Live Γενια Του Χαους/Αδιεξοδο/Γκουλαγκ/ΓΚροβερ/Εκτος Ελεγχου και αλλοι 23-3

φορμολη !

Νταξ, έχω απομυθοποιήσει εδώ και καιρό την φάση “πολιτικοποιημένος στίχος άρα και πολιτικοποιημένος καλλιτέχνης”. Συνήθως οι πιο πολλοί πολιτικοποιημένοι καλλιτέχνες είναι αποστασιοποιημένοι από τις καταστάσεις για τις οποίες γραφουν, άλλοι απλά τις παρατηρουν καλα, άλλοι όχι όμως τις περισσότερες φορές είναι παρατηρητές. Και αυτό ισχύει ακόμα και για μπάντες του DIY, για ΓΤΧ και λοιπούς δεν θα ίσχυε; Συνεπώς μην τρελαίνεστε, για τον πουτσο είναι το “παιζω στο ΑΝ κρυφά” και προφανώς είναι ανόθευτος ελιτισμός αλλά το γεγονός ότι οι Γενιά λένε αυτά που λένε στα τραγούδια τους δεν σημαίνει πως μπορούν και να αντιληφθούν τον συγκεκριμένο ελιτισμό ή να το δουν σαν κάτι κακό. Το έμαθα το Σαββατο το πρωι και με χάλασε λίγο οτι το δεν το ηξερα και το έχασα αλλά κλάιν.

Να μιλήσει και ένας που είχε πρόσκληση αλλά δεν κατέβηκε Αθήνα για το συγκεκριμένο?

Λοιπόν, το θεωρώ ελιτισμό της πουτσάρας αυτό που έγινε, ας το ονομάζαν “πάρτυ” για τα φιλαράκια τους και μόνο.

Υποψιάζομαι πως η κίνηση αυτή έγινε για να μην μαζευτούν “μπαχαλάκηδες” και να μην γίνει η φάση πουταναριό. Μαλακίες όμως. Τα ίδια που είδαμε στο εξωτερικό, επαναλαμβάνονται και εδώ. Κλίκες, εσωστρέφεια και μυστικοπάθεια, απλά για να κάνουμε την φάση μας και να το παίζουμε ιστορία.

Δηλαδή τι, με την φάση “προσκλήσεις” θα κρατούσατε μακρυά τους βλάκες? Αυτό, θα έπρεπε να το σκεφτείτε τα τελευταία 30 χρόνια που έχετε θητεία στην punk σκηνή, τι κόσμο και τι καταστάσεις επιτρέψατε.

Κλειστό κλάμπ και το punk rock λοιπόν. Ειδικά από τους Γκούλαγκ και τους Γκρόβερ που τους γνωρίζω και προσωπικά, δεν το περίμενα να συμμετάσχουν σε τέτοια κίνηση. “Οι παλιοί”, “τα σωστά άτομα”, “ο κόσμος των 80ς”, “τα αλάνια” φαντάζομαι θα είχαν πρώτη θέση σε αυτό το event, ενώ οι “χαζοπιτσιρικάδες”, “αυτοί που δεν γουστάρουμε”, “οι βλάκες” όχι. Από μόνο του αυτό αποτελεί ΕΜΕΤΙΚΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ.

Και αναρωτιέμαι,
Όταν εσείς είσασταν πιτσιρικάδες, που διψούσατε να ακούσετε έστω και μία γαμημένη νότα punk, θα γουστάρατε αν μαθαίνατε κάτι τέτοιο? Το punk τελικά από μουσική των outsiders έγινε μουσική ενός συγκεκριμένου κύκλου, στον οποίο ο καθένας έχει κριθεί από άλλους για το πόσο punk είναι?

Ντρέπομαι για αυτήν την κίνηση, γιατί το punk δεν είναι ένα ελιτιστικό κλειστό κλαμπ, ούτε μία κλειστοφοβική κάστα. Από εμένα προσωπικά, αυτές οι μπάντες τρώνε όλες ένα τεράστιο άκυρο από δω και πέρα, και δεν έχω κανέναν σκοπό να τις στηρίξω ποτέ ξανά, ούτε με την παρουσία μου σε live, ούτε με αγορά δίσκων κτλ. Και για μια ακόμα φορά, προτιμώ που είμαι Αμερικανάκι (κομπλεξικό μεν με άλλα είδη μουσικής, αλλά ανοιχτόμυαλος στα του punk) του Gilman, παρά ελληναράς κλικαδόρος. Γιατί τελικά, ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ, στην ελλάδα έχουν πάνω από όλα την κλίκα τους μέσα σε μουσικές φάσεις. Κλίκα του garage, κλίκα του oi!, κλίκα εδώ, κλίκα εκεί. Ρε δεν πάμε όλοι στο διάολο λέω εγώ?

ο γνωστός blogger.

Yγ: Επίσης, το γεγονός ότι πήρα εγώ πρόσκληση για να έρθω σε αυτό το event, αλλά ένας πιτσιρικάς ο οποίος θα είναι καυλωμένος με αυτές τις μπάντες δεν θα μπορούσε να παρευρεθεί λόγω “έλλειψης γνωριμιών”, είναι από μόνο του ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΣΟ. Μετά όμως μην παραπονιέστε ότι οι πιτσιρικάδες γουστάρουν μπάντες όπως οι Χατ Τρικ ή οι Bootstroke (που δεν μου αρέσουν αμφότεροι ΚΑΘΟΛΟΥ), τουλάχιστον ΑΥΤΕΣ οι μπάντες έχουν ξεφύγει από τα όρια της κλίκας, και σέβονται τον κόσμο που τους γουστάρει.

http://youtu.be/MVel9Tr8O0E

Γενικα συμφωνω με τους παραπανω.
Το ηξερα το λαιβ μια βδομαδα πριν και πραγματικα θελησα να παω. Περασαν “ξυστα” κατι προσκλησεις απο τα χερια μου αλλα τελικα ακυρο.
Ετσι οπως εξελιχτηκε ομως πραγματικα ευτυχως που δεν πηγα. Ελιτισμος και τα σχετικα…
Το μονο που θα σεβομουν θα ηταν αν λεγανε “ετοιμαζουμε πολλα λαιβ και αυτο ειναι το πρωτο δοκιμαστικο”


τα λογια που λεει στην αρχη… εμετος.

Ωραια η playlist του uploader με το ονομα chill. BoC, μ-ziq, sigur ros, parov stelar, amon tobin!

Αντώνης Κανάκης και έτσι να 'ουμ

Εγώ εδώ πάνω δεν είχα πάρει χαμπάρι τίποτα, όταν είδα το topic λέω ‘‘τι φάση;’’. Anyway, τέτοιες φάσεις με απωθούν, αν θες να κάνεις live με τα φιλαράκια σου, κάνε live με τα φιλαράκια σου, ούτε προσκλήσεις ούτε μαλακίες. Αλλιώς δημοσιοποίησε το. Οτιδήποτε άλλο ‘‘ντεμί’’ είναι σκέτος ελιτισμός όπως είπαν και άλλοι. Τραγικοί.

λολ

Σα να εχετε δικιο τελικα, ξεχαστε ο,τι ελεγα. Απλα κριμα.