Manowar - Thunder In The Sky EP

MANOWAR fans! Another kickass first from the Kings of Metal! Striving to please the best fans in the world, MANOWAR continues to make history with innovative ways for warriors from all corners of the globe to enjoy metal at its finest!

This time MANOWAR has taken a song from their upcoming concept album and recorded it in 16 languages! Never before has this been attempted by any heavy metal band!! The song, “Father,” is a heroic tribute lamented by a son who witnesses his father’s death. It is based on the tale of Thor, the God of Thunder known as “The Asgard Saga.” A revolutionary collaboration with Wolfgang Hohlbein, Germany’s best selling fantasy author, MANOWAR is creating the album as Hohlbein writes the book.

The song has been sung by Eric Adams, with the assistance of fans worldwide, in: English, German, Italian, Hungarian, Romanian, Bulgarian, Norwegian, Spanish, French, Greek, Turkish, Polish, Japanese, Croatian, Portuguese and Finnish!!

“Father” will debut, along with new tracks from the forthcoming album, live on stage at Magic Circle Festival III on Saturday, July 18, 2009 at the Loreley on the Rhine river in Germany. An EP will also be available exclusively at the festival with a bonus CD of “Father” in all the recorded languages.

Stay tuned for video clips of each version as they are recorded with an indepth look at Eric’s odyssey into the world of multi-lingual vocals!

Get your tickets now for metal history in the making before it’s too late!! http://www.magiccirclefestival.com/

και στα ελληνικα οπως βλεπετε…εχει πολυ ενδιαφερον!!!:D:D:D:D:D

spam

αυτο μου θυμισε λιγο την κυριακη του πασχα που διαβαζουν το ευαγγελιο σε διαφορετικες γλωσσες :tomato:

Father!

FAATHEER!!

Father i look up to youuu!

16 γλώσσες. 1 ΕP. ε πάνω από 5 λεπτά δε θα είναι το τραγούδι.

Φοβάμαι ότι αυτό που θα ακούσω θα με κάνει να ντρέπομαι αλλά ΟΚ ας μην είμαι αρνητικός από την αρχή, ενδιαφέρον φαίνεται και μαγκιά τους που το κάνουν αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου. Ειδικά για αυτή τη μπάντα…

Έεεε όχι και να ντρέπεσαι ρε θα αρχίσω να πιστεύω ότι δεν έχεις χούμορ, αφήστε τους θεούς να κάνουν τα δικά τους. Ειναι σε άλλο επίπεδο ρεεεεε, στη Valhalla φτάσανε.

Αυτό. Και το Gods of War δε με άφησε και με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Χμ, οκ… Αν κρίνω απ’ το προηγούμενο ψιλομούφα θα είναι αλλά θα με ενδιέφερε να το ακούσω (δεν βρίσκεις εύκολα κομμάτια σε τόσες γλώσσες μαζί).

Σπαμ:

βγαίνει σε σημαδιακή μέρα:p8)


Listening to: Harry Gregson-Williams - Lagos, Nigeria
via FoxyTunes

γελάει ο κόσμος

Πάντως το Heart Of Steel στα Γερμανικά δεν είναι κακό, και σίγουρα στέκεται αξιοπρεπώς μπροστά στην κανονική του εκδοχή:!:

Λυπάμαι για αυτούς που δεν μπορούν να καταλάβουν το μεγαλείο των Manowar.

Από την άλλη βέβαια, δεν είναι όλα για όλους.

Σιγά βρε παλικάρι! Δεν μιλάς για τον James Joyce ή τον Charles Bukowski, τον Miles Davies ή τον Robert Wyatt! Η μουσική των Manowar είναι εύπεπτη, ευνόητη, απλοϊκή και προφανέστατα δεν απευθύνεται σε «λίγους». Μην κάνουμε το μαύρο άσπρο. Μπορεί να μας αρέσει η μουσική τους, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οφείλουμε να εθελοτυφλούμε σχετικά με την όλη γραφικότητά τους (τόσο μουσική όσο και γενικότερη) και όταν κάποιος τους κριτικάρει να εκπλησσόμαστε δήθεν.

Επιπλέον υπάρχει μια ασυνέπεια ανάμεσα στο «κάνω ό,τι θέλουν οι φαν, γιατί είμαι πολύ metal» και στο «κάνω ό,τι θέλω, γιατί είμαι πολύ metal». Αλλά τέλος πάντων…

Καταρχάς είναι Miles Davis.

Τώρα αν θεωρείς εύπεπτο το Into Glory Ride ή απλοϊκό το πρώτο τραγούδι του 7ου δίσκου τους, δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σε πείσω για το αντίθετο εκτός από το να ακούσεις προσεκτικότερα. Ευνόητη δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Επίσης είναι φανερό ότι απευθύνονται σε λίγους, όταν βλέπεις ποια είναι τα hot ονόματα αναφορικά με ποιους θέλει να δει το συναυλιακό κοινό και ομοίως, ποιους δίσκους περιμένει με αγωνία ο κόσμος. Δεν νομίζω σε καμία από τις 2 περιπτώσεις να είναι οι Manowar ή κάποιο συγκρότημα που να έχει επηρεαστεί από αυτούς. Μπορείς επίσης να κοιτάξεις την προσέλευση του κοινού στην προχθεσινή συναυλία του ιδρυτικού τους μέλους ή άλλες παρόμοιες. Οπότε ναι, απευθύνονται σε λίγους, πλέον.

Τέλος, όταν πρέπει είμαι από τους πιο σκληρούς επικριτές τους, για πολλά θέματα και προφανώς όχι για το συγκεκριμένο θέμα (καινούριο E.P.). Αυτό που δεν μπορώ είναι ο κάθε άσχετος να εκφέρει γνώμη για το συγκεκριμένο συγκρότημα επειδή έχει ακούσει ή έχει διαβάσει κάτι από τα ΜΜΕ, αναφορικά με τη συναυλιακή τους απόδοση ή κάποια δήλωση του DeMaio ή οτιδήποτε άλλο από τη στιγμή που δεν τους έχει δει ποτέ live και έχει ακούσει 3 τραγούδια τους σε όλη του τη ζωή. Και όταν λες για μουσική γραφικότητα, θα περιμένω να σε δω να γράφεις το ίδιο για το καινούριο album των, ας πούμε, Maiden που ξέρουμε και οι 2 ότι θα έχει 10 με 11 τραγούδια, το 4 και το 8 θα είναι 8λεπτά περίπου και όλα θα ξεκινάνε με ακουστική εισαγωγή. Άμα θέλεις σου λέω και το setlist για την περιοδεία του καινούριου δίσκου. Γιατί αν για άλλα συγκορτήματα δεν μπορείς να το δεις αλλά το βλέπεις μόνο για το συγκεκριμένο, τότε είσαι απλά πιο γραφικός και από αυτούς που κατηγορείς.

Εύγε!!

Τί «πατριωτισμός»!

  1. Τη μουσική των Manowar (τουλάχιστον μέχρι το 1996) τη γνωρίζω μια χαρά, την άκουγα από τότε και δεν θα χρειαζόταν να την ακούσω προσεκτικότερα, απλούστατα γιατί δεν πρόκειται για μουσική που χρειάζεται να την ακούς προσεκτικότερα για να την απολαύσεις/ καταλάβεις, ούτως ή άλλως (αυτό εννοώ «ευνόητη»).

  2. Είναι παράξενη έκφραση το «απευθύνεται σε λίγους», οπότε ίσως υπάρχει παρανόηση. Εγώ καταλαβαίνω ότι λέγοντας πως μια μουσική ή μια μπάντα «απευθύνεται σε λίγους» εννοούμε ότι από τη φύση της δεν αποσκοπεί στο πολύ κοινό. Είναι τόσο ιδιαίτερη και «δυσνόητη» που δεν απευθύνεται στους πολλούς. Αυτό, βέβαια, είναι ασύνδετο με το αν τελικά, ενώ απευθύνεται στους λίγους, την ακούνε πολλοί. Το γεγονός ότι οι Manowar πιθανόν έχουν πλέον λίγο λιγότερη επιτυχία από παλιότερα δεν σημαίνει ότι ξαφνικά απευθύνονται σε λίγους, σημαίνει ότι έχουν πάνω από δέκα χρόνια να γράψουν καλό δίσκο. Εν ολίγοις, «λίγοι τους ακούν» δεν σημαίνει «απευθύνονται σε λίγους» και παρεμπιπτόντως, κανένα από αυτά τα δύο δεν αφορά τους Manowar.

  3. Για το καινούριο ΕP, προφανώς, ούτε εγώ τους επικρίνω. Το σχόλιό σου – αν μου επιτρέπεις – επικρίνω. Όπως και να το κάνουμε, μια μπάντα που ηχογραφεί ένα τραγούδι σε 16 γλώσσες, δεν απευθύνεται σε λίγους, αλλά μάλλον σε πολλούς και μάλιστα στη γλώσσα τους.

  4. Δεν ξέρω αν με συμπεριλαμβάνεις στους «ασχέτους» των οποίων δεν ανέχεσαι να ακούς τη γνώμη, αλλά η δισκοθήκη μου αποδεικνύει ότι μόνο «άσχετος» δεν είμαι, αφού φιλοξενεί τα 8/10 της δισκογραφίας τους, εδώ και 12-15 χρόνια. Από την άλλη πλευρά, ειδικά για τους Manowar, εγώ θα δεχόμουν κάθε σχόλιο, γιατί η γραφικότητά τους (την οποία πιθανόν και να γουστάρω) είναι απύθμενη.

  5. Για τους Maiden, των οποίων είμαι βαμμένος οπαδός, φυσικά και θα παραδεχτώ και τις επαναλήψεις και τις μέτριες στιγμές και τις κακές κλπ. Απλά δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις. Οι Manowar δεν είναι συγκριτικά με τους Maiden γραφικοί. Είναι γραφικοί από μόνοι τους.

  6. Τέλος πάντων, κακώς ξεφύγαμε από το θέμα, που είναι το EP, το οποίο μακάρι –επιτέλους - να είναι καλό.

Συγγνώμη στα μάτια σας για την ανορθογραφία στο όνομα του Miles (το ότι θα με διόρθωνε Manowarάς, σχετικά με το όνομα του θεού, ούτε σε εφιάλτη!:lol:).

γελαω οταν σε τοπικ για τους μανογουορ βλεπω ποστς πανω απο 3 σειρες

ενδιαφέρον αν μη τι άλλο. όχι πως είχα καμιά σκασίλα να ακούσω το νέο κομμάτι στα γιουγκοσλάβικα ή τα αρχαία εσθονικά αλλά τα ελληνικά θα έχουν την πλάκα τους. πιό πολύ περιμένω να ακούσω τη σύνθεση. το die with honor ήταν ένα καλό ορεκτικό. αν θέλετε όμως την άποψή μου, προτιμώ να ακούσω το νέο άλμπουμ μιά και καλή και όχι ένα κομμάτι κάθε έξι μήνες. έτσι χάνεται στο στοιχείο της έκπληξης και είναι αυτό που αφαίρεσε από το Gods of War ένα μεγάλο κομμάτι της γοητείας του. κατά τα άλλα ελπίζω να μην το καθυστερήσουν πολύ και να το κυκλοφορήσουν αμέσως μετά το Magic Circle Festival. ούπς, ξεπέρασα τις τρείς γραμμές!

Εισαι πολυ γαματος!!!111

Τα λες πολυ ωραια!! Γαμας…

Βαλε παιδι μου να παιξει το No Quarter. Οι manowar ειναι σκατα

εννοουσα οταν τα ποστ εχουν να κανουν με αναλυσεις για την μπαντα και οχι για καποιον δισκο η κατι τετοιο. βεβαια αυτο ισχυει και για αλλες μπαντες αλλα για τους μανογουορ ειναι λιγο πιο αστειο

Εδώ είσαι λάθος. Ισά ίσα που οι Manowar είναι τόσο αντιφατική και πολυμορφική μπάντα(ναι παίζει ρόλο και η μαλακία που τους δέρνει) που το να μιλήσεις για αυτούς δεν είναι με την καμία υπόθεση 2-3 γραμμών. Πολύ πιο εύκολο είναι να πεις για ένα σωρό ένα “ΘΕΟΙ” για άλλα μεγάλα συγκροτήματα και να καθαρίσεις παρά για τους Manowar.

γενικα θεωρω λιγο ασκοπο το να “μιλας” για μια μπαντα και γιατι να ειναι ετσι και οχι αλλιως και και και.
Ισως επειδη αυτη η συζητηση εχει γινει και 1248134 φορες για τους μανογουορ ε καταντα λιγο γραφικο να διαφωνεις ακομα για το αν ειναι καραγκιοζηδες η αν τους κρινουν οι ασχετοι μπλα μπλα μπλα.

Τεσπα, εγω δεν περιμενω απο τους μανογουορ να βγαλουν δισκαρα. Περιμενω να κανουν οτι κανουν τα τελευταια 15 και χρονια. Να βγαλουν ενα δισκο με καποια καλα κομματια και αρκετα μετρια-αδιαφορα.