Macabre Omen

Ναι αν ειναι,σκατα και στα δικα του…

οκ μπορει να ειμαι υπερβολικος

αλλά όταν κάθομαι και γραφω εδώ μέσα δεν μπορω να τρολάρω και πολύ…ντάξει δεν ειμαι ακομα 20…

οπότε γραφω σοβαρα

άρα όταν χάνω 1 ωρα να κάνω ένα πόστ δεν μπορώ να ηρεμησω σε περίπτωση που έπειτα μιλάτε όλοι για οτιδοίποτε άλλο πέρα απο την μουσική…

οκ αγνοηστε όσα λέω αλλά μην πάτε τόσο αλλού.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καμιά ιδεολογία, όλες θεμιτες, οπότε είμαι για εσας ότι είναι οι άθεοι για εμένα.

bump γιατί
είναι δισκάρα, καθηλωτικό και ανατριχιαστικό, χωρίς ιδιαίτερες περιγραφές, δεν είμαι ειδήμων, έχουν γίνει άλλωστε με τον καλύτερο τρόπο στην πρώτη σελίδα.

Μουσική που μιλάει και όντως έχει κάτι να πει, αρκεί να είσαι διατεθημένος ν’ακούσεις.

Δανείζομαι τον χαρακτηρισμό “καταιγισμός”, γιατί περί αυτού πρόκειται, απ’ όπου και αν το πιάσεις.

Σοφά μιλά η Άλτερντ. Το δισκάκι το λιωσα κυριολεκτικά στην άδεια μου και μπορώ πια με σιγουριά να πω ότι είναι μέσα στις τοπ 10 (στη χειρότερη) μπλακιές που χω ακούσει.

Εντωμεταξύ πόσοι έχουμε παρατηρήσει ότι ο πραγματικός τίτλος του δίσκου είναι The Ancient ONE Returns ?

Όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία δηλαδή, έτσι για την ιστορία.

Double post, διότι οι πηγές μου λένε για νέο δίσκο σύντομα.

Μα από όσο ξέρω έχει επικεντρωθεί στους The One … Που άκουσες φιλε για νέο album :-k ??

Γαμώ τους κωλοφασίστες …[-X[-X

Απ’ τον Άλεξ.
Θα υπάρξει και καινούριο The One επίσης, don’t worry. :wink:

Εκεί κι αν περιμένουμε θαύματα.

Νέος δίσκος Macabre Omen?!8OΠότε?

Provocateur mode on :

Οταν στην εταιρια σου (Daimonion Productions) κυκλοφορεις το demo μιας καθολα νεοναζιστικης bm μπαντας , οπως των Der Stürmer, ε μια -τουλαχιστον- συμπαθεια προς Χιτλερ και ΣΙΑ την εχεις. :wink:

με τρωει μερες που θελω να μιλησω για τον τελευταιο δισκο, οι λογοι ειναι γνωστοι. καθαρα και μονο μουσικα ειναι τερατουργημα. ειναι αυτο που επρεπε να εκαναν oi rc απ’τα 00s κι επειτα. τοση εμπνευση μαζεμενη σε ηχο σε ριφφ και σε ιδεα σπανιζει. τσιμπημενος εγγλεζος ντραμμερ τερμα εκφραστικος. οποιος τ’ακουσε ας μιλησει για το from son to father, σκιζω σαρκα με τετοιες bathorιλλες. θελω να γινω πολυ πιο υπερβολικος αλλα δε μ’αφηνουν οι τιτλοι και τα εξωφυλλα και αυτο με βασανιζει.

Δεν ηξερα καν οτι εβγαλαν δευτερο. I am in awe, που λενε και στο χωριο μου, απο οτι ακουσα στο youtube. Mπηκα απευθειας στο site της εταιριας τους (Van Records) και το παρηγγειλα 12,90 με δωρεαν τα εξοδα αποστολης!!!

:bow2::bow2:

Πέρασαν κοντά πέντε χρόνια, από τότε που ο αγαπητός NoMisteraki άνοιξε το συγκεκριμένο thread. Τότε λοιπόν είχα γράψει κι εγώ κάποια πράγματα. Ο καιρός πέρασε και κάποτε με ξαναδιάβασα. Αντιμετώπισα αρκετά απ? αυτά με ειρωνικό χαμόγελο αλλά και κάποια μ? εκνευρισμό. Οφείλω λοιπόν να σημειώσω τη διαφωνία μου, μ? εκείνον τον παρελθοντικό εαυτό. Είναι μάλιστα πολύ ωραίο που ο γραπτός λόγος μένει, για να δούμε που αλλάξαμε στο πέρασμα του χρόνου. Προσωπικά βλέπω την μουσική ως συμπόρευση. Πρέπει λοιπόν να νιώσω κάτι σ’ επίπεδο αισθητικής, για να μπω στην διαδικασία των ακροάσεων. Διαφορετικά, δεν πατώ Play… και αυτή τη φορά επιλέγω να μην ακούσω το νέο album. Είναι μια προσωπική επιλογή, συνυφασμένη με τα μέτρα της δικής μου αισθητικής.

Δηλαδή Plunderer αν κατάλαβα καλά αποκηρύσσεις τους Macabre Omen για πολιτικούς λόγους;!

Μάλιστα. Πολύ ενδιαφέρον.

Και τώρα η δύσκολη ώρα των ελληνικών forum, με το γνωστό τένις. Δεν θα παίξω, σας το λέω εκ των προτέρων. Έγραψα αυτό που έγραψα και είναι πολύ συγκροτημένο. Δεν μου αρέσει να το ερμηνεύσει κάποιος βάζοντας extra νοηματικούς ορισμούς για να υποτιτλίσει μια ουσιαστική παράγραφο με συνθήματα. Ξέρεις ότι σε συμπαθώ, απλά δεν μου αρέσει αυτή η νοοτροπία.

Δυσκολη κουβεντα ανοιγετε.

Δυο ειναι οι περιπτωσεις για μενα:

  1. Δεν αποδεχεσαι καποιο συγκροτημα λογω ιδεολογιας/πολιτικης αποψης
  2. Θεωρεις οτι το εργο ειναι ανεξαρτητο απο τον καλλιτεχνη, τον χρησιμοποιει ωστε να παρει σαρκα και οστα και απο εκει και περα γινεται κατι αυτοφωτο/ανεξαρτητο.

Εγω ειμαι της δευτερης αποψης αρκει το εργο να μην περιεχει τις ακραιες αντιληψεις του εκαστοτε ατομου. Για να το εξηγησω καλυτερα, ας παρουμε ως παραδειγμα τους Naer Mataron. Ολοι ξερουμε ποιος ειναι και τι αντιπροσωπευει ο Καιαδας, εγω προσωπικα διαφωνω καθετα με την ιδεολογια του (καθαρο μισος βασικα) και βρισκομαι πολιτικα σε εντελως αλλο σημειο. Αν ειναι ενοχος θα ηθελα να μεινει στη φυλακη για οσο ορισει το δικαστηριο και ας μην ξανακουσω νοτα απο Naer Mataron( ετσι κι αλλιως τελευταια αρχισαν να το χαλανε). Μπορω ομως να τους ακουσω απο τη στιγμη που δεν βρισκω πολιτικο περιεχομενο/αποψη κτλ. στους στιχους της συγκεκριμενης μπαντας. Αν αρχιζε τα heil hitler φυσικα και δεν θα μπορουσα να τους ακουσω οσο καλη κι αν ηταν η μουσικη. Επισης μετα απο καποια περιστατικα τα οποια εχω ακουσει δεν θα πηγαινα να τους δω ζωντανα.
Αν ειστε της πρωτης αποψης τοτε θα πρεπει να πεταξετε πολλα αλμπουμ απο την δισκοθηκη σας, αλλοι ειναι πρεζακια, μαλακες,κωλοχαρακτηρες, καποιοι ειναι βιαστες, καποιοι δολοφονοι.
και ενα σωρο ψυχαδηκες! Ο Vikernes ειναι ενα μαλακας, δολοφονος, ρατσιστης. στο Filosofem ομως δεν περναει τετοια στοιχεια, εγω θεωρω οτι μπορω να το ακουσω. Δεν θα ηθελα βεβαια να τον κανω παρεα.

Εγω προσωπικα καταλαβα αυτο που καταλαβε και ο Γρακχος παντως.

Αφού εξακολουθεί να μπαίνει κάποιος και να θέλει να μεταγλωττίσει τα λόγια μου με άλλα λόγια (δεν αναφέρομαι στον SylBlashyrkh, ο οποίος κάνει την δική του ξεχωριστή τοποθέτηση σ? ένα άλλο θέμα) ξαναγράφω εδώ το τελευταίο μέρος του δικού μου post, που απαντά στο τελευταίο μέρος του post που έκανε ο NoMisteraki πιο πίσω. Προσωπικά βλέπω την μουσική ως συμπόρευση. Πρέπει λοιπόν να νιώσω κάτι σ’ επίπεδο αισθητικής, για να μπω στην διαδικασία των ακροάσεων. Διαφορετικά, δεν πατώ Play… και αυτή τη φορά επιλέγω να μην ακούσω το νέο album. Είναι μια προσωπική επιλογή, συνυφασμένη με τα μέτρα της δικής μου αισθητικής. Δεν έχω πρόθεση να συνεχίσω να quoteάρω το πρώτο μου post. Θα συνεχίσω να το κάνω όμως, αν δω πως κάποιος θέλει να βάλει υπότιτλο σε μια καθαρά προσωπική θεώρηση που αφορά τις επιλογές προς ακρόαση.

Και η πολιτικη, δεν παιζει ρολο στην αισθητικη καποιου; Το γεγονος πως τα τελευταια χρονια εχουν υπαρξει περισσοτερες αντιδρασεις για black metal αρχαιοελληνικου περιεχομενου λογω της ελληνικης πραγματικοτητας, δεν ειναι δειγμα οτι μπορει να επηρρεαστει η αισθητικη καποιου μεσα στο χρονο; Ξανακουοταρε το αν θες, δεν εχω προβλημα, αλλα μαλλον δεν ησουν οσο συγκεκριμενος θα ηθελες, μαλλον τελειως ασαφης.