Lion King

‘Εχω δει να γίνεται σάλος γι’ αυτήν την ταινία εδώ μέσα! Είναι ίσως η καλύτερη ταινία της disney. Και γενικά από τις καλύτερες ταινίες των τελευταίων χρόνων! Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς.
Οι περισσότεροι είμασταν μικροί όταν την είδαμε λογικά. Εγώ θυμάμαι είχα πατήσει τα κλάμματα, πράγμα το οποίο συμβαίνει ακόμα σε δύο συγκεκριμένες σκηνές.

Όταν πεθαίνει ο Μουφάσα και όταν τον βλέπει ο Σίμπα στον ουρανό που του λέει “Θυμίσου ποιός είσαι” κτλ. :cry:

Είναι πολύ καλή ταινία και μια απ΄ τις αγαπημένες μου της disney.Δηλώνω σκληροπυρηνικός φαν της πρώτης,οι 2 άλλες που βγήκαν πιο μετά δε μου λένε κάτι.

Μη ξεχνάμε και το soundtrack ε?

Δεν αναφερεις πουθενα την επικη σκηνη με τιμον και πουμπα για να δελεασουν τις υαινες.

Θεεεεεεεεεες ΠΑΙΔΙΑ!
Γιαμ γιαμ γιαμ γιαμ
Θεεεεεεεεεεες ΚΟΨΙΔΙΑ!
Γιαμ γιαμ γιαμ γιαμ
Θεεεεεεεεεες δεν θυμαμαι τι αλλο λεει
Γιαμ γιαμ γιαμ γιαμ
Γι αυτο μπες κατευθειαν στο ψητο
ΧΟΥ!

Με τον Θανατο του Μουφασα νταξ το ειπαμε και στο αλλο τοπικ. Ψυχοπλακωμα εκει που ειχε χωθει στην αγκαλια του ο Σιμπα και ελεγε ‘‘σηκω μπαμπα! πρεπει να φυγουμε! εχουμε δρομο!’’. Και εμενε εκει ο Μουφασας.

Επισης οι αλλες 2 ταινιες δεν ειναι κατι το φοβερο. Αυτη που εχει μονο τιμον και πουμπα κατι λεει ομως :Ρ

Από τις καλύτερες ταινίες ever , τόσο απλά…
Η σκηνή με το φάντασμα του Μουφάσα “remember…” από τις πιο ανατριχιαστικές και συγκινητικές.

Χαχαχαχαχα ΤΙΜΟΝ και ΠΟΥΜΠΑΣ θεοι.

Και ναι, οι 2 σκηνες που περιγραφει το Ρετς ειναι σνιφ, κλαψ, λυγμ.

Επισης παιζει να ειναι η μονη ταινια που ξερω ΟΛΟΥΣ τους διαλογους απεξω κι ανακατωτα.:smiley:

ΠΟΣΕΣ φορές παίζει να τόχω δει? Έχω φτάσει και στο σημείο να το βλέπω κάθε μέρα όταν ήμουν μικρός… Και ΚΑΘΕ φορά πλάνταζα στο κλάμα στην επίμαχη σκηνή.

Τα 2 σίκουελ είναι για το πέος.

ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ μορφές ο Ραφίκι, ο Τιμόν με τον Πούμπα (Hakuna Matata!) και οι ύαινες.

Μεγάλη ταινία.

Φοβερή ταινία με πολύ ωραία μουσική και με όμορφα νοήματα!
Στη σκηνή που πέθανε ο Μουφάσα έπεσε πολύυυ κλάμα!:cry: κι ακόμα και σήμερα δηλαδή να την έβλεπα πάλι το ίδιο θα γινόταν!

Το σεναριο, αν δεν κανω λαθος, ειναι βασισμενο στον Αμλετ.8) Μιλαμε για προχωρημενη ταινια κινουμενων σχεδιων. Επισης απορω που δεν αναφερετε και πιο πολυ το Σκαρ… ηταν ωραιος κακος κι εκεινος… ο Ραφικης με ξενιζε οταν ημουν πιο μικρος. Ηταν πολυ στον κοσμο του… σα να καπνιζε κατι μου φαινεται.:-k

Πραγματικά δεν ξέρω πόσες φορές το έχω δει.Ο Ραφίκι τα σπαγε! όπως και οι ατάκες τιμών-πούμπα, άπαιχτες.

δηλαδή οι πεθαμένοι βασιλιάδες μας κάνουν μπανιστήρι???

[SIZE=“5”]Aaaaaa tee wenyaaaa barabitiya baaaaaaa [/SIZE]

Aυτο ακουγα τελοσπαντων

μια ειναι η σκηνη!
http://www.youtube.com/watch?v=OBE_T-K8nhY&feature=related

εγω την ειχα ταραξει την ταινια!την ειχαμε σε κασετα,και την εβλεπα 3 φορες την μερα,τις αλλες ταινιες δεν τις εχω δει γιατι δεν με ενδιαφερουν.μονο η original ηταν σουπερ συγκινιτικη και πολυ τρου

Εμένα μου άρεσε ο Scar, έτσι δεν τον έλεγαν; Θυμάμαι όταν είχε σκοτώσει το άλλο το λιοντάρι, όλα τα παιδάκια έκλαιγαν στο σινεμά. :smiley:

Σωστός.

Ηταν πολυ στον κοσμο του… σα να καπνιζε κατι μου φαινεται.:-k

Ω μα και βέβαια!:stuck_out_tongue:

Πω η Ράνια θυμήθηκε επική σκηνή :lol:
Ή όταν μιλάνε με τον Τιμόν και τον Πούμπα (τι θεοι!) για τ’ αστέρια και τους πεθαμένους βασιλιάδες… :lol:
Επίσης το hakuna matata είναι τέλεια φιλοσοφία! “Τις έννοιες δόξτε κι ότι θέλει ας βγει, γίνεται μικροί φιλόσοφοι λαλαλα!”, “hakuuuuna matata!θα πει έξω καρδιά!”. Επίσης για να τονίσω πόσο μπροστά ήταν, να πω ότι ο Τιμόν και ο Πούμπα δήλωναν “όπου γης και πατρίς” 8)
Η κασέτα μου δε παίζει καλά πια, την έχω λιώσει :smiley:

με αφορμη το ο πιο κακος στα κομιξ της ντισνεη…αφου δεν εχει νομιζω αντιστοιχο θρεντ για ταινιες της ντισνευ,το γραφω εδω…σκαρ…ο απολυτα κακος…καταρχας δεν θυμαμαι σε αλλη ταινια κινουμενων σχεδιων ο κακος να σκοτωνει καλο,οπως εγινε με τον μουφασα,ετσι στεγνα!!τωρα την ταινια ουτε κ γω ξερω ποσες φορες την εχω δει!!!:thumbup:

Η καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδιών όλων των εποχών. Η σκηνή του φόνου του Μουφάζα είναι ΑΝΘΟΛΟΓΙΑΣ, και η σκηνή με το φάντασμά του να λέει “θυμήσου ποιος είσαι” απλά μια μια από τις πιο συγκινιτές που έχουν παιχτεί. Επίσης το σενάριο είναι βασισμένο στον Άμλετ όπως αναφέρθηκε και πριν.

Κριμα που μεγαλωσα με Ιαπωνεζικη κουλτουρα στα καρτουν-ανιμε:p και ποτε δεν εγινα τοσο πολυ φαν της Ντισνευ…ομως μαρεσε πολυ και μενα πιο μικρος,αν και προτιμουσα εκεινη την εποχη Αλαντιν…για καλυτερη οχι,μπροστα σε κατι Ναυσικα,Ακιρες,Fantastic planet ειναι ανεκδοτο το lion king…απλα ηταν Ντισνεη,και η Ντισνεη πουλαει,οπως και να εχει και προωθητε…(περαν του οτι ολες οι ταινιες των στουντιο Ghibli πατανε κατω οτι εχει βγαλει η Ντισνεη EVER,και το φτυνουν και στα μουτρα:p)

:stuck_out_tongue:

εγω παντα ειχα την απορια γιαυτην την τεχνοτροπια των ανιμε που ειναι λες και οοοολα τα εχει φτιαξει ο ιδιος σκιτσογραφος!!!μονο σεναρια εχουν τα οποια ειναι απιαστα τα περισσοτερα.

α ναι…:stuck_out_tongue: επισης!!:lol::lol:

Δε πειράζει, κατέχεις τα κόμικς της ντίσνευ όμως, σε συγχωρούμε λοιπόν. 8)

(καλά, κάτσε να είχε τίποτα σέξυ λιονταρίνες το Lion King θα σου λεγα εγώ! :P)

Κατα τ’ άλλα… ντρέπομαι που θα το πω αυτό… αλλά… Ναι, αν και έχω μεγαλώσει με ντίσνευ, έχω δει ένα κάρο ταινίες και καρτούν, έχω εντρυφήσει σχεδόν… [SIZE=“1”]γμτ, ντρέπομαι πραγματικά…[/SIZE]

Ναι, όπως μαντέψατε, δεν έχω δει ακόμα το Lion King. Απίστευτο κι όμως αληθινό.

Lion King 1 ότι καλύτερο έχει βγάλει η Disney, το 2 αρκετά καλό επίσης, αλλά κατώτερο του 1, το 3 απάλευτο.