Αlice in Chains

Ο πρώτος δίσκος είναι πολύ υποτιμημένος.

Εκτός από τα χιτς (We Die Young, Man In The Box, Sea of Sorrow). Να βάλω και το Bleed The Freak ? άντε να το βάλω, αν και δεν το βλεπεις σε πολλές συλλογές. όμως μιλάμε για τραγουδάρα!
λοιπόν απο κει και πέρα ο δίσκος για μένα έχει κι άλλες τραγουδάρες :

LOVE HATE LOVE (ολόκληρο…απο το ριφ ως τα γιεεεεεεεεαααα-γιε-ηγιεεεεεααα-γιεαααα-γιεεεεααααααα ΛΑΒ ΧΕΗΤ ΛΑΑΑΑ-ουοοοοοοοβββ)
Sunshine - REFRAINARA
Put You Down - ΓΚΡΟΥΒΥ Ριφάρα + απίστευτες φωνητικές γραμμές + γαμάτο τελείωμα.
Βασικά όλα γαμάνε , εκτός ίσως του Confusion που είναι το λιγότερο αγαπημένο μου.

Θα συμφωνήσω με τον αποπάνω (βέβαια πορωμένες δηλώσεις τέτοιου τύπου έχω χρόνια να κάνω :p) για το Facelift που δε χάνω ευκαιρία να χώνω κάθε τόσο…

Οι Alice In Chains κατάφερναν πάντα να συνδυάζουν τη βρωμιά κ επιθετικότητα του grunge με μια περίεργη αίσθηση μελωδικότητας κ ιδιαίτερων φωνητικών γραμμών… Το αποτέλεσμα άρρωστο κ επιδραστικότατο ψυχολογικά. Δεν μπορώ να τους βαρεθώ με τίποτα παίδες όσες φορές κ να πατήσω repeat ακόμα κ σε μεμονωμένα τραγούδια - είναι άρρωστο ακόμα κ αυτό…

Nα το βαλεις, γιατι ειναι κομματαρα:thumbup:

Προχτές είχα βάλει μετά από καιρό το ‘‘Music bank’’ DVD ή κάπως έτσι. Περιέχει όλα τους τα video- clips και γαμάτες backstage σκηνές, βλακειούλες κλπ. Συνειδητοποίησα για άλλη μια φορά πόσο ΜΕΓΑΛΗ μπάντα ήταν. 3 δίσκοι (το τελευταίο δεν το έχω ακούσει ακόμα) που γουστάρεις μέχρι το κόκκαλο, ρε γαμώτο. ΟΚ, ίσως το ομώνυμο να κουράζει σε στιγμές, αλλά τα 2 πρώτα είναι τόσο, μα τόσο αψεγάδιαστα. Τι rffs, τι ερμηνείες, τι sol- άρες, ΠΟΣΟ πιασάρικες και ευκολομνημόνευτες μελωδίες. Ήταν θεοί, αξεπέραστοι.

give it a shot! Εγω, εναμιση χρονο μετα, ακομα το ακουω

Λίγο άνισο, αλλά τα καλά του κομμάτια χωρούσαν άνετα σε παλιό album. Lesson Learned, Check My Brain, Your Decision.

Δεν ειχα κατσει ποτε να ακουσω AiC(αν και μου ειχαν προταθει επιμονα), οταν το κανα ομως μπορω να πω οτι αγνοουσα ενα μεγαλο συγκροτημα.

Μεγαλο κολλημα black gives way to blue & dirt.

Αν και η χροια του παλιου frontman ειναι ξεχωριστη, ο καινουργιος τραγουδιαρης δεν παει πισω.

Ομορφες μελωδιες…και στιχοι.

Rain when I die :’(

παρατηρω ποσος κοσμος ακουει AIC και δεν εχει παρει πρεφα τα[B] jar of flies/sap [/B]και μου ματωνει η καρδια.

Listen.

Πως γινεται αυτο? Να ακουει καποιος Alice In Chains και να μην ακουσει αυτα τα δυο E.P. 's. ?

Οποιος τα ακουσει παντως θα τον στοιχειωνουν για παντα…

νταξει το τζαρ οφ φλαις ειναι ανετα μεσα στα τοπ 5 επς που χουν βγει ποτε τι να λεμε τωρα!:stuck_out_tongue:

Αξίζει να τα τσιμπήσει αυτά κάποιος σαν διπλή έκδοση ή ξεχωριστά έκαστο;

Τι να λέμε, είναι απίστευτα άρρωστα και στοιχειωτικά.

αναλογα εγω ας πουμε θεωρω πολυ καλυτερο το τζαρ οφ φλαις απ το σαπ! αλλα γενικα λενε και μαζι 8)

Κι εμένα το Jar of Flies μου αρέσει περισσότερο από το Sap.
Βασικά το Jar of Flies, πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο έχουν γράψει μαζί με το Dirt. Τελειότητα σκέτη!

:respect:

Απ’τις αγαπημενες μου μπαντες… Εχω ΛΙΩΣΕΙ τα Dirt και Black Gives Way To Blue, οχι οτι τα αλλα πανε πισω φυσικα! Μεγαλη λατρεια και το Unplugged :smiley:

Επειδη πανω απ’ολα στους Alice μ’αρεσε η φωνη του Layne (αχ), Mad Season εχει ακουσει κανεις? Ειναι παρομοιοι με Alice?

Δε μοιάζουν με Alice, αλλά παρ’ όλα αυτά είναι καταπληκτικοί. Τσέκαρε το ‘‘Above’’ (μοναδικό τους album), θα χορτάσεις όσο Staley θες σε συγκηντικά, θλιμμένα τραγούδια.

Το Sap ρε παιδιά δεν το’χω πετύχει πουθενά στα μαγαζιά… Υπάρχει σε διπλή έκδοση με το Jar Of Flies; Είναι κ το μόνο που μου λείπει…

Στο νετ είναι σε διπλό. Και μένα αυτά μου λείπουν, και τις προάλλες πέτυχα το Jar με 7.90 στα ηλίθια μετροπολις αλλά είπα “γαμησε το, πάρτο μαζί με το Sap που δεν υπάρχει μόνο του και δώσε 13-14”.

εγώ το είχα πάρει 9.90 νομίζω από το Public στο Σύνταγμα…(την διπλή έκδοση)

Στο amazon βλέπω πάντως ότι το Sap το’χει κ σε μονή έκδοση… Δεν ψήνομαι πολύ για διπλές εκδόσεις γενικά. Συν ότι το Jar Of Flies το’χω ήδη. :-k