Manic Street preachers live in Greece 6/10/2007

Μια που τις διατυπώνουμε ανοικτά, λίγες ερωτήσεις που μου ήρθαν σήμερα το πρωί… εκτός αν έγινε η συνέντευξη, επομένως άκυρο!

  1. αγαπημένα τραγούδια του Nicky Wire, γενικότερα και απο στιχουργική άποψη ειδικότερα

  2. σύγχρονες μπάντες που έχει ξεχωρίσει (αν υπάρχουν)

  3. ποιόν έναν δίσκο των μάνικς (εκτός του τελευταίου εννό και είτε) θα έδινε σε κάποιον που δεν έχει ποτέ του ακούσει, για να μάθει “ποιοί είναι οι Manic Street Preachers”.

  4. σε τι επίπεδο απο άποψη κοινωνικής ευαισθησίας θα έλεγε οτι βρίσκονται οι άνθρωποι στις προηγμένες κοινωνίες/χώρες εν έτει 2007 σε σχέση με 20 χρόνια πριν ας πούμε? Παρατηρεί παθητικότητα στις μέρες μας? (καλά, αυτή την ερώτηση ειδικά θα τη ρωτούσα εγώ αν μπορούσα, και άλλες σαν αυτή, εσείς δε χρειάζεται, απλά τη θέτω)

  5. μερικά αγαπημένα βιβλία/συγγραφείς (άλλη μια ερώτηση που θα έκανα εγώ και ενδιαφέρει αποκλειστικά εμένα και ίσως όχι το site)

  6. πόσο πιστεύει οτι έχουν αλλάξει οι σύγχρονοι μάνικς σε σχέση με εκείνους του generation terrorists, πόσο έχουν μείνει ίδιοι? δεν αναφέρομαι στο μέηκ-απ φυσικά, στο οτι ήταν 4 ενώ τώρα 3, ούτε στη μουσική, αλλά γενικότερα, σε θέμα στόχων, αντιλήψεων, κλπ.

  7. να περιγράψει με 2-3 λέξεις που του έρχονται στο νου κάθε δίσκο τους (δύσκολη ερώτηση!)

αυτές μου ήρθαν τώρα… αν θέλετε ρωτάτε ορισμένες απο αυτές (δε χρειάζεται όλες), ίδιες ή παραλλαγμένες.

@Manos87, thanks φίλε μου

Thanks ellanor!
Η συνέντευξη βέβαια έγινε μια μέρα πριν (κάτω από αντιξοότατες συνθήκες), οπότε δε μπόρεσα να τις μεταβιβάσω. Ευχαριστούμε πολύ όμως :slight_smile:

Λοιπόν,μόλις γύρισα απ’ το κόνσερτ.

Οι M.S.P. παίξανε λίγο(η συναυλία άρχισε στις 9 και τελίωσε στις 10 και μισή,και δυστηχώς αν και ακούσαμε όλα τα χιτς και όχι μόνο το γενικό συναισθήμα περιγράφεται σε μιά λέξη:αδικία.

Αδικία για μια τέτοια γκρουπάρα να παίζει σε κοινό 2-3 χιλιάδες,και μάλιστα στο Terra Vibe,με αποτέλεσμα να χάσουνε όλη τη καλή τους διάθεση προς το κοινό.

Αδικία για το κοινό να τους δεί σε αυτή τη κατάσταση,και να χάσει την ευκαιρία για ένα ανεπανάληπτο live.

Για να είμαστε δίκαιοι,οι Manic Street Preachers όσο παίξανε ήτανε φανταστικοί,και είναι προς τιμήν τους που γυρίσανε ύστερα από την αναβολή της πρώτης συναυλίας στην Ελλάδα,σε αντίθεση ας πούμε με τους Smashing PumkinsΘα έλεγα ότι ο ήχος τους live είναι ιδιαίτερα αιχμηρός,και κάνει και τα χιτάκια ακόμη να ακούγονται δυναμικά.Κορυφαίες στιγμές,το θεικότατο Little Baby Nothin,το πραγματικά απίστευτο The everlasting(ρωτήστε τον ellanor πόσο καλά αποδόθηκε το κομμάτι:p ),το Design for life,και βέβαια το If you tolerate this.Όμως,παρόλο που η απόδωση τους υπήρξε εξαιρετική,δεν τους απολαύσαμε όπως πρέπει.Ελπίζω,αν και χλωμό το βλέπω,να γυρίσουνε και να τους δούμε σε κλειστό χώρο,και ειδικά με περρισσότερο κόσμο,όπως τους αξίζει.

Μόλις γύρισα και γω, ομολογώ στενοχωρημένος. Ο ίδιος κόσμος σε μια συναυλία στο Ρόδον ας πούμε, είναι μια χαρά, αλλά για Terra Vibe… θα ήταν πραγματικά καλύτερο η συναυλία να είχε διεξαχθεί στον Λυκαβηττό ή σε κάποιο γήπεδο. Ειδικά αυτό το κενό ανάμεσα στις PL2 και PL3… Καλύτερα να μην υπήρχε καθόλου χώρισμα.

Οι Μάνικς με τη σειρά τους έπαιξαν λίγο, αν και όσο έπαιξαν όσοι τους γουστάραμε τους χαρήκαμε πραγματικά. Ναι, το Everlasting ήταν σίγουρα η κορυφαία στιγμή της συναυλίας… :roll:

Θα μπορούσα να πω κι άλλα, αλλά δε χρειάζεται. Συμφωνώ με τον Red. Ίσως κάποτε τους ξαναδούμε, και τους χαρούμε περισσότερο. Χάρηκα πάντως που ήμουν εκεί, και είδα, και απο κοντά, αυτό το τόσο σημαντικό συγκρότημα…

Ωραία ήταν συνολικά…

Αν και: Λίγος (ως ελάχιστος) κόσμος και το χειρότερο support που έχω υπομείνει (κυριολεκτικά) ως τώρα.

Buenas noches…

Έλα τώρα,μην γίνεσαι κακός:( 4 δεκαεξάχρονες ΄΄ητανε…για την ηλικία τους τα πήγανε περίφημα σε όλους τους τομείς-εκτός του στιχουργικού:roll: - και ήτανε απλές και ευχάριστες.Εγώ δλδ ελπίζω μια μέρα να τις ξαναδώ,και να έχουνε βελτιωθεί.Γνώμη μου απλά βέβαια,αλλά δεν ήθελα να έχουν όλοι την εντύπωση ότι οι κοπέλες παίξαν χάλια.Ξέρει κανείς πως το λέγανε το συγκροτημά?

Katrin the Thrill… Και ένα μόνο έχω να πω: ΦΡΙΚΗ!!!

http://rapidshare.com/files/60837250/Manics.rar

αυτο θελω να σχολιασω μονο μιας και ειμαι “οπαδος” των pumpkins
6 μερες μετα την συναυλια που ακυρωθηκε αρχισαν την περιοδεια στην αμερικη η οποια ακομα συνεχιζεται σε αντιθεση με τους Manics που απο τοτε ειχαν εναν μηνα κενο

επισης για καποιους “κουλτουριαρηδες” που το παιζαν οτι θα πανε στο terravibe festival για να δουν τους manics η ακομα τους Kasabian#-o αλλα δεν τους ενδιαφερουν οι pumpkins
η ελαχιστη παρουσια του κοσμου χθες ειναι καλυτερη απαντηση
διοτι αν γινοταν με pumpkins θα ειχε σιγουρα ενα δεκαχιλιαρο

Κοίτα,αυτό που έγραψα δεν το έγραψα για να κατηγορίσω τους Pumkins.Αυτά που λές στη πρώτη παράγραφο δεν τα γνώριζα,οπότε πέρνω πίσω αυτά που είπα.

Όσο για τη δεύτερη παράγραφο,το ότι ο κόσμος ήτανε λίγος μάλλον να απαγοητεύει πρέπει,όχι να χαιρόμαστε για αυτό.Όσο οπαδός των Pumkins και να είσαι,δεν μπορείς να θάφεις έτσι εύκολα μια συναυλία.
Προσωπικός στους MSP πήγα χάρη σε βοήθεια φίλου,αλλιώς δεν θα μπορούσα,μπορώ να σου πώ ότι δεν θα έδινα 25 ευρώ για τους Pumkins,όχι λόγω σνομπισμού,αλλά επειδή δεν μου αρέσουνε.Αν γινότανε η συναυλία με τους pumkins θα μάζευε σίγουρα παραπάνω κόσμο,αλλά δεν μου λέει και πολλά,πέρα απ’ ότι το ελληνικό κοινό δεν μπορεί-(θέλει?) να υποστηρίξει και άλλες μπάντες που έχουν προσφέρει.

Φίλε, και εγώ γουστάρω πολύ pumpkins, αλλά αυτά τα οπαδιλίκια δε καταλαβαίνω τι νόημα έχουν. Αν δε γουστάρουμε κάτι μαγκιά μας, αλλά ακόμα πιο μαγκιά είναι να το σεβόμαστε εφόσον έχει μια σημαντική ιστορία πίσω του, καθώς και εκείνους που το γουστάρουν.

φωτό από την επική χτεσινή βραδιά!
τι κι αν δεν είχε encore, γουστάραμε και μας απογείωσαν!!! Προσωπικά είχα χαλαστεί λίγο που δεν είχε τόσο κόσμο (μπροστά είχε κάτι κενά που ας πούμε παίζαμε και μπάλα άνετα) αλλά στην πολύ τελική δεν είχε σημασία -οι Manics μας αποζημίωσαν και ΝΑΙ ακούσαμε και το Motown Junk :smiley:

](http://allyoucanupload.webshots.com/v/2004261808621286887)[/IMG]

](http://allyoucanupload.webshots.com/v/2004281601684539094)[/IMG]

Μου τη σπάει που ενώ θα μπορούσα να λέω ότι είδα μια από τις κορυφαίες συναυλίες των τελευταίων ετών, τελικά έφυγα με την ξενέρα της διάρκειας και της έλλειψης encore. Από ό,τι έμαθα κι άλλες φορές δεν έκαναν encore, οπότε ok. Αλλά γιατί μόνο 80 λεπτά;
Πάντως είναι γεγονός πως όσο έπαιξαν ήταν ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΙ. Μπορώ να πω πως σε σημεία ήταν και πολύ καλύτεροι από τους Muse.

o ixos tis synaylias itan polli kalos.
to thema einai oti epaiksan polli ligo kai oti o kosmos itan akoma ligoteros.an to live eixe ginei ston lykabito tha milagame gia ena apistefto live.
metaksy mas den blepw na ksanarxontai me toso ligo kosmo

Εγω παντως πιστευω οτι για τον α η β λογο το φεστιβαλ και με τα 3 ονοματα δεν πουλησε…ειχα αγορασει το εισιτηριο μου μολις μια μερα πριν(την ημερα που το ακυρωσαν)και ειχα το 1700 η κατι τετοιο…αν η didi ειχε πολησει 10000…πιστεψε με δεν θα το ακυρωνε…στην χειροτερη θα το εφερνε στην Αθηνα.
Αυτη ειναι η γνωμη μου για την ακυρωση και για τους Pumpkins,τους οποιυς ηθελα παρα πολυ να δω(οπως και τους Kasabian),αφου στον Λυκαββητο δεν ειχα παει γιατι ημουν εκτος Αθηνων…
:frowning: :frowning: :frowning: …και φυσικα δεν νομιζω να ερθει στο μελλον κανενας απ’αυτους…

Θα συμφωνήσω ότι δύσκολα θα τους ξαναδούμε. Δυστυχώς αυτή είναι η Ελλάδα η χώρα του κλαρίνου και του αμανέ…
Εγώ πάντως δεν λυπάμαι γιατί το καταευχαριστήθηκα μιας και βρήκα παρέα και πήγα την τελευταία στιγμή. Αν δεν είχα παέι στο εξαιρετικό λάιβ των Muse και δεν επικρατούσαν καταπληκτικές για την εποχή καιρικές συνθήκες, ίσως να είχα χάσει ένα υπέροχο μουσικό βράδυ. Κάποιοι απο όσους (λίγους?) ήταν εκεί θυμήθηκαν πολλά και το συγκρότημα έκανε αναδρομή στην πορεία του όλα αυτά τα χρόνια με τον καλύτερο τρόπο. ¶κουσα δυνατά διαχρονικά κομμάτια από τα όρια του πανκ έως αυτά της ποπ. Και μόνο για το Motown fuckin’ junk θα ξαναπήγαινα ευχαρίστως…
Ήταν προφανές ότι δεν έιχε πέσει δουλειά και χρήμα για το συγκεκριμένη συναυλία λόγω της χαμήλής και μικρής διάρκειας προπώλησης και ήταν λίγο ότι κάτσει η κατάσταση. Λίγο με πείραξε αφού η απόδοση των Manics ήταν εξαιρετική, μας έιπαν ότι θέλαμε να ακούσουμε με το ένα κομμάτι πίσω απο το αλλο χωρίς διακοπή. Θα μπορούσαν να σταματάνε κάθε τόσο και να τραβήξουν τη διάρκεια του λάιβ. Να ξαναβγαιναν να πούν ένα κομμάτι ακόμη για να λέμε ¶ααα παίξαν 2 ώρες ή Ααααα έκαναν encore. Εντάξει και γώ θα 'ηθελα να παίζαν λίγο παραπάνω όμως αυτό ισχύει σχεδόν για όλες τις συναυλίες που πήγα φέτος και στην τελική σε χαλάει να κρατάει λίγο κατι που σου αρέσει. Λίγα πράγματα θα άλλαζαν. Τέλος πιστευω ότι όποιος το διασκέδασε μόνο κερδισμένος είναι.
Αυτά τα ολίγα μιας και δεν είχα τη δυνατότητα να γράψω πριν λόγω έλειψη πρόσβασης…

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα με το review της συναυλίας. Το συναίσθημα που έβγαλαν οι Μάνικς δε χρειάζεται εφέ, το στολισμένο με λουλούδια μικρόφωνο του Nicky ήταν αρκετό… Δεν είναι τυχαίο που όσοι μείναμε λίγο απογοητευμένοι στο τέλος δεν ήταν απο την απόδοση του γκρουπ, που ήταν καταπληκτική, αλλά απο την έλλειψη κόσμου και encore. Μακάρι κάποτε να τους ξαναδούμε, σε κάποιον άλλο χώρο ή συνθήκες, να τραγουδήσουμε ξανά το Everlasting και να πωρωθούμε στο Motown Junk…

Μπραβο παιδιά πολυ ωραίο το review… Οσο για το setlist τελικά είπαν αρκετά κομμάτια και ας φάνηκε σχετικα μικρή η διαρκεια εκείνη την ώρα. Μόνο το Lifeblood άφησσν τελείως απ’εξω αν και ένα Song for a departure ή το ραδιοhit Empty souls χωράγαν άνετα. Αντε και του χρόνου…