Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Θα το δεχτώ λόγω της ημέρας.

1 Like

Τιποτα δεν σου απαγορευει να ποσταρεις την λιστα σου για το 2022 πριν βγουν τα αποτελεσματα για το 2021 παντως, εχει γινει πολλες φορες στο παρελθον για αλλες χρονιες. Εγω προσωπικα περιμενω να κανεις το ποστ στις 00:01 1η Ιανουαριου :stuck_out_tongue:

5 Likes

I am out και για το 2021, καλή χρονιά μάγκες

9 Likes

Έχεις δίκιο, μού ακούγεται πιο σωστό το δικό σου, αλλά γιατί είναι λάθος και το διαχειρίζοντας, λες; Από περιέργεια ρωτάω, αν ξέρει κανείς γραμματική κλπ. γιατί εγώ είμαι άσχετος.

E όχι, μπορεί να μην φαίνεται αλλά έχω και ζωή.

2 Likes

Simple: Γιατί δεν υπάρχει ρήμα διαχειρίζω.

2 Likes

Χμμμ, google-άροντας τη λέξη μού βγάζει το “διαχειρίζοντας” κανονικά πάντως σε φράσεις (“διαχειρίζοντας τις ημικρανίες” κλπ.). :face_with_raised_eyebrow:

Επειδή υπάρχει στο γκουγκλ δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό ρε :sweat_smile:

4 Likes

Προφανώς, αλλά μου βγάζει άπειρα αποτελέσματα, γι’ αυτό κι ακόμα διατηρώ τις αμφιβολίες μου. Θέλω να τα ξέρω αυτά (σοβαρά μιλάω, για κάποιο λόγο δε μου αρέσει να κάνω λάθη στη χρήση της γλώσσας, ΕΛΛΗΝΑΣ ALERT), οπότε επιμένω σε κάποιον ΦΙΛΟΛΟΓΟ να μας πει.

inb4 απάντηση Γράκχου “φιλόλογος είμαι, βούλωνε”.

1 Like

:sweat_smile:

Όχι, δεν είμαι φιλόλογος (δεν έχω τέτοιο πτυχίο δηλαδή, βέβαια ο χειρισμός της γλώσσας είναι μέρος της δουλειάς μου αλλά εν πάση περιπτώσει), απ’ την άλλη όμως - χωρίς καμία διάθεση αφ’ υψηλού κατήχησης - δεν χρειάζεται να είσαι φιλόλογος εν προκειμένω, η απάντηση στον προβληματισμό σου είναι πολύ απλή: Για να υπάρχει μια μετοχή πρέπει να υπάρχει και το αντίστοιχο ρήμα. Και εφόσον δεν υπάρχει ρήμα “διαχειρίζω”, δεν μπορεί να υπάρχει ούτε μετοχή “διαχειρίζοντας”.

Θα στο θέσω αλλιώς: Στο παράδειγμα που παρέθεσες, το “διαχειρίζοντας τις ημικρανίες”, όπου εμφανέστατα αυτός που το έγραψε έτσι το έκανε εκ παραδρομής, χωρίς να το πολυσκεφτεί, ή αν θες επειδή έκρινε ότι “δεν ακούγεται λάθος”, κάνε μια μικρή αλλαγή στη διατύπωση και δες αν είσαι ΟΚ μ’ αυτή. Αντί για “διαχειρίζοντας τις ημικρανίες”, “πώς να διαχειρίσετε τις ημικρανίες”, αντί του “πώς να διαχειριστείτε τις ημικρανίες”. Λοιπόν;

2 Likes

https://el.wiktionary.org/wiki/διαχειρίζω

giphy

Again: USE IT IN A FUCKIN’ SENTENCE

plus:
Έχει και σωστά πράγματα το φουλ αναξιόπιστο wiktionary:

https://el.wiktionary.org/wiki/διαχειρίζομαι

Σημειώσεις[επεξεργασία]

  • Το ενεργητικό διαχειρίζω στη σημερινή γλώσσα είναι αδόκιμο.

giphy

4 Likes

2020

  1. Sepultura - Quadra
  2. Trivium - What the Dead Men Say
  3. Deftones - Ohms
  4. Killer be Killed - Reluctant Hero
  5. Hatebreed - Weight of False Self

2021

  1. The Dead Daisies - Holy Ground
  2. Volbeat - Servant of the Mind
  3. Trivium - In the Court of the Dragon
  4. Pretty Reckless - Death by Rock and Roll
  5. Turnstile - Glow On

Εξώφυλλο: Trivium

31 Likes

Κι εγω εχω ζωη, αλλα σημερα θα κατσω σπιτι με την συζυγο γιατι δεν εχω ορεξη για παρτυ και τετοια, αν και ειμαστε καλεσμενοι καπου. Πλεον την παραμονη πρωτοχρονιας μου φαινεται εως και κουραστικο το να παω καπου και να παιζει ΣΑΜΑΤΑΣ.

Ειχες μεχρι αυριο παντως, θα σε εκανα ταγκ να στο θυμησω να μην γκρινιαζεις :santa: :evergreen_tree: :snowman:
Ο Παντελης ας πουμε, θα γραψει τα δικα του 15 λεπτα μετα τα μεσανυχτα 2 Ιανουαριου, ή θα ζητησει μια μερα ακομα λογω της γιορτης για τους Βασιληδες, ακομα κι αν δεν ξερει ουτε εναν Βασιλη.

7 Likes

100%. Ειδικα επαρχία, με την ποικιλία μουσικής στα μαγαζιά να ξεκινά από Χολίδη και να φτάνει μέχρι Οικονομόπουλο, συν το απαραιτητο στριμωξίδι, εγώ το έχω κόψει χρόνια. Σπίτι, κρασάκι, αν έχει κ παρέα ακόμα καλύτερα.

6 Likes

Νομίζω πως υπάρχει και η παθητική μετοχή που λειτουργεί ως ενεργητική, δηλαδή “διαχειριζομενος”, με χρήση όπως το “σκεπτόμενος”

1 Like
2 Likes

Άντε βγάλε άκρη, δηλαδή. Ούτε αυτός καταλήγει κάπου στο post του (δε διάβασα τα σχόλια από κάτω).

Όλα γίνονται πιο απλά αν σκεφτείς ότι η γλώσσα το μόνο σκοπό που έχει είναι η ορθή επικοινωνία μεταξύ δύο μέρη. Όπως κάποιος κάποτε σκέφτηκε και είπε “δεν υπάρχει μετοχή χωρίς ρήμα”, έτσι κι εγώ μπορώ να πω κλαιν δεν τον ακολουθώ αυτόν τον κανόνα.

Αν πχ πω ότι ο Μανώλης διαχειρίζεται το αυτοδιαχειριζόμενο, όλοι θα καταλάβουν τι εννοώ