Linkin Park - Meteora

Αλήθεια ποια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο άλμπουμ? Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τη γνώμη όλων (όσων το έχουν ακούσει φυσικά), ακόμα και αυτών που αντιπαθούν τους L.P., γιατί πρόκειται γαι δίσκο σταθμό στο είδος του…

υπερεκτιμημένο άλμπουμ από υπερεκτιμημένη μπάντα.
κλασσικό αμερικάνικο σταρ σύστεμ.

Το χω συνδεσει με τα σχολικα μου χρονια.Ειχα φαει τρελο κολλημα τοτε και με αυτο και με το Hybrid Theory.
Τα τραγουδια του τα χα λατρεψει και τα ακουγα καθε μερα εκεινη την εποχη…
Ειχα να το ακουσω κανα 2 χρονια,αλλα την προηγουμενη βδομαδα ημασταν διακοπες με την παρεα μου απο το σχολειο και ο ενας το χε στο αμαξι…
Περιττο να πω οτι το λιωσαμε.

Απλα δεν υπαρχει ο ορος “υπερεκτιμημενος” στη μουσικη και γενικα σε υποκειμενικα πραγματα. Ειναι σαν να λες υπερεκτιμημενο τον Rembrandt π.χ , τι παει να πει υπερεκτιμημενος?
Mε αυτη την κουβεντα καταρχην λες ηλιθιους 40εκ. ανθρωπους που αγορασαν τα CD τους σε αυτη τη δεκαετια (θα ηταν διπλοι αν ηταν σε αλλη δεκαετια) .

Αυτα δεν πανε προσωπικα σε σενα απλα γενικα αυτος ο ορος με εκνευριζει. Οποιος εχει μια μπαντα και νομιζει οτι μπορει να χτυπησει τετοιες πωλησεις παρακαλειται αμεσα να μου στειλει demo (αν νομιζετε ολοι οτι ειναι τοσο ευκολο).

Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο όρος ισχύει πάντως.
Δεν έχει να κάνει με γούστα ή ο,τιδήποτε. Είναι ο απόλυτος ορισμός της μουσικής εμπορευματοποίησης πλέον παραδείγματα σαν το “Meteora” Χωρίς απαραίτητα να είναι κακό άλμπουμ, όπως επίσης δεν είναι και το αριστούργημα όπως το παρουσιάσανε, έφαγε τέτοια προώθηση και τόσο σπρώξιμο, το οποίο γι’αυτό που είναι παραήταν too much. Γιατί δεν μιλάμε και για καμμιά μπάντα που έκανε κάτι πρωτότυπο έτσι; Απλά είχε εύπεπτες συνθέσεις, ραδιοφωνικά κομμάτια και ένα σύνολο ικανοποιητικό για να προσελκύσει τόσους να το λατρέψουν. Tο αλμπουμάκι οκ , αλλά δεν δικαιολογεί σε τίποτα όλον αυτόν το χαμό που ακολούθησε και το ατέλειωτο airplay και τα γεμάτα στάδια της περιοδείας.
Και όσον αφορά τις πωλήσεις, αυτό δεν λέει τίποτα. Ούτε είναι κριτήριο για το αν κάτι είναι αριστουργηματικό ή όχι.

Φιλε Dying περιμενα πιο ανοικτο μυαλο απο σενα. Ξαναλεω αφου δεν ειναι κριτηριο οι πωλησεις σε εμπορικη μουσικη οτι το pm μου ειναι ανοικτο σε νεους καλλιτεχνες που νομιζουν οτι ΤΟ ΕΧΟΥΝ και θα δουν τι σπρωξιμο θα φανε αμεσα!
Επισης επειδη ισως δεν ξερεις oi LP κατα 80% θαφτηκαν απο τους κριτικους αρα ο κοσμος αγοραζε οχι μονο απο το σπρωξιμο(δεν μπορεις να το πεις αυτο για 40εκ. ειναι ΑΤΟΠΟ).

Επισης επειδη λες οτι δεν ειναι πρωτοτυποι μπορεις να μου πεις αλλη μπαντα που παιζει ετσi?
To εμπορικο (mainstream) ροκ δεν υπαρχει στο χαρτη ? Να το καταργησουμε μηπως?

Φιλε dying ξερεις ποσο εκτιμω τα γουστα σου αλλα εδω σφαλλεις και αν προσεχες ολες τις σελιδες του Τερρορ εχω πει ακομα μια μπαντα που παιζει περιπου σαν και αυτους (μονο) καθως και (πιστεψε με) ειμαι ο τελευταιος που θα υποστηριζα ετσι τους LP αφου εχω αναφερει αλλη μια που αξιζει περισσοτερης προβολης αφου πηγε τον ηχο των LP στρατοσφαιρα και ακομα μενει στα αζητητα.

Αυτη τη στιγμη οι LP ειναι στην κορυφη και οποιος ειναι στην κορυφη δεν υπαρχει περιπτωση να μην αξιζει καθολου (παλι ΑΤΟΠΟ).

Επαναλαμβανω ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν υπαρχει ο ορος υπερεκτιμημενος και αυτο υποστηριζω βασικα και οχι τους LP…

Τεσπα. Δεν έχει να κάνει ούτε με ανοιχτομυαλιά, ούτε με άκριτη απαξίωση. Απλά είναι θέμα γούστου βασικά και επειδή υπάρχει μια τάση θεοποίησης των πάντων είτε αυτοί είναι οι linkin park, είτε η αντιγραφή των Isis ή των Tool. Απλά ο όρος υπερεκτιμημένος σου είπα που πάει ακριβώς. Πολύ κακό για το τίποτα.Αυτό.

Α, και σαφώς το mainstream δεν παράγει μόνο μαλακίες.

Γενικα μ’αρεσει το Minutes to Midnight, αλλα εχει καποιες κακες στιγμες και το θεωρω κατωτερο απο τα 2 προηγουμενα τους. Μαγκια τους βεβαια που τολμησαν να αλλαξουν καπως τον ηχο τους, αλλα δεν εγινε και με απολυτη επιτυχια. Μ’αρεσουν ιδιαιτερα τα “δυνατα” του δισκου, δλδ τα Given Up, Bleed it out, What I’ve Done, No More Sorrow. Πολυ ευχαριστη εκπληξη ειναι τα: The Little Things Give You Away, In Pieces, Shadow of the day (φοβερη συνθεση). Aπο εκει και περα τα: Leave out all the rest, Hands Held High και Valentine’s Day τα θεωρω κατω του μετριου και μου χαλανε την τελικη εικονα ενος κατα τ’αλλα πολυ καλου δισκου. Μακαρι να τους δουμε live καποια στιγμη, εξαλλου νουμερο ενα τους πηγαμε εδω. (Εγω στο τσακ τους εχασα εξω, ηταν να τους δω Βενετια αλλα ακυρωθηκε το φεστιβαλ#-o )

Edit: Μολις ποσταρα συνειδητοποιησα οτι το τοπικ ειναι για το Meteora τελικα#-o

Φοβερός δίσκος,πιασαρικα κομμάτια,μελωδίες που σου καρφώνονται στο μυαλό…Μερικές φορές το πιο απλό στην μουσική είναι και το πιο δύσκολο ταυτόχρονα…:wink: Το τελευταίο δυστυχώς αν και ωραίο είναι λίγο υποτονικό…Βέβαια το Shadow of the day είναι ήδη στο playlist μου…

Το Meteora οταν το ακουσα τοτε με τρελανε… Τωρε δεν και πολυ… Αρκετα μαματος ομως!

Καλος δισκος, αλλα εγω θεωρω οτι το Hybrid Theory τους καθιερωσε(τουλαχιστον στα ματια μου) που ειναι και δισκαρα.:slight_smile:
Το καινουργιο δεν το εχω ακουσει ολοκληρο, μερικα τραγουδια μονο που με απογοητευσαν, ειναι πολυ “ηρεμα”…:frowning:

και γω προτιμαω το hybrid theory.απλως ειδαν οτι εχουν ταλεντο σε τραγουδια οπως crawling και in the end και συνεχισανε σε αυτο το υφος.και ετσι γραφτηκανε κομματια οπως το numb,faint,from the inside κλπ κλπ.για αυτο και ξενερωσα,με αυτους διοτι κινηθηκανε πιο εμπορικα,με αποτελεσμα ολο και πιο πολλα πιτσιρικια να τους ακουσουνε.γιατι κακα τα ψεματα οι περισσοτεροι οπαδοι τους ειναι νεαρης ηλικιας.η μαγκια τους ειναι οτι γραφουνε ωραια πιασαρικα κομματια.αλλα και αυτο ειναι ενας λογος να τους κατηγορησεις για εμπορευματοποιηση.διοτι που ναι κομματια σαν one step closer,points of authority,papercut κλπ κλπ.???
που εξαλλου ειναι και πιο συναυλιακα.τεσπα.μ’αρεσε που ονομασανε το δισκο εμπνευσμενοι απο τα δικα μας Μετεορα!οπως και η ευχαριστη εκπληξη που ακουει στο ονομα breaking the habbit,το οποιο μου φερνει στο μυαλο την συνθ ποπ των 80’ς.και αποτελει το αγαπημενο μου κομματι απο το δισκο.
ο καινουργιος με απογοητεψε πολυ.περιμενα παραπανω πραγματα.να ψαχτουνε παραπανω,να βγαλουνε κανα σκληρο κομματι που να τα σπαει…τεσπα

To Meteora το θεωρω καλο δισκο αλλα το Hybrid Theory ειναι ο αγαπημενος μου δισκος απο αυτους!
Στο γυμνασιο τους ελιωνα!Υπερεκτιμημενοι δεν πιστευω να ειναι μια χαρα παιζανε και τα λαιβ τους ηταν μια χαρα!

Υ.Γ Εχω το Reanimation,Live in Texas αυθεντικα!:oops: :oops:

Το Reanimation το εχω κι εγω αυθεντικο… Τσαμπα λεφτα… Οποιος το θελει του το χαριζω…8)

Ηταν προσφορα 8ε!
Οταν ακουγα ηταν καλα!
Χαρισε το σε μενα αμα ειναι να το πουλησω που8ενα!:stuck_out_tongue: :lol:

οι lp κανουν σεξ (για να μην πω γ@μανε:p )
για το μετεωρα τωρα πρωτον ειναι απαραδεκτο οτι βαλανε ελληνικο τιτλο και δεν ειχαν καν την περιεργεια βρε αδερφε να πατησουν το ποδι τους στην ελλαδα[-X

πολυ καλο κατωτερο ομως του hybrid theory καλυτερο ομως του καινουργειου
γενικα οπως και τα περισσοτερα γκρουπ ακολουθουν πτωτικη πορεια σαν μουσικη δημιουργια καθε περσυ και καλυτερα

καλυτερες “στιγμες” του δισκου
breaking the habit8)
numb
faint
don’t stay

i am afraid you’re wrong my friend :

“The album was named after The Meteora. After seeing these monasteries on a trip to Europe, the band was inspired by the way they were built, almost defying gravity. It was this feeling of greatness and awesome accomplishment that Linkin Park wished to convey with their music, thus the name.”

απο συνεντευξη των ιδιων σε περιοδικο οταν βγαλαν τον δισκο ειχαν πει οτι ειχανε δει σε ενα περιοδικο το ονομα και τους αρεσε -μαζι με φωτογραφιες απο το μερος(αυτο που εβαλες εσυ ειδα ειναι απο το wikipedia Που ο καθενας γραφει οτι παπαρια θελει:p )

ναι το ξερω οτι το wikipedia επι το πλειστον λεει μαλακιες,απλα το ειχα ακουσει και απο αλλου!τεσπα,το σιγουρο ειναι οτι ειναι τα μετεορα τα δικα μας!!χαχα :stuck_out_tongue:

Ενδιαφέρων δίσκος, αν μη τι άλλο…