Manchester United

Τυχερή η United εχθές. Σημασία έχει ότι το παλέψε και κατάφερε να αγκαλιάσει την νίκη έστω και για λίγο

Πολλά επίπεδα πάνω ή Γιουβέντους από την United

Πόσο τύχη ποια αυτή η ομάδα :stuck_out_tongue:

Τέλος ο Μουρίνιο.

2 Likes

Δεν ξέρω αν το timing ήταν το καλύτερο αυτή τη στιγμή, θα έφευγε λογικά ούτως ή άλλως το καλοκαίρι -που έπρεπε να είχε φύγει από πέρισυ πριν τον ανανεώσουν αλλά τεσπα…

Νομίζω ότι πλέον στο Μάντσεστερ βλέπουν μόνο μια πορεία σε τσούλου -αχα καλό ε αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση- ως τον μόνο απτό στόχο της σεζόν -μιας και πρωτάθλημα ή 5άδα και έξοδος σε ευρώπη δεν παίζουν και επίσημα πλέον- και σε συνδιασμό με την επερχόμενη κόντρα για τα μεταγραφικά του Γενάρη, είπαν να τον διώξουν μια ώρα αρχίτερα μπας και ενωθεί η ομαδα, ανέβει ψυχολογικά και κάνει τίποτα με την Παρί, στο μοναδικό πράγμα που μας έχει απομείνει σε μια τραγική κατά τα άλλα σεζόν όπως ξαναείπα…

θα τον κρατούσα προσωπικά, για να βγάλει έστω την σεζόν…πρωτάθλημα/έξοδος σε ευρώπη του χρόνου δεν αλλάζουν όποιο προπονητή και να έχουμε, ενώ στο Τσουλου νομίζω θα ήταν μια πιο safe επιλογή αν τυχόν έχουμε καμιά ελπίδα πρόκρισης, μιας και λογικά θα κατέβαζε ομάδα για να παίξει το απόλυτο αντιποδόσφαιρο και να καταστρέψει Παρί :stuck_out_tongue:

οn the bottom line ομως δε γαμιέται, καλή του ώρα εκεί που πάει… του δίνω ότι πίστεψε στο σύλλογο τους τελευταίους μήνες και με δηλώσεις του συνεχώς τόνιζε ότι κανείς δεν είναι πάνω από το σύλλογο + μερικές σπουδαίες νίκες και εμφανίσεις όπως με την Τσέλσυ, τη Νιούκαστλ και το διπλό στη Γιουβέντους, μας έκανε να πάρουμε ένα Ουέφα και στους πρώτους μήνες του να παίξουμε ωραία μπάλα μετά από καιρό, όμως δεν του συγχωρώ ότι έκανε μια ομάδα διάσημη για το γρήγορο επιθετικό και θεαματικό της ποδόσφαιρο να παίζει τέτοιο αντιποδόσφαιρο και να κατεβαίνει μόνο για το αποτέλεσμα at any cost + την μη διαχείριση των αποδυτηρίων και αρκετές λάθος μεταγραφές…

επόμενο θεμιτό βήμα, να φύγει τον Γενάρη ο υπερεκτιμημένος καρκίνος που λέγεται Ποκπά και μαζί του σχεδόν όλη η αμυντική γραμμή + ο Λίνκαρντ

Ρεαλιστικά, πάμε με Κάρικ στο υπόλοιπο σεζόν και ότι γίνει και καλοκαίρι, προσωπικά fingers crossed για Χάου ή Ρότζερς και στο βάθος δεν με χαλάει ο Ζιζού…αλλά όχι Κόντε και Ποκετίνους και σια

Κριμα που εφυγε ο Μουρινιο πολλα λαθη απο την διοικηση της United

Πάμε με Όλε Γκούναρ <3 μέχρι τέλος σεζόν και μετά ότι προκύψει

στο ενδιάμεσο ελπίζουμε για πώληση ορισμένων παικτών + αλλαγή Γούντ + αλλαγή ψυχολογίας και πλάνου της ομάδας μπας και δούμε τουλάχιστον λίγο στρωτή επιθετική μπάλα και γίνουν τα σκ μας πιο ευχάριστα :stuck_out_tongue: κι ας τερματίσουμε όπου μπορέσουμε καλύτερα

να μαθει και σε μερικους να σκοραρουν γιατι το εχουν ξεχασει

Το πρώτο 15ήμερο με 4 ματς και τον Όλε στο πάγκο, νομίζω έχει δείξει τα εξής:

  • Η ομάδα επιτέλους, μετά από σχεδόν μια 6ετία παίζει ποδόσφαιρο όπως θέλουν να βλέπουν οι φίλοι της. Δεν επαναπροσδιόρισε το παιχνίδι ούτε ανακάλυψε εκ νέου τον τροχό ο Όλε, αλλά έκανε το αυτονόητο, δηλαδή να δώσει οδηγία στους παίκτες να κοιτάνε μπροστά και όχι πίσω + αυτό απελευθέρωσε παίκτες ψυχολογίας όπως ο Μαρσιάλ και Ράσφορντ και παίκτες με ταλέντο που καταπιεζόταν στο προηγούμενο σχήμα, όπως ο Ποκπα και ο Μάτα… τα μπακ χαφ γίνονται εξτρέμ, συχνά το αμυντικό δίδυμο φτάνει μετά την σέντρα για επίθεση, η ομάδα πιέζει ψηλά και προσπαθεί ξανά να παίξει με τρίγωνα και αυτοματισμούς ώστε να βγεί το χαφ στην κόντρα και γενικότερα το κλίμα είναι attack attack attack! Οι παίκτες δεν έγιναν κατευθείαν σούπερ μπαλαδόροι -ούτε καν- απλά δόθηκε η σωστή οδηγία από το τεχνικό τημ που τους απελευθέρωσε από αυτό το καρκινωειδές 10 άμυνα -1 επίθεση σύστημα που παίζανε επί Μου

  • Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το ότι η άμυνα παραμένει για τα μπάζα, με τον Σώ και τον πολύ ανεβασμένο και φιλότιμο Λίντελοφ σαν μοναδικούς αξιόπιστους αμυντικούς ενώ οι Μπειγί, Σμόλινγκ, Τζόουνς δεν υπάρχουν και ούτε είναι για εμπιστοσύνη -κρίμα για τον Μπειγί-, ο Γιάνγκ φιλότιμος αλλά 33 και κουρασμένος, Βαλένσια σημαία αλλά πρέπει σιγά σιγά να αποσυρθεί γιατί δεν μπορεί να ακολουθήσει το επίπεδο των πιο γρήγορων και νέων παικτών ενώ ο Νταλότ ελπιδοφόρος αλλά μικρός και θέλει πολύ χρόνο ακόμα για να μάθει…

  • επίσης η ανάπτυξη θέλει δουλειά, καθώς το παιχνίδι παίζεται μονόμπατα από τα αριστερά ελέω Marsiall ενώ η δεξιά πλευρά ξεχνιέται, όπως και το κέντρο στο οποίο ναι μεν ο Ποκμπά ανέβηκε αλλά του λείπει ένας παίκτης-σκυλί και μυαλό σαν τον Καντέ, να οργώνει, να κατεβάζει, να τροφοδοτεί, να κόβει κτλ κτλ κτλ… ο Ποκμπά καταλήγω ότι μια ιδανική θέση θα ήταν σε ένα παλαιακό 4-4-2 σαν β επιθετικός, λίγο πιο πίσω από τον main striker, σαν τον Βασιλιά στα 90ς…

  • Μικρές ομάδες πλην Μπόρμουθ και Νιούκαστλ στα 4 πρώτα ματς, αλλά τέτοια ματς μήνες τώρα πάμε για την ισσοπαλία ή ήττα, νίκη πολύ δύσκολο… τουλάχιστον τώρα φαίνεται η διαφορά κλάσης μεταξύ τέτοιων ομάδων και εμάς… Μεγάλο + και πολύ σημαντικό μάλιστα, το ότι η ομάδα/προπονητής παίζουν χωρίς άγχος καθώς η χρονιά δείχνει χαμένη και δεν έχουν κάτι παραπάνω να χάσουν, still αποδίδουν καλό έως πολύ καλό ποδόσφαιρο ανα διαστήματα και είναι σημάδι ότι με έναν δυνατό manager στην επόμενη + 3-4 καλές μεταγραφικές κινήσεις, η ομάδα θα μπεί ξανά σε τροχιά τίτλου…

Όλε πάντως και φιλότιμος και μετρημένος και ευχάριστος, ήταν ότι ακριβώς χρειαζόταν μάλλον αυτή η ομάδα για να βγεί λίγο από το ψυχολογικό της αδιέξοδο… τα επόμενα ματς και τα ντέρμπυ θα δείξουν κατα πόσο το καλοκαίρι θα χρειαστούμε ενίσχυση και που, για τον νέο manager, πάντως hats off για άλλη μια φορά στον Baby face killer, once a red always a red…

θέλω επειγόντως ένα πολύ καλό μπακ, ένα καλό εξτρέμ για αντι-Λίνγκαρντ, έναν παίκτη για το κέντρο για αντι-Μάτιτς τύπου Καντέ και σίγουρα έναν προπονητή το καλοκαίρι που θα μπορεί να διαχειριστεί σωστά τέτοιο ρόστερ… Σάντσεζ/Τζόουνς/Σμόλινγκ/Λίνγκαρντ/Ρόχο έπρεπε να έχουν φύγει χτες, Λουκάκου/Μάτιτς/Ερέρα πάγκο για αλλαγή και νέα πρόσωπα για την νέα United…Ποκμπά το ερωτηματικό, καθώς 4 ματς τώρα παίζει πολύ πιο απελευθερωμένος, still κωλόπαιδο και άχρηστος αμυντικά, θα προτιμούσα να τον δίναμε ένα 100άρικο και να χτυπούσαμε έναν παίκτη που θα σεβόταν φανέλα και οπαδούς αλλά είδωμεν, όλοι αξίζουν μια β ευκαιρία… καλό σημάδι που ο Όλε έδωσε χρόνο σε πιτσιρίκια -Γκόμεζ- και αναφέρει συνέχεια ότι έπονται και άλλα από τις ακαδημίες μας… όποιος έχει δεί U23 -που βλέπω τις φάσεις κάθε βδομάδα γτ είμαι τόσο καμένος :stuck_out_tongue: - θα εντοπίσει αυτομάτως 3-4 παιδιά που είναι για μεταγραφή στην μεγάλη ομάδα και σε 1-2 χρόνια θα αποτελούν και τον κορμό της…

Πάμε με ρέτινγκ το σκ χαλαρά να πειραματιστούμε και με αλλαγές και την επόμενη να ξεπουπουλιάσουμε τους γαμημένους τους Spurs μέστο σπίτι τους, στο μεγαλύτερο τεστ so far της μεταΜουρίνιο era

υγ. Αν διαβάζεις Moυρινιο, γαμώ τη μάνα σου.-

Ειλικρινα πιστευεις οτι η διαφορα που βλεπουμε ειναι λογω προπονητη?

Κατσε να στραβωσουν τα κωλοπαιδια και με τον Ολε και θα δεις πως θα αρχισουν να σφυρανε οι σφαλιαρες παλι ολως τυχαιως. Με τον Πογκμπα γελαει ο κοσμος, 4 γκολ 3 ασσιστ σε 3 ματς, τοσα δεν ειχε καλα καλα ολη την χρονια.

Αυτο δεν αναιρει τις ευθυνες του Μουρινιο, αλλα οτι θελανε να τον φανε με εμετικο και εξωφθαλμο τροπο βγαζει ματι.

Για την αμυνα ειναι πραγματικα αμαρτια, εχεις ενα απο τα καλυτερα τερματα στον κοσμο και μπροστα του παιζεις με Μπειγυ και Σμωλλινγκ, κριμα δηλαδη…

Δεν νομίζω, στα 5 ματς που έχω δεί από τη φυγή Μουρίνιο και μετά, κάποιον από τους παίκτες να μην παίζει αυτό που τον έχω ξαναδεί να παίζει με Μου…ο Ποκπά για παράδειγμα -μιας και είναι ‘‘η πέτρα του σκανδάλου’’- still περπατάει, still αγνοεί παντελώς την λέξη ‘‘άμυνα’’, still κάνει κάτι τσαλίμια που 1/3 του βγαίνει… το ότι παίζει πιο μπροστά και μάλλον έχει πάρει οδηγία να πιέζει και να προσπαθεί να περάσει τη μπάλα στα χαφ ή στον φορ παρά να κρατάει μπάλα κέντρο και να την γυρίζει άμυνα, νομίζω είναι θέμα προπονητή και όχι δικό του…
Δεν αντιλέγω ότι αν μου λέγαν τώρα να τον πουλήσουμε θα τον έδινα για πλάκα, γιατί είναι καραγκιόζης και σίγουρα δεν έδειξε επαγγελματισμό που αρμόζει σε έναν παίκτη της United -όπως τόσοι άλλοι που ακόμα και να γκρίνιαζαν δεν έβγαζαν παραέξω τα προβλήματά τους με το προπονητικό τημ- αλλά από την άλλη, τουλάχιστον από ότι έχω δεί όλη τη σεζόν -δεν έχω χάσει ακόμα ματς φέτος-, δεν μου κάνει καμία διαφορά τόσο μεγάλη στο προσωπικό αγωνιστικό του κομμάτι, παρά μόνο στο τακτικό…

το ίδιο ισχύει και για σχεδόν όλους τους ‘‘προβληματικούς’’ παίκτες, ο Λουκάκου παραμένει κρέας και η πρώτη του επαφή δεν υπάρχει ούτε στο χειρότερο καφενείο των γηπέδων της Πεντέλης που παίζω τις δευτέρες, ο Σάντσεζ έχει παίξει ένα ματς μόνο αλλά είναι ακόμα μια απογοήτευση, ο Φρέντ ανύπαρκτος, ο Λίνκαρτ το ίδιο αυνάνας κτλ κτλ κτλ…ο μόνος λόγος που αποδίδουν κάπως μερικοί, νομίζω είναι η βασική οδηγία από πάγκο για επίθεση και γρήγορες εναλλαγές + η τοποθέτησή τους στη φυσική τους θέση, όπως πχ ο Όλε έκανε κίνηση ματ με τον Ράσφορντ σαν φορ, το παιδί ζοριζόταν πολύ στα χαφ και μπροστά έχει βάλει ισχυρές βάσεις ήδη για μια σπουδαία χρονιά στο σκοράρισμα…

Δεν αναιρεί τίποτα ότι μερικοί παίκτες όπως ο Ποκπά ήταν underperformed σε αρκετά ματς, αλλά δεν ξέρω και το πόσο καλά μπορεί να αποδώσει ένας παίκτης όταν παίζει σε λάθος θέση και σε ένα ακραία προβληματικό σύστημα… θα μου πείς είναι δουλειά του να αποδώσει ότι καλύτερο μπορεί…ε νομίζω ότι ναι κάποιοι σαν τον Ποκπα δεν ήταν τόσο επαγγελματίες και δεν πιέστηκαν… αλλά Μαρσιάλ, Ράσφορτ, Μάτα, Σω, Ντεχέα, Λουκάκου πχ που ήταν και βασικός κορμός, θεωρώ ότι τα έδιναν όλα και απλά δεν τους έβγαινε το σύστημα…

Είδωμεν για το μέλλον, η άμυνα είναι τραγική και όσο καλά μας έχουν πάει 5 σχετικά εύκολα ματς μέχρι τώρα, την κυριακή με Spurs θα φανεί και η αδυναμία πίσω που πρέπει να μπαλωθεί με κάτι άμεσα την μεταγραφική περίοδο γενάρη, όσο και το πόσο μπορεί ο Όλε να φτιάξει ένα πιο ανταγωνιστικό και σύνθετο πλάνο πέραν του ‘‘όλοι επίθεση’’, απέναντι στην έμπειρη τακτική του Ποκετίνο…

Παω πασο γιατι εγω δεν ειχα χρονο να δω ολοκληρα παιχνιδια φετος οποτε ξερεις καλυτερα, παντως αυτες οι μεταμορφωσεις με την αλλαγη προπονητη παντα μου κανουν ασχημη εντυπωση. Να δουμε την Κυριακη, ναι, γιατι η αληθεια ειναι οτι μεχρι στιγμης του εκατσε και καλο προγραμμα του Ολε, τωρα ειναι το πρωτο σοβαρα δυσκολο ματς.

γενικά έχω παρατηρήσει στις περισσότερες ομάδες, όταν αλλάζει προπονητής στα μέσα σεζόν κάνουν πάντα ένα καλό μπουστ 4-5 αγώνων, πριν ξαναβγούν τα προβλήματα στην επιφάνεια… στην United ελέω φιλοσοφίας συλλόγου και θέλω να πιστεύω άμεση εμπλοκή και μεγάλων προσωπικοτήτων του club -Basby, Ferguson κτλ-, αυτό το boost να κρατήσει μέχρι τέλος σεζόν, με τις αναγκαίες δυστυχώς απώλειες λόγω κακής άμυνας και 1-2 key players στο κέντρο/επίθεση που θα μας κρατήσουν χαμηλά… still πάντως ναι, δεν έχω προσωπικά από κανένα παίκτη δει μια ποδοσφαιρική συμπεριφορά που δεν έχω ξαναδεί, στα λίγα καλά σκ του Μουρίνιο στον πάγκο μας, παρά μόνο μια αλλαγή φιλοσοφίας και τακτικής στο παιχνίδι…

θα δούμε με τους Spurs, μεγάλο test αλλά και πάλι όχι καθοριστικό θεωρώ, μια νέα ομάδα -ασχέτως αν συνυπάρχουν οι πιο πολύ 2,5 χρόνια- θέλει χρόνο και για να βρεί την χαμένη της ταυτότητα και να πορευτεί μετά βάση μιας τελείως διαφορετικής προσέγγισης στο παιχνίδι της -ειδικά τώρα που παίζουμε το ακριβώς ανάποδο παιχνίδι από ότι παίζαμε 2,5 χρόνια τώρα-… τουλάχιστον να μπεί μια βάση και να βρεί μια ομάδα θετική στο να παίξει σύγχρονο ποδόσφαιρο ο νέος manager το καλοκαίρι

Αντί να λέτε πάλι καλά που γλιτώσατε από τον τραγικό, ζητάτε και τα ρέστα :stuck_out_tongue:!

1 Like

ρε

Tι καιρό έκανε παραμονή Αγίου Αντωνίου που βάλαμε καμίνι?
Άνοιξε η πόρτα και φώναξες ποιός είναι?

:joy::joy:

Ένα άγαλμα στον Ντε Χεα.

25.1.1995

Λίγο μετά τον Φλεβάρη, μου πήρε ο πατέρας μου δώρο την φανέλα του που την ζητούσα κάνα 6μηνο, έτυχε να είναι η συγκεκριμένη μαύρη εκτός έδρας εμφάνιση -μόνο αυτήν είχε βρεί- και έπαιξε τρελή γκρίνια ‘‘γιατί δεν έχω την κόκκινηηηηηη’’ :smile:

On other news, πάμε δυνατά με Arsenal σήμερα αν και με αρκετές αλλαγές !

βάλε καμιά αγγελία να την αλλάξεις

image