Πρωτο LP, CD, Tape που αγορασατε

evanescence-fallen 8)8)

Πρωτο CD καπου το '93: Yanni-Live at the Acropolis (αριστουργημα)
Δευτερο καμποσα χρονια μετα '97-'98: Scorpions-World Wide Live

Metallica S&M
πριν το metal δεν αγοραζα καθολου cd, εγραφα κασετες απο το ραδιο

Ειχα παει πιτσιρικας, οταν ξεκινουσα τη πορεια μ στο μεταλ και αγορασα τα εξης :

-Nightfall; Lesbian Show
-Slayer; Diabolus in Musica
-Cradle of Filth; Cruelty and the beast
-Bruce Dickinson; Accident of Birth

To Nightfall, το λατρεψα γτ ειχα πορωθει με το Death Star απο ενα CD του Metal Invader
Στο diabolus καποια μου αρεσαν, αλλα με εκανε γενικα να ψαξω την μπαντα…
To COF , στην αρχη δε μαρεσε, ηταν τοσο περιεργο… αλλα μετα απο καποιες ακροασεις εγινα τρελοσ Filthie :stuck_out_tongue:
Το Bruce, με ξενερωσε μετα απο τις παραπανω δισκαρες και τοδωσα για ανταλλαγη με Emperor θυμαμαι ^^

Ω τι μου θυμίσατε ρε παιδιά :slight_smile:

Λοιπόν σωτήριον έτος 2004. Μέχρι τότε άκουγα ότι pop υπήρχε σε κάτι συλλογές της αδερφής μου Now 47 και Now 50 αν θυμάστε είχε μέσα το ΘΕΪΚΌ ακόμη και σήμερα Can’t Fight The Moonlight της LeAnn Rimes! :smiley: Χώνομαι λοιπόν λόγω Eminem και D12, με το Marshall Mathers και το The Eminem Show λίγο σε Hip Hop και λιώνω και ένα soundtrack του 8 Mile που είχα βρεί. Εκεί κάπου επειδή είχε πάρει κάπου το αυτί μου τους Limp Bizkit, Linkin Park, Blink 182, Sum 41 η αρχή δεν άργησε να γίνει. Έτσι το πρώτο CD που πήρα ποτέ μου ήταν το Live In Texas των Linkin Park κομπλέ με DVD από τη συναυλία που άνοιξαν για κάποιους Metallica. Το λιώνω γουστάρω λατρεία (ακόμη τα γουστάρω ενώ οι Limp Bizkit γρήγορα ξεθώριασαν όπως και οι Green Day, Blink 182, Sum 41 μέχρι και το αντεγραμμένο των Limp Bizkit κομμάτιασα) και ακούγοντας εδώ κι εκεί για αυτούς τους Metallica ακούω το Ride The Lightning από κάποιο παλικάρι στο σχολείο, παθαίνω τη πλάκα της ζωής μου και οι επόμενες μου αγορές ήτανε:

Metallica - Ride The Lightning (από τη μάνα μου στα γενέθλια μου)
Nightwish - Nemo (cd single)
Iron Maiden - Dance Of Death
Blind Guardian - Nightfall In Middle-Earth

Παράλληλα με τους Tallica ανακαλύπτω και Scorpions, AC/DC (Live At Donington). Πιο μετά ήρθαν όλα τα υπόλοιπα :smiley: \m/

Βινύλιο πολύ πιο μετά στο πρώτο έτος: Motorhead - Ace Of Spades
Κασέτες λίγο πιο μετά την ίδια χρονιά: Thou Art Lord - The Cult Of The Horned One (Demo)
Sarcofago - Black Vomit Of Hell (Demo compilation)

χοχο cd πρέπει να ήτανε ή nirvana ή bon jovi ενώ LP D.R.I.-Crossover

…σε κασσέτες…εταιρίας της έλεγαν τότε, δηλαδή αυθεντικές
Megadeth - So Far So Good…So What…που απ’τον τίτλο νόμιζα ότι ήταν best of:p
Manowar - Fighting The World
Bon Jovi - Slippery When Wet/ New Jersey
…τέσσερις κασετούλες λοιπόν…πιο πριν άκουγα απ΄τις θρυλικές αντεγραμμένες κασσέτες, που αν δεν υπήρχαν δεν θα είχα ακούσει ούτε την μισή απ’την μουσική που άκουσα στην εφηβία μου
:):!:

Δευτερα γυμνασιου φαση,αρχισα να ψαχνομαι και να γουσταρω θρας.Ηθελα να παρω κατι που δεν ειχα ξανακουσει οποτε τσιμπησα αυτο το cd απο μια μπαντα που απλα ειχα ακουστα.

Προπερσυ αφου παρηγγειλα πικ απ πηγα καβλωμενος και τσιμπησα αυτα τα 3 lp

Το παρακάτω grim ανοσιούργημα είναι η πρώτη κασέτα που αγόρασα, ή μάλλον ζήτησα να μου αγοράσουν το '92:

Μετά από αυτό το θεοσκότεινο σοκ, συνήλθα κάπως μιας και οι κατάλληλες παρεές στο σχολείο μου αντέγραφαν κασέτες με METALLICA, OFFSPRING και PRODIGY.

Το πρώτο cd ήταν δώρο και ήταν το “Black Album” τα χριστούγεννα του '95, ενώ το πρώτο cd που αγόρασα μόνος μου από μαζεμένο χαρτζιλίκι μερικές εβδομάδες μετά πρέπει να ήταν ένα εκ των “Kill 'Em All” ή “Master Of Puppets” με αουτσάιντερ το “Smash”. (Όλα αυτά από το Videorama στην Αγ. Ζώνης)

Το πρώτο αγορασμένο βινύλιο ήταν μια μεταχειρισμένη έκδοση του “In The Court Of The Crimson King” και ήρθε μετά από πολλά χρόνια όταν έπεσε στην κατοχή μου ένα παλιό πικάπ.

Όταν πια ξεμωράθηκα και αποφάσισα να ξαναρχίσω να μαζεύω κασέτες, το “With Burning Tongues” των ASCENSION ήταν μονόδρομος.

CD : Iron Maiden - Best of the Beast
LP: MEtal Church - Blessing in DisguiseNumber
tape: Solitude - From Within

Το πρώτο CD που αγόρασα πρέπει να ήταν όταν ήμουν 8 χρονών το Live in Studio A / Alive at the Marquee Club του [B]Dickinson[/B]. Είχα πάει μαζί με τον μεγαλύτερο αδερφό μου μετά από προτροπή του θείου μου, και πήραμε ουσιαστικά ό,τι μας είπε αυτός. Οπότε δεν μπορεί να πει κάποιος ότι το αγόρασα ακριβώς :stuck_out_tongue:

Πρώτη κασέτα που αγόρασα (χωρίς να συμπεριλάβω trade κλπ) ήταν πριν λίγες μέρες το Despise the Blindfold των [B]Ravencult[/B].

Όσον αφορά τα βινύλια, το πρώτο που αγόρασα ήταν το Kill for Satan των [B]Tsjuder[/B] μερικά χρόνια πριν. Δεν είχα καν πικαπ, απλά το είχα δει σε φτηνή τιμή και είπα να το πάρω έτσι για τη φάση.

Η πρώτη κασέτα πρέπει να ήταν το Trash του A.Cooper και μάλιστα μεταχειρισμένη με 1500δρχ από έναν συμμαθητή. Πρώτο βινύλιο ήταν το Use your Illusion II απο ένα δισκοπωλείο στο Παγκράτι. Και τα 2 τα έχω ακόμα!:D:D

είχα γράψει σε πάνω κάτω ίδιο τόπικ πριν κάποιους μήνες:

Πρώτο πρώτο το bomber απο motorhead to 94 σε μια άθλια έκδοση της bronze . Βέβαια τότε δεν το ξερά και νόμιζα οτι και τα αλλα έτσι θα είναι !!! Το αγαπώ ακόμα αυτο το δισκάκι . Εννοείται οτι δεν είχα ιδέα για τον δίσκο αλλα μερικές μέρες πριν είχα ακούσει απο αδερφό φίλου μου το overkill . Μαγική στιγμή , θυμάμαι ακόμη και τωρα το Μαγαζι και την θέση ,που είχε το cd πάνω στο ράφι .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρώτο CD πρέπει να ήταν το Laundry service της Shakira,στην πέμπτη ή εκτη δημοτικού.Από ελληνικά,ένα του Χατζηγιάννη την ίδια περίοδο πάνω κάτω.
Πρώτο LP ,το Sting in the tail των Scorpions το 2010.
Κασέτα δεν εχω αγοράσει ακόμα.

Τape: Michael Jackson - History

CD: Metallica - Black Album και το Smash των Offspring.

Λοιπον πρώτη κασσέτα σε ηλικια 15 ετών ηταν το machine head των deep purple

Και πρώτο σιντι δύο χρόνια αργότερα

Όταν ήμουν πολύ μικρός απλά άκουγα όσους δίσκους μου αρέσανε απ΄αυτούς που έπαιρνε ο πατέρας μου (τα κολλήματα εκείνη την περίοδο χοντρικά ήταν Pearl Jam, Radiohead, Madrugada, Doors, Ξύλινα Σπαθιά).
Τέλη δημοτικού άρχισα να παίρνω με γονείς δικά μου cd και μέσα στα πρώτα αν θυμάμαι καλά ήταν κάτι Nirvana, Gorillaz, Coldplay κλπ.
Πρώτη αγορά μόνος μου σε δισκοπωλείο (και όχι θέλω αυτό το σιντι πάμε να το πάρουμε) ήταν Led Zeppelin - I και Pearl Jam - Yield, κάπου 1η-2α γυμνασίου.

-Πρώτη κασέτα κάπου μεταξύ πρώτης και δευτέρας γυμνασίου το “Μόνο στα Όνειρα” του Χατζηγιάννη 8)
-Πρώτο CD, ήμουν κάπου στα 14. Αφού προηγουμένως είχα εντρυφήσει στο μεγαλύτερο μέρος της δισκογραφίας των Nirvana μέσα από αντιγραμμένα CDs και είχαν γίνει η απόλυτη λατρεία, τσίμπησα σε μια εκδρομή που είχαμε πάει με το σχολείο το Incesticide. Έχω γραμμένη στο εξώφυλλο και την ημερομηνία, μιλάμε για μεγάλη συγκίνηση :smiley:

Πρώτη κασσέτα ήταν μάλλον το Bad του Michael Jackson ο οποίος παραμένει πρώτη αγάπη και παντοτινή!
Πρώτο cd μάλλον κάποιο Bon Jovi η Bryan Adams.
Το breakthrough όμως έγινε με το αμέσως επόμενο cd το Trash του Alice Cooper, η δεύτερη μεγάλη αγάπη και παντοτινή!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk