Manowar @Release Athens Festival 14/6/2019

στο βιντεο που ανεβασατε φαινεται απιστευτα ξενερωτη φαση παντως, η βαρεμαρα κοινου και γκρουπ ξεχειλιζει… Το σκηνικο επισης παραπεμπει σε μεσαιου βεληνεκους γκρουπ και οχι σε ενα μεγαλειωδες που κανει τις τελευταιες συναυλιες του…

Εγώ πάντως δηλώνω οπαδός του Fighting the World. Και του δίσκου και του κομματιού. Δεν το έβγαζα με τίποτα.

Ναι, Sepultura και μάλιστα Beneath the Remains μπλουζάκι αν θυμάμαι καλά, τα είχα πάρει με την ατάκα.

Τα σετλιστ είναι συγκρίσιμα… το 2007 ήταν η φάση, πάει τώρα.

Παντως επειδη κ πριν ενα χρονο που τους ειδαν απαιτητικοι φιλοι γουσταραν πολυ, οποτε θα περιμενω λιγο να δω πως θα παει. Απο βιντεακια με κινητο σε πρωτη συναυλια τουρνε με νεα μελη, δεν βγαινει συμπερασμα για το πως θα ναι τρεις μηνες και, μετα. Το σετλιστ ναι ειναι μλκ

2 Likes

Το καλό είναι ότι πρίν το λάιβ της Αθήνας έχουν 1μιση μήνα κενό αν θυμάμαι καλά… Ελπίζουμε σε αυτό

παίζουν 8 Ιούνη Ζυρίχη

Oρθά όλα αυτά και μακάρι να γίνουν κανα-δυο προσθήκες. Στο κάτω-κάτω μέχρι πέρυσι έπαιζαν Battle Hymn, Secret of Steel, Mountains, Sign of the Hammer και Heart of Steel (επομένως είναι λογικό οι απαιτητικοί σου φίλοι να γούσταραν πολύ!), πόσο δύσκολο είναι να τα προσθέσουν; Αλλά έχω την εντύπωση ότι γενικά και αυτοί σαν τους Maiden δεν κάνουν ροτέησον…

Το ακούς Πέρδο Μαρτίν;;;;; ΤΟ ΑΚΟΥΣ;;;
ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΡΟΤΕΣΙΟ…

12 Likes

@Vic δεν κάνουν συχνά, αλλά κάνουν αλλαγές

4/4/2007 Αθήνα

Manowar
Brothers of Metal Pt. 1
Call to Arms
Gloves of Metal
Mountains
Each Dawn I Die
Holy War
The Oath
Blood of My Enemies
March for Revenge (By the Soldiers of Death)
Secret of Steel
The Gods Made Heavy Metal
Die for Metal
Kings of Metal
Warriors of the World United
Kill With Power

Encore:
Hail and Kill
Black Wind, Fire and Steel

30/3/2007 Στουτγκάρδη

Manowar
Call to Arms
Gloves of Metal
Each Dawn I Die
Holy War
Mountains
The Oath
Secret of Steel
William’s Tale
The Gods Made Heavy Metal
Die for Metal
Kings of Metal
Warriors of the World United
Black Wind, Fire and Steel

Encore:
The Blood of Odin
Sons of Odin
Glory Majesty Unity
Gods of War
Army of the Dead, Part II
Odin
Hymn of the Immortal Warriors

1 Like

Εγω απο οτι εχω παρατηρησει κανουνε αλλαγες. 2-3. Οχι κατι φοβερο, αλλα δεν ειναι στρικτ η φαση

https://www.setlist.fm/setlist/manowar/1983/the-ritz-new-york-ny-3bd62864.html

ααααααααχχχχχχχχχχχ προσοχή είναι του 1983…

Aν θες πραγματικα να κινδυνεψεις με εγκεφαλικα, καρδιακα κτλ βλεπεις αυτο…

https://www.setlist.fm/setlist/manowar/2008/kaliakra-stadium-kavarna-bulgaria-23d6080b.html

1 Like

ναι αυτό ήταν σετλιστ μαλαπέρδα, αλλά το άλλο ήταν μικρό και ολόγλυκο…

1 Like

α και το νου σας.

κρατηθείτε…

40 € τα tshirts μου είπαν τα παιδία από το φορουμ… τζιζουζ

1 Like

Ευτυχως εχω ακομα εκεινες του '92. Τη γλιτωσαμε.

3 Likes

Και όχι μόνο αυτό. Μας κάνουν κιόλας…

3 Likes

Κάτω τα χέρια από τον Μαρτινς!

1 Like

https://www.setlist.fm/setlist/manowar/2019/expo-center-novosibirsk-novosinovskiy-russia-5392ef95.html

Xaxaxax κάποιος τρολλαρει άσχημα στο setlist.fm και τον κόβω πως είναι Έλληνας.

Παρόλα αυτά αν ισχύει το σετλιστ αυτό πρώτον: σημαίνει ότι μετά από χρόνια (συγκεκριμένα από το 2012) πρώτη φορά αλλάζουν τα σετλιστ εντός της περιοδείας. Δεύτερον επιβεβαιώνεται για πολλοστή φορά ότι τον αρχηγό δεν τον πιάνεις από πουθενά και πόσο αλλου είναι αυτοί που μετά από τόσα χρόνια ασχολούνται ακόμα με θέματα που θα μπορούσαν να απασχολούν οπαδούς μιας συμβατικής μπάντας όπως πχ το σετλιστ. Τρίτον εύχομαι ειλικρινά το σετλιστ να είναι ακόμα πιο αλλόκοτο από αυτό ειδικά στην Αθήνα. Αυτοί που πρέπει υποστήριξαν την μπάντα το 2007 που είχε λιγο κόσμο (μετά από τόσα χρόνια αντιμανογουορισμου στην Ελλάδα) και έζησαν την καλύτερη βραδιά της ζωή τους. Δεν χρειαζόμαστε δεύτερη ισάξια. Όλες οι άλλες συναυλίες των βασιλιάδων ανεξαρτήτως σετλιστ είναι και θα είναι οι αμέσως επόμενες καλύτερες βραδιές μας.
Δεν θεωρώ τους manowar την καλύτερη μπάντα. Maiden, priest πχ. έχουν αντικειμενικά καλύτερη δισκογραφία, έχουν καταφέρει όμως κάτι απείρως σημαντικότερο εν έτη 2019 το οποιο όλοι εσεις που τους κράζετε σε κάθε ευκαιρία πρεπει να θυμάστε κάθε φορά που πηγαίνετε σε κάποιο άλλο λάιβ. Όταν το 95% των μεταλλαδων από τους 40000 στους maiden(λίγοι ήταν οι εντελώς ξεμπαρκοι) απουσιάζει πλήρως από κάθε μεταλλική δραστηριότητα, σε όποια αλλη συναυλία πάτε του ευρύτερου heavy,power,prog,speed ,ήχου, ΤΑΥΤΌΧΡΟΝΑ το 50% τουλάχιστον του κοινού δίπλα σας αποτελείται από φανς(φανατικούς ή μη) των Manowar. Γιατί ΑΥΤΉ η μπάντα έτσι μας έμαθε,να αγαπάμε τόσο αυτή τη μουσική και να τη στηρίζουμε όπου μπορουμε. Για αυτό την επόμενη φορά που θα διασκεδάσεις σε ένα λάιβ των saxon, armored saint,tate, theater, overkill, up the hammers, chania rock fest, κλπ κλπ κλπ κλπ να θυμάσαι ότι οι μισοί γυρω σου είναι εκεί χάρις στους manowar, και χωρίς αυτους η συναυλία δεν θα γινόταν και εσύ θα διασκεδάζες μόνο μέσω του spotify σου. Απλα λογιστικά.

2 Likes

Αν και γενικά δεν είμαι οπαδός και δεν με πολυαφορα το θέμα δεν θυμάμαι και ποτέ να ήταν σπουδαίοι live οι Manowar. Άλλωστε γενικά δεν παίζουν τα καλύτερα τους τραγούδια (bridge of death, Guyana, army of the immortals, hail to England κ.λ.π) ενώ ότι δεν βγάζουν έστω αξιοπρεπής δίσκους τα τελευταία σχεδόν 30 χρόνια σε συνδιασμο με το ποζεραδικο στυλ τους και τα πολλά …σολο και τις ομιλίες καθιστούν τις συναυλίες ένα πράγμα μονο για πολύ φανατικούς.

Φιλε μου και εμενα ειναι η αγαπημενη μπαντα, και συμφωνω σε καποια απο οσα λες, αλλα αν ισχυει το συγκεκριμενο σετλιστ ειναι εξωφρενικα τραγικο, εκτος αν εχει να κανει με καμια ιδιαιτεροτητα των γουστων εκει κατω, μιας και επιτυχια στην Ρωσια κανουνε τα τελευταια χρονια. Γι αυτο και οι 9 συναυλιες εκει

1 Like

κακώς ήρθαν οι Μεηντεν πέρυσι . Όσοι έπρεπε στήριξαν στη Νέα Φιλαδέλφεια

Και μη σώσουν να έρθουν οι Μετάλλικα. Όσοι έπρεπε υποστήριξαν το 1993

ΑΝ ΗΣΑΣΤΑΝ ΑΓΕΝΝΗΤΟΙ Ή ΜΠΕΜΠΗΔΕΣ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙΤΕ

3 Likes