Made in Canada

Αν και μικροτερη-πληθυσμιακα-χωρα απο αλλες με τεραστια παραδοση στην ροκ μουσικη (Ηνωμενο Βασιλειο, Αμερικη, Γερμανια) εχει βγαλει πολυ αξιολογους μουσικους και μερικους απο τους αγαπημενους μου. Ενδεικτικα:
Neil Young: Ο μεγαλυτερος τραγουδοποιος και στιχουργος της ροκ. (Υποκειμενικα παντα)
Rush: Μεσα στα 3 σπουδαιοτερα progressive groups.
Tea Party: Καλυτερο ροκ γκρουπ της τελευταιας 15ετιας.
Jeff Healy: Εκ των κορυφαιων, αν οχι ο κορυφαιος τωρινος μπλουζ κιθαριστας ο οποιος μαλιστα ειναι και τυφλος!
James LaBrie: Τωρα αυτο δεν ξερω αν το λεω για καλο αλλα τελος παντων. :stuck_out_tongue:

Επισης, μουσικοι που δεν μ’αρεσουν προσωπικα αλλα στο ειδος τους ειναι εκ των κορυφαιων.
Bryan Adams
Sebastian Bach
Jeff Waters
David Townshend
The Band
Joni Mitchell
The Guess Who

Ειναι κι αλλα καλα τα οποια δεν γραφω. Πειτε καμια αποψη κι εσεις. Και μην ξεχναμε την Αβριλ.

Kαναδάς=Ποιότητα…Ετσι απλά.Τελεία και παύλα…Να επιπροσθέσω

Βachman-Turner Overdrive

Loreena McKennitt

Αlanis Morissette

Pat travers

Voivod

Triumph

Leornand Cohen

Alannah Myles

Into eternity

Arcade fire

Godspeed you!Black emperor

__Ωραίο θέμα! Σωστά όπως τα λέτε φίλοι μου! Δεν είναι τυχαίο που το πολιτισμικό τους επίπεδο είναι τόσο υψηλό… :wink:

__Και μιας και αναφέρατε όλα τα σχήματα που -τουλάχιστον τώρα- μου έρχονται στο νου, να προσθέσω κάτι άλλο ως κορυφαίο του Καναδά… ΓΥΝΑΙΚΕΣ!! :smiley: 8) Μιλάμε, έχει ΤΡΕΛΑ γκομενάκια!! :lol:

Είσαι σίγουρος? Πριν 6 χρόνια είχα πάει Montreal, Toronto και Ottawa και δεν ξετρελάθηκα μπορώ να πω…

πέραν των όσων αναφέρθηκαν:

Αnvil
Exciter
Razor
Thunder Rider
Witchkiller
Vortex
Sword
Piledriver
Slaughter (όχι οι Tσερυπαϊδες)
Eidolon

Και αρκετοί ακόμη, πού δεν έχω/ουμε ανακαλύψει…

__Αμαν! Μη μου λες τέτοια!! 8O :smiley: :stuck_out_tongue:

__Δεν έχω πάει απο εκεί ο ίδιος, αλλά μία Ελληνοκαναδέζα που γνώρισα, το γενικότερο επίπεδό τους και τρόπος σκέψης και το τι έχω συναντήσει στο ίντερνετ και ξέρω απο γνωστούς μου, ε, αυτή την άποψη έχω. Φυσικά δε μιλάω μόνο για εξωτερική εμφάνιση, αλλα και για “πολιτιστική ψυχοσύνθεση”… Π.χ. έχω ακούσει για τις βόρειες χώρες της Ευρώπης, “τρελά πράματα”, πολύ πέρα απο μικροελληνικούς κομπλεξισμούς κλπ, ΑΛΛΑ αυτό είναι παντελώς άσχετο με το θέμα μας οπότε σταματώ εδώ! (viva miss Canada -miss Universe! --> http://www.quebecblogue.com/images/natalie-glebova-miss-univer.jpg)

Η ξαδερφη μου που ειναι ελληνοκαναδεζα και μενει εκει ειναι πολυ πιο ομορφη απ’αυτην που εδειξες. Οντως πρεπει να εχει κορυφαιες γκομενες.
Γαμα τα συγκροτηματα, παμε για γκομενες Καναδα?

Πολύ ωραίο θέμα. Εξαιρετική περίπτωση χώρας ο Καναδάς όσον αφορά τη μουσική. Παρόν σε πολλά είδη της μέταλ/ροκ δεν θα μπορούσαν να λείπουν και οι “κάφροι”. Ξεκινάμε:

Με τους θεούς του black metal Blasphemyμία απ της πρώτες μπάντες του είδους. Καταπληκτικοί!

Συνεχίζουμε με το καμένο death/back των Axis of Advance και των Revenge. Στη φλέβα των Blasphemy αλλά ακόμα πιο ακραίοι, τέρμα μισάνθρωποι και μηδενιστές. Καλές περιπτώσεις αν είστε μέσα για πολύ ακραίες καταστάσεις.

Για τους λάτρεις του τεχνικού death metal οι φοβεροί Cryptopsy και οι Goreguts, ενώ, για όσους αρέσκονται στο να καταναλώνουν “προϊόντα” που σπρώχνει το Hammer έχουμε και τους πιο περίεργους και ψιλό-industrial Strapping Young Lad του Devin Townsend.

Για το τέλος μια περίεργη περίπτωση μπάντας, που ανακατεύει το Doom, το Sludge, το Grind και το Black υπό το όνομα Goatsblood. Προσωπική εκτίμηση:οι τύποι γαμάνε.

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι άλλο.

Toυς θεους Unexpect !!!

το ενα κ μοναδικο Frank Marino!

o Πρωτος κιθαριστας που επαιξε Hendrix Μετα τον Hendrix!
ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ!

http://www.youtube.com/watch?v=VTcRnzf4WqM 8O 8O

Πολύ καλά σχήματα με δισκάρες είναι οι Witchkiller και Annihilator.

Στο ζουμί τώρα…

Είναι η χώρα που γέννησε τους Rush.
Αυτό.-

:bow2: :bow2: Rush, Anihilator, Voivod, Jim Carrey(ασχετο) :bow2: :bow2:

Death metal 8eoi oi Kataklysm .

Mπραβο ρε μαγκα.

Απειροι οι καλλιτεχνες και εκτος αυτων που ειπατε μου ερχονται οι Our Lady Peace , Finger Eleven , Harem Scarem απο ενεργους σημερα.

Ακομα April Wine , Honeymoon Suite , Helix , Glass Tiger , Sheriff , Corey Hart και φυσικα LOVERBOY. 80’s ωρε!

Tοm Cochrane που εβγαλε ωραιο δισκο περσι.
Kαι μια απιστευτη φωναρα Sarah McLachlan . Tεσπα ειναι πολλοι…

Nα προσθεσω και τους Saga.:wink:

Και Saga ναι…

Επσης να πω και τους Idle Sons που διαλυθηκαν πριν λιγες μερες (δυστυχως για μενα)…

:metal: :metal: :metal:

:respect:

Μεγαλη παραλειψη μου οι Delerium ενα απο τα πιο επιδραστικα ονοματα - με καμια δεκαρια side projects - στην ηλεκτρονικη μουσικη . Πω πω τι ξεχασα…

Καναδοί είναι?

:-k :-k

Το silence κομματάρα (και όχι μόνο)