Machine Head - The Blackening

Εγώ σε ξαναρωτάω: Είναι απίθανο για σένα ένα group να τιμά το μουσικό είδος που πρεσβεύει με μόνο και μόνο μία εκπληκτική κυκλοφορία? Kαι για να είμαστε on topic οι Machine Head το πράξανε απο τις πρώτες κιόλας νότες του burn my eyes… Το metal σαν ολότητα έγινε πολυ πιο πλούσιο εκείνο το όμορφο πρωινό του 1994…

Φίλε μου τα είπαμε, δεν έχει νόημα νομίζω να το συζητήσουμε άλλο, είναι διαφορετικές οι θέσεις μας…
Απλώς θα σου πώ, ότι κατα την δική σου λογική πρεπει να υπάρχουν καμιά 100αρια μπάντες πού τιμάνε το metal… Aν μετά από 10-15 χρόνια οι Μachine Head και οι κάθε Μachine Head θα μπορούν να μνημονέυονται από το κόσμο με την ίδια λατρεία όπως οι Metallica, Maiden, Priest κλπ για μένα τότε θα είναι ΜΕΓΑΛΗ μπάντα.

Αυτό και τέρμα.-

A different opinion is just another point of view… Δεν θα μπορούσες να το δηλώσεις πιο καλά!

Αλλά επειδή με πιάνει κατι… να σε ρωτήσω θεωρείς τους Heavy Load μεγάλη μπάντα?

PS:Πάντα τιμάμε τις ρίζες μας αλλά όταν δεν έχεις να προσφέρεις κάτι καλύτερα να το κλείνεις το μαγαζί…Τεράστιες οι μπάντες που αναφέρεις αλλά πρέπει να ξεκολλήσουμε και λίγο απο αυτό το τρίπτυχο Maiden, Priest, Tallica Till Death… Ασε που ξέρω πως οι πιτσιρικάδες ούτε καν ξεκινάνε το metal με Sabbath και Maiden. Στην Ελλάδα ναι στο εξωτερικό σίγουρα όχι! Τα σκήπτρα δικαίως κατ’εμέ τα έχουν πάρει άλλοι…

Λοιπόν, οι Machine Head έβγαλαν μάλλον το καλύτερο άλμπουμ τους μετά το ντεμπούτο τους και σίγουρα τα δύο πρώτα τους, τους κατατάσσουν στις σημαντικές μπάντες των 90’s.
Το να μην αρέσουν σε ακροατές stratovarius, blind guardian, nightwish και άλλων λοιπών συγκροτημάτων που θα μπορούσαν να γράψουν και soundtrack για το μικρό μου πόνυ και τα αρκουδάκια της αγάπης είναι λογικό, καθώς την έννοια “metal” την αντιλαμβάνονται λίγο διαφορετικά. Όχι ότι έχει να κάνει μόνο με τις κωλοταμπέλες, οι οποίες έχουν αρχίσει και γίνονται εκνευριστικές.

Οι Machine Head λοιπόν, μετά την κοιλιά που είχαν με το Supercharger βασικά, επέστρεψαν σε πιο κλασσικότροπες μεθόδους και κυκλοφόρησαν το Through The Ashes… το οποίο έσπειρε και έφερε και άλλη αναγνώριση. Με το Blackening είναι προφανές ότι προσπαθούν να δημιουργήσουν το δικό τους And Justice for All, και σε μεγάλο ποσοστό το καταφέρνουν. Οι συνθέσεις είναι πιασάρικες, τσαμπουκαλεμένες, ατέλειωτες και progressivίζουν κιόλας για να λέμε και την αλήθεια. Οι metallica/maiden/slayer επιρροές είναι διάχυτες επίσης.

Τώρα αν οι δισολίες, οι maiden ρυθμοί, τα πιο “κλασσικά” φωνητικά του Flynn δεν συντελούν έναν metal δίσκο, τότε θα πρέπει να το ξανακούσετε και να μην περιμένετε τα περιοδικά να αποδώσουν την αναμενόμενη ταμπέλα για να δείτε αν σας αρέσει.

Δλδ το Halo, το Wolves, το Aesthetics of Hate είναι κομματάρες και κατα κάποιο τρόπο δείχνουν το πώς πρέπει να παίζεται το metal στην Αμερική, μετά τα τελευταία χρόνια που η παραγωγή κακέκτυπων των In Flames (των τελευταίων δίσκων πάντα), ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. Με λίγα λόγια κάτι Avenged Sevenfold και κάτι τέτοιοι, θα πρέπει να ανατρέξουν στο “Blackening” για γρήγορα μαθήματα.

Ναι εγώ τους θεωρώ! Το θέμα είναι ότι δεν συμφωνεί και πολύς κόσμος μαζί μου όμως, άσε πού πολλοί δεν τους γνωρίζουν κιόλας. Η αποδοχή από τον κόσμο, ακόμη κι από αυτούς πού δεν έχουν ίδια τρέλα με τη μουσική σου, αυτή θεωρώ ως κριτήριο για να χαρακτηριστεί ένα συγκρότημα μεγάλο. Και καλώς η κακώς πολύ λίγα συγκροτήματα χαίρουν αυτής της αναγνώρισης.
Και πέρα από τους Heavy Load μπορώ να σου πώ και πολλά άλλα συγκροτήματα πού ΕΓΩ θεωρώ μεγάλα (τουλάχιστον στη δική μου συνείδηση) Riot, Fates Warning, Stratovarius, Conception, Metal Church και πολλά άλλα! Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.

Aπό όλα αυτά πού γράφονται κατάλαβες αυτό;

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την κάθε ταμπέλα και μουσική έννοια.
Επίσης, δεν μπορώ να μην αναφερθώ στο εξώφυλλο του avatar σου και στον μεγαλειώδη δίσκο “Flow”.

ρε συ Πάνο τα μπλέκεις λίγο.
Ξέρεις πολύ καλά πόσο μου αρέσουν οι Stratovarius και οι Guardian, οι Machine Head και οι Tool, το prog και το poser…και πολλά άλλα.

Όλα αυτά είναι απλά διαφορετικές πτυχές και εξελίξεις μιας μουσικής και πες την rock, πες την metal, όπως θες.

Είναι γεγονός πως υπάρχουν power μπάντες που είναι αφόρητα βαρετές και στρουμφίζουν, extreme μπάντες που στη προσπάθεια να βγάλουν κακία γίνονται αστείες, νεο-prog μπάντες που τις έχει φάει η ψαγμενιά και η σοβαροφάνεια, κλασσικές μπάντες που έχουν γίνει γραφικές και πάει λέγοντας…

Τι σε κάνει ακόμα να πιστεύεις ότι το power είναι για μικρό πόνυ, ενώ οι Machine Head αναφέρονται σε κάτι καλύτερο?

Για το Blackening τώρα πιστεύω πως είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό album, που συναγωνίζεται στα ίσα τον προκάτοχό του. Halo, Aesthetics Of Hate και Wolves αυτά που ξεχωρίζω κάπως προς το παρόν. Οι μεγάλες σε διάρκεια συνθέσεις, οι πολές αλλαγές και η δομή αλα …And Justice For All είναι κάτι που εμένα με ικανοποιεί απόλυτα. Σίγουρα μετά τα 2 πρώτα album, τα 2 τελευταία επανατοποθετούν τους Machine Head σε υψηλό επίπεδο.

άσε τους Machine Head στην άκρη και δές την τελευταία δεκαετία πχ, την μουσική παραγωγή γύρω από αυτό που ονομάζεις power. Αν είσαι ικανοποιημένος από την πληθώρα μέτριων δίσκων οκ, πάω πάσο.
Και δεν μιλάμε γαι Stratovarius και Guardian μόνο, που καλώς ή κακώς έθεσαν τα θεμέλια κάποτε με δισκάρες, αλλά τα boybands στυλ hammerfall, labyrinth, rhapsody και τόσα άλλα.
Ε, λοιπόν δες τι κυκλοφορεί στο συγκεκριμένο ιδίωμα και χωρίς κατ’ανάγκη να συμφωνήσεις, κάνε μια σύγκριση στον υπόλοιπο χώρο του λεγόμενου “σκληρού ήχου”. Εκεί που τα παραπάνω ανέκδοτα έχουν παραμείνει στάσιμα, υπάρχουν τόσα συγκροτήματα που μένουν στην αφάνεια γιατί τα περιοδικά δεν τα θεωρούν πολύ “metal” για να τα προωθήσουν. Έτσι στα εξώφυλλα φιγουράρουν (ακόμα!) οι maiden, οι Firewind και όοοοολα αυτά που θεωρούνται ότι αντιπροσωπεύουν το σημερινό metal. Ενώ πχ βγάζουν άλμπουμ οι Neurosis και θεωρούνται “ψαγμένοι” για τον πολύ τον κόσμο, ή οι Wolverine, που πέρσι έβγαλαν αριστούργημα και δεν αναφέρθηκε πουθενά. Αλλά τέλος πάντων, πάει αλλού η συζήτηση.

Το ζήτημα είναι ότι εκεί που είχαν όλοι τελειωμένους τους Machine Head, επέστρεψαν με δύο απανωτές δισκάρες.

Παράθεση από άλλο thread αλλά σχετικό με την συζήτηση εδώ…

Φτάσαμε εν έτει 2007 και ο κομπλεξισμός και ο ωχαδερφισμός στην Ελλάδα καλά κρατούν…Κάποιοι αδυνατούν να ανοίξουν τα μάτια τους και τα αυτιά τους και να καταλάβουν ότι η μουσική έχει προχωρήσει…Kάποιοι αδυνατούν ακόμα να καταλάβουν ότι συγκροτήματα σαν τους Machine Head είναι Heavy metal…Κάποιοι αδυνατούν να καταλάβουν ότι είναι παρελθοντολάγνοι και ζουν σε έναν ατελείωτο λήθαργο χάνοντας όλες τις εξελίξεις…Κάποιοι δυστυχώς επιβεβαιώνουν ότι είμαστε ακόμα Βαλκάνια…On topιc-Είναι ένας δίσκος που βρίσκει τους Machine Head με πιο τεχνικές διαθέσεις αλλά πάντα συνάμα κρατώντας όλα τα βασικά στοιχεία τους.Κάποιοι είχαν βιαστεί να τους ξεγράψουν μετά το Supercharger…Oι Machine Head όμως επέστρεψαν δυνατότεροι από ποτέ…8)

Το είδαμε και αυτό! #-o

Τι σχέση έχει ρε μεγάλε το ποιά θεωρεί ο καθένας μεγάλη μπάντα, με το αν δίνουμε ευκαιρίες σε νέα συγκροτήματα; Πληροφοριακά και μόνο σου λέω να ρίξεις μιά ματιά στο τόπικ για το άλμπουμ των Riverside να δείς πόσο στενόμυαλός είμαι… Πάει αυτό, 2ον:

Η κάθε εποχή έχει τους δικούς της ήρωες…Εχουμε κολλήσει εδώ και πολλά χρόνια στην καραμέλα Metallica-Maiden και έχουμε χάσει τα αυγά και τα πασχάλια…Μεγάλα συγκροτήματα που επηρρέασαν γενιές και γενιές δεν λέω,συγκροτήματα που έβαλαν τις βάσεις της μουσικής μας που θα μείνουν με χρυσά γράμματα στην ιστορία…Αλλά ας ξεκολλήσουμε επιτέλους…Αυτό το φαινόμενο δυστυχώς υπάρχει μόνο στην Ελλάδα…Κολλάμε σε παρελθοντολαγνείες και δεινοσαυρισμούς…Απορρίπτουμε συγκροτήματα και είδη χωρίς να τα έχουμε ακούσει καν…Είχαν ρωτήσει (τυχαίο παράδειγμα) τον Michael Amott των Arch Enemy γιατί δεν έρχονται για live στην Eλλάδα και απάντησε γιατί θα ερχόντουσαν μόνο σαν support των Virgin Steele…:lol: ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδή…Μας πήραν χαμπάρι και οι ξένοι…

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα και πάλι, αν ναι, τότε πρέπει να κάνω αποκρυπτογράφηση στα posts μου για να γίνω αντιληπτός :-k

Πρός όλους τους συμforumιστές: Δεν ξέρω ο καθένας απο σας τι μουσική αγαπάει και σε ποιό ιδίωμα του metal ή του rock εναποθέτει το χρόνο και την κ@υλ@ του.Ούτε θα κρίνω κανέναν. Η προσωπική μου άποψη όμως για το ελληνικό κοινό είναι συγκεκριμένη. Το ότι γενικά οι ‘‘μεταλλάδες’’ είναι κολλημένοι και ισχυρογνώμονες είναι γεγονός.Απλά επειδή έχω περάσει και εγώ αυτό το τριπάκι της διχόνοιας και της κόντρας καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί υπάρχει.Όταν πχ κυκλοφόρισε το ντεμπούτο των Hamerfall έπεσα απ τα σύννεφα, όταν ακούω ακόμα το Dreamspace απο Stratovarius ακόμα και σήμερα κάτι μου κάνει… άσχετα αν δεν έχω καμμία σχέση με το power πια…Aπλά περι ορέξεως…Γιατί αυτά που διαβάζω στο rocking απο αρκετούς μου προκαλούν γέλιο με τα τρανταχτά επιχειρήματα ενάντια στο black το death το power κλπ.

Οι Machine Head είναι και θα παραμείνουν γκρουπάρα

PS:οι Heavy Load είναι μεγάλη και cult μπάντα κατα την γνώμη μου λόγω του Deat Or Glory…

Εμενα προσωπικα δεν μαρεσει το blackening, αμα θελω να ακουσω 10λεπτα κομματια θα βαλω opeth η cult of luna (που μ’αρεσουν παρα πολυ). Ευτυχως που φετος θα ξανακυκλοφορησουν το burn my eyes το οποιο ειναι κορυφαιο album.

Re paidia afou pali den prokeitai na vgei akrh, ti xalieste?? Pantws kanan tin megalostomh dhlwsh sto Aggliko Metal Hammer oti: The “Blackening” is going to be our “Master of puppets”. Megalh kouventa kai se aytoto topic thelw epitelous na dw an pragmati prokeite gia poly kalo album h’ oxi kathws kai thrash-izei h’ exei enan pio hardcore/nu hxo. Dystyxw prepei na yparxoun oi tabeles toulaxiston mexri enan vathmo. Den boroume na vazoume tous Nile sto idio tsouvali me tous Fates Warning oso na 'nai…

ρε παιδια τι σημασια εχουν οι ταμπελες οταν ο δισκος γαμαει απο την αρχη μεχρι το τελος?!?!?
τα κομματια μπορει να ειναι μεγαλα σε διαρκεια, αλλα δε σε κουραζουν καθολου, αφου υπαρχουν χιλιαδες θεματα μεσα (και γαματα θεματα!).
δηλαδη, πρεπει να παιζουν τα ιδια και τα ιδια οι machine head (μου αρεσουν πολυ ολοι οι δισκοι τους, ακομη και το supercharger)? θελουν ή οχι να το παραδεχτουν μερικοι, ο flynn εκανε το θαυμα του (για μενα τουλαχιστον, σιγουρα)!
master of puppets, εννοειται οτι δε θα ξαναβγει, αυτη ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα, αλλα ο δισκος γαμαει κανονικα!!!
ο μονος λογος που 8α μπορουσε να ειναι κακο η μεγαλη διαρκεια των κομματιων ειναι το συνεχες headbanging που απαιτειται, καθως τα κομματια ειναι μεσα στην πωρωση!!! προσωπικα ομως, δεν με απασχολει αυτο το θεμα!

MACHINE FUCKIN’ HEAD!!!

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΣΙ!

Σωστος! :smiley: :drunk: