Lords of chaos

Έχουμε και επίσημο trailer

Πολυ αμερικανιλα το τρεηλερ σε χρωματα, ατμοσφαιρα κτλ. Δεν μου καθεται καλα. Δεν εχει σκανδιναβικη μουντιλα

3 Likes

Θα γελασει το χειλάκι του καθε πικραμενου

1 Like

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά εγώ κωλογούσταρα με το trailer.

Από 13-14 χρονών, όταν κόλλησα με όλη αυτήν τη φάση του black metal, τα συγκεκριμένα γεγονότα είχανε πάρει μία τέτοια διάσταση μες στο νεανικό μυαλό μου (και υποθέτω και σε άλλους πέρα από εμένα) που σχεδόν τα έκανα ταινία από μόνος μου. Δηλαδή έψαχνα μανιωδώς όλες αυτές τις πληροφορίες, ποιος κάρφωσε ποιον, ποια γκόμενα ήταν στη μέση, ποιοι κάψανε, ποιοι σκότωσαν κλπ. κλπ. Μιλάμε για μία ιστορία που όταν είσαι πιτσιρικάς σου φαίνεται τόσο μυθική, δηλαδή ότι 4-5 συγκροτήματα έμπλεξαν τα μπούτια τους και είδαν μέλη τους νεκρά και στη φυλακή. Βασικά απορώ πώς και δεν είχε γίνει ταινία τόσα χρόνια όλο αυτό πράγμα.

Ε αφού τόσα χρόνια διαβάσαμε τις συνεντεύξεις των (όσων ζωντανών, τέλος πάντων) εμπλεκομένων, είδαμε τα (αξιόλογα) ντοκιμαντέρ, καιρός να δούμε και κάτι πιο φανταστικό και αισθητικά ωραίο. Δε με ενδιαφέρει τόσο το να λέει “αλήθειες” η ταινία. Λες και τόσα χρόνια δε λέει ο καθένας τη δικιά του αλήθεια για τα γεγονότα. Μ’ ενδιαφέρει να μου βγει μία νοσταλγία για όταν, με αφέλεια, σοκαριζόμουνα όταν διάβαζα όλα αυτά πράγματα και άκουγα την αντίστοιχη μουσική. Και μ’ ενδιαφέρει να δω ότι αυτοί που φτιάξανε την ταινία ψαχτήκανε αρκετά ώστε να χώσουνε info/κουτσομπολιά που θα μαρτυρά οπαδικό κόλλημα.

9 Likes

ποιο ντοκιμαντερ αξιζει???

Until the Light Takes Us https://www.imdb.com/title/tt1014809/
Αρκεί να ξεπεράσεις τo show του Frost των Satyricon στο τέλος της ταινίας που για μένα χαλάει το όποιο κλίμα είχε δημιουργηθεί μέχρι εκείνη την στιγμή, ίσως και να μην παρασυρθεί κανείς από τις ιστοριούλες του Varg.

2 Likes

Και το “Satan rides the media”, θα έλεγα, αν και δεν έχει σχέση με μουσική, μόνο με τα γεγονότα.

4 Likes

Βέβαια ξεκάθαρα το trailer λέει "βασισμένο σε αλήθειες και ψέματα "

4 Likes

βρήκα αυτό τυχαία

1 Like

Από που μαθαίνουμε αν η ταινία θα παιχτεί και στους ελληνικούς σινεμάδες (ναι, είμαι άσχετος);

1 Like

Ισως και να μην παιχτει και να ερθει κατευθειαν σε dvd και blue ray. Πχ στην Γερμανια ετσι θα γινει.

Δεν γνωρίζω για όλη την Γερμανία, αλλά στην Κολωνία παίχτηκε στις 20 Ιανουαρίου.

Στις περισσοτερες χωρες κανει πρωτα τουρ σε φεστιβαλ, οπως και στο απο πανω, και μετα αναλογα το αν θα βρουν διανομη η οχι - αλλιως κατευθειαν σε DVD/VOD.

Αυτό. Δεν είδα στο imdb ότι Γερμανία είχε παίξει σε κάποιο festival

Ο Τύπος πάντως έχει βγάλει το 2002 ? το τρισμέγιστο έπος SPUN. (debut)


στο οποίο παίζει και ο ροβέρτος, ο halford τον γκει μαγαζάτορα τσοντάδικου !!!
3 Likes

μια “ψύχραιμη” γνώμη από τον Varg για την ταινία…

Δεν είναι λίγο ανησυχητικό το ότι αυτός ο άνθρωπος κυκλοφορεί ελεύθερος χωρίς ίχνος μεταμέλειας για αυτό που έκανε και μάλιστα το περιγράφει και στο youtube σα να είναι κάποιο αστείο? Και δε συμπαθώ καν ούτε τους Mayhem ούτε τη μουσική τους. Αλλά η αλήθεια είναι ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με κάποιο σενάριο ταινίας, είναι η πραγματικότητα. Και ο τύπος περιγράφει με μια άνεση και με χιουμοράκι πως δολοφόνησε τον άλλο. Δεν ξέρω, μου φάνηκε αρκετά τρομακτικό.

6 Likes

Συμφωνώ απόλυτα με την ουσία αυτού που λες.
Βέβαια, ο τύπος έχει ήδη εκτίσει την ποινή του.
Το ζητούμενο είναι το να μη δίνουν βήμα και δύναμη οι metal οπαδοί σε τέτοιες προσωπικότητες. Αυτή θα ήταν η λύση.

1 Like

Το γνωρίζω ότι έχει εκτίσει την ποινή του, αλλά δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποιος ψυχιατρικός έλεγχος πριν τον ελευθερώσουν? Ή αν υπήρξε, διεγνώσθη υγιής? Τεσπα, μακριά.

2 Likes

Εδώ θα βγεί ο μπρείβικ, στα 22 που έστελνε χαιρετισμούς σε διάφορα Ελληνικά μπλακμέταλς και είχε σχέσεις και με 2-3 απο τους πιο ακροδεξιούς “χέστες” του χώρου. Έτσι είναι εκει η σωφρονιστική αντιλήψη και οι φυλακές σαν ξενοδοχεία. Βσκ, εύκολα θα μπορούσες να κάνεις τον εκτελεστή για φράγκα έκει. Θα ήταν σαν να δούλευες, θα είχες και 2-3 ψυχοπαθείς γκομενές που θα “γουστάρανε”. Κομπλάν.
Ο Βίκερνες είναι ένα βλαχαδερό, φασιστερό κουλάδι, αλλά τα βινύλια φεύγουν εν ριπή οφθαλμού. Προσφορά και ζήτηση. Επίσης ο βικερνές δεν έχει αισθητική. Και χεστήκαμε πως ακριβώς τον έφαγες. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του τον έφαγε προληπτικά, για να μην τον φάει αυτός, ο οποίος “παίζει”, συμφωνα με τα λεγομενα του να ήταν και αδερφή. Πωπώ, πάνε παίξε κανα λαιβ αρπιτζί ρε μοβόρε γιωτά.

3 Likes