Αlternative κυκλοφοριες

Windmills By The Ocean

Must και γ@μώ τις μπάντες

…όπως επίσης και Below The Sea

και κάτι πιο jazzy Erik Trufaz

πραγματικά super μουσική για chillαρίσματα…

δεν θυμαμαι αν αναφερθηκε πιο πριν αλλα το ντεμπουτο ep “Fogdiver” (υπαρχει και μια ανεξαρτητη κυκλοφορια προηγουμενως αλλα δεν την εχω ακουσει) των γερμανων the ocean ειναι ενα καταπληκτικο ταξιδι στα μονοπατια των neurosis,breach και isis!Instrumental συνθεσεις (ασχετα αν η μπαντα εχει 2 τραγουδιστες!!!) με σουπερ ατμοσφερες,ογκωδεις κιθαρες,ηλεκτρονικα elements και samples απο ταινιες ταρκοφσκι καθιστουν ενα φοβερο δισκακι με μοναδικο μειονεκτημα την μικρη διαρκεια του!η συνεχεια των the ocean ειναι εξισου αξιολογη
αν και αλλαξανε στυλ,με το fluxion που ακολουθησε να συνεχιζει στο δρομο του fogdiver με τη χρηση ομως φωνητικων και το aeolian (στην metal blade πλεον) να αλλαζει στυλ και να θυμιζει πιο πολυ πρωιμους mastodon και converge!

Έτσι είσαι ε; Σε πληροφορώ ότι το τελευταίο Mojo έχει αφιέρωμα στα 80’s προτείνοντας 80 δίσκους! Οπότε δε σε έχω ανάγκη πλέον :smiley: :lol: 8) :stuck_out_tongue:
Και ναι, άλλαξα δέρμα…πλέον έχω τροπικό μαύρισμα ωσάν να’ μαι από τη Βραζιλία :naughty: :ok:

Ακόμα ένα αμερικάνικο συγκρότημα που λατρεύει Tool, αλλά με ωραίο τρόπο… (βέβαια το κορυφαίο που έχει προταθεί σε αυτό το δρόμο είναι οι Rishloo από τον πεθερό μου)

Stone Lucy: http://www.myspace.com/stonelucy

@Pot … Eλα μωρη Σουηδια :lol: Χαιρομαι που ο Αdmin πηρε τα … μου τελικα 8O

@King…Συνεληφθην διαβασμενος . Μπραβο νεε μου και αν δεν εχεις ακουσει ακομα το δωρακι του Ποτ ειναι ομορφια :smiley:

@Cozy…Bλεπεις ρε επειδη ειμαι καλος ανθρωπος δεν πιανουν οι καταρες μου :smiley: Μια που εγινες Βραζιλιανος , αντε και με μεταγραφη σε Ελληνικη ομαδα ( κατα προτιμηση στον Παναθηναικο )

@Memnoch…ωραιες μουσικες ρε μπαγασα

@Signal… Ωραιοι αυτοι ρε . Ελπιζω στον δισκο που λες να ειναι ον τοπικ (εχουμε και κανονες#-o )
για να μην σβηνουμε τα ειδικα τοπικ που εχουν ανοιξει (μονο γι αυτο).

Γαμπρουλη μου ετσι αγορι μου ξερω εγω τι διαλεγω (για τυχαιο με περασες) 8)

Μια που ολοι εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων (ξερουμε εμεις οι φλωροι ποιοι ειμαστε) ειναι μεταλλα ας ριξω και εγω μια προτασουλα που ακουω για να χαλαρωνω και να μου γινεται η διαθεση πιο ευχαριστη καμια φορα 8)

Οι Ahab πολύ γλυκανάλατοι για τα γούστα μου… Πάω να βάλω το The Mantle που ταιριάζει και με την εποχή ρε αδερφέ!

Όσο για κάτι πραγματικά φλώρικο, αν και Σουηδικό:

Albino Child 8)

:lol: :lol: :lol: :lol:

Eτσι καφριλα 8O . Τι τρομοκρατη ανεθρεψα :lol: Καταλαβαινεις και το περιεργο χιουμορ μου πια

Λιγο ατακτα παιδια που ταιριαζουν στο Τερρορ… Αtaxia (σαν το τοπικ ενα πραμα)

Tσακωστε ΑW I & II

Eλα ρε Johnny παιχτη !!!

robin guthrie - continental

Όμορφος δίσκος από το πρώην μέλος των Cocteau Twins που κυκλοφόρησε πέρσι. Ήρεμα ηχοτόπια, πολλή μελωδία, κιθαριστικό feedback και πλήρης απουσία φωνητικών. Άκρως ταξιδιάρικο & αγαπησιάρικο. Myspace

damiak - micalavera

Εξαιρετικός φετινός δίσκος. Ηλεκτρονική μουσική, idm συγκεκριμένα. Αρκετή ποικιλία ήχων, αφού εκτός των ηλεκτρονικών μπλιμπλικιών, βασικό ρόλο παίζει το πιάνο, το βιολί, κάποια φυσικά ντραμς και ορισμένα κιθαριστικά σε shoegaze/postrock ύφος. Επίσης χωρίς φωνητικά. Myspace

bitcrush - in distance

Σε παραπλήσιο ύφος με το προηγούμενο και ο περσινός δίσκος των bitcrush που επίσης κρύβει πολλή αγάπη μέσα του. Μάλιστα, εδώ έχουμε και φωνητικά, αμέ! Πάρτε μια γεύση εδώ

Αυτά τα ολίγα.

το fogdiver ειναι on topic τα υπολοιπα ανηκουν οντως σε αλλο τοπικ απλα τα ανεφερα προς πληροφορησην :stuck_out_tongue:

οσο για ahab εχουν σταμπαριστει εδω και καιρο.μιας και τα πρωτα χρονια του τριο της peaceville αποτελουσε και αποτελει κατι παραπανω απο θρησκεια,οσοι πλησιαζουν ηχητικα σε αυτην την εποχη ειναι παντα ευπροσδεκτοι!!

χεχ. τα χω ακουσει μην ανησυχεις. προτζεκτ του κιθαριστα των ρεντ χοτ δεν ειναι; ειναι ομορφιες τα σιντακια τους δε λεω.

http://www.rocking.gr/review1031.php

ωραιο σιντακι, αλλα με χαλασε καμποσο που ειναι σκαρτα 40 λεπτα δισκος.

αν εννοεις των agalloch τοτε να το βαλεις.:lol: το mantle ειναι μεγαλη υπερ-δισκαρα.

θυμαμαι που χε βαλει στο νταντα το 14λεπτο απο το δισκο και παει να το κοψει σε μια φαση. ακουστηκε ενα “μηηηηη…”:lol:

παλι καλα που το αφησε. αν το κοβε τον ειχα δαγκωσει επι τοπου.:lol:

“Behold… The Arctopus”. σας τους ειχα πει πιο παλια. μπανταρα με πολυ ανωμαλο κονσεπτ του τι ειναι μουσικη. σκεφτειτε τους agoraphobic nosebleed να παιζουν σαν τους dream theater.

τους αναφερω ξανα μπας και ακουσει κανεις. βγαζουν δισκο εξ αλλου και βρηκα ευκαιρια.

Skullgrid

1-Skullgrid
2-Canada
3-Of Cursed Womb
4-You Are Number Six (guest solo by Mick Barr)
5-Some Mist
6-Scepters
7-Transient Exuberance (guest solo by Jordan Rudess)

μετα απο καποιο διαστημα αφου τους πετυχα τους πηρε η μεταλ μπλέιντ. παλι καλα, επειδη εκει που ηταν, θαμμενοι θα εμεναν για μια ζωη.

εδω ο Colin Marston παιζει το λεγομενο Warr guitar. κατι μεταξυ κιθαρας και μπασου που παιζεται κυριως με ταππινγκ.

myspace link: http://www.myspace.com/beholdthearctopus

επιτελους!!!βγαζουν αλμπουμ!!! :smiley: :smiley: :smiley:

Καταγγέλω τον Angmar: Καφρίζει το φλώρικο thread μας

P.S. Κι εγώ θα τον δάγκωνα… Μόνο που μου το ’ πες συγχυστηκα :stuck_out_tongue:

Tα συγχαρητηρια μου γαμπρε το παραπτωμα του συναδελφου Angmar ηταν πολυ σοβαρο [-X

Ρε αθεοφοβε δεν φτανει που ανοιξες ενα καφρικο τοπικ εισαι τοσο αιμοδιψης που θελεις να καφρισεις το μελισταλακτο τουτο τοπικ ?
NTΡΟΠΗ ΣΟΥ !!! What’s next now …Psyopus? Θα επρεπε να ντρεπεσαι [-X
Λοιπον το καταστατικο μας μπαινει ξανα σε δραση και θα πρεπει να εξυμνησεις την απολυτη δισκαρα Life in cartoon motion του θεου Mika γιατι μια τετοια ντροπη μονο ετσι ξεπλενεται 8O
Ασε που μολυνες το Τερρορ (και τους behold δηλαδη) με την αναφορα στους Theater #-o ΟΞΩ ΘΕΑΤΡΑΚΗΔΕΣ :stuck_out_tongue: (με τους οποιους ως γνωστον ειμαι σε πολεμο εδω και καιρο γιατι εχουν καθεστωτικες αντιληψεις ) .

Ευτυχως που παρενεβη γρηγορα ενα απο τα ιδρυτικα μελη (αν και Θεατρακιας τον αγαπαω πολυ ) και επιληφτηκαμε αμεσα του θεματος . Ξανα [-X [-X [-X [-X

Υπνοβατη πετα καναδυο προτασεις ακομα να ξεπλυθει η καφριλα γιατι μας επηξε ο κυριος Αngmar…

PS: Μονο ο προεδρος μπορει να παρεκλινει λιγο .

οι psyopus ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι σπερνουν. δε χρειαζεται καν να το αναφερω. ειχαν βγει και σε κοινη περιοδεια με behold the arctupus σε καποια φαση νομιζω…παιζει και να κανω λαθος βεβαια…

και η αναφορα στους θιατερ δεν ηταν καθολου τυχαια. υποψην τα τελευταια θιατερ δε μου αρεσουν τοσο. και ναι οντως οι οπαδοι εχουν καθεστωτικες αντιληψεις. λενε ολους τους αλλους κολλημενους εκτος απο οσουν ακουνε θιατερ.:lol: :lol: :lol: και γω καποτε γουσταρα καργα, αλλα νταξ ειπαμε, υπαρχουν κι αλλα πραματα στη μουσικη:lol:

οι psyopus ειναι καρατεχνικοι,αλλα το κανουν υπερβολικα πολυ τεχνικο ολο το θεμα σε σημειο να κουραζει.
γι’αυτο οι θεοι dillinger ειναι παντα μπροστα απο το υπολοιπο κοπαδι! :slight_smile:
τωρα το skullgrid υπαρχει πουθενα στο διαδικτυο?

οι psyopus είναι αισχροί :stuck_out_tongue:

άντε ας το ξαναφλωρέψω λίγο το θρεντ. αν και θα βάλω πιο “φευγάτα” πράγματα αυτήν τη φορά.

Alexander Tucker - Furrowed Brow

Silvester Anfang - Satanische Vrede

Songs Of Green Pheasant - Songs Of Green Pheasant

Andrew Douglas Rothbard - Abandoned Meander

Λοιπόν, και οι 4 δίσκοι κινούνται πάνω κάτω σε free-folk/psych-folk ρυθμούς, το οποίο σημαίνει ότι ως επί το πλείστον θα ακούσετε τραγούδια χωρίς συγκεκριμένες δομές που φτάνουν στο σημείο να γίνονται drown κομμάτια με κιθαριστικό feedback. Βεβαίως, υπάρχουν σ’ όλα οι φολκ μελωδίες. Τα πιο μελωδικά είναι του Douglas Rothbard & το Songs Of Green Pheasant, ενώ τα άλλα δυο είναι κάπως πιο παράξενα και δύστροπα. όλα, εκτός του Songs Of Green Pheasant που είναι του 2005, κυκλοφόρησαν πέρσι.

για ντιλλινγκερ τεμεναδες κτλ εννοουνται. για το πρωτο psyopus παρολα αυτα θα διαφωνησω. μου αρεσε αρκετα. το δευτερο παλι οντως κουραζει που και που, αλλα για το ειδος καλο ειναι