Macabre Omen

Απο το πρώτο riff του In Memory… μπορούμε να εισπράξουμε τα πάντα.

In memory to those who have fought,
those who have awaited and who have longed.
The ones who have gone prior to their time.
The Ancient One has arrived… In memory.

Ένας ύμνος σε όσους πολέμησαν, [SIZE=“3”]ΑΠΟΛΥΤΗ[/SIZE] Metal αισθητική.

Η επική του διάσταση προκαλεί συναισθήματα πέρα ως πέρα.

Για να έχουμε πάντα στο μυαλό όλους όσους έφυγαν για να ζήσουν οι επόμενοι.

A Call from Gods to God

Once I’ve seen the light. Once I’ve seem them fight. Once I’ve heard the call, a call from Gods to God.

Η πορεία του ανθρώπου προς την θέωση. Η προσπάθεια για επικοινωνία με τους Θεούς. Με όσα θα θέλαμε να υπάρχουν και με όσα ελπίζουμε.
Οι Θεοί και το μύνημα στον υποψήφιο θεό (το θ μικρό μιας και είναι εν την γενέση του)…η οδός η κλίμακα για το φως, το άπειρο.

Σχεδόν instrumental και μελωδικό, λιγότερο επικό, τραγούδι για τον Δρόμο.
(Το Δ μεγάλο γιατί δεν μιλάμε για ένα μικρό ταξίδι, αλλά για το Ταξίδι, το Τ μεγάλο, γιατί δεν θα υπάρξει απο εκεί γυρισμός…)

An Ode to Rhode

A historical inversion, led to total devastation.
A false creation, from a mad imagination.
With the “Ancients’ proudness” and the strength of Darkness.
There’s a reason for someone, to gain the power to become The One.

Η Αυτογνωσία περνά μέσω απο τις ρίζες μας. Η εικόνα του τόπου μας μέσα σε εμάς και η εικόνα μας μέσα στον τόπο μας.

Black Metal βέβαια με την λογική ότι πάντα ο τόπος θα είναι οδηγός, σοφός θα δίνει κουράγιο και θα δείχνει το μονοπάτι.

Στο τέλος μπορεί να τα καταφέρουμε, αν αυτό γίνει τότε …become The One

τυχαίο? δε νομίζω…

The Perfect Sound of North Vs. South

No vision, just a sound.
No feeling, just a sound.
No emotion, just a sound.
No thinking, just a sound.
No future, just a sound.

Διαδικασία αναζήτησης, καλο-κακό, βόριοι-Νότιοι, Καμία αντίδραση όλα είναι ήχος και αν αρχίσει η ανάλυση ο ήχος πεθαίνει, αν πεθάνει μένουν λόγια…φτωχά λόγια, αδύναμα.

Καταιγισμός…μια επιθετική λάίλαπα μια πανέξυπνη σύνθεση

Hellas-Ode A /Ode B

Hellas… Alas, I gave thee my life.
Then got it cut in half. why? I ask.
Hellas… Alas, I’m seeking what once was.
Blind I dub thy foolish eyes.

Η Ωδή στην χώρα, δεν μιλάμε για έθνος μην πάμε σε κουτές πολιτικές αμπελοφιλοσοφίες.
Μιλάμε για κληρονομιά και για κατάντια.
Για κάτι και για το τίποτε.
Μιλάμε για Αλήθεια και για το Φως για Σκοτάδι και για Άπειρο.

Αλλά πια δεν μιλάμε.

Απο την συναυλία των The One όταν και το πήρα original έχει πάίξει πολλες φορές και δεν έχει βγει ποτε απο το mp3.

Μεγας Πανος, τυχαιο; δε νομιζω…

Δεν ξερω γιατι αλλα μου ειχε δημιουργηθει η εντυπωση οτι αυτη η μπαντα ηταν λιγο
κιτς,λιγο οτι να’ναι.Αρνητικα προκατειλλημενος χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο.

Ημασταν ρουμ στο μσν με prosatanic και plunderer και τους λεω αριθμο απο το 1 εως το 108.
Το 56 που ειπε ο Plunderer ηταν το Macabre Omen.(Αλφαβητικη σειρα προσφατων ΒΜ κατεβασματων)
Τυχαιο ? Δε νομιζω.

Aπο το απογευμα και μετα το ακουσα 3 φορες.Επικο,επικο ομως Black Metal.
Αψογος δισκος και λυπαμαι που δεν το ειχα τσεκαρει νωριτερα.

απλα υμνοι που δεν σταματουν να ηχουν ευχαριστα στα αυτια του ακροατη. Το χω ακουσει παρα πολλες φορες και οι εντυπωσεις ειναι σχεδον ιδιες με τις αρχικες

Από τους καλύτερους μπλακμέταλ δίσκους που έχω ακούσει ποτέ μου. Συγκλονιστικό αριστούργημα.

ΝοΜίστερ όταν θα θέλω ν’ ακούσω κανα γαμάτο μπλακμέταλ έτσι για αλλαγή, σε σένα θα ρχομαι να το ξες.

ΟΚ και στον Πλάντερερ! :stuck_out_tongue:

φιλε γκρακχε το μπλακ μεταλ δινει χρωμα στη ζωη μας, ειναι το πιο ομορφο ταξιδι στον ουρανο, στη θαλασσα, στα βουνα, στα δαση, στα χιονια, στις βροχιες στα αλεξιπτωτα και στις καλαμιες. και αυτο το αλμπουμ σε ταξιδευει. οταν εισαι συναισθηματικα φορτισμενος σε ισοπεδωνει και σε λυγιζει. ριχνεις γροθιες στο χωμα, ματωνεις αλλα δε πονας, κοιτας τον ουρανο αλλα δεν κλαις, γιατι εισαι πολεμιστης.

εμενα δεν μαρεσε :stuck_out_tongue:

προβλεπω να γινεται μεγαλη αγαπη απο τους φασιστες…

να ξεκαθαρισουμε οτι δεν ειναι νεος δισκος … ειναι αρκετα παλιος και ΕΙΝΑΙ ηδη αγαπη απο τους …εχεμ υπερ-ελληνες :smiley:

τωρα τι μανια τους επιασε αυτους εδω … δεν ξερω . Τους αγαπαμε ομως γιατι ειναι αυτοι που ειναι :drunk:

το καταλαβα απο σχολια που ειδα στο youtube

Εγώ ομολογώ ότι αυτό δεν το κατάλαβα…

Φίλε γνωρίζεις τον Αλέξανδρο?

Α ούτε και αυτό

Για να τα βάζω και με τους πιο γνωστούς…εσύ φίλε ΒΒΒ τι ξέρεις ακριβως?

Καλά ναι, αυτό είναι η μόνη μαλακία μ’ αυτό το δίσκο. Ότι με τη θεματολογία τους θα τραβήξουν τους φασίστες όπως τα σκατά τις μύγες. Πλάντερερ νομίζω ότι ξέρεις τί εννοούν τα παιδιά.

Ας είναι… ούτε οι πρώτοι είναι ούτε οι τελευταίοι που χρησιμοποιούνται (αν όντως δεν είναι και οι ίδιοι φασίστες, όπως βεβαιώνει ο Πλάντερερ). Η μουσική τους παραμένει απίστευτη.

Νομίζω ότι τα παιδιά λένε πως επειδή οι στίχοι λένε μέσα τις λέξεις Hellas, Ancient Ones κτλ, κάποια χαζά εθνίκια αποφάσισαν ότι ο Αλέξανδρος είναι “δικός τους” χωρίς προφανώς να τον ρωτήσουν.

Δεν μου προξενεί εντύπωση, εδώ θεωρούσαν δικό τους και τον Quorthon και ένα σωρό άλλους.

Καλά ρε σεις…

ειναι δυνατόν να μιλάμε για τέτοια πράγματα…

προσωπικά το θεωρώ ηλίθιο

ειδε κανεις στίχους?

ημαρτον…τα έγραψα όλα στην πρώτη σελίδα…αν ειναι δυνατον

άλλη μια επιβεβαιωση οτι κανεις δεν κάθετε να διαβασει…

Καλά αυτο τώρα πως προέκυψε?

ποιος ειπε τι είπε γιατί το είπε?

δεν καταλαβαινω…

ρε εδω ειναι μουσικη ρε

[FONT=“Arial Black”]ΣΚΑΤΑ στην πολιτικη ΡΕ[/FONT]

Σκατα στα μουτρα οσων μπλεκουν τα πολιτικα με το black metal!!

+110000 ston Plunderer!

Καλά δεν πάει ακριβώς έτσι, “ζήτω η μουσική-σκατά στην πολιτική” αλλά ας μην το αναλύσουμε τώρα, τέλος πάντων. Μην τρελαίνεσαι ρε συ Πλάντερερ. Δεν τους είπα φασίστες! Είπα ότι προσπαθούν να τους χρησιμοποιήσουν οι φασίστες, όπως είπε και ο Κρις. That’s all.

δλδ σαν να λεμε και σκατα στα μουτρα του αλεξ ετσι ? ρε μλκες κοροιδευομαστε ? νταξει γαμω γενικα σαν μπαντα …αλλα νταξ καποια πραματα δεν ειναι απλα φημες. Τωρα το αν μας επιρεαζουν στο καθαρα μουσικο κομματι αυτο ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος …αρα whats the buzz …
ο σιγνκαλ μια διαπιστωση εκανε … ε και δεν πεφτει εξω απλα . δεν σχολιασε τη μουσικη . Αραξτε με τις αγριαδες γιατι ξερω που μενετε και οι δυο ( στο περιπου ) :lol::lol:

Prosatanic εχεις λερωμενη τη φωλια σου στο θρεντ των μπουρζουμ (μπορει και να κανω λαθος) =Ρ

καταταλλα φτιαξτε ενα θρεντ “ξερναμε στο ενεςμπιεμ” να τη βρισκετε οι μη μουσικοφιλοι και να μην μας σπατε τα δικα μας παπαρια. ο σηφης περισσοτερο τρολλαρει παρα μιλαει σοβαρα.