Manowar gods of war

Χαχαχαχαχα! :lol3:

Κοίτα το post #173 στο παρακάτω topic:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=2433&page=22 :lol:

:roll: :roll: :–

Ακούς εκεί να είναι όλος ο δίσκος με ρούνους…Έχουν ξεπεράσει κάθε όριο γραφικότητας. Να υποθέσω ότι όταν βγει ο δίσκος για τους Έλληνες Θεούς του Πολέμου θα είναι όλα το βιβλιαράκι στα αρχαία ελληνικά; :lol:

Χαχαχαχαχα έτσιιιιιιιιιιιι !!!

Επιβάλλεται να είναι στα αρχαία ελληνικά! :yes:

Τι να πω? Ασχολιαστο… Αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι μια φθινουσα πορεια(γνησιως φθινουσα κι ολας)… Απογοητευτηκα, δεν ξερω αν θα παω και στο live…

Λοιπόν…
Μια εβδομάδα και 30 ακροάσεις μετά, μπορώ να πώ κάποια πράγματα.

Ο νέος δίσκος είναι αρκετά διαφορετικός από όλους τους προηγούμενούς τους.
Κυρίως στη δομή των κομματιών!
Στον τρόπο που αντιλαμβάνονται οι Manowar την έννοια “κομμάτι”!
Προφανώς, αυτό συμβαίνει γιατί είναι concept!

Όποιος περιμένει ένα “συμβατικό” epic metal δίσκο με 8 “τυπικά” κομμάτιου του είδους, θα απογοητευτεί σίγουρα! :frowning:
Όποιος αντιμετωπίσει το “Gods Of War” σαν ένα επικό soundtrack, θα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος!:yes:
Προσωπικά, έτσι το αντιλαμβάνομαι…
Κάτι παρόμοιο με το εκπληκτικό soundtrack του Conan, του Βασίλη Πολυδούρη! :respect:

Η κάθε εισαγωγή, η κάθε αφήγηση , οι όπερες, τα “κανονικά” τραγούδια, οι ήχοι των μαχών, οι ηρωικοί στίχοι, όλα τα παραπάνω δημιουργούν μια μοναδική ατμόσφαιρα!
Αν κάτι έλειπε από αυτά θα χάνονταν η συνοχή του δίσκου!
Ναι, είναι ο λιγότερο “heavy metal” δίσκος τους, δεν έχει ύμνους σαν το “Thor” ή το “Blood Of My Enemies”, αλλά αποπνέει ένα επικό συναίσθημα που δύσκολα συναντάς στην εποχή μας!
Είναι επικός, με την “ατμοσφαιρική” έννοια του όρου.
Τα mid-tempo και τα αργόσυρτα, μελωδικά σημεία έχουν την τιμητική τους!
Και ύμνοι σαν τα “Blood Βrothers”, “The Sons of Odin”, “Gods of War”, “Army of the Dead” και “Odin” δεν γράφονται από οποιονδήποτε! [-X

Η φωνή του Eric Adams είναι, όπως πάντα, μεγαλειώδης και κρυστάλλινη και η παραγωγή, για άλλη μια φορά, υποδειγματική! :bow:

Από την άλλη…

…σίγουρα θα απογοητεύσει αρκετούς! Το έχει κάνει ήδη…

…σίγουρα θα διχάσει! Δεν είναι η πρώτη φορά…

[SIZE=“4”]All Hail Manowar! [/SIZE] :metal:

P.S. Ραντεβού στις 04 Απριλίου!

Ρε εδω δεν υπαρχουν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ… Ελεος δηλαδη… Εγω τους Manowar τους υποστηριζα παρα πολυ, αλλα μετα απο αυτο εχει ξεκινησει η πτωση… Γιατι να παω στο live? Ποιος μου εγγυαται οτι δεν θα βγει ο De Maio και θα λεει 1 ωρα ποσο γαματοι ειμαστε κλπ…

Σου είπε κανένας να πάς στο live; :-k

Θελω να τους δω ρε γαμωτω, αλλα δεν ξερω αν θα αξιζει…

Κοίτα, αν δεν τους έχεις ξαναδεί, πήγαινε για να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα!

Πάντως, σε λίγες μέρες (14 Μαρτίου) που αρχίζει η περιοδεία τους, θα μάθουμε λεπτομέρειες (συμπεριφορά, setlist, διάρκεια εμφάνισης κ.τ.λ) και ο καθένας θα ξέρει τί να περιμένει! :wink:

Δεν τους εχω δει και αυτος ειναι ενας παραπανω λογος για να παω… Απλα εχω τις αμφιβολιες μου…
Ειδωμεν…:slight_smile:

Γι’αυτους και μονο τους λογους το “αγοραζω” επι τοπου να δω τι ψαρια πιανει

Οh mg εκανες κι εσυ το μοιραιο λαθος…:stuck_out_tongue:

Αν είναι να το “αγοράσεις”, ΟΚ! :lol:

Αλλιώς, αλλάζουν τα πράγματα! :-s
Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, επειδή εγώ αντιλήφθηκα τον δίσκο με αυτό τον τρόπο…
Εσύ μπορείς να μην βρείς καμία σχέση με την ατμόσφαιρα που εγώ ένοιωσα… :roll:

Δεν ξέρω και τη σχέση σου με τους Manowar γενικότερα! :-k

Ναι, μην το δεί η Princess_of_the_dawn! :stuck_out_tongue: :lol:

Μου το ειπε ο zafrock… Ε ρε μπελας που με βρηκε βραδυατικα…:lol: :lol:

Eχω ακουσει ηδη το μισο και ηδη περασα το δωματιο 4 χερια βαψιμο…

Εχει ωραια κομματια σε σχεση με αυτο που περιμενεις απο manowar αλλα ουσιαστικα μισος δισκος.

απο τη βαρεμάρα όταν το άκουγες?? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :slight_smile: