Macabre Omen

Μάλλον για τα forum, σαφήνεια σημαίνει γηπεδική συνθηματολογία και μια γενικότερη «φάση», προσαρμοσμένη στην ίντριγκα του ερεθιστικά πικάντικου. Η τέχνη έχει μια αισθητική θεωρία που το πολιτικό, το θρησκευτικό και οποιοδήποτε άλλο ζήτημα είναι υποενότητες μιας ολότητας. Όταν κάποιος σας λέει πως δεν του ταιριάζει η αισθητική, μιλά για την ολότητα και όχι για την υποτιθέμενη ενόχληση κάποιας πιπεράτης παραμέτρου. Ασαφής είναι κάποιος που μιλά αίολα. Μιλώ με πολύ συγκεκριμένη ωρολόγια εδώ και χρόνια. Αν τελικά είναι αίολη και γίνει κοινά αντιληπτό, είναι προφανές πως θα εγκαταλείψω. Όποιος έχει άλλωστε την προσωπικότητα ν? ασκεί κριτική στον εαυτό, έχει τη δύναμη να κατανοήσει την περιγραφική του δυστοκία και να πέσει στην ποθητή αφάνεια. Είναι ποθητή, γιατί όταν θα γίνει πράξη είναι η κατ? Είδος (Black Metal) συμπεριφορά.

Δεν ειναι καθολου πιπερατη παραμετρος οταν το 99% των ελληνων μπλακ μεταλ οπαδων ενοχλουνται απο τη σχετικη επικη θεματολογια για διαφορους λογους. Μιλαω καθαρα γι αυτους που θα χαν αισθητικο προβλημα με κατι τετοιο, εμενα το επικο/αρχαιοελληνικο δε με πειραζει εκτος απο πολυ σπανιες περιπτωσεις. Διαβασε και το ποστ του Νομιστερακι πιο πισω, οπως και ολων οσων εχουν ποσταρει, απο τη στιγμη που (οπως τονιζεις) εισαι η εξαιρεση στο κανονα, θα ηταν καλο να ανεπτυσσες τι ειναι αυτο που ερχεται σε αντιθεση με τη δικη σου αισθητικη, ιδιαιτερα οταν ησουν στο παρελθον τοσο συγκεκριμενος. Θες να πεις “γενικα”, δικαιωμα σου, δε με απασχολει να κατανοησω το σκεπτικο σου απο εκει και περα και τελειωνει εδω η κουβεντα.

Ρε Άνγκμαρ ξεκόλλα κι εσύ, με το ζόρι ο άλλος δηλαδή να γράψει έκθεση περί αισθητικής και τί τον ενοχλεί σε ένα συγκρότημα; Εντάξει εγώ υπέθεσα ότι ήταν αυστηρά πολιτικός ο λόγος της επιλογής του Plunderer, μάλλον λόγω και εκείνου του περί “συμπόρευσης”, αλλά κρίνοντας απ’ τα επόμενα ποστς του έχει ευρύτερο ζήτημα. Και αν δε θέλει να επεκταθεί, δικαίωμά του. Πάντως την επιλογή του να σταματήσεις ν’ ακούς ένα συγκρότημα που σ’ αρέσει η μουσική του, από θέση αρχών, εγώ τη σέβομαι απόλυτα, είναι γενναία.

Δεν αντιλεγω, δικαιωμα του, το ειπα και στη τελευταια προταση. Μην υποβαθμιζουμε οπως τη διαθεση καποιου να κανει διαλογο και να καταλαβει το σκεπτικο του αλλου σε ‘‘παιχνιδι τεννις’’, ειναι λιγο ασχημο. Για κατι τετοιους λογους περισσοτερο τρολλαρω παρα ποσταρω αλλωστε πλεον, δεν σου κρυβω πως εχω ψιλοβαρεθει γι αυτο και οι μουσικες μου προτασεις εχουν λιγοστεψει.

Εντάξει σιγά εμένα δε με πείραξε εκείνο για το τένις. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι ώστε να αντιλαμβανόμαστε και τέτοιες συζητήσεις με τον ίδιο τρόπο. Επαναλαμβάνω, ο οποιοσδήποτε μπορεί να έχει τους λόγους του για να μη θέλει να γίνει αναλυτικός πάνω σε ένα σχόλιό του, κλάην.

OI MACABRE OMEN ΔΙΝΟΥΝ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΡΟΘΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΜΕΜΨΙΜΟΙΡΩΝ, ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΟ ΜΠΛΑΚ ΜΕΤΑΛ ΠΛΕΟΝ…
Κ ΕΝΑ ΣΑΡΔΟΝΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΛΑΨΟΜΟΥΝΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΛΘΕΙ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΑΜΟ ΤΩΝ BATHORY/QUORTHON…

Ο QUORTHON ΜΑΣ ‘ΖΑΛΙΖΕ’ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ Κ ΗΤΑΝ ΘΕΟΣ,
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-EVIL DARK ΜΑΣ ‘ΖΑΛΙΖΕΙ’ ΕΞΙΣΟΥ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΙΣΤΑΣ.
ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

^

Γιατί ζορίζεσαι τόσο; Άνθρωπος που κυκλοφορεί το παρακάτω demo χρυσαυγιτών αλήθεια τι είναι;;;

Οτι και να λέμε,
βγαζει μουσικάρες το μπαστάρδι.
Επίσης δίκιο εχεις γιατι ενω δενν ηξερα γιαυτό το ντέμο, ο ίδιος είχε βγάλει και αυτό:

http://www.metal-archives.com/albums/Garwall/Awaiting_the_Glorious_Damnation_of_Mankind/167811

Δεν είμαι ο αρμόδιος για να μιλήσει για θέμα πολιτικής, μουσικής και του μεταξύ τους ορίου, καθώς δεν έχω κότσια να κόψω Burzum, Brethren, Deathkey, Arditi και Von Thronstahl (μην ακούσω για ντεθιντζούν) παρά την αντίθεσή μου στα πιστεύω τους και σε αισχρές γενικεύσεις τύπου “αν μ’ αρέσει η μουσική, χέστηκα για τα υπόλοιπα” αρνούμαι να πέσω, για ροχάλες και κλωτσιές. Αλλά ΤΟΣΟ καλό επικό μπλακ είχα να ακούσω χρόνια και νιώθω κάπως μουδιασμένος που πρέπει να έχω δεύτερες σκέψεις.