Manowar @Release Athens Festival 14/6/2019

Χαχα…Ελα ρε ενταξει λεω κ γω θα δω κατι φοβερο. Πρωτη φορα εμφανιζονται σανιδι μαζι.

στυλάκι κάνε άκρη ρε μαλάκα ψάρι, από Έρικ. Έρικ ρε πολύ καλόκαρδος, πάντα με μια ευγενική θλίψη στα μάτια. Δεν ξέρω, σηκώνω τα χέρια…

Ρε φιλε ακριβως αυτο. Δεν ξερω αν αντικατοπτριζει τον χαρακτηρα του, αλλα παντα μου το βγαζε αυτο. Μεχρι κ η μανα μου το λεγε οταν εβλεπα τα ντιβιντι

1 Like

Δεν παρατηρησα “ψωνισμενη” συμπεριφορα στο βιντεο παντως.
ΟΚ, απλα τρακαραν :stuck_out_tongue:

1 Like

btw εχετε δει τα βιντεάκια του Eric στο youtube που μιλάει για κυνήγι? (Κανονικό όχι γκομενών). Απλά θεός.

Για τη νέκρα ίσως φταίει και το κοινό. Δεν ξέρω γιατί ζητούσαν τόσα για τις συναυλίες αυτής της Περιοδείας. Μακάρι μέχρι το καλοκαίρι να είναι καλά και να περάσουμε ακόμα καλύτερα. Αν αυτή είναι όντως η τελευταία τους περιοδεία δεν γίνεται να μην πάμε όσο χάλια και αν είναι. Ούτως ή άλλως θα υπάρχουν πάντα oi δίσκοι τους.

ΣΕΦ τι είχε γίνει γιατί πάντα θα θελα να είχα παει.

1 Like

Περίπου μιάμιση ώρα με όλα τα σόλα και το λόγο του αρχηγού…με μετριότατο σετλίστ.

Παίζει να ήταν η πιο ξενέρωτη συναυλία της ζωής μου, αν δεν είχαν προηγηθεί οι Purple στη Λεωφόρο…

1 Like

Ε δυστυχώς, κάτι τέτοιο προβλέπεται και φέτος

Καλά και το 1994 που τους είχα δει στο Ιβανώφειο δεν ήταν καλύτερα. Βαρετά σόλα (sic), και δωσ’ του Joey’s speech, άντε ν’ ανεβάσουμε και καμιά γκόμενα στη σκηνή, πιάσε και μια μπύρα, μια απογοήτευση γενικά.
Και σκέψου ότι ήμουν μόλις 20 ετών, στο πρώτο “μεγάλο” live (γνωστού ξένου συγκροτήματος δηλαδή) που έβλεπα, οπότε δεν είχα μέτρο σύγκρισης και ήταν ευκολότερο να εντυπωσιαστώ.

Για Το ΣΕΦ εχω ακουσει και πολυ καλα λογια. Χαλια ηταν σιγουρα Αγκαθι το 94 και Αγιο Κοσμα το 99. Το 07 ηταν απλα οτι καλυτερο και το 11 Σαλονικα πολυ καλοι

Το '99 μέχρι και το Heart Of Steel πίστευα πως έβλεπα την καλύτερη συναυλία της ζωής μου και είχαν προηγηθεί οι Metallica στην Ριζούπολη ε…μετά γαμήθηκε η φάση τελείως βέβαια.

Τον Adams τον ακούω εντελώς άψυχο πάντως στο βίντεο και αυτός θα είναι το βαρόμετρο. Το '11 στην Θεσσαλονίκη ήταν πολύ καλός, αλλά έχει βάλει ακόμα 8 χρόνια στην καμπούρα του. Ξερω 'γω, τι να πω. Οτι θα πάω θα πάω πάντως με ή χωρίς καλάθι δεν έχει σημασία

1 Like

Αυτο με το 99 μεγαλη πικρα. Σεισμος γινοτανε μεχρι να γαμηθει το σκηνικο. Καπου στα dvd παιζει το Kings of Metal απο κει και γινεται της Ποπης. πανω κατω ολοι, καπνογονα, φωτιες. Χαμος

1 Like

Αφού αρχίσατε να τα θυμάστε, πείτε και τι έγινε το 99

1 Like

δις σιτυ νταζ νοτ χαβ ιναφ παουα φορ Μανογουοα

4 Likes

Ήταν στα πλαίσια του Rockwave εκείνης της χρονιάς αν δεν με απατά η μνήμη μου (κρατάω μια επιφύλαξη γιατί μετά από αυτά που περιέγραψα παραπάνω από την πρώτη μου εμπειρία από live των Manowar, εννοείται ότι δεν ξαναπήγα σε συναυλία τους)

Από ότι είχα διαβάσει είχαν γίνει παρόμοια σκηνικά με σόλα, λίγα τραγούδια σε ένα κάτω του μέτριου setlist, βαθυστόχαστους λόγους του Μεγάλου τίγκα στα “fuck off” στους false metallers και ποζεράδες, ανέβηκαν και καναδυο οπαδοί στη σκηνή για να γελοιοποιηθούν κι αυτοί, παύσεις γιατί έπεφτε το ρεύμα (έχει απαιτήσεις ένα live των βασιλέων!) και λοιπά ευτράπελα!

ΥΓ Και για το live στο ΣΕΦ το 1992 έχω ακούσει πολύ κακές εντυπώσεις

1 Like

Ειχαν παιξει 9 τραγουδια νομιζω, μεσα σε κανα διωρο. Ροκγουεηβ ηταν, ναι.

1 Like

3η και 4η παράγραφος.

To setlist. Των headliners έτσι;
https://www.setlist.fm/setlist/manowar/1999/agios-kosmas-athens-greece-3dc81af.html

5 Likes

Ωχ θεέ μου τι θα ζήσουμε και φέτος δλδ

Αυτά είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες.

Εγώ σε συναυλία manowar θα πήγαινα μόνο αν έπαιζαν τα επικά τους, Guyana, Defender (83’ version χαχα), Mountains, Secret of Steel και όχι ποζεράδικα τύπου Fighting the World (+βαρετές ομιλίες και σολο).

1 Like

Οχι ρε φιλε…Υπηρχε τετοιο βιντεο???Πρωτη φορα το ειδα…Υπερκαλτιλα…Εκλασα στο γελιο…Αλλα διαβαζοντας την μεταφραση του vic απο κατω παραλληλα με τον ηχο ,το βιντεο απογειωνεται…

Παντως το 99 θυμαμαι στο σκηνικο που σηκωσαν τον τυπα να παιξει κιθαρα,ο τυπας φορουσε μπλουζα sepultura…Του λεει ο (ανταμς ή ντε μαγιο , δεν θυμαμαι) “this is not a true metal band” κ του βγαζει την μπλουζα , την πεταει στο κοινο κ του δινει να φορεσει μια manowar…“This is a TRUE metal band” του λεει μετα κλπ κλπ…

3 Likes

Νομιζω οτι αυτο το σετλιστ ειναι λιγο καλυτερο απο το τωρινο.