Τελευταίος αιώνας split

  • Converge & Chelsea Wolfe -Bloodmoon I
31 Likes

Πάμε, μωρή τρέλα, για αδιαμφισβήτητη κορυφή!

tumblr_p5e3wdOoK11sh6224o1_640

9 Likes

2021

1)Turnstile - Glow On
2)Maneskin - Teatro d’ira: Vol. I
3)Spiritbox - Eternal Blue
4)Gojira - Fortitude
5)Dirty Honey - Dirty Honey

Εξώφυλλο:
image

Αντε καλη νεα χρονια να εχουμε :metal:

32 Likes

Έλεγα να εκμεταλλευτώ την πιθανή παράταση, αφού είμαι εκτός Αθηνών, αλλά έπειτα σκέφτηκα ότι ιδανικά μπορώ να κλείσω τη χρονιά με ένα ποστ στο συγκεκριμένο νήμα που είναι κατ εμέ το καλύτερο του φόρουμ. Εβερ. Ευχαριστούμε @anhydriis

Δεν θα γράψω πολλά λόγω κινητού, οπότε απλη λίστα και τις καλύτερες ευχές μου σε όλους σας για υγεία και χρόνια καλά. Σε εσάς και στους αγαπημένους σας.

  1. Helloween - Helloween
  2. Volbeat - Servant of the Mind
  3. Green Lung - Black Harvest
  4. Iron Maiden – Senjutsu
  5. Need - Norchestrion

Χονοραμπλ και φύγαμε για ρεβεγιόν.

Accept - Too Mean To Die
Alice Cooper - Detroit Stories
Architects - For Those That Wish To Exist
Black Soul Horde - Horrors From The Void
Dream Theater - A View From The Top Of The World
Exodus - Persona Non Grata
Flotsam and Jetsam - Blood In The Water
Gojira - Fortitude
Leprous - Aphelion
Mastodon - Hushed and Grim
Smith/Kotzen - Smith/Kotzen
The Dead Daisies - Holy Ground
Trivium - In The Court Of The Dragon
Turnstile - Glow On
Tyrann - Djävulens

34 Likes

Τέτοια μέρα που χρόνος για σχόλια, πάμε στα γρήγορα:

Turnstile “ Glow on”
Ίσως το μεγαλύτερο ΣΟΚ που έφαγα με πρωτοεμφανιζόμενη μπάντα τα τελευταία χρόνια. Ακόμη θυμάμαι τα πάντα, το πώς πάτησα τυχαία το κλικ στο “Holiday” του Ktn στο topic Same title, different song, το πώς δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι αυτό το old-school, σχεδόν ΚΛΑΣΙΚΟ, συναίσθημα έβγαινε από έναν φετινό δίσκο, του πόσα ΙΣΑΞΙΑ (ίσως και καλύτερα) κομμάτια υπήρχαν τελικά στο “Glow on” κλπ. κλπ. Δίσκος-ορισμός του «θέλω-να-τον-αντιγράψω-σε-κόπιες-και-να-τον-μοιράζω-τυχαία-στον-δρόμο».

Επιθανάτιος Ρόγχος/Τελευταίος Αιώνας split LP
Ήμουν απ’ τους τυχερούς-άτυχους που είχαν την πλευρά των Ε.Ρ. στην κατοχή τους απ’ τη στιγμή που ηχογραφήθηκε. Τυχερός γιατί τόσα χρόνια (καμιά δεκάρα, ε!) κατευχαριστιόμουν να το ακούω, «άτυχος» γιατί δεν μπορούσα να «μοιραστώ» αυτή την εμπειρία, καθώς και γιατί δεν είχα τίποτα «νεότερο» ν’ ανακαλύψω με την επίσημη κυκλοφορία αυτού του spit (μιας και η πλευρά των Τελευταίος Αιώνας, κι αυτή υπήρχε στο Youtube). Όπως και να ‘χει, μιλάμε για μία κυκλοφορία που η ποιότητά της κυμαίνεται σε δυσθεώρητα επίπεδα. Οι φίλου μελωδικού/επικού crust ήχου πρέπει οπωσδήποτε να τσεκάρουν αυτήν την κυκλοφορία, αφού εδώ θα βρουν πέρα από τις «γνωστές» πατέντες τύπου βιολιά, διπλά φωνητικά κλπ., ένα τρομερά έντονο σκοτεινό συναίσθημα που πηγάζει από ουσιώδη riffs και μελωδίες.

Need “Norchestrion: a song for the end”
Το κάνανε. Μία άψογη τριλογία 3/3, με σταθερή ροή, concept λογική, αδιανόητο σερί τραγουδιών και ποιότητας και τόνους ιδεών που εγώ προσωπικά ακόμα δεν έχω καταφέρει ν’ αφομοιώσω.

Khirki “Κτηνωδία”
Τρομερό ντεμπούτο, φρεσκότατο και original χωρίς ν’ ανακαλύπτει τον τροχό, χωρίς να καταντάει «γραφικό» με τις παραδοσιακές επιρροές, αλλά διαχειρίζοντας άψογα τις επιρροές του (stoner, heavy/classic rock κ.ά.) καταφέρνει να σε παρασέρνει με την ορμή του και τις τόσο δυνατές ιδέες του.

Εξώφυλλο: Helloween “Helloween”, αν και πάλεψε πολύ το Darkthrone.

27 Likes

Πότε να συντονιστώ για '22?

5 Likes

^
:rofl:

διαχειριζόμενο :slightly_smiling_face:

2 Likes

@hopeto κατσε μολις κοψαμε βασιλόπιτα στο Ντουμπάι

6 Likes