Mad Max : Fury Road [2015]

Σεντιμενταλυ, ΟΧΙ

Πάντως στην παρέα που πήγαμε να δούμε την ταινία, υπήρχε άτομο που δεν είχε δει κανένα από τα παλιά και είχε να πει τα χειρότερα. Την βρήκε τραγική. Just saying.

…εεε μια επαναληψούλα δεν βλάπτει…όπως και στα Star Wars:):!:

Κοιτάξτε… ένα re-view στα παλιά κυρίως στην 1η ταινία χρειάζεται πιστεύω… (Εγώ θα την τοποθετούσα κάπου ανάμεσα του 1ου κ’ 2ου δε ξέρω δε θυμάμαι και πολύ καλά…) 8)

…Κατα τα άλλα μετά το πρώτο 15λεπτο η ταινία δε σταματά να ρίχνειοργώνεισπέρνει κ.ο.κ. ασταμάτητα…
Εξαιρετικός ΤΟΜ… 8)

Επιλέξτε 3D αν μπορείτε (εγώ δεν… και το μετάνιωσα #-o )

πηγα κ γω χθες,τα παλια δεν τα θυμομουν πολυ!Η ταινια κυλουσε αρκετα γρηγορα κατι που αρεσε παρα πολυ.Αξιζει εννοειται να πατε σινεμα

Έκατσα και είδα τα δύο πρώτα μετά από…αιώνες και έχω ψηθεί τρελά με αυτά που διαβάζω και εδώ αλλά και γενικά!

…ναι, κάπως έτσι πάει…βλέπεις τα παλιά και σου έρχεται η όρεξη:):!:

Αποφάσισα μετά απο αρκετά χρόνια να ξαναπάω σινεμα και δεν το μετάνοιωσα. Πάνω-κάτω τα έχετε πει όλα. ΤΑΙΝΙΑΡΑ με τα όλα της. Αυτό που μου εκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι η ελάχιστη χρήση CGI (επιτέλους, action movie με κανονικές εκρήξεις) και η απίστευτη φωτογραφία της ταινίας.

Ολα ταπε ο πουστης

Συγκινητικο 10σελιδο στο γουορντ

προσπάθησα να μην αφεθώ αλλά…

Βασικά διαβάζω πολύ αποθεωτικες κριτικες και φοβάμαι οτι θα βγει πατάτα στο τέλος… αν πλησιάσει έστω και λίγο το 2 (το οποίο παραμένει στις αγαπημένες μου ταινίες ever) θα είμαι ικανοποιημένος.

το θέλω σε βιντεοκασσέτα όπως τότε (1987) που τα είδα όλα μαζί (λάτρεψα το 2 βέβαια)… μπράβο στο γερο μίλερ και συμφωνώ 100% με το βασίλη στα της αποθέωσης?

Αν και διαφωνώ όσο δεν πάει με τον αφορισμό των blockbuster παραγωγών της τελευταίας 15ετιας (εντάξει και εγώ με ταινίες των '80s στο βίντεο μεγάλωσα), truth be told έχουν λείψει ταινίες όπως αυτό το Mad Max.

Γενικά ωραίο το κείμενο παρά τους αφορισμούς, μπορεί να ανοίξει και ωραία κουβέντα για τον σημερινό τρόπο δημιουργίας των ταινιών, την στροφή του Hollywood σε super-hero ταινίες, το PG-13, ψηφιακά εφέ vs πρακτικά εφέ. Αλλά και τους σημερινούς δημιουργούς ταινιών φαντασίας.

Nτάξ είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό το θέμα των τελευταίων 15 ετών, το τονίζω και όσο μπορώ για να μην έχω πολλές παρεξηγήσεις :stuck_out_tongue:

αλλά ναι, το μεγαλύτερο ίσως ατού της ταινίας, είναι η φρεσκάδα του και η αρχιδάτη στάση του απέναντι στη σημερινή γενιά… μακάρι να παραδειγματίσει, δεν ξέρω, ελπίζω…

Για αυτό θέλω πολύ το Mad Max να γαμήσει το box office. Δυστυχώς η προηγούμενη R-rated ταινία δράσης, το Dredd, πάτωσε άγρια. Αν καταφέρει αυτή να κάνει το κάτι παραπάνω ίσως σιγά σιγά τα στούντιο αναθεωρήσουν.

Άλλωστε για μένα το κακό δεν είναι το PG-13 στις σημερινές ταινίες. Οι περισσότερες ποτέ δεν χρειάζονταν το R. Άντε κανένα Wolverine, και Hellboy. Δεν νομίζω πως ένα R-rated Hobbit ή Avengers θα έδινε κάτι παραπάνω. Το κακό είναι πως τα στούντιο δεν αγγίζουν πλέον ιστορίες που το PG-13 δεν τις καλύπτει.

Όσο για τα εφέ. Αν και προσωπικά δεν με χαλάνε και τόσο τα ψηφιακά, με ελάχιστες εξαιρέσεις, αν ποτέ αρχίσει να γίνεται η αλλαγή αυτή θα πρέπει να ξεκινήσει από τις πιο μικρές σχετικά ταινίες. Αν για παράδειγμα τα διάφορα Seventh Son και Dracula Untold αφήσουν στην άκρη τις μεγαλειώδεις σκηνές με κομπιούτερ (που καταντούν αστείες μιας και σπάνια έχουν το budget να κάνουν κάτι ανάλογο με Lord π.χ.), πιάσουν τα λατέξ και γίνουν λίγο πιο εφευρετικοί, μπορούν να δημιουργήσουν μερικά instant cult classic σε μια νύχτα, όπως παλιότερα. Τότε μπορεί η αλλαγή να πάει σιγά σιγά και σε πιο μεγάλες ταινίες.

Το μεγάλο μου πρόβλημα με τα εφε, είναι ότι όσο καλά και να είναι, στο φινάλε παραμένουν εφέ… κάτι ψεύτικο… και το μάτι μου δεν το αντέχει…

θα μου πείς και τα πρακτικά εφέ κάνουν καραμπάμ το φτιαχτό τους, αλλά εκεί υπάρχει άλλο δέσιμο, το νιώθω ότι πίσω από τη κούκλα του Γιόντα είναι ο Φρανκ Οζ, ότι υπάρχει κάποιος που την κινεί, που είναι μεταμφιεσμένος κτλ… το ανάλογο ισχύει σε όλα, τοποθεσίες, μάχες, οχήματα κτλ… το απτό μέσα στην ψευτιά του φαντάζει πιο αυθεντικό και ο θεατής ταυτίζεται πιο εύκολα…

τώρα το PG 13 είναι μεγάλο θέμα… συμφωνώ ότι δεν αγγίζουν τέτοιες ιστορίες, και κακώς… όμως γιατί το Hobbit να μην το δώ ΚΑΙ με practical effects ΚΑΙ Rated R εκεί που χρειάζεται?
μου δίνεις μια από τις μεγαλύτερες μάχες στο σινεμά, μοιάζει με κακό cut-scene του Age of Mythology και ενώ θες συνεχώς να τονίσεις το μέγενθος και την σφοδρότητά της, δεν ‘‘λερώνεις’’ καθόλου την εικόνα… το R Rated δε σημαίνει ούτως ή άλλως αναγκαστικά αίματα και άντερα, το Μαντ Μαξ ήταν Rated R και είχε απειροελάχιστο αίμα, όμως ένιωθες τη βία όταν χρειαζόταν ή τον κίνδυνο…

Για τους Avengers και σια είναι επίσης άλλη ιστορία, η Marvel γυρίζει σε ταινία σενάρια και στόρυ αρκς τα οποία η ίδια αρχές των 90ς αποφάσισε να εγκαταλείψει και να σοβαρευτεί λίγο καθώς είχε καταντήσει και γραφική και αστεία -οχι με καλό τρόπο- και άνευ στόχου… και κάνει τώρα ταινίες με αυτή τη λογική, ξεκάθαρα για τα φράγκα και τις μικρότερες ηλικίες… όλες της οι ταινίες μοιάζουν σα να βγαίνουν από τον ίδιο φούρνο… δλδ ποιός πραγματικά νοιάζεται πχ για τον Αντμαν? Είδες όλη τη ταινία στο τρέηλερ, άκουσες τα ίδια αμερικανοχαζοαστεία, τα ίδια εφέ, την ίδια βαρετή origin story κτλ κτλ κτλ… αλλά χέστην Μαρβελ, είναι πραγματικά τεράστια συζήτηση για να γίνει εδώ-με πολλές όμως απόψεις, εδώ είμαι μονόπλευρος αλλά έχεω βρεί και πολλά θετικά σε όλο αυτό το εγχείρημα-…

το κλου είναι ότι τα λουριά στα στούντιο έχουν σφίξει και αν δεν παίξει πρόβλεψη σωστή για καλή πορεία σε box office, δεν υπάρχει καμία σχεδόν ελευθερία σε αυτές τις παραγωγές…

Για το Hobbit ειδικά πρέπει να σου πω ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση με τις αντιδράσεις με το PG-13. Δηλαδή από την μια βλέπεις να θάβουν τον Jackson επειδή δεν έκανε σωστή μεταφορά σε ένα… παιδικό παραμυθάκι, από την άλλη γιατί δεν έγινε R. Λίγο παρανοϊκό μου κάνει. Άλλωστε ο Toklien ποτέ δεν ήταν R.E.Howard να γράφει Conan για να έχουμε αίματα (side note: ο Jackson βέβαια από μεριάς του επιμένει πως το πρώτο cut της τρίτης ταινίας το έβγαλαν R και τον ανάγκασε η Warner να πετσοκόψει πριν βγει η ταινία στις αίθουσες)

Για εφέ…το έχω γράψει και στο thread του Hobbit για μένα το λάθος ήταν η ψηφιακή μέση-γη. Που είναι οι gigatures του Lord και τα τοπία της Νέας Ζηλανδίας?? Πιστεύω πως ο λόγος που το Gollum μας είχε ψαρώσει τόσο σαν εφέ ήταν επειδή σχεδόν όλες οι σκηνές του ήταν μέσα σε ένα αληθινό περιβάλλον. Είναι σίγουρος πως το ίδιο θα λέγαμε και για τα orcs του Hobbit αν οι σκηνές τους δεν είχαν τόσο digital background. Που οκ όμορφο βέβαια, αλλά κάπου χάνει σαν αίσθηση.

Για Marvel.Τα παράτησε όχι επειδή τα story arc δεν ήταν καλά, αλλά επειδή τόσα χρόνια με τόσο πολλά τεύχη το γάμησαν και ψόφησε. Δεν αμφιβάλω πως αργά η γρήγορα το ίδιο θα γίνει και με τις ταινίες. Αλλά δεν νομίζω πως, προς το παρόν τουλάχιστον, έχουμε φτάσει σε αυτό το σημείο (αλλά οκ αυτό είναι λίγο προσωπική άποψη :stuck_out_tongue: ).

Αλλά ναι το πραγματικό πρόβλημα είναι το box office που ορίζει τα πάντα. Για αυτό λέω η αλλαγή πρέπει να έρθει από τις πιο μικρές ταινίες. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τους δημιουργούς των διάφορων Seventh Son, Eragon κτλ. Προσπαθούν απελπισμένα να αντιγράψουν τις μεγάλες πετυχημένες παραγωγές, αλλά ούτε λεφτά βγάζουν, ούτε αποκτούν κάποιον φαν στην πορεία. Αν αυτοί γίνουν λίγο πιο δημιουργικοί και αφήσουν τους υπολογιστές στην άκρη, μπορούν να κάνουν θαύματα. Φαντάσου 4-5 μικρές handmade τέτοιες ταινίες με budget 30-40 μυρία να βγάζουν τα διπλά και τριπλά. Θα ανακαλύψουν την ζωή πέρα από τους υπολογιστές και οι υπόλοιποι ξαφνικά.

Επος η ταινια. Μου χαν λειψει αυτα τα γρηγορα φρεημς σε σχεση με τα σλοου μοσιον κτλ

Ένα ενδιαφέρον νέο. Στην dvd/bluray κυκλοφορία η ταινία θα υπάρχει και σε ασπρόμαυρη εκδοχή μετά από απαίτηση του ίδιου του Miller, που μάλιστα ήθελε από την αρχή να την κάνει έτσι αλλά δεν μπόρεσε (προφανώς έπεσε χέρι από τα studio).

Την ταινία πάντως την είδα και 2η φορά σε αίθουσα. Μια παρατήρηση. Δεν θα ήταν καλύτερο το voice over στην έναρξη της ταινίας να γινόταν από την Furiosa?? Θα κολλούσε ωραία και με το φινάλε αλλά και με τον χαρακτήρα του Max περισσότερο.

Το είδα χθες το βράδυ. ΕΠΟΣ.

Εν τω μεταξύ πόσο ΟΜΟΡΦΗ είναι σαν ταινία; Η φωτογραφία, τα μέρη, τα εφέ ήταν ναρκωτικό για τα μάτια.