Mονο 27/2/10 αθήνα, 26/2/10 θεσσαλονίκη

Ξέρει κανείς πόσα ήταν τα e-tickets?

Λέω να το τιμήσω.

ήρθε μεηλ από venerate και τα λινξ της eventbrite σε στέλνουν στις αντίστοιχες συναυλίες των ομ, λωλ.

εγώ το σκέφτομαι ακόμα, ίσως πάω, θα δείξει…

Γιατί να μην πας ρε?

+1

Καλή διοργανώτρια, καλή (όχι τέλεια) τιμή, 2 ώρες συναυλία, για το χώρο δεν έχω ακούσει άσχημα λόγια και αν αυτό που παίζουν οι Mono σου αρέσει έστω και ελάχιστα, στη συναυλία θα περάσεις τέλεια γιατί επί σκηνής είναι εξαιρετικοί. Εγγύηση.

Ζηλεύω όσους πάτε και σας εύχομαι αυτή τη φορά να μην υπάρχουν ηλίθιοι μπαρμεν στο συναυλιακό χώρο που θα φωνάζουν μεταξύ τους και θα κάνουν δυνατά καμάκι στις γύρω γυναίκες, ενώ οι Mono θα τα δίνουν όλα επί σκηνής.

σπάστηκα που δεν πρόλαβα 15αρι :stuck_out_tongue:

μάλλον θα πάω, νταξ. είναι και κεντρικά το μέρος απ’ ότι έχω καταλάβει, οπότε δε θα χρειαστεί να αγγαρέψω κανέναν να με πάει ή να τα δώσω στην ευγενή ράτσα των ταριφοειδών.

Ελπίζω να χουνε και το άλμπουμ σε λογική τιμή.

Αν θυμάμαι σωστά από το Fuzz, ή το άλμπουμ ή τα μπλουζάκια τα έδινα 12 ευρώ. Βασικά νομίζω πως και τα 2 τα έδιναν 12 ευρώ, αλλά υπάρχει και ένα 5% του να λέω βλακείες. Εγώ από εκεί το αγόρασα πάντως (και οι μπλούζες στο τέλος της συναυλίας είχαν πουληθεί όλες, οπότε όποιος σκοπεύει να πάρει, του προτείνω να πάει νωρίς για μπλούζα)

12 ιζ ΟΚ, αν κ το χα βρει με 8 στο CDWOW, αλλά out of stock (και παραμένει έτσι).
Στα υπόλοιπα sites είναι γύρω στα 15 ή επίσης out of stock.

Δίπλα στην παγωτομανία είναι. :roll:

τώρα κάτι μου είπες :stuck_out_tongue:

(πάνω πάω)

Έχεις ανέβει στην πλατεία Ηρώων(πλατεία Ψυρρή) από Μοναστηράκι, στρίβεις αριστερά στο στενό που ήταν τον Corto Maltese(όχι όλο αριστερά όπως σε πάει ο δρόμος, στο επόμενο στενό από τα αριστερά σου) και στο 1ο δεξία που είναι ένα μεγάλο κτίριο Ασλάνης, προχωράς λίγα μετρα και το βλέπεις στ’αριστερά σου.
Τα λέμε εκεί :wink:

Για πείτε οι Θεσσαλονικείς…

Έχουμε καμια ιδέα για μέγεθος/ποιότητα χώρου?

Απο παλαιότερο ποστ…

Έξοχη συναυλία. Η μουσική τους ζωντανά παιγμένη προκαλεί ακόμα μεγαλύτερο “χάσιμο”… Έπαιξαν 100 λεπτά non stop, και τελείωσαν χωρίς ανκορ και χωρίς να βγάλουν κιχ :D. Η τυπική γιαπωνέζικη ταπεινότητα ασφαλώς, ασφαλώς. Για το ποιά κομμάτια παίχτηκαν δε μπορώ να πω καθώς δε γνωρίζω τη δισκογραφία τους, πάντως samples με συμφωνικές ορχηστρες κλπ δεν είχαν, ήταν καθαρά ροκ.

Μοναδική παραφωνία οι μπόλικοι “είδα φτηνό εισιτήριο και μπήκα” τουρίστες, που θεωρούσαν τα ήσυχα μέρη των κομματιών των MONO ως κατάλληλο σημείο για κουβεντούλα και χάχανα και χαλούσαν όλο το trip. NIΩΣΤΕ λίγο ρε…

Σημειωτέον, αν πάτε να συνυπολογίσετε στα έξοδα ότι θα αφήσετε κάτι και στο merchandise, έχουν ωραία μπλουζάκια και βινύλια (και cd φυσικά).

Γενικά με 15-20 ευρω εισιτήριο μιλάμε για πραγματικό value for money gig, όχι αστεία. Αν μπορούσα θα τους ξαναέβλεπα και σήμερα.

Αυτά από μένα. Have fun!

YΓ1: μ.ο. ύψους έχουν 1.60 8O :lol:

Σε αντίθεση με τον μακρυμάλλη που ρύθμιζε τα όργανα ο οποίος μόνος του έφερνε τον μέσο όρο στο 1,80.

Setlist:

[SPOILER]Ανοίξαν με το Ashes In The Snow και κλείσαν με το Everlasting Light, πρώτο και τελευταίο κομμάτι αντίστοιχα απο το τελευταίο τους άλμπουμ. Σύνολο παίξαν 9 κομμάτια μαζί με τα 2 που προανέφερα. Εγώ πέρα απο αυτά αναγνώρισα τα: Sabbath, Yearning και Halcyon (Beautiful Days). Τα άλλα δεν τα ήξερα.

Το Moonlight πάντως δεν το έπαιξαν.[/SPOILER]

Ναι, αλλά αυτός δεν είναι ούτε μέλος του γκρουπ, ούτε γιαπωνέζος. Μη προσπαθείς να θολώσεις τα νερά διαδίδοντας μισές αλήθειες! :stuck_out_tongue:

Οι Mono ήταν πολύ καλοί,πολύ δυνατοί με αρκετή εκφραστικότητα.

Παρόλα αυτά ο ήχος ήταν σε αρκετά μέτρια επίπεδα,ιδιαίτερα όταν παίζαν τα ξεσπάσματα των κομματιών τους πολλές φορές άκουγες αρκετή βαβούρα.Ένα ακόμα μείον φυσικά οι Ελληνάρες οι κάγκουρες που μιλούσαν συνέχεια…

Αν γινόταν principal η συναλία θα ήταν απείρως καλύτερη,και αν είχαμε το κοινό τον Crippled Black Phoenix θα εκτοξευόταν στον Θεό(όπως η συναυλία των CBP).

Ελπίζω σε καλύτερο χώρο την επόμενη φορά…

ΥΓ:Το Yearning ήταν καταπληκτικό,ανατρίχιασα.

Λοιπόν, καταρχάς όσον αφορά το μουσικό κομμάτι δεν υπάρχει κάτι να σχολιάσω, οι Mono ήταν άψογοι όπως πάντα.

Εκείνο που θέλω να σχολιάσω είναι ο χώρος, το Μύγα club. Καταρχάς μας πήρε 20 ολόκληρα λεπτά μέχρι να το βρούμε. Ναι οκ, ξέρω ότι η περιοχή είναι γνωστή αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να τη ξέρουμε εμείς. Κανείς από όσους ρωτήσαμε δεν ήξερε που ακριβώς είναι και κανείς δεν έδωσε ακριβείς πληροφορίες. Τέλος πάντων, με αυτά και με κείνα βρήκαμε τον χώρο. Οι Mono δεν είχαν βγει ακόμα οπότε όλα καλά (αλήθεια, γιατί το εισιτήριο έγραφε “Έναρξη:22:00”;" ). Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ο χώρος ήταν τόσο γεμάτος που δεν μπορούσες να δεις το συγκρότημα. Ουσιαστικά το πρώτο μισό του live δεν βλέπαμε το συγκρότημα. Γενικότερα το πρόβλημα μου ήταν η διαμόρφωση του χώρου, θα έπρεπε να ήταν αλλιώς στημένος ώστε να χωράει περισσότερο κόσμο κάτω και να υπάρχει καλύτερη ορατότητα. Η μόνη μου παρηγοριά ήταν οι ποστ-ροκούδες και τα μπουτάκια τους.