Malmsteen vs steve vai

Εννοειται Vai,γιατι παιζει μουσικη.Και ο αλλος επαιζε,και πολυ καλα μαλιστα,αλλα καπου ξεχασε και τα βασικα στην πορεια.

Βασικά μιά χαρά σπέρνει ο Yngwie ακόμη, μη λέτε ανοησίούλες :slight_smile:

Τεχνικα και οι 2 δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο . Ηδη απο το 70 υπηρχαν κιθαριστες που ηταν καλυτεροι απο αυτους τεχνικα και μουσικα οπως Ηoldsworth , McLaughlin kai o megalos Shawn Lane ( http://www.youtube.com/watch?v=WvNlPyxDX5I , δειτε εδω τι επεζε 17 χρονων το 1980 και φυσικα μην κρινετε απο εδω τη μουσικοτητα του . ) Τωρα σε συγκριση αναμεσα στους 2 ενοιτε Vai , που ειναι χιλιομετρα μακρια σαν μουσικος και συνθετης . Απλα με τον vai αν δε σου αρεσει το στυλ του θα τον μισησεις . Εγω τν λατρευω αν και παραδεχομαι πως εχει γραψει πολλα βλακωδη κοματια to say at least

Θα τον προτιμουσα κηπουρο οντως,να σπερνει κυριολεκτικα.:stuck_out_tongue:

Χμμ, παλιότερα θα έλεγα άνετα yngwie, τώρα δεν ξέρω…

Τι δεν ξέρεις ρε; Πές Yngwie μη σε διαλύσω!! (ατάκα ενός λοχαγού μου στο στρατό! :smiley: )

guys ειναι και οι 2 πολυ διαφορετικοι σαν κιθαριστες . ο μεν Baglamalmsteen κανει επιδείξει ικανοτητων με το να παιζει λες και του εχουν βαλει νεφτη στα δαχτυλα:p . Ο δε Stevakoς [ ο κερατουκλης (α ρε Dale ) ] παιζει ποιο μελωδικα , και αυτο που παιζει το νοιωθει σαν ηλεκτρικο ρευμα να διαπερνα το σωμα του . Τεσπα εγω ψηφιζω satriani παντος γτ τους περναει και τους 2 χαλαρα!!! και απο παλιους τον Ritchie .

Διαφορετικοί παίχτες…
Προτιμώ τον Vai γιατί είναι λιγότερο προβλέψιμος και συνδυάζει περισσότερα έιδη μουσικής στους δίσκους του

κανενας…φοβεροι τεχνιτες και οι δυο οσων αφορα το κιθαριστικο παιξιμο αλλα η μουσικη τους θεωρω πως ειναι για τον πουτσο…(με πιο ευχαριστηση ακουω μαρω λυτρα παρα steve vai…):stuck_out_tongue: :smiley: #-o το μονο κομματι που μ αρεσει απ αυτον ειναι το for the love of god…

τα πρωτα τρια albums του malmsteen παντως θεωρω πως ειναι καλουτσικα αλλα απο κει και περα το χαος…[-X

Ακου το Passion & Warfare πιστευω θα σου αρεσει και θα εκτιμησεις την μουσικη που γραφει ο VAi!:smiley: :wink:

Υ.Γ:Φιλικα το λεω μην το παρεις σαν ειρωνεια…:smiley: :smiley:

Μάλλον σε μπερδεύει το ότι φοράνε λίγο πολύ τα ίδια ρούχα, απλά η Μάρω έχει βυζιά (μάλλον ψεύτικα):smiley:

Πέρα από την πλάκα, τους αδικείς και τους δύο.

Fusion 70s και Shawn Lane ε;
Kαλό είναι να αναφέρονται που και που στο forum.
Τώρα αν κυκλοφορούσαν και οι δίσκοι του στην Ελλάδα…

Θα μπορούσα να γράψω ένα link εδώ για να τα βρεί όποιος ενδιαφέρεται από πολύ καλό site που στέλνει Ελλάδα από Αμερική σε 5-6 εργάσιμες αλλά δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση…:-k
Όποιος moderator διαβάζει ας με συμβουλέψει…

Malmsteen!!!

Πολυ καλος και ο Vai αλλα Σατριανι δν ειναι με τπτ.

Εγω παντως τσακωσα αρκετα shawn lane απο το Amazon . Ειχα κολημα με fusion.τωρα εχω αλλο . Γιουφτικη jazz .o THEOS Djangi Reinhardt και νεωτεροι οπως ο Stochelo Rosenberg http://www.youtube.com/watch?v=Fz87AM-pqpM 8O 8O 8O 8O

Παντως η Φιουσιον των 70ς ειναι μεγαλη αγαπη . Και για τον Shawn Lane δεν μπορουμε να που τπτ αλλο περα απο οτι ειχε ισως τα πιο ταλαντουχα δαχτυλα του αιωνα .

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ σε ολα :!: :slight_smile:

:smiley: 8)

:lol: :lol: :smiley: MONO ROCK AND ROLL ΡΕ

Ποιους δισκους θεωρειτε must απο vai και malmsteen?

Malmsteen:

Rising Force
Marching Out
Trilogy
Odyssey

Με Vai δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, ίσως επειδή δεν είναι και τόσο του γούστου μου. Θα πρότεινα το Passion & Warfare πάντως.

και εγώ αυτό θα έλεγα από Vai. Τσέκαρε όμως και το EP Alien Love Secrets, που έχει και το αγαπημένο μου κομμάτι από αυτόν, το Tender Surrender.