Lynyrd Skynyrd

Κάθομαι και ακούω το πρώτο lp για νιοστή φορά και εξακολουθώ να ανατριχιάζω.Μέχρι να πέσει το γαμωαεροπλάνο έβγαλαν 5 τέλεια studio lps και 1καταπληκτικό live, όλα γεμάτα ψυχή. Και τα reunion albums είναι πολύ καλά με αποκορύφωμα τα 1991 και Last Rebel.Χώστε γνώμες!

Αυτά που έβγαλαν πριν το δυστύχημα μου αρέσουν πάρα πολύ, είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντες δίσκοι, που πιστεύω ότι κάθε φίλος της μουσικής πρέπει να τους ακούσει. Τα μετέπειτα δυστυχώς δεν μου λένε τίποτα.

Απλα… :respect:
μακαρι να προλαβουμε καποτε να τους δουμε.:papas:

απο τα κορυφαια συγκροτηματα που εχει αναδειξει η αμερικη! μου αρεσουν αρκετα αλλα δεν κοβω κ φλεβα.
οι κιθαριστες τους ολοι κεντανε πραγματικα αλλα γενικα στο south αυτο συμβαινει. αγαπημενος δισκος το Nuthin’ Fancy. κοματια οπως το On The Hunt απλα :bow:
δυστυχος τα τελευταια χρονια εχασα πολυ η μουσικη τους απο την κουλτουρα τους. ενα προσφατο dvd που ειδα με πηραξε πολυ γιατι αντι να παιζουν οπως καποτε κανανε ποζεριες κ ο σκοπος τους ηταν μονο να προωθησουν τους χορηγους τους! ιδικα μολιισ εμαθα οτι ηταν το group του Μπους για την προεκλογικη περιοδο αστα να πανε…
μια που μιλαμε για south θα ηθελα να κανω μια αναφορα για το οτι το south απο πολλους κολλημενουνς θεωρητε οτι εχει μια φασιστικη ιδεολογια κ οτι γενικα μισουν τους μαυρους κ διαφορα τετοια! αυτα ολα ειναι μεγαλες πιπες! απλα εχουν παρεξιγιθει διοτι αυτοι οι ανθρωποι αγαπανε παρα πολυ τον τοπο τους, ειναι πολυ δεμενοι με αυτον κ δεν γουσταρουν να τους ενοχλουν!

Βγηκαν και εκαναν δηλωσεις υπερ του Μπους ??? Η μηπως απλα ο W εβαζε κανα τραγουδι τους πριν τις ομιλιες του ?? Εχει διαφορα το ενα με το αλλο.

επαιζαν στις προεκλογικες τους συγκεντρωσεις. στην αμερικη συνηθηζετε αυτο απο πολυ παλια δλδ ο καθε υποψιφιος προεδρος να εχει κ ενα Group να παιζει μαζι του.

Θεοι και βαλε.Απ τα αγαπημενα γκρουπ ever.Επισης εχουν τοση σχεση με φασιστικες ιδεολογιες και λοιπες φιφες οσο και η Μητερα Τερεζα με τον Σατανισμο(Καθολικο και Ορθοδοξο.).:slight_smile:

Αγαπημενα δισκια:
Pronounced…
Second helping
Gimmie back my bullets

Συμφωνω σε ΟΛΑ που ειπες , με καλυψες . 8)

Για τους Skynyrd δεν ισχυει τιποτα απο αυτα, παρα τις βρωμες που ειχαν βγει για μερικα τραγουδια τους οπως το “That Smell” οι ιδιοι εχουν πει οτι ειναι μουφες ολα αυτα και οτι δεν γουσταρουν τετοιες ιδεολογιες. Παντως το οτι υποστιριζουν τον W ειναι μαλακια, ολα ολοι οι τεξανοι αυτον θελουν.

Η αλήθεια είναι πως όταν ο Bush ήταν κυβερνήτης στο Texas είχε οργανώσει ημέρα ZZ Top για να τους τιμήσει όλη η πολιτεία για την προσφορά τους. Και έπαιξαν και αυτοί στην ορκομωσία του για να ανταποδώσουν.

Aπο την άλλη υπάρχουν και νότιοι που τον βρίζουν όπου σταθούν όπως ο Warren Haynes.

Δεν ξερω τι λετε για τους Skynyrd…αλλα ενα live τους να δω και θα ειναι το 2ο μεγαλυτερο γεγονος που θελω να μου συμβει…μετα απο το να δω AC/DC φυσικα…απαιχτοι οι τυποι…τοσα ατομα κι ομως καταφερνουν να βγαλουν ομοιομορφο ηχο…καντε κανα ευχελαιο μπας και προλαβουμε να τους δουμε εδω πριν σταματησουν τις συναυλιες…

συμφωνω απολυτως,απο τα υπεραγαπημενα κομματια!!

αλλα και ο πρωτος τους δισκος ειναι απιστευτος.πως και να μην ειναι δηλαδη οταν περιλαμβανει εναν υμνο ονοματι free bird!?!?!?!

με τη βρωμα που χε βγει οτι θα ρχονταν για λαιβ το καλοκαιρι,τι εγινε?εχει ακουσει κανεις τιποτα???

ναι ακουγονται παντα κατι τετοιες φημες(αλλα ειναι ολες μουφα) οτι θα τους φερουν οι τσοπεραδες κ τετοια!
ενοιτε πως τετοια δεν τα λενε οι τσοπεραδες αλλα διαφοροι αλλοι…

Ειχε ακουστει οτι θα παιζαν την μερα με τους Μεταλλικα στο ροκγουεηβ, αλλα ηταν μονο φημες.:frowning:

Και πίστεψες ότι τέτοιο πράγμα θα γινόταν; :lol:

Χθες είδα τον Σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι, που ολόκληρη η παρέα ξεκινάει για να πάει στη συναυλία των Skynyrd, με υπόκρουση το Sweet Home Alabama! Και σε μια σκηνή ένας από τους καμμένους ρωτάει αν θα παίξουν το Freebird :lol: :lol:

Στο τέλος της ταινίας οι 5 από τους 6 πέθαναν! :wicked:

Κι εγω το εχω δει…:lol: :lol: :lol:

Γαματη ταινια…#-o :stuck_out_tongue:

οχι ρε, αλλα κατα βαθος το ηλπιζα… οπαδος ειμαι ρε να μην ελπιζω…:frowning:

Ασε μια απο τα ιδια…οταν το ακουσα χαρηκα αλλα οσο δεν το ανακοινωναν καταλαβαινα…και μαλιστα το ειχε πει ο DRIFTER37 νομιζω ο οποιος οτι ειχε πει για συναυλιες αυτο το καλοκαιρι επεσε μεσα…για αυτο το λογο το ειχα πιστεψει και ειχα πορωθει…DUM SPIRO SPERO (ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ)…

μπανταρα, απ’τις πρωτες που εφαρμοσαν δισολιες και με πολυ original feeling.