ΜΟΝΟ live in Athens 10 Απρίλιου 2009

Πιθανόν να πάω! Θα είναι πολύ καλά, ότι βγάλαν και δισκάρα… Για πείτε ρε σεις, που κατεβαίνω για Fuzz;

…μόλις βρήκα λαιβ από Τόκιο 2009-03-14 κι ειναι καταπληκτικό… αλλά εγώ Αθήνα δεν κατεβαίνω… κρίμα Σαλόνικα πάλι έξω… όπως και σε Satyricon etc…:stuck_out_tongue:

που το βρήκες αδερφέ?pm?

Αφισέτο…

:):):slight_smile:

Για μετρό μάλλον ο πιο κοντινός σταθμός είναι Ακρόπολη και μετά 5-10 λεπτά με τα πόδια. Αλλιώς όλα τα λεωφορεία που πάνε προς Γλυφάδα, Ηλιούπολη,Αργυρούπολη κλπ σε αφήνουν σχεδόν απέξω στην αρχή της Βουλιαγμένης.

Κάτι για ζέσταμα…

Halcyon (Beautiful Days) live in Sheffield 24/3/2009

Πέφτει την ίδια μέρα με Die Krupps. Φτου!
Τουλάχιστον θα δω ό,τι προλάβω στο ρόντμπερν…

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Ωραία η αφίσα, πολύ ΜΟΝΟ, τσίμπησα μία σήμερα :stuck_out_tongue:

Πλησιάζει η Παρασκευή…
Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά :slight_smile:

Με εισητήριο αγορασμένο πήγε να παιχτεί μαλακία και να το χάσω το live…Ευτυχώς κατα 99% (ίσως να χάσω storm of light) θα προλάβω και θα είμαι εκεί…Τσίμπησα και αφισέτο απο Αβραμιώτου σήμερα…

Eπειδή γαμιέται ο ΟΣΕ και χάνω το λάηβ (^%$%&$&^&), μήπως έχει κανείς όρεξη να πάρει αυτόγραφο Josh Graham για πάρτη μου? Θενξ :stuck_out_tongue:

Η μέρα έφτασε!!!:D:D
Σε λίγες ώρες Μono λαιβ!!
Ελπίζω(που είναι σίγουρο) να μου μείνει αξέχαστη αυτή η συναυλία!:slight_smile:

Βασικα, αμα πιασουν το 80% της αποδοσης του προηγουμενου λαιβ, θα ειναι απλα απιστευτη συναυλια. Εαν παμε ομως για τα ιδια επιπεδα, οποιος δεν ερθει, μαλλον θα κλαιει*.

Το μονο που με φοβιζει ειναι η διαμορφωση του Φαζζ, γι’ αυτο και λεω να ‘‘κοψω’’ λιγες βολτες στο χωρο εαν δω πως ο ηχος δεν ειναι ο ιδανικος. Κατα κανονα παντως, να ξερετε πως τα πραγματα ειναι αισθητα καλυτερα προς τα μπροστα… :wink:

*Αυτες τις μερες ειμαι σε μια ιερη σταυροφορια. Επεισα απειρο κοσμο να παρει εισητηριο. Σε λιγο θα λενε πως παιρνω και προμηθειες, αμε.

Fixed :lol:

Ωραία θα ήταν Mono ρε γμτ, αλλά στηρίζουμε Αλτεργκ:tomato:έεε, Die Krupps ήθελα να πω!

Aυτό το live το περίμενα πως και πως…Καραγούσταρα αλλά δεν έμεινα 100% ικανοποιημένος για 2-3 λόγους που δεν μπορώ να πω ότι ευθύνεται κάποιος συγκεκριμένα…Δυστυχώς λόγω του ποδιού μου και του γνωστού προβλήμάτος που είχα έκατσα αρκετά πίσω και δίπλα στο μπαρ στο όποιο γενικά υπήρχε αρκετή βοή σε ένα live που απαιτεί νεκρική σιγή για να το απολαύσεις…Επίσης μου φάνηκε πως υπήρχε ένα μικροπρόβλημα στον ήχο…Στα ξεσπάσματα χανόταν αρκετά η πρώτη κιθάρα μέσα στην παραμόρφωση και χανόταν το μελωδικό κομμάτι του ξεσπάσματος στο γενικότερο μπούκωμα…δεν ξέρω αν φταίει το σημείο που καθόμουν…

Κατά τα άλλα οι Μοno ήταν πάρα πολύ καλοί με πάρα πολύ καλή απόδοση και αρκετό νεύρο…Δεν είπαν βέβαια ούτε μία λέξη…Κυριολεκτικά ούτε γεια…:lol:
Ειχε αρκετό κόσμο αλλά και τόσο που να είσαι άνετα και να απολαύσεις το live υπό ανθρώπινες συνθήκες…

Παίξανε περίπου 1 ώρα και 40 λεπτά τα παρακάτω:

  1. Ashes in the snow
  2. Burial at the sea
  3. Follow the map
  4. Pure as snow
  5. Yearning
  6. Battle to heaven
  7. Halcyon (Beautiful days)
  8. Everlasting light

Γενικά εγώ που τους έβλεπα πρώτη φορά το έζησα το live 100%…Δεν κάνανε encore και ήλπιζα σε ένα moonlight (personal favorite) αλλά δεν πειράζει!

ΥΓ. 1 Λιποθύμισε μία κοπελίτσα στην αρχή…Κυριολεκτικά σοριάστηκε στα καλά καθούμενα…Μακαρι να είναι καλά το κορίσι!
ΥΓ. 2 Οι A storm of light σε ποιο post metal μονοπάτια ήταν ιδανικό ζέσταμα…Αξιοπρεπέστατοι
ΥΓ. 3 Είδα Angmar :slight_smile: και δεν είδα ΒΑΝ :frowning:
ΥΓ. 4 Μια πολύ φορτισμένη συναισθηματικά μέρα για μένα τελειώσε με τον ομορφότερο τρόπο…

Θεωρούσα τις δηλώσεις των παιδιών που είχαν ξαναδεί Mono υπερβολικές, και fake τις φωτογραφίες από τις αντιδράσεις του κόσμου που είχαν ποσταριστεί. Μετά το σημερινό, να συμφωνήσω και 'γω πως δεν ήταν συναυλία, αλλά μια μαγευτική εμπειρία/‘ψυχοθεραπεία’(;!!!)! Ανέβηκαν στη σκηνή και δοκίμαζαν τον ήχο, χωρίς να καταλάβουμε αν ξεκίνησε κανονικά η συναυλία ή όχι, δεν χαιρέτησαν καν, και μετά από 1 ώρα και 45 λεπτά που ΟΥΤΕ ΚΑΝ κατάλαβα πώς πέρασε χτύπησε στα 50 λεπτά το κινητό μου και έτσι είδα την ώρα, και έμεινα 8O - νόμιζα πως είχαν περάσει 5 λεπτά χωρίς πάλι να πουν τίποτα έφυγαν από τη σκηνή και ήξερα ότι encore δε χωρούσε, ακριβώς επειδή δεν ήταν στο στυλ της συναυλίας. Σε φάσεις μπήκα τόσο πολύ “μέσα” στη μουσική και την ψυχολογία τους (χαζεύοντας κυρίως τον παρανοϊκό κιθαρίστα στα δεξιά!!)… δεν περιγράφεται… τόσο που προς το τέλος πήγα απλά σε κάτι σκαλάκια και άραξα με κλειστά τα μάτια. Νομίζω ήταν ο καλύτερος τρόπος να τους απολαύσει κανείς. Ξενέρωσα βέβαια γιατί δε μπόρεσα να είμαι όλη την ώρα μαγεμένη, καθώς υπήρχαν άπειροι που μιλούσαν συνεχώς (ήθελα να τους βρίσω! :x) λες και είχανε βγει για ποτό! + τους ήχους από τα μπουκάλια που χτυπούσαν οι barmen… πράγματα τα οποία με αποσπούσαν. Περιττό να πω ότι στο γυρισμό κανείς από την παρέα δε μίλησε για πολλή ώρα :stuck_out_tongue:

edit: @tylerdurden: στο τέλος μάλλον καθόμουν δίπλα σου, τα ίδια λέμε για την νεκρική σιγή που δυστυχώς δεν υπήρχε… +το προβληματάκι στον ήχο στα ξεσπάσματα (όπου τουλάχιστον δεν ακούγονταν τα μπλαμπλα)

Το αστειο της υποθεσης ειναι πως το πρωτο τους live μ αρεσε περισσοτερο. Μαλλον ειχε παιξει τον ρολο του και το στοιχειο της εκπληξης (βλ. αντιδρασεις αλοε).

Οτι και να πουμε παντως, φοβερη εμφανιση. Και (λογικα) με βλεπω να ριχνω ακυρο στους Atomic Bitchwax που παιζουνε παραλληλα μαζι τους στο Roadburn.

Ο Ban έπειτα από ώριμη σκέψη αποφάσισε να μην κάνει το λάθος αφού πλέον έχει αποκτήσει γνώση πως το ελληνικό κοινό δεν αντέχεται σε τέτοιου είδους live και τίμησε τους στόκους και τα υπόλοιπα παιδιά που τα έδωσαν όλα.
Αναφέρομαι σε κάτι τέτοιο

Θα υπάρξει κάποια άλλη φορά! :slight_smile:

Απίστευτη ενέργεια και συναίσθημα βγάζαν τα Γιαπώνια. Κρίμα που δεν είχαν καθόλου διαδραστικότητα με το κοινό (well, αν εξαιρέσουμε τον ντραμίστα που στο τέλος μας έβγαλε φωτό :lol:)

Το μπλα-μπλα του κοινού όντως απίστευτα σπαστικό…

παιδια σε θεατρο πατε; μηπως πρεπει να απενεργοποιησουν και τα κινητα;