Maneskin @Ejekt Festival 23/7/24

Βλεπω και ξαναβλεπω τις τιμες πιο πανω. Και αναρωτιεμαι, πού ζω; Με 240 ειδα δυο βραδιες Μεταλικα πριν εναν χρονο στο Παρισι. Και με 120 θα δω Μανεσκιν στο παρκινγκ του ΟΑΚΑ; Δεν τους ακουω, σκεφτηκα αμεσως οτι θα ηθελα να τους δω για τους λογους που γραφετε παρα[αμω. αλλα κατι δεν παει καθολου καλα εδω. Κριμα που θα γινει σκιπ, δεν εχω κοφτηριο.

3 Likes

Ρε συ σκέφτομαι ακριβώς το ίδιο. Προ κοβιντ κάτι τέτοια δεν θα τα συζητούσα καν , έστω σαν φασαιος θα πήγαινα γιατί θα ήταν οι τιμές προσιτές

Τώρα δεν γίνεται αυτό έτσι όπως εξελιχθεί η φάση

Μια μέρα μεταλλικα στο Παρίσι ήταν 110€ περίπου και θα δώσω τα ίδια για Μανεσκιν ;;

1 Like

Δεν ξέρω τί γίνεται στο εξωτερικό, αλλά αυτό με τις δύο ζώνες είναι μεγάλη μαλακία, με τρανή απόδειξη τους maiden στο ΟΑΚΑ.

Ασε μεγαλη μαλακια.

Κι εγω ηθελα να δω Therion εδω στην Νεα Υορκη αλλα ο Κριστοφερ Τζονσον ειπε δεν βγαινουν τα λεφτα για τετοιες περιοδειες πλεον, και δεν προκειται ποτε ξανα να ερθει Βορεια Αμερικη για περιοδειες. Και πανε και φερνουν Taylor Swift οι μαλακες να πουμε, ελεος

Γενικα ειναι μαλακιoυλα τα zones σε φεστιβαλ.

Υπαρχει ενα σωρο κοσμος που θα πει οτι εδω ειδε με 120 τους Μανεκεν , σιγα μην σκασει 120 για Μεταλλικα. Και ισως να ειναι περισσοτεροι απο οσους λενε το αντιθετο. Επισης, το εισιτηριο για Μανεκεν δεν ειναι 120… ειναι 100 μπροστα μπροστα. Αν καποιος θελει να παει, θα το παρει απο νωρις. Και λογικα το 70αρι ειναι παραπανω απο μια χαρα. Δεν χρειαζεται να εισαι καγκελο για να απολαυσεις συναυλια.

1 Like

Έχουμε δει τέτοια αναβίωση της παλιάς ροκ από The Hives και Mando Diao (δεν είχαν μόνο το Dance with Somebody που έγινε επιτυχία) σε καλύτερο βαθμό κατ’εμε.

Τίποτα το ιδιαίτερο οι Maneskin από τα λίγα τραγούδια που έχω ακούσει. Απλά πήραν τρελό hype με το διαφορετικό τραγούδι που κέρδισαν τη Eurovision.

2 Likes

Δεν κάνουν τρομερή εντύπωση οι τιμές με τους συγκεκριμένους headliners? Τι να πω μακάρι να έχουν τόσο κοινό που να τα δινει κιόλας αλλά δε θεωρώ και απίθαη τη ακύρωση Επίσης τοσο ψηλό κασέ έχουν; Εκτος αν δεν ειναι αυτολι οι headliners , αλλά δεν βγαινει άκρη…Κάτι είχε ακουστεί πριν από καιρό για μία Πράσινη Ημερα και εκεί θα καταλάβαινα το ποσό,

Θεωρώ ότι για τη μεγάλη πλειοψηφία του κοινού τους, αυτή θα είναι Η συναυλία του 2024. Οποιοσδήποτε από εμάς είχε μόνο μια συναυλία το χρόνο και όχι 1.276.456.654 distractions ( :rofl:) θα τα έβρισκε τα χρήματα για να πάει.

5 Likes

Προσωπικά τους γουστάρω πάρα πολύ και χάρηκα όταν είδα ότι έρχονται. Πιστεύω θα πάει πολύ καλά σαν live, αλλά νομίζω ότι η μπίζνα πλέον στις rock-metal συναυλίες έχει ξεφύγει απίστευτα. Δε μπορώ να υπολογίσω τα logistics πραγματοποίησης του κάθε live, αλλά σίγουρα μπορώ να υπολογίσω τα logistics της ζωής μου και της ζωής των περισσότερων στην Ελλάδα και πραγματικά δεν ξέρω ποιο είναι το αγοραστικό κοινό για όλα αυτά τα live με τιμή εισιτηρίου 70-80 ευρώ…

8 Likes

μερα ορθοδοξου πασόκ ?

@furor 5-10 χιλιάδες φραγκατοι φασεοι μαζί με πολυ λίγους άλλους που πανε για το ιβεντ. λορντι και γουιγκ γουαμ είχαν παίξει σε καταγώγια. οι μεν πλειμπακ οι αλλοί ΛΑΙΒΑΡΑ απο την κόλαση.

2 Likes

Κάποια στιγμή πρέπει να γίνει και αυτό.

Έχουμε για το καλοκαίρι διψήφιο αριθμό συναυλιών ανω των 55 ευρώ και έχω μεγάλη απορία πόσες θα έχουν τον απαιτούμενο κόσμο.

Όχι το ελληνικό. Ή, για να είμαι λίγο πιο δίκαιος, όχι μόνο το ελληνικό.
Είναι σαφές πως τα τελευταία χρόνια είναι πάρα πολλοί οι τουρίστες στις συναυλίες.

2 Likes

Ή για να είσαι λίγο πιο δίκαιος, είναι πάρα πολλοί οι τουρίστες και στις συναυλίες.

6 Likes

Αυτοί που κάναν sold out σε λίγες μέρες (ώρες;) τους Coldplay θα κάνουν και τους Maneskin…
Έγιναν τα live είδος πολυτέλειας. Στο τέλος θα μπουν και στα τεκμήρια.

Συγγνώμη αλλά φαίνεται ότι στους Lordi δεν ήσουν μέσα. Playback ούτε κατά διάνοια δεν ήταν. Επίσης είχαν παίξει στο underworld σε ένα secret gig λίγες μέρες πριν την Eurovision κάποια λίγα τραγούδια . Κανονικό λαιβ δεν έχουν κάνει ποτέ Ελλάδα . Εγώ τους είδα στο Wacken πριν 2 χρόνια και ήταν απίστευτοι. Οι Wig όταν ήρθαν ήταν κανονική συναυλία. Άρα λάθος αυτά που έγραψες. Τώρα για Maneskin και εγώ πιστεύω θα έχει κόσμο.

Ακριβώς έτσι είναι. Οι περισσότεροι που θα πάνε Maneskin θα είναι η μοναδική τους συναυλία, οπότε τα λεφτά δεν είναι θέμα. Ινσταγκράμερς, φασαίοι, έφηβοι, κοπελίτσες που θα θέλουν να δουν από κοντά τον κούκλο τραγουδιστή και τέτοιοι θα είναι η μεγάλη πλειοψηφία.

Δηλαδή καμία σχέση αυτό το κοινό με τα άτομα που θα πάνε Megadeth, Priest ή και Smashing Pumpkins, Offspring κτλ.

1 Like

Αυτή ακριβώς είναι και η δικιά μου άποψη.

Το πρόβλημα είναι σε εμάς που θα θέλαμε να τα δούμε όλα

Και Rammstein και Kravitz και QOTSA και Maneskin και Machine Head και Offspring κλπ κλπ κλπ . Έστω και σαν φασαιοι αφού προσωπικά δεν είναι όλοι στα ακούσματα μου αλλά θα ήθελα να τους δω.

Εμείς θα πάρουμε ( και θα δώσουμε ) τα αρχίδια μας

5 Likes

Μπηκα στις 2.00 και πηρα νουμερο σειρας 1700. Πτιν λιγο οποιος εμπαινε ειχε νουμερο 8900. Μην ξαφνιαστητε αν γινει sold out απο σήμερα.