Manowar @Release Athens Festival 14/6/2019

Αν αρχίσω να γράφω, θα βγει υπέρδιπλο σεντόνι (πάνω-κάτω, σετ με μαξιλαροθήκες). Με bullets λοιπόν:

  • Τους έχω εγκαταλείψει από χρόνια (δισκογραφικά), αλλά εντυπωσιακό σετλίστ. Το ευχαριστήθηκα διότι είναι εντελώς συναυλιακό.
  • Ποζεριά φουλ, αλλά αυτοί είναι ο Manowar που θέλουμε. Οι υπόλοιποι leave the hall.
  • Εξαιρετικό σόου, άξιζε τον κόπο. 100% επαγγελματικό σε όλα. Μπράβο.
  • Κόσμος, χμ… Ήμασταν μπροστά, πιτ κλπ με @toxikos (τώρα πια να τον μετακινούμε με Π, ρώτησα αν θέλει “πιτ” και είπε “ναι παρακαλώ, το χρειάζομαι”), αλλά στο hail and kill νόμιζα ότι είχα ξεχάσει τους στίχους. Όλοι τραγουδούσαν άλλα αντ’ άλλων. Δεν ξέρω τι γινόταν πίσω, μπροστά είχε πάντως πλάκα (και ξύλο).
  • Για την προσέλευση, έτυχε να έχω πάει στον Iggy που είχε κάμποσο περισσότερο κόσμο, αλλά όχι πολύ παραπάνω. Αν σε Iggy έλεγαν 20Κ (γελάνε τα ψάρια του Σαρωνικού), οι Manowar είχαν 15Κ+. Επειδή όμως δεν παίζει αυτό, κανένα 9-11Κ (χωρίς να ξέρω την ακριβή χωρητικότητα της πλατείας Νερού) νομίζω ότι το είχε.
  • Ο Αρχηγός έχει δικαίωμα κάνει ό,τι θέλει, ακόμα και να παίζει μπάσο ενώ οδηγεί πατίνι και σέρνει πίσω του έναν ταρίφα, όπως ο Αχιλλέας τον Έκτορα. Αλλά αν δεν μιλούσε χθες, θα ήταν όλα λίγο πιο όμορφα. Δεν πειράζει, μικρό το κακό.
  • Ήχος λίγο χαμηλά, αλλά είδα κάτι βίντεο στο ΦΒ και ήταν πολύ καλός (μακριά, πίσω από το ΡΑ). Οπότε μάλλον όλα ήταν καλά.
  • Ο Ερίκος, οκ… Μόνο αυτός. Έχω κι εγώ μια υποψία ότι έπαιξαν σαμπλαρίσματα, αλλά νταξ, δεν μπορώ να πω ότι δεν περίμενα μία… αχέμ… υποστήριξη. Φαινόταν που ήταν καθαρά δική του φωνή και που όχι. Δεν πειράζει, αγαπάμε Κινγκ Έρικ (δανεικό από αλλού αυτό). Οι δύο περισσότερο διακοσμητικοί, ο Αρχηγός είναι Αρχηγός και μπορεί να βρίσκεται σε οποιαδήποτε σκηνή, οποιουδήποτε συγκροτήματος χωρίς να ρωτάει κανέναν.
  • Οι διοργανωτές έχουν κάνει ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ δουλειά. Μπράβο.
  • Δεν με πείραξαν οι κομμένες εισαγωγές, μου άρεσε που έπεφτε καπάκι το ένα πίσω από το άλλο.

Γενικώς, συναυλιάρα. Με τα καλά της και τα κακά της. Πέρασα όμορφα, πάμε γι’ άλλα.


Τα κινητά είναι πλέον μέρος της καθημερινότητας, άρα και των συναυλιών. Υπάρχουν τρόποι να σταματήσει το φαινόμενο, έχουν βρεθεί ήδη και εφαρμόζονται, κυρίως σε UK, Αυστραλία, ΗΠΑ. Μάλιστα είναι take it or leave it φάση, δλδ ο θεατής δεν έχει δικαίωμα επιλογής. Ή αφήνεις το κινητό ή δεν μπαίνεις. Και φυσικά αν κάνεις πονηριά, είσαι out of the hall, είτε είσαι poser είτε όχι. Το θέμα είναι ότι ελάχιστοι θέλουν να εφαρμόσουν τους τρόπους και συνήθως όταν αυτό συμβαίνει, είναι για να κερδίσουν παραπάνω από τα πνευματικά δικαιώματα. Δεν νοιάζονται δλδ για το user experience, αλλά για να μην βγαίνει υλικό στα δίκτυα και στα bootlegαδικα. Καλά κάνουν πάντως, είμαι μαζί τους αν κάποια στιγμή θελήσουν να κάνουν πράξη την υποχρεωτική απαγόρευση. Ως τότε, ο καθένας κάνει όπως νομίζει.

7 Likes

Έχω να ποστάρω κάτι αιώνες, αλλά μετά το χτεσινό (Ω ΘΕΟΙ) νιώθω κάπως την ανάγκη.

Ας ξεκινήσω με το ότι αγόρασα εισιτήριο με το που ανακοινώθηκε το λαιβ. Θα τους έβλεπα 5η φορά συνολικά και 1η στην Αθήνα, οπότε η διάθεσή μου αποτελούταν από μία μίξη ενθουσιασμού (μανοβαρ στην πόλη σου αφού) με ένα χαζοκουλνεςς “έλα μωρέ τους έχουμε ξαναδεί”. Στους μήνες που ακολούθησαν πέρασα από πολλές συναισθηματικές διακυμάνσεις, φτάνοντας μέχρι και σε ακρότητες με δηλώσεις περί πώλησης του εισιτηρίου. Εν τέλει αποφάσισα ότι θα πάω έστω για μπύρες βρε αδερφέ, manowar και αλκοολς, πόσο χάλια να είναι…

Κι όμως, 3-4 μέρες τώρα παίζει να ξέχασα κάθε γκρίνια και κάθε δεύτερη σκέψη. Καύλωσα κάπως μόνη μου, κάπως ακούγοντας την φωνή του Adams στα πρόσφατα βιντεάκια κι έφτασα να κυκλοφορώ στην πόλη με μουσική στα αυτά κάνοντας ενοχλητικό lip syncing και air drumming (τοξικέ δεν είσαι μόνος. hail σε όλους εμάς τους ρεζίληδες \m/), να ακούω νυχθημερόν στο σπίτι ενοχλώντας τη γειτονιά και λοιπά τέτοια συναφή. 17 χρονών ξανά.

Όπως ένιωσα και χτες, για να μην το πολυκουράζουμε. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι το χτεσινό λαιβ το μετράω σαν βίωμα. Βγήκαν και έφτασα 3η σειρά από κάγκελο σε χρόνο μηδέν, έφαγα όλη την ιδρωτίλα τη μασχαλίλα και δενξερωκιεγωτιαλλα υγρά των γύρω μου, έγινα γάμησέ τα, τα ρούχα μου αλλάξαν νούμερο και τα παπούτσια μου σκίστηκαν (κι άλλο) κτλ κτλ κτλ. Χοροπήδησα, ούρλιαξα, φάλτσαρα ανελέητα (sorry/not sorry για τα βίντεο των μπροστινών που κατέστρεψα), δεν μπορούσα να σταθώ απτο πέρα δώθε και το moshing του κόσμου… τέλοσπάντων μετείχα σε όλα αυτά τα ωραία πράγματα που ορίζουν για μένα το συναυλιακό κοινό. Ωραίες στιγμές, χαμόγελα παντού, αγκαλιές με τους γύρω (brothers of metal γραφικότητες <3)…

Ντάξει, βοήθησε ότι είχα και τον Eric στα λίγα μέτρα. Ω ΘΕΟΙ, ξανά. Τι κάνει ο άνθρωπος… Καλά, τον είχα δει και το '17 Βερολίνο (Secret of Steel και Mountains :") ) και ήξερα τι με περίμενε, αλλά δεν παύει να εκπλήσσει. Μέχρι και τον Joey αγάπησα, αμέ. Πρώτη φορά μου φάνηκε τόσο συμπαθής. ;p

Μουσικά/εκτελεστικά ναι, υπήρχαν προβλήματα, δεν το συζητώ. Σπηντάτες/παουεράδικες οι ενορχηστρώσεις σε βαθμό ενοχλητικό, πολύ κρίμα για τα κοψίματα (ειδικά στο hail, έφυγε όλο το χτίσιμο ρε πούστη), κοιλιά στο σετ, σαφώς, κακό το ντραμμινγκ (Μα τω ΘΟΡ!!), σφάξιμο στο black wind, αλλά εν τέλει… meh. Όλα απέξω κι ανακατωτά τα τραγουδούσαμε και όλα τα χαρήκαμε.

Εγώ κρατάω ότι με εξέπληξαν ενώ δεν το περίμενα και ότι το βίωσα με τέτοιο τρόπο. Αυτό μου έχει λείψει από τις φορές που τους έχω δει κιόλας ίσως (ειδικά Γερμανία, πόσο σάπιο κοινό). Ο σβέρκος μου και το κεφάλι μου είναι κομμάτια, η φωνή μου ανύπαρκτη και το χαμόγελο κάτι παραπάνω από μέχρι τα αυτιά.

Α ρε μπαγάσες, θα σας αγαπώ πάντα. Κυρίως γι αυτό το πολύ αγνό κι αυθεντικό κομμάτι γραφικότητας/γουσταρίσματος/τρέλας που βγάζετε από μέσα μου, κάθε φορά.

Πάντα τέτοια, hail \m/

16 Likes

4 Likes

@Sh_Wo_f παίζει να ήσουν και η μοναδική γυναίκα της φάσης?? :grin:

Κανείς δεν πρόσεξε ότι παραλίγο να χάσουμε τον αρχηγό? Νομίζω στο Kings of metal.
Ένα μέρος του σκηνικού (νομίζω γεμάτο με καλώδια) έπεσε δίπλα του (παίζει να τον ακούμπησε στο χέρι) και στα καπάκια μπήκε μέσα για να τους ξεχάσει (την ώρα που έπαιζε το κομμάτι φυσικά :stuck_out_tongue: )

4 Likes

Αχαχαχαχα. Όχι ρε, είχε orea mounia (αλα joey) το λαιβ. Πέρα κι απτα προμοσιοζ δηλαδή. Μέτρησα σίγουρα 6.

1 Like

6 στους 10χιλ. Καλό ποσοστό :joy:

6 χαχα. Βασικα ειχε καλο κοσμο. Κ πολλες κοπελες κ κυριως πολυ νεολαια. Ρε παιδια μην τρελαινεστε με τα εφε. Δεν υπαρχει τραγουδιστης σε μπαντα με πλουσια ενορχηστρωση, φωνητικα κτλ που δεν τα χρησιμοποιει. Πως να ακουστουν δηλαδη σε σημεια δευτερες φωνες, ογκος κτλ κτλ.

Χαχαχαχα. Μια χαρά ήταν. Και είχε και πολλά παιδάκια ε. (Inb4 αστείο για λογκαν?) Και γενικά μια χαρά. ^-^

2 Likes

Που ξεθαψαν το king of kings ρε γαμώτο

Πάντως αν έβαζα έναν τίτλο για την συναυλία θα ήταν "αποκατάσταση της ιστορίας "

Μια χαρά γκομενάκια είχε :sunglasses: μπράβο κορίτσια

1 Like

Ω θεοι!! Ακομα προσπαθώ να συνελθω…
Αλλη μια μεγαλειωδης εμφανιση περασε στν ιστορια.
Πολυς κοσμος απο ολες τις ηλικιες, προς τα πισω αρκετες κοπελες, ακομα και μαμαδες με παιδακια.
Η μπαντα τα εδωσε ολα, η γραφικοτητα οριακη μεχρι εκει που ηταν αποδεκτη απο ολους.
Η κιθαρα πολυ καλη, τα ντραμς δυστυχως οχι.
Τα κομματια που εμπαιναν καπακι προσωπικα με πορωνε πολυ, straight in you face metal και τελος.
Για εμενα που ξερω απεξω ολη τη δισκογραφια τους, ολα ηταν κομπλε, αλλα εβλεπα ψιλοκοιλια τριγυρω μου, στα παουεριζοντα King of Kings, House of death, κλπ τα οποια εαν ελειπαν και ειχαμε 2-3 ακομα υμνους θα μιλουσαμε για μνημειωδη συναυλια στα επιπεδα του 2007, αλλα με φοβερα σκηνικα, γιγαντοοθόνη κλπ, ακομα και οι κομπαρσοι μαχητες που εσκαγαν με τις σημαιες, ασπιδες σπαθια κλπ, εκαναν το σκηνικο πολυ πορωτικο και εδεναν με το γενικο συνολο.

ΥΓ: μπηκα σετλιστφμ και λειπει το Hectors final hour, καντε καποιος την καλη

ΥΓ2: Το σερι Battle Hymns, Thor, Kings of Metal, Fighting the world, Hail and Kill , Power of thy sword, στα καπακια χωρις μπλα μπλα ηταν κορυφαιο!!

3 Likes

Σκεφτομουνα ρε γαμωτο να υπηρχε ενας τροπος να βιωναμε το σετλιστ κ την δεμενη μπαντα του 7 με την φοβερη χτεσινη παραγωγη κε Ρος αντι για Λογκαν . Δεν θα χαμε λογω υπαρξης μετα.

1 Like

ΥΓ3: Ολοι γκρινιαζουμε για τα κινητα κλπ, αλλα την αλλη μερα ολοι ψαχνουμε να βρουμε βιντεακια απο ολες τις μεριες, οπτικες γωνιες κλπ:grinning::grinning::grinning:

4 Likes

Αυτο ακριβως!!
Η χθεσινη εμφανιση με λιγο καλυστερο σετ λιστ και Ross + Rhino (αν και επαναλαμβανω η κιθαρα ηταν αξιοπρεπέστατη χθες)

1 Like

ο ντραμερ τα εκανε μανταρα χθες,δε το περιμενα,ο κιθαριστας ηταν αξιοπρεπεστατος κ με πιο ωραιο μαλλι απο Λογκαν

1 Like

Κάποιος συνεχώς μπαίνει στο setlist fm και βάζει το Hector’s σε info.
False ζηλιάρης Γερμανός η Ρώσος :stuck_out_tongue:

2 Likes

Highligh τα ηφαίστεια με τη λάβα.
Κάποια σημεία παίζει να ήτανε κονσερβουλα.

Γαμωτο αυτο το σκεφτομουν και εγω. Απο την μια λες ρε φιλε SOUND THE CHARGE INTO GLORY RIDE και αντι να θες να τα σπασεις ολα εισαι βιδωμενος με το κινητο? Απο την αλλη, ολοι καθομαστε και τα βλεπουμε μετα οποτε ειμαστε συνυπευθυνοι κατα καποιο τροπο.

Ειχε “βοηθεια” στις πολυ μεγαλες τσιριδες ο Ερικ αλλα μαλακες, ειναι 66. Δηλαδη το λεω και δεν το πιστευω οτι 66 χρονων ανθρωπος τραγουδαει ετσι, εγω στα 66 μου θα ειμαι ευχαριστημενος αμα μπορω να σηκωθω το πρωι απο το κρεβατι ξερωγω…

Απο τις κομμενες εισαγωγες το Battle Hymn δεν εχασε πολλα, το Hail κουτσουρευτηκε λιγο συμφωνω, το χτισιμο στο ηρεμο κομματι ειναι πιο απαραιτητο, μπηκε τοσο αποτομα που περασε μιση στροφη μεχρι να καταλαβουμε τι εγινε και να αρχισουμε να χτυπιομαστε.

Μαγκια τους παντως που κατσανε και προβαρανε τον Εκτορα ειδικα και μονο για την Ελλαδα. Να κατι τετοια κανουνε και δεν τους κρατας κακια για τιποτα μετα.

8 Likes

δλδ ρε παιδιά να μην υπάρχει " ενθύμιο" να θυμόμαστε αυτό το ρεφρέν ( που για μένα ήταν απ τα χαηλαητ της βραδιάς ) ;;

Strong wind magic mist
To Asgard the Valkries fly
High overhead they carry the dead
Where blood of my enemies lies

Edit : εννοείται καλύτερα που μας το προσφέρουν άλλοι και εμείς το ζούμε στην ολότητα του

2 Likes