Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Το ότι βρέθηκε άνθρωπος στο φόρουμ να ψηφίσει John Prine στα best του 1971 με αφήνει άνυδο. Εύγε. Υπάρχει ελπίδα.

2 Likes

Επιφυλάσσομαι να το κανω κάποια μερα. Ή έστω σε μέρη.

@Aldebaran τον λατρευω τον δισκο. Και τον εχω ακουσει λιγα μολις χρονια αλλα ειναι φανταστικος. Τοσο ωριμοι στιχοι και φοβερες μελωδιες. Χαιρομαι που υπαρχει κ δευτερος φαν. :yum:

3 Likes

Ρε μια βδομάδα δεν είπατε πως θα τρέχει κάθε χρονιά; Είμαι διακοπές, μην βιάζεστε :frowning:

1 Like

Το φοβερό είναι ότι εδώ που ζω (Ιρλανδία) ο Prine είναι πραγματικά πασίγνωστος, ενώ στην Ελλάδα έχω συναντήσει πολύ λίγα άτομα που τον γνωρίζουν/εκτιμούν. Να προσθέσω ότι είναι και ιδιαίτερα πρωτοποριακός στην τεχνοτροπία του, στα κουρδίσματα κλπ. Τεράστιος!

2 Likes

Ασε τον Prine, εσυ Workingman’s Dead δεν ηξερες να ψηφισεις!!

3 Likes

Τουλάχιστον έχω γράψει γι αυτό στο παρελθόν, εσένα τι σε έχουμε για συντάκτη;!

4 Likes

1971:
Black Sabbath – Master of Reality
Joni Mitchell - Blue
Traffic - The Low Spark of High Heeled Boys
The Doors – L.A. Woman
Deep Purple – Fireball

Aυτονόητο. Έμειναν απ’ έξω δισκάρες (π.χ. Pink Floyd, Marvin Gaye, David Bowie)

9 Likes

1971

  1. Meddle - Pink Floyd
  2. IV - Led Zeppelin
  3. Songs of Love and Hate - Leonard Cohen
  4. Aqualung - Jethro Tull
  5. First Utterance - Comus
10 Likes

Λοιπόν.

  1. Pink Floyd - Meddle
    Το επόμενο τόσο εύκολο νο 1 θα είναι το 2004.
  2. Marvin Gaye - What’s Going On
    Αυτό είναι ένα από τα πιο σημαντικά άλμπουμ που ηχογραφήθηκαν ποτέ, για όλους τους λόγους.
  3. Black Sabbath - Master Or Reality
    Προφανές.
  4. Led Zeppelin - IV
    Ξανά, προφανές.
  5. Van Der Graaf Generator - Pawn Hearts
    Ναι γιατί, πειράζει;

Τι μενει απ’ έξω; Καμιά 40αρια αριστουργήματα. Ένας από τους καλύτερους δίσκους από Rolling Stones και The Doors, θεικός Tim Buckley και Cohen κι όλη η αφρόκρεμα του prog (King Crimson, Genesis, Yes, ELP) με αριστουργήματα μόνο. Επίσης, Mahavisnu Orchestra - έχουμε όμως μπροστά μας και το '73…

12 Likes

Σιγά μην είναι το Let it Be πάνω από All Things Must Pass ρε! :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes

Για την ιστορία, το ’70 έριξα Purple, Crimson, Zeps, Funkadelic και το Paranoid με αυτή τη σειρά

`71:

  1. Led Zeppelin IV
  2. Yes - Fragile
  3. Black Sabbath - Master of Reality
  4. Emerson, Lake & Palmer - Tarkus
  5. Funkadelic - Maggot Brain
6 Likes

Γαμώτο, αν και τρελός Floyd-άκιας, έχω ξαναδηλώσει το πρόβλημά μου με το “Meddle”: μόνο 1ο και τελευταίο κομμάτι. Όλα τα υπόλοιπα το χάος.

Ίσως “Led Zeppelin IV” και “Master of reality” να χωρούσαν και στη δική μου λίστα τελικά. :roll_eyes:

Συμφωνώ, περίπου με τον ίδιο τρόπο βαριέμαι την Side 2 του Atom Heart Mother

Σε πιάνω, κατά κάποιον τρόπο, αν και βρίσκω τα “If” και “Fat old sun” πολύ συναισθηματικά και για 'μένα ανεβάζουν και τη 2η πλευρά πολύ. Είναι από τις ωραίες μπαλάντες της 2ης περιόδου των Floyd.

Σε αντίθεση με τα κομμάτια του “Meddle” που… γαβγίσματα; Συνθήματα; Καλοκαιράκι στις παραλίες του Σαν Τροπέζ; Ε, όχι.

1 Like

Καλημερα Καλη Εβδομαδα

1971
Black Sabbath - Master of Reality
Leonard Cohen - Songs of love and hate
Alice Cooper - Love it to death
David Bowie - Hunky Dory
Black Widow - Black Widow

9 Likes

Marvin Gaye - What’s Going On
Who - Who’s Next
David Bowie - Hunky Dory
Can - Tago Mago
Sly & The Family Stone - There’s a Riot Goin’ On

Πονάω κυρίως για Funkadelic, Beach Boys και T- Rex.

8 Likes

Γεια σας, όσοι/ες βάζετε (βάζουμε) τον συγκεκριμένο δίσκο, μπορούμε σ’ έναν αστερίσκο να γράφουμε ότι συμφωνούμε μεταξύ μας πως το “Flamous blue raincoat” είναι η αρχή και το τέλος των suicidal, συναισθηματικών κομματιών; Καταλάβατε, αυτών που δεν μπορούμε ν’ ακούμε πλέον γιατί κάτι παθαίνουμε, θέλει μια διαδικασία πριν και μετά, σε φάση αν κάποιος το βάλει τυχαία και δεν είμαστε έτοιμοι, το κλείνουμε κιόλας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

3 Likes

Pink Floyd - Meddle
Led Zeppelin - IV
Doors - LA Woman
Sabbath - Masters Of Reality
Who - who’s next

Συνεχίζω σχεδόν φουλ βρετανικά

8 Likes

Σχολιασμός (2ο ποστ γιατί ακόμα ξεσουρώνω από το Σάββατο obviously)
Master of reality : ο πιο ώριμος δίσκος της 1ης περιόδου, εκεί όπου το γλυκό “δένει” σε αμιγώς doom προδιαγραφές. Geezer’s finest hour, too.
Songs of love and hate: όπως το έθεσε ο @Leper_Jesus προσθέτοντας ότι το “Avalanche” είναι το απόλυτο settling the score anthem.
Love it to death: το breakthrough album της Alice cooper band, η ψυχεδέλεια δίνει θέση στο ευθυτενές proto-shock/hard rock.
Hunky Dory: O Bowie στον πρώτο artistic ροκ δίσκο του, tribute στις γνωριμίες του στην Νέα Υόρκη κ ας τον μούδιασε η συνάντηση με τον Andy.
Black Widow: occult shock horror rock 70s και τα μυαλά στα κάγκελα.

Έμεινε εκτός το “Meddle” (agree 100% with @Leper_Jesus again), “IV” (classic αλλά εδώ ψηφίζουμε “υποκειμενικά”) και ένα προσωπικό αγαπημένο, το δεύτερο άλμπουμ του μεγάλου Kris Kristofferson, “The silver tongued devil and I”.

7 Likes

* tsirizei in yparxoun tosoi diskoi to 71 kai autoi tha vgaloun to meddle *

Μεγάλες, τεράστιες καρδιές για τις δισκάρες από neil young, john prine, gene clarke, joni mitchell, traffic, vdgg, funkadelic, can, sly & the family stone. Και ερώτηση @Aldebaran τι έχει ο τιμ μπακλει το 71?? Η γουικι βγάζει 70 και 72.

Κλασικά, έχω βρει τα τέσσερά μου, το 5ο είναι μεταξύ δεκαπέντε δίσκων. Ή θα τους ξανακούσω όλους να δω πού θα κάτσει η μπίλια ή θα ρίξω κλήρο, δεν ξέρω. Έχω και στο νερό κάτι 40άδες για την χρονιά, μία για όλα, μία για τα προγκς (πανάπειρες κυκλοφορίες), ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

3 Likes