Manderlay by Lars von trier

Ταινιάρα παιδιά… Αν και είμαι φαν του Trier, δεν περίμενα πάλι κάτι το τόσο δυνατό… Δύσκολο και πολύπλευρο θέμα, αλλά το χειρίζεται περίφημα. Για απαιτητικούς και μόνο. Επιτέλους η τέχνη παίρνει θέση. Το είδε κανείς σας ;;;

__Οχι αν και θέλω πολύ!! Είναι το δεύτερο μέρος της τριλογίας που άνοιξε με το Godville, σωστά;

Dogville. Πάω να το δω μέσα στη βδομάδα.

Εγω παντως στεναχωρηθηκα αφανταστα οταν εμαθα οτι δεν παιζει και σ’αυτο η nicole.Κριμα. :frowning:
Τελοσπαντων,κακο το αποκλειω να ειναι.Ιδωμεν…

__Βρε Godville που σου λέωωωω :wink: (μόλις το δεις θα καταλάβεις) :wink: .

Είμαι βλάκας όμως και δεν πιάνω το αστείο :frowning:

@gon, με πληροφορούν από το κοντρόλ ότι η ερμηνεία της Howard είναι πολύ πολύ καλύτερη από αυτή της Κίντμαν (την οποία αγαπώ πάραυτα). Αν εσύ είδες το Ντόγκβιλ για την ηθοποιία του και για επειδή είναι “μία ταινία της Κίντμαν”, κάτι έχεις κάνει πολύ λάθος και θα πρέπει να σταματήσεις να βλέπεις ταινίες.

Δυστυχώς ανχολάκο, η howard αν και πολύ καλή νέα ηθοποιός (έπαιζε την τυφλή στο “Σκοτεινό Χωριό”), δεν πείθει και αποτελεί και το βασικότερο μειονέκτημα της ταινίας. Είναι μικρή, έχει πολύ babyface και έτσι δεν μας δίνει σωστά τον χαρακτήρα της Grace ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε πως τελείωνε το dogville…

Πάντως απορώ με εκείνους που ήθελαν πάλι την Κίντμαν : ναί μεν είναι φοβερή ηθοποιός, αλλά ευθύς εξαρχής ο Τρίερ είχε δηλώσει πως και οι 3 ταινίες της τριλογίας θα έχουν διαφορετική προταγωνίστρια. Και έτσι νομίζω ότι είναι και καλύτερα γιατί προβάλλεται περισσότερο η κάθε ταινία και τα νοήματά της, κάτι που δεν θα συνέβαινε αν έπαιζε σε όλες οι Κίντμαν : θα ήταν οι ταινίες της Κίντμαν, κάποιου τυπάκου απ’την Δανία…

Αναρωτιέμαι ποιά θα είναι στο “washington”. Τί λέτε για την Σκάρλετ Γιόχανσον κύριε Τρίερ ;;;

ΥΓ : Μπράβο σας που είστε σινεφίλ !!!

Παντως στο"Σκοτεινό Χωριό" η howard ηταν πολυ καλη
Δυστυχως δεν εχω δει κανενα απ τα δυο (Dogville,Manderlay) αλλα με τοσα καλα λογια που εχω ακουσει θα επανορθωσω συντομα :roll:

Σ’αρέσουν τα ζόρικα έργα ;;; Αν ναι, δες πρώτα το dogville…

__Καμία σχέση αγαπητέ! 8) Δεν είναι αστείο, είναι υπονοούμενο που θα καταλάβεις ΑΦΟΥ δεις την ταινία. Οπως και το όνομα του σκύλου που υπάρχει στην ταινία κλπ κλπ κλπ.

__Προσοχή, η ταινία αν και δεν είναι δύσκολη, είναι περίεργη και καθόλου εύκολη για τον μέσο θεατή. Ισως ξενίσει. Στον κινηματογράφο που είχα πάει, αρκετοί έφυγαν. ΚΑΚΩΣ. Αλλά τι να κάνουμε, είναι οι ίδιοι που γεμίζουν τις αίθουσες στο “η εκδίκιση της ξανθιάς νούμερο 4” και δεν γεμίζουν τις αίθουσες σε ταινίες όπως το Dogville και το Hero… :evil:

__Περίεργη λοιπόν και διαφορετική, αλλά αν δε σας δυαρεστήσει, δε θα σας αρέσει απλά, θα τη λατρέψετε. 8)

__Καμία σχέση αγαπητέ! 8) Δεν είναι αστείο, είναι υπονοούμενο που θα καταλάβεις ΑΦΟΥ δεις την ταινία. Οπως και το όνομα του σκύλου που υπάρχει στην ταινία κλπ κλπ κλπ.[/quote]

Αν εννοείς το ντόγκβιλ, το έχω δει και πάλι δεν καταλαβαίνω. Αν κ κάπου πάει ο νους μου (κρίση κτλ; )

Αν εννοείς το Manderlay πάω πάσο.

Α. Είσαι θεός που αναφέρεις το υπερτεράστιο hero…
B. γώ έπιασα το υπονοούμενο, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις ακριβώς δίκιο. Το dogville έχει κάποια “inside hints” αλλά δεν νομίζω ότι συνδέονται με την γενική εικόνα/νόημα της ταινίας…

Α. Είσαι θεός που αναφέρεις το υπερτεράστιο hero…

__ :oops: Hero, η μοναδική ταινία (αν θυμάμαι καλά) που έχω δει 2 φορές στο σινεμά (και θα την έβλεπα και τρίτη). 8)

__Για το Dogville μιλώ. Δε νομίζω πως ο σκύλος (DOGville), o μόνος που έμεινε, ονομαζόταν Μωησής (GODville) κατά τύχη. Ειδικά θυμούμενοι ότι αυτή η μικρή κοινωνία (αντιπροσωπευτική του κόσμου -ville), που της δώθηκε η χάρη (GRACE) του Θεού (GOD), δεν ήταν ικανή να την εκτιμήσει, οπότε ο θεός στο τέλος τους τιμώρησε. Ρε παίδες… δε σας κάνει τίποτα απο παλαιά διαθήκη…; :wink:

Πάντως στο www.athinorama.gr έχει ξεκινήσει μία πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση για τον κριτικό του αθηνοράματος και την κριτική του στην ταινία (1 αστεράκι!). Παράκληση, σε όσους δεν άρεσε το Dogville, ας μη δουν το Manderley και μας πρήζουν…

Α και κάτι ακόμα, υπάρχει άλλος σε αυτόν τον πλανήτη,που να συμφωνεί με εμένα ότι η μη χρήση σκηνικών στο Dogville ήταν άκρως κινηματογραφιστική και λιγότερο θεατρική;

Φιλε unholy οταν πηρα το dogville δεν ηξερα καν οτι παιζει η κιντμαν.Ακολουθησα τυφλα το ονοματακι ΤΡΙΕΡ.Παρ’ολα αυτα η ερμηνεια της κιντμαν ηταν εξαιρετικη,και εγω προσωπικα σχολιαζω ηθοποια σε ταινιες μια στις 40 που βλεπω.

Φυσικά και είχε Βιβλικές αναφορές, τόσο σε αυτά που ανέφερες όσο και στα Σόδομα και στα Γόμορα. Απλά πιστεύω πως αν ο σκύλος λεγόταν Νώε, θα είχε ακόμα περισσότερες…

Shadowcaster : ή είσαι μικρός και πολύ ώριμος ή μεγάλος με babyface. Διάλεξε. Σε θεωρώ πολύ μετρημένο τυπάκο…

karvou : αντί να βρεις καμία προσφορά για την εκδρομή, κάθεσαι και μιλάς στα φόρουμ… Φτου σου !!!

__Συμφωνώ με τον Gon. Η Kidman (αν και σέβομαι την επιλογή των τριών Grace, για να μην πω πως είναι η καλύτερη ιδέα…:wink: ), έδωσε μία ΠΟΛΥ καλή ερμηνία. Μπράβο της. Σε δύσκολο ρόλο με περίεργες ακροβασίες της ταινίας μεταξύ πολλών ειδών, απέδωσε εξαίσια. 8)

__ΟΧΙ ΡΕ! Αυτό σκεφτόμουν την ώρα που έγραφα την απαντηση πιο πριν!! Ελεγα “τώρα πάμε για παλαιά; για καινή…; Μωρέ αν τον λέγαν Νώε θα ήταν πιο ξεκάθαρο, μάλλον το έκανε Μωησής για να είναι πιο γενικό…” !!! 8O Καλά ε, με κούφανες! 8O 8)

__Είμαι μικρός με babyface (ειδικά όταν είμαι αξύριστος!). :smiley: --> 31/05/1983 Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια… :wink: :oops: :roll: 8)

__Τι εννοείς; Με ενδιαφέρει γιατί κι εγώ συμφωνώ με το θεατρικό ύφος της ταινίας και δεν μπορώ να καταλάβω πως εννοείς το εναντίον… Για λέγε! :smiley:

Μόλις γύρισα από το σινεμά συγκλονισμένος.

Η ταινία στέκεται στο ίδιο επίπεδο (αν όχι σε υψηλότερο, έως πολύ υψηλότερο) με το Ντόγκβιλ, και η Howard ήταν απίστευτη και όποιος υποστηρίζει το αντίθετο δεν ξέρει από μουσική (!).
Πολύ πιο δύσκολη και σηκώνει τριπλάσιες ώρες ανάλυσης σε σχέση με τον προκάτοχό του, και με απίστευτα πολλές σκηνές που οι τρίχες μου ήταν πάνω από το χέρι μου.

Πάω να κοιμηθώ και εδώ θα μαστε να τα λέμε και αύριο. Μην χάσετε αυτή την ταινία.-

Φίλε Λουκιανέ, έχω βρει μία φοβερή εκδρομή, ειδικά για σένα, εδώ πιο κάτω… στο Αμμάν. Θα κοιμηθούμε σε υπερπολυτελές ξενοδοχείο του οποίου τα δωμάτια είναι σε τιμή ευκαρίας, μιας και ανακαινίζεται λόγω ενός ‘ατυχήματος’ που έγινε πρόσφατα με ένα μουσουλμάνο θαμώνα…

Shadowcaster, έχουν περάσει χρόνια από τότε που την είδα και δε μπορώ να σου παραθέσω πολλά παραδείγματα, αλλά υπάρχει μία σκηνή που θυμάμαι χαρακτηριστικά. Η σκηνή του πρώτου βιασμού της Grace, όπου κάνει zoom out και δείχνει τους πάντες στο χωριό, να εργάζονται σα να μη συμβαίνει τίποτα, ενώ όλα συμβαίνουν μπροστά στα μάτια τους, και επειδή τάχα μου υπάρχουν σκηνικά, κάνουν ότι δε βλέπουν τίποτα…
Η απουσία σκηνικών πράγματι χρησιμοποιείται συχνά στο θέατρο, αλλά εδώ o LVT δε πήρε απλά την ιδέα από εκεί, αλλά την άλλαξε και την έβαλε στα μέτρα και τις απαιτήσεις που έχει μία κινηματογραφική ταινία, εκμεταλλευόμενος τις δυνατότητες της κάμερας. Εγώ το θεωρώ ότι όπως το έχει χρησιμοποιήσει είναι ένα κινηματογραφικό τρικ και όχι θεατρικό. Αν θυμηθω άλλο παράδειγμα, I 'll be back…

__Χαχα, ναι, είναι κινηματογραφικό τρικ, πάνω όμως σε θεατρική σύμβαση. Σε ένα θεατρικό χώρο. Στο σινεμά, αν δεν υπάρχει τοίχος, σημαίνει ότι μπορείς να δεις απο εκεί μέσα. Στο θέατρο αρκεί μία γραμμή απο κιμωλία για να οριοθετήσει όχι μόνο τοίχο, αλλά τα πάντα. Και αυτό είναι μέρος της μαγείας του.

__Οκ, περί της θεατρικότητας του Dogville, συνεχίζω να συμφωνώ με τον εαυτό μου λοιπόν! :lol: 8)