Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Ρωτάω εγκυκλοπαιδικά, διότι δεν το γνωρίζω καθόλου το θέμα.
Οι αναρχικοί δεν αναγνωρίζουν την Πρωτοπορία; Αυτό είναι παρα πολυ παραξενο…

2 Likes

Εξαιρετικη ιδεα, δεν θα κρυψω οτι μου εχουν περασει διαφορες ιδεες απο το μυαλο και για το μετα…

Φανμποις και εγω αυτων των συζητησεων παρολο που σε καποιες απο αυτες δεν συμμετεχω κυριως λογω μη εκτεταμένης ενασχολησης με τα αντικείμενα αλλα πιο πολυ λατρευω τα υποκειμενα (προφανως σε εμας αναφερομαι) καθως το γεγονος οτι παρα τις διαφωνιες μας βρισκομαστε όλοι στο ιδιο μηκος κυματος (ισως σε διαφορετικες περιοχες του φασματος καθε φόρα (σορρυ για τη χρηση των δικων μου ορισμων φυσικης)) δεν ειναι το συνηθες.

Επισης να δηλωσω οτι μου λειπουν ηδη τα 70ς, δεν τους το 'χα, αφήνοντας ανοιχτους λογαριασμους βεβαιως… επομενος στοχος η αναψηλαφιση των δισκων μονο μειντεν…

6 Likes

Ναι, ήταν από τις θεμελιώδεις διαφορές Μαρξ - Μπακούνιν, η όλη συζήτηση περί κόμματος, και οδήγησε και σε ρήγμα στην Πρώτη Διεθνή.

1 Like

Δηλαδή, έχεις ασχοληθεί.

3 Likes

Αν το αναλυσεις πολυ σου χαλαει τη μουσικη του, εγω ετσι την πατησα και εχω να το ακουσω χρονια. :melting_face:

To κονσεπτ imo ειναι στην καλυτερη και πολυ επιεικως αφελες.

Μουσικα πως ειναι δισκαρα ειναι, αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση που σιγουρα θα παρει και αυτη φωτια το Μάιο

3 Likes

Εγω με το φτωχό μου το μυαλό και γνωσεις, ξέρω πως πολλά από τα πρωτοποριάκα κινήματα έρχονταν από ανθρώπους με αναρχικές ή έστω ανατρεπτικές ιδέες και διαθέσεις,οπότε δεν μου βγάζει και πολύ νόημα. Είμαι βεβαια παντελως άσχετος με τον μαρξισμό, σόρι για αυτό, είναι μεγαλο κενό το ξέρω.

2 Likes

Χαχαχα, πολλή απόρριψη σε King Diamond τελικά.

Μιλάει αυτός που θάβει Floyd, θα μου πεις…

1 Like

Ωραια συζήτηση για το wall κ ευτυχώς γιατι γραφτηκαν 2 3 σχόλια που θα μπορούσαν να μεταφραστούν σε “αντε ρε γαμηθειτε που δεν σας αρέσει το wall μουνοπανα”

3 Likes

Μη ζητάς συγγνώμη ρε.

Για να καταλάβεις, το θέμα είναι ότι όταν λέμε για πρωτοπορία με πολιτικούς όρους, κατά βάση εννοούμε κόμμα.

Αυτή είναι η πρωταρχική και προαιώνια αντιπαράθεση μεταξύ κομμουνιστών και αναρχικών.

2 Likes

Μαιστα. Θενξ.

Θα επιμείνω στην καλλιτεχνική πλεύρα των πραγμάτων, νομίζω.

1 Like

Δε βαριέσαι, το θέμα είναι να μην ασχολείσαι, δεν έχει και νόημα δηλαδή.

Από παλιά σ’ αυτό το φόρουμ όσοι τολμούσαμε να πιάσουμε στο στόμα μας τους Floyd μπαίναμε στο στόχαστρο της ιερής οργής των Πιστών, οπότε πλέον ούτε φρύδι δεν σηκώνεται.

1 Like

Δεν ξέρω αν εννοείς κι εμένα, εγώ το μόνο που είπα είναι ότι διαφωνώ με το πόσο ακυρώνεται το Wall τα τελευταία χρόνια, από rock οπαδούς.

2 Likes

Οριακά στην πεντάδα τους λέμε :stuck_out_tongue:

1 Like

Νομιζω clairvoyant κ Quintom εγραψαν ειρωνικα αλλα οκ δεν το κανω προσωπικο - μα μόλις το εκανες :stuck_out_tongue: -

Απλά εγω προσωπικά δεν ειπα οτι δεν μ αρεσει το άλμπουμ, δηλαδή αν μαζευτούμε σ ενα σπιτι με μπυρες κ το βαλουμε να παιξει θα σου τραγουδήσω ολους τους στιχους το παιζω κ σε ειρ ντραμς τοσο πολυ το εχω ακουσει.

Αναφερόμενος στην ιστορία του αλμπουμ εκανα τις ενστασεις μου - οκ ποιος ειμαι κ εγω; αλλα εχω την αποψη μου- . Ειδικα οταν ειδα την ταινια εμεινα με το στόμα ανοικτό. Αρνητικα. Δεν μπορεσα να ταυτιστώ. Οκ παιδικο τραυμα απο τον χαμο του πατέρα η μητέρα έγινε υπερπροστατευτικη το ασφυκτικο σχολικο συστημα αλλα απο εκει κ περα εεχχχμμμμμ. Δεν μπορω να ταυτιστώ με τα προβλήματα ενος…ροκ σταρ. Σορυ νοτ σορυ. Αν δεν εβλεπα την ταινια θα ειχα φτιαξει την δικη μου ιστορία που θα μου ταιριαζε. Αλλα αυτοι -αυτος οκ- εκανε την ταινια κ την μουσικη ενα κ το αυτο.

Και ναι μεγαλωσα. Τι να κάνουμε; Τυχερος κιολας, αλλοι δεν προλαβαίνουν να μεγαλωσουν. Αν θελω κοινωνικοπολιτικο σχολιο στην μουσικη μου προτιμω πια Stress κ τους ηχους της ανασφάλειας τους. Ω ρε μαλακα ΔΕΝ συγκρινω.

1 Like

Δεν υπάρχουν ιερές αγελάδες στην τέχνη ρε, ο καθένας έχει δικαιωμα να γουσταρει ή να μην γουστάρει, κουβέντα κάνουμε.

10 Likes

Καταρχάς η επαγγελματική μου ενασχόληση είναι επί του εφαρμοσμένου ηλεκτρομαγνητισμού οπότε όταν λες για φάσμα και φυσική και wavelengths και propagation παθαίνω “κάτι” (μμμ).

Θέλω στο e-book να γράψεις πρόλογο ως ένας ώριμος πια οραματιστής που κάποτε “είχε μία ιδέα”, για ένα καλύτερο φόρουμ… ένα inside glimpse στο πώς ενεπνεύσθης 52 χρόνια μουσικής σε 52 εβδομάδες.

Εγώ αγωνίζομαι με όλες μου τις δυνάμεις για την προώθηση της offtopic φράξιας. Οφτοπάκιας.
ΟΚ ευκταία και για τον διαλεκτικό υλισμό, είτε στην φυσική/ύλη (εύκολο) είτε στην τέχνη/ιδέα (χμμ).

1 Like

The Wall - για εμασ που δεν μεγαλωσαμε και δεν μασ φαινεται αστειο το concept
Highway to Hell
Top Priority
Lovedrive
London calling

με αυτη την σειρα

Το μοναδικο μου σχολιο για το wall - μπορεισ να το θεωρησεισ ειρωνικο μπορεισ και ρομαντικο

2 Likes

Δεν είναι θέμα επιμονής, απλά άλλο πράγμα εννοούσες εσύ εξαρχής και άλλο ο Γράκχος. Ο Γράκχος μιλούσε για την πολιτική έννοια της επαναστατικής πρωτοπορίας, κι εσύ (αν κατάλαβα καλά) για καλλιτεχνικές πρωτοπορίες. Στα αγλλικά αυτοί οι όροι είναι διαφορετικοί (αν και συγγενείς λέξεις) οπότε δε θα υπήρχε τέτοια σύγχυση (vanguard και avant-garde αντίστοιχα), αλλά στα ελληνικά χρησιμοποιείται ο ίδιος όρος και για τις δύο έννοιες (αν και υπάρχει και το αβάν-γκαρντ για κάνει τα πράγματα πιο εύκολα).

3 Likes

Σωστά, μετέφρασα στο μυαλό μου την Πρωτοπορία ως Avant-garde.

1 Like

Yasssss :sunglasses: :rose:

3 Likes