Liverpool

Σοβαρά τώρα. Μόνο ευκαιριακούς υποστηρικτές δεν έχει η Λίβερπουλ. Κάθε άλλο. Κόσμος, που χρόνια και χρόνια περίμενε το πρωτάθλημα. Κόσμος, που ήξερε ότι η ομάδα θα αποτύχει και το αποδεχόταν σαν φυσιολογικό. Κόσμος, που ήξερε ότι και την επόμενη χρονιά θα πικραινόταν. Κόσμος, που ένιωθε πάντα περήφανος, όσο στεναχωρημένος κι αν ήταν. Κόσμος, που έβλεπε τον Κβάρμε, τον Μπαμπ, τον Σότις, τον Χοσέ Ενρίκε, τον Τζότζο το Σέλμπι, τον Άντι Κάρολ και και…
Και μια ομάδα, που, παρά τις συνεχείς εγχώριες αποτυχίες (γιατί στην Ευρώπη, δεν συζητιέται ότι είναι μακράν η τοπ ομάδα της χώρας) μεγαλώνει το μέγεθός της διαρκώς.

Και αν θεωρεί κάποιος ότι είμαστε γραφικοί, ας είμαστε. Μιλάτε με έναν (ο Θεός να τον κάνει) άνθρωπο, που στην ερώτηση τι ομάδα είμαι, η απάντηση είναι Λίβερπουλ και μετά μια ελληνική. Και δεν είμαι ο μόνος.
Και να μην το παίρναμε, πάλι υπερήφανα Λίβερπουλ θα ήμουν.

8 Likes

Τέσπα μην κάνουμε σα γραφικοί, ο καθένας μπορείς να υποστηρίζει ό,τι θέλει για όποιο λόγο θέλει. Απλά εμένα μου φαίνονται ενοχλητικοί, για να το διατυπώσω καλύτερα. Άξια πρωταθλήτρια, ωραία μπάλα, αξίζει να κάτσεις να τη δεις να παίζει και μην ξεχνάμε ότι κόντραρε στα ίσα τη σίτι, τα 2 της αυτά χρόνια είναι από τα καλύτερα που έχουμε δει. Εκτός αν πάρει το Τσου λου φέτος η σίτι, η Λίβερπουλ την ξεπέρασε.

Βρε, από πότε το να αγαπάς μια ομάδα εξαρτάται από τους τίτλους που παίρνει;

Στην Ιρλανδία, οι μισοί είναι Liverpool κι οι άλλοι μισοί Man united. Όλοι οι liverpool fans ήταν τίγκα στον αυτοσαρκασμό για τα 30 χρονια χωρις πρωταθλημα. Κανεις δεν αγαπουσε την ομαδα λιγοτερο όμως.

Αγαπάς μια ομαδα για αυτά που πρεσβεύει. Γι αυτο αγαπουσαμε και την Barcelona πριν χάσει τις αξίες της. Η Liverpool ποτε δεν τις εχασε!

4 Likes

Κάνετε λίγο όμως :stuck_out_tongue:.

1 Like

Δεν εννοούσα μόνο τη μερια των “οι φίλαθλοι της Λίβερπουλ είναι ενοχλητικοί”. Για του λόγου το αληθές

Πολύ γραφικότερο το να μπεις να “χέσεις” στη χαρά του άλλου, από το να χαίρεσαι. Το topic αφορά την ομάδα Liverpool, ίσως και τη μεγαλύτερη ομάδα της Αγγλίας, η οποία κατέκτησε το πρωτάθλημα μετά από 30 χρόνια. Ε, η χαρά και ακόμα και η υπερβολή σε αυτό το topic επιτρέπεται αυτές τις μέρες. Μη μας λέτε και πώς να συμπεριφερθούμε, είναι λίγο γραφικό :stuck_out_tongue:.

6 Likes

Αρκετα αστειο αυτο, και ενας απο τους λογους που δινετε επιχειρηματα στον nnnnnkkkkkkk και σε οποιον αλλον δηλαδη. Αν ειναι δυνατον ομως.

Βρες μου σε παρακαλώ ένα σημείο που είπα πως να συμπεριφέρεστε.

Όταν διαμαρτυρήθηκες ότι θα σας τα κάνουμε τσουρέκια, πιστεύω ότι έμμεσα μας προέτρεψες να μην το κάνουμε. Πού να το κάναμε δηλαδή κιόλας :grin:

2 Likes

@QuintomScenario τέλος πάντων, έτσι το έχω εγώ στο ρομαντικό μου μυαλό.

Χαχα εντάξει δε σχολιάζω το αφήνω να περάσει, γιατί είσαι πολύ χαρούμενος και περίμενες 30 χρόνια και το καταλαβαίνω.

edit: Να το κολλήσω λίγο με αυτό που λέει ο @Aldebaran εγώ άρχισα να παρακολουθώ εντατικά και να στηρίζω την Tottenham, όταν στο Pro 2006 έψαχνα μια δευτεροτρίτη ομάδα να ξεκινήσω Master League

2 Likes

Καλά, ας πάρει η Αρσεναλάρα κούπα σε καμια δεκαέτια (νωρίτερα το αποκλείω) και θα δείτε τι σημαίνει πρήξιμο. Και αυτό είναι δέσμευση.

Για Λίβερπουλ τι να πούμε, προφανώς δίκαια κατάκτηση, χωρίς αμφισβήτηση η καλύτερη ομάδα στο νησί φέτος. Εκτιμώ πως επωφελήθηκε σε κάποιο βαθμό από το γεγονός πως όλοι οι άλλοι σέρνονται, αλλά ειλικρινά, δεν μειώνει στο ελάχιστο την επιτύχια της. Ούτως ή άλλως και περισσότερο ανταγωνισμό να είχε, πιστεύω πως δεν το έχανε αυτό το πρωτάθλημα, ήταν το φαβορί για τον τίτλο εξαρχής κατ’εμέ.

2 Likes

Ποιος να έλεγε ότι οι Άγγλοι θα αγαπούσαν τόσο έναν Γερμανό! Ο Klopp είναι ο σημαντικότερος παράγοντας των επιτυχιών της Liverpool. Η ιδιοσυγκρασία του ταίριαξε τέλεια με την ιδιοσυγκρασία του συλλόγου.

Ισόβιο συμβόλαιο χτες :heart_eyes:

6 Likes

λολ αν τρώγεστε σαν τα κοκόρια για μπάλα, χάνετε την ουσία.

Αυτά που έχει κάνει η Λίβερπουλ την τελευταία τριετία, ακόμα και το να χάνει πρωτάθλημα με 97 βαθμούς, είναι εντυπωσιακά. Αντικειμενικά μιλώντας (αν και είμαι βαμμένος United), σε οργανωτικό επίπεδο θα έλεγα ότι μετά τον Rodgers ο σχεδιασμός είναι αξιοζήλευτος, ειδικά σε σύγκριση με το τσίρκο της μετά-Ferguson εποχής. Το ότι βρέθηκε ο Klopp διαθέσιμος ενώ θα μπορούσε πολύ εύκολα να είχε πάει κάπου αλλού ήταν μια ευτυχής συγκυρία αλλά για να φτιάξεις ομάδες που χάνουν τόσο σπάνια, χρειάζεσαι και τύχη.

Άντε να δούμε με μας τι θα γίνει τώρα γιατί έτσι όπως πάει τώρα η δουλειά, θα κλείσουμε εύκολα δεκαετία και άπαξ και γίνει αυτό, αρχίζουν τα συμπλέγματα… και πέρα απ’ τους τίτλους, το να είναι 2 ομάδες τόσο καλύτερες απ’ τις υπόλοιπες κάνει την όλη υπόθεση κάπως βαρετή.

2 Likes

Συμφωνώ και μάλιστα αυτό ήταν κάτι που λάτρευα στο Αγγλικό ποδόσφαιρο παλιότερα . Δεν υπήρχε τόσο μεγάλη διαφορά

1 Like

Να το πάω ένα βήμα παραπέρα πάνω σε αυτό,

αν καταφέρεις να βάλεις στην άκρη το ξέπλυμα που γίνεται και όλα τα συμφέροντα από πίσω, το σύστημα που έχει όλο το σίτι γκρουπ παγκόσμια είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον

Τι “ίσως” ρε; :wink:

1 Like

Το ότι βρέθηκε ελεύθερος ο Klopp ήταν μεν ευτυχέστατη συγκυρία, αλλά πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος δε θα πήγαινε σε κάποια ομάδα μόνο επειδή θα τον πλήρωνε ή μόνο επειδή θα είχε την προοπτική να κερδίσει τίτλους. Η ευτυχής συγκυρία ήταν ότι βρέθηκε ελεύθερος ο πάγκος της ομάδας και ελεύθερος και ένας προπονητής που ταίριαζε τέλεια στο προφίλ του συλλόγου. Ο οποίος έχει αρκετές ομοιότητες και με την Μπορούσια Ντόρτμουντ, την προηγούμενη ομάδα του Klopp. Ο σχεδιασμός είναι πραγματικά εκπληκτικός, ναι. Εννοείται ότι χρειάζεσαι και τύχη για να πετύχεις, αλλά ένα ρητό λέει ότι “η τύχη είναι ό,τι περισσεύει από τον καλό σχεδιασμό”. Το είδαμε στον τελικό του ΤσΛ το '18, όπου η ήττα ήρθε από την τρύπα της εντεκάδας. Διορθώθηκε και τα αποτελέσματα φάνηκαν.

Επίσης, όσον αφορά το ότι στην Αγγλία αυτή την περίοδο (γιατί 3 χρόνια συμβαίνει αυτό) δύο ομάδες ξεχωρίζουν, είναι πιστεύω παροδικό. Δεν πιστεύω ότι θα καταντήσει Ισπανία, όπου επίσης κυριαρχούν δύο, ή Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, όπου κυριαρχεί μία. Θα ισορροπήσει το πράγμα, θα πέσει η Λίβερπουλ, θα κόψει τις σπατάλες η Σίτυ τώρα που την έκαναν τσακωτή με το FFP. Και υπάρχει κι άλλη μια διαφορά: η Λίβερπουλ δεν έχει πληρώσει με υπέρογκα ποσά την υπεροπλία της όπως έχουν κάνει όλες οι υπόλοιπες που κυριαρχούν στα μεγάλα πρωταθλήματα (Σίτυ, Παρί, Ρεάλ, Μπαρτσελόνα, Γιουβέντους, Μπάγερν). Την έχει χτίσει με έξυπνες ή με στοχευμένες αγορές. Διάβαζα ότι από τότε που ήρθε ο Klopp, το καθαρό ποσό που έχει δαπανηθεί για μεταγραφές είναι 87 εκατομμύρια ευρώ. Σε 5 χρόνια ε. Δηλαδή κατά μέσο όρο δε δίνει ούτε 10 εκατομμύρια σε κάθε μεταγραφική περίοδο. Ε τι να λέμε τώρα, αυτό μετράει, δεν είναι ότι πάει και αγοράζει όποιον γουστάρει. Ένα άλλο μεγάλο κατόρθωμα του Γερμανού, είναι ότι πλέον η Λίβερπουλ αποτελεί ομάδα στην οποία θέλουν να έρχονται παίχτες και όχι ομάδα από την οποία θέλουν να φεύγουν.Ο Κοουτίνιο πιστεύω ακόμα το φυσάει και δεν κρυώνει, έκανε μαλακία που έφυγε και δύσκολα θα πάρει τα πάνω της πάλι η καριέρα του.

Άντε μωρή ομαδάρα, συγχαρητήρια. Όσο κι αν είναι λίγο ξενερωτικό να μη μπορεί να πανηγυρίσει ο κόσμος στο γήπεδο και να μη μπορούμε κι εμείς να δούμε παιχνίδια με κόσμο από την τηλεόραση, όπως και να το κάνεις, η χαρά είναι μεγάλη. Ευχαριστούμε Κλόπαρε μεγάλε.

Ο John Henry έσπασε την κατάρα του Babe Ruth ρε, 86 χρόνια κράτησε, στα 30 τα δικά μας θα κολλούσε :smile:;

Για μένα, είναι εννοείται. Ήθελα να μην τα κάνω τσουρέκια στους φιλοξενούμενους :stuck_out_tongue:.

7 Likes

ο σωτηρακοπουλος εκανε ενα που ενδιαφερον σχολιο για κλοππ - ειπε πως η γλιστρα του gerrard ισως εσωσε την ομαδα. αν ο ροτζερς ειχε παρει πρωταθλημα, λογικα θα καθοταν, μετα ο κλοππ θα ηταν διαθεσιμος, αλλα ο παγκος γεματος, κ θα πηγαινε καπου αλλου. ενδιαφερουσα αναγνωση. μπραβο στην ομαδα σας, εγω δεν την αντεχα παλαιοτερα, αλλα επειδη ειμαι κλοπικος, την αγαπησα

1 Like

Ας έρθει και μια βόλτα από Μόντρεαλ γιατί σε τρία χρόνια κι εμείς 30 θα φτάσουμε…

Ε εντάξει, νομίζω ότι είναι δίκαιο να πούμε πως δεν είναι τόσο clear-cut όσο παλιά, το μόνο που γέρνει την πλάστιγγα πια είναι οι κούπες στην Ευρώπη, άντε και ο κόσμος. Κατά τ’ άλλα ναι. Τον τελικό του '99 τον ξεπληρώσαμε με prime-time Μπαρτσελόνα δις, τι να γίνει.