Αll hope is gone vs come what(ever) may

Corey=απο τις καλυτερες φωνες στο metal σημερα…Το τελευταιο album των Slipknot θεωρήθηκε απο πολλους οτι ειχε στοιχεια απο το αλλο προσωπικό του σχημα τους Stone sour…Oi oποιοι Stone sour κυκλοφορησαν πριν 2 χρόνια το φοβερό και ανεπαναληπτο come what(ever) may στο οποιο ο corey πιστευω εδωσε τα καλυτερα δειγματα των φωνητικών του ικανοτήτων…Ποιο απο τα τελευταια 2 του πονηματα πιστευετε οτι ειναι καλύτερο?

Slipknot εννοείται!
Και επίσης το προηγούμενο Stone Sour ήταν καλύτερο!

Καλό, αλλα σε θεμα παραγωγης συνθεσεων και αποδοσεων δεν φτανει ουτε κατα διανοια το come what(ever)may…

Το 'χαμε ξαναθίξει το θέμα στο τόπικ του δίσκου.
Ωραίο σίγουρα το Come What (ever) May, αλλά παραείναι καλογυαλισμένο. Το πρώτο έχει το attitude, ενώ αυτό έχει απλά πιο προσεγμένες συνθέσεις και περισσότερη εμπορικούρα χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό φυσικά.

διαφορετικές φάσεις…
γαμάνε και τα 2.

το Come what(ever) may δεν μου φάνηκε υπέρ του δέοντος γυαλισμένο. το πρώτο έχει το bother, αλλά το 2ο είναι συνολικά καλύτερο. και ανέβασε γενικά πολύ τις μετοχές των Stone Sour περισσότερο από όσο είχαν υπολογίσει.

κατά κύριο λόγο το ποιός δίσκος θα σου αρέσει περισσότερο εξαρτάται προς τα που κλίνουν τα ακούσματά σου. Αν προτιμάς πιο απλές δομές και πιο άμεσες μελωδίες θα προτιμήσεις το Stone Sour, αν προτιμάς λίγο πιο heavy και δύκσολα τραγούδια, λίγη καφρίλα παραπάνω τότε το Slpiknot.

εγώ δεν έχω προτίμηση. μάλλον οριακά το Slipknot.

All hope is gone δαγκωτο!!
Για μενα ο καλυτερος δισκος του 2009…

Σε αυτήν ακριβώς τη σύγκριση μπήκα μόλις βγήκε το All hope is gone.
Τότε το Come μου φαινόταν ελαφρά καλύτερο.
Τώρα,μετά από πάρα πολλές ακροάσεις,έχω συνειδητοποιήσει πως το All hope is gone είναι όχι απλά καλύτερο απο το Come,αλλά και ένας από τους καλύτερους δίσκους που έχουν κυκλοφορήσει γενικά τα τελευταία χρόνια.:smiley:

Γενικα τους Slipknot δεν τους ακουσα ποτε φανατικα αν και μ’αρεσει ο εναλλακτικος σκληρος ηχος. To All Hope Is Gone το βρηκα καλο παντως, αλλα συμφωνα με πιο die hard fans ειναι κατωτερο απο τα παλια. Εμενα μαλλον μου αρεσε περισσοτερο απο τα παλια για ηταν αρκετα πιο “φιλικο” στον μεσο ακροατη + οτι το Psychosocial ειναι απο τα singles της χρονιας
Το Come What(ever) May παντως το θεωρω καλυτερο και οποιος δεν εχει ακουσει κανενα αλλο κομματι περα απο το “Through Glass” Χ Α Ν Ε Ι… απιστευτη ατυχια που δεν ηρθαν στο rockwave περισυ

Support στους Metallica θες να πεις προπερσυ…Θα γινοταν ολοκαυτωμα…(και ανταυτου φαγαμε τους Mastodon στην μάπα…:?)

Ειναι το κλασσικο συμπτωμα της νεας χρονιας, που δεν εχεις συνειδητοποιησει οτι αλλαξε ο χρονος… ναι προπερσυ εννοουσα στο rockwave με τους Metallica:wink:. Ηταν ανεπαναληπτη ευκαιρια για να τους δουμε εδω στην Ελλαδα, γιατι για μεμονωμενη συναυλια το βρισκω απιθανο, μονο στο rockwave ειχαμε την ευκαιρια που χασαμε

Παντως ειναι απιστευτη η εναλλαγη φωνητικών του Corey απο τους Slipknot στους Stone sour…Νομιζεις οτι τραγουδαει αλλος…

δεν εχω ακουσει ακομα το καινουριο slipknot αλλα τα μισα και βαλε τραγουδια του come whatever may θα μπορουσαν να γινουν singles.Κλασεις ανωτερο του προηγουμενου που ηταν μια πιο μελωδικη εκδοχη των slipknot

Και τα δυο μ’αρεσουν παρα πολυ. Μαλλον θα πω Stone Sour μονο κ μονο λογω Zzyzx Rd. Δν υπαρχει αυτο το κομματι…

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με outshined. ήταν μια εποχή που είχα φάει τρελό κόλλημα με stone sour και στεναχωρήθηκα τρελάααα που ακυρώσαν rockwave. Πάντως και το πρώτο έχει τραγουδάρες bother, monolith, cardiff, orchids κλπ.

Χμ,δυσκολο.Και τα 2 γιατι ειναι δισκαρες.

Αll hope is gone δαγκωτό!

All Hope Is Gone:!::!::!::!:

σιγα τα στοιχεια που ειχε!το all hope δεν συγκρινεται!ειναι μεγαλη δισκαρα!ολα τα κομματια ειναι ενα και ενα!
συμφωνω παντως…ειναι μεγαλη φωνη…ως ποτε θα τραγουδαει ακομα δεν ξερω γτ θα μουγκαθει που ειναι σε 2 μπαντες και κανει τετοια φωνητικα…:stuck_out_tongue:

Come what may…

Το All Hope Is Gone είναι από τα πολύ αγαπημένα περσινά άλμπουμς, που πιστεύω θα με συντροφεύουν για πολύ καιρό:!: