Manowar - Thunder In The Sky EP

δε διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες(ειδικά για αυτό που λες περί των συζητήσεων σχετικά με το τι είναι οι Manowar), απλά είναι μια από τις περιπτώσεις που οι αντικρουόμενες απόψεις γύρω από αυτούς δεν οδηγούν απαραίτητα στο συμπέρασμα ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση αλλά ότι και οι 2 πλευρές έχουν δίκιο ταυτόχρονα οπότε αν μπείς στη διαδικασία έστω και μόνος σου να αναλύσεις τι είναι οι Manowar δύσκολα καταλήγεις σε σωστά συμπεράσματα αν το κοιτάξεις μονόπλευρα.

Παντως ορμωμενος απο τη διασταση που πηρε η συζητηση για τους πολυαγαπημενουσ μου Manowar εχω να δηλωσω πως σε πληρη αντιστοιχια με τα forums, οπου υπαρχει ενας αγραφος κανονας πως καθε συζητηση θα καταληξει με τον ενα η αλλο τροπο γυρω απο τους Nazi ( στο περιπου) ,Godwin 's Law http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin%27s_law, ετσι και στα μεταλλικα fora εινα ι" μαθηματικα εξακριβωμενο" πως καθε συζητηση θα καταληξει στο ποσο γραφικοι η δε ξερω εγω τι αλλο ειναι οι Manowar. Συζήτηση που ποτε φυσικά δε βγαζει αποτελεσμα γιατι και οι 2 μεριες ειναι ανενδοτες στα επιχειρηματα τους (και σαν οπαδοι των Manowar ετσι πρεπει να ειμαστε :D)

P.S Σε αυτό μεγαλη ευθυνη ως συνήθως εχει και το γνωστο μεταλλικό (?) εντυπο το οποίο επι χρονια, στήριζε τα “αστεια” (κακογουστα και γραφικα ως συνηθως) του (επηρεαζοντας ολοκληρη γενια μμουσικοφιλων) πανω στο τι ειναι ή το τι θελουν να ειναι οι Manowar. Γενικα η παρεμβαση είναι ασχετη αλλα με ετρωγε να το γραψω 8)

Πάνω σε αυτό που λέει ο Holymartyr έχω να πω το εξής, έκανα μια “ανασκαφή” στα παλιά μου τεύχη από το Hammer, στο τεύχος Αυγούστου ΄95 έχει τα αποτελέσματα του δημοψηφίσματος για τα 100 καλύτερα μεταλ αλμπουμς. Ήταν το τρίτο τεύχος που αγόραζα οπότε οι γνώσεις μου ήταν μηδαμινές, διαβάζοντας λοιπόν τις -ας πούμε- κριτικές για τους δίσκους των Manowar κατέλυξα στο συμπέρασμα ότι το Hail To England και το Sign of the Hammer είναι δισκάρες και ότι τα 2 πρώτα τους είναι “ριχά και άνισα” σύμφωνα με τον Τόλη Γ. Παλαντζά. Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα-εμπειρία για το πως ένα έντυπο μπορεί να φτιάξει απόψεις.
Φυσικά με τον καιρό και αγοράζοντας τους δίσκους κατάλαβα πόσο λάθος ήταν και ο Παλαντζάς και ο Σταματούκος που θάβανε τους Manowar όπου σταθούν και όπου βρεθούν.

Είσαι πολυ σωστος φίλε μου και εγω κάτι τέτοιο είχα στο μυαλο μου όταν ανέφερα την άποψη μου παραπανω (για καιρό σνόμπαρα το “Into Glory Ride” γτ είχε παρει 8 σε ενα αφιερωμα ενω τα 2 επόμενα 10αρια, είχα πεσει και εγω σε αυτη τη παγίδα). το θέμα βέβαια δεν ήταν μονο στο κατα πόσο άρεσε στον ένα η στον αλλο συντάκτη ένας δίσκος (αυτό είναι ως ένα σημείο θεμιτό) αλλα στο οτι η αναφορα στη μπάντα συνοδευότανε και απο πικροχολα σχόλια. και αφου πέρασε ο καιρος και έγινα και εγω “διαβασμένος” μεταλλας κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ήταν ένας t “πόλεμος” εναντια στη μπαντα, που πουλουσε (και ενιοτε διχαζε). Να ξεκαθαρίσω εδώ ότι σέβομαι το ιδιαίτερο ,θεατρικό, στυλ της καθε μπάντας, αλλά δε μπορεί απο τη μία να χαρακτηριζεται γραφικό το γουνινο βρακάκι, αλλα το corpse paint των blacksters άποψη, το να τραγουδας για τη μουσική που αγαπας φρικτά ανυποφορο, αλλα το να τραγουδας για ξεκοιλιασματα, και δε ξέρω τι αλλο “ανοσιουργημα” ,μαγκια, το να ανεβαινουν οι Manowar στη σκηνη με Harley ποζερια, ενώ οταν το κανουν οι Priest να χαρακτηριζονται metal godzzz.Αυτά τα ολίγα :smiley:

γνωστά και χιλιοειπωμένα όλα αυτά. δεν μπορώ να απαριθμήσω όλες τις φορές που έχω προσπαθήσει να επιχειρηματολογήσω υπέρ της περίπτωσης Manowar αλλά πάντα τα λόγια πέφτουν σε αυτιά κωφών. γιαυτό και η διαχρονικότητα της κόντρας. ακόμα και σήμερα θα βρείς άνθρωπο να σου λέει γιά playback το 94 και ας ήταν τότε 4 χρονών… τι και αν ήμασταν μέσα εμείες…

Διωχτε το ψηλεα ρε και φερτε πισω Το Αφεντικο… τωρα που βγαλε και δισκαρα…

Edit: α και να μην ειναι τιγκα στους Γραψοντι οπως το προηγουμενο.

Hail and Kill

  1. Σου έδωσα παραδείγματα για μουσική των Manowar που θα έπρεπε να ακούσεις προσεκτικότερα για να απολαύσεις/καταλάβεις. Όταν θα ακούσεις προσεκτικότερα, ίσως και να καταλάβεις την απεραντοσύνη της μουσικής τους όπως και ότι δεν είναι ‘ευνόητη’.

  2. Οι Manowar είναι ιδιαίτερο συγρότημα. Το πόσα χρόνια έχουν να γράψουν καλό δίσκο είναι καθαρα υποκειμενικό, και επέτρεψέ μου να διαφωνήσω (δεν εκφράζω άλλωστε γνώμη και για τον Davis - πως θα μπορούσα άλλωστε σαν Manowarάς αφενός, αφετέρου δεν θέλω να σου δημιουργήσω εφιάλτες).

  3. Μακάρι να έχεις δίκιο. Θα είναι ωραία να είναι χρυσό το Ε.Ρ. σε 16 χώρες.

  4. Άρα και εσύ δικός μας είσαι!!! Manowarάς δηλαδή!!! Γι’ αυτό έκανες λάθος το όνομα του Miles;;; Αναφορικά με τη γραφικότητα, ελπίζω να συμφωνησεις και εσύ πως και αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

  5. Ανέφερα τους Maiden τυχαία διότι μίλησες για μουσική γραφικότητα. Και οι Maiden γραφικοί από μόνοι τους είναι, δεν χρειάζεται να τους συγκρίνω με κάποιους.

  6. Συμφωνούμε απόλυτα εκτός από το επιτέλους.

Δεν πειράζει για το λάθος, και εσύ Manowarάς είσαι είπαμε.

Επίσης, αναφορικά με αυτό που λένε τα υπόλοιπα παιδιά για τον εγχώριο τύπο, να συμπληρώσω πως δεν έκαναν τόση ζημιά αυτού του είδους τα αφιερώματα όσο διάφορα σχόλια σε άσχετες στιγμές (π.χ. έκανε κριτική ο Ζαχαρόπουλος για άλλο συγκρότημα και πέταγε τη σπόντα του για τους Manowar). Ακόμα θυμάμαι κάτι συνεντεύξεις πους τους παίρνανε για τον προτελευταίο δίσκο και τους ρωτούσανε κάποιες τόσο προσβλητικές ερωτήσεις που απορούσα πως καθόντουσαν και απαντούσαν. Αλλά δεν νομίζω να έχει κρυφτεί ποτέ αυτό το συγκρότημα. Φυσικά οι ίδιοι δημοσιογράφοι θα κάνανε τούμπες για να πάρουν συνέντευξη από τον Smallwood (τραγικό) για να πούνε για το καινούριο best-of ας πούμε. Επίσης να συμπληρώσω το ίδιο για το άλλο έντυπο που κυκλοφορεί, που ενώ μου άρεσε αρκετά, σταμάτησα να το αγοράζω για αυτά τα άκυρα σχόλια που κάνανε για το συγκρότημα την εποχή που είχαν έρθει για την τελευταία τους συναυλία. Εκείνη την εποχή είχαν πραγματικά ξεφύγει, σε κάθε τεύχος διάβαζα και από μία σπόντα.

Και όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα την προσέλευση του κόσμου στην τελευταία συναυλία. Άτομα που δεν ήταν το '99, σίγουρα θα επηρεάστηκαν από τα έντυπα και δεν θα ήρθαν να δουν μία από τις καλύτερες συναυλίες που έχουν γίνει στην Ελλάδα (και ίσως τελευταία τους εδώ).

Όου γιέαχ…

Μάνογουαρ φανς φορέβερ…

Για να μαστε και λίγο on topic βγάλαν στο youtube βιντεάκι από την ηχογράφιση ενός καινούργιου τραγουδιού και παίρνεις μια μικρή γεύση για το πως θα ναι.Εμένα μου άρεσε σαν πρώτο άκουσμα ειδικά στο τέλος που μπαίνουν κιθάρα και φωνή και το ακούς ολοκληρωμένο.


Α και επίσης
Regarding the new album?s musical direction, bassist Joey DeMaio told MetalItalia.com, “We?re thinking that this album will be more guitar-oriented. At first we thought about pursuing the symphonic approach, but then we said, ?No, let?s never make the same album sound twice.? This one will be as heavy, but more guitar”.

Τουλάχιστον δεν θα ναι το μισό άλμπουμ εισαγωγές.Η αλήθεια είναι ότι ενώ ήμουν σίγουρος ότι θα ναι μούφα σαν το προηγούμενο τώρα έχω μια αισιοδοξία.Αν βγει κάτι εισάξιο με το Warriors Of The World θα μαι πολύ ευχαριστημένος…για κάτι καλύτερο δν παίζει…δν είναι πια οι Manowar του παρελθόντος:(

Άσχετο αλλά όταν οι Μάνογουαρ βγάλουν κομμάτι που να αγγίζει το No Quarter λετ μη νόου.

Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill

Μεταφραση :

Οι αλλες μπαντες παιζουν, οι Manowar τον παιζουν
Οι αλλες μπαντες παιζουν, οι Manowar τον παιζουν

…:|:|

ελά γιά μαζευτείτε
παιδική χαρά το κάναμε.
αυτό που δεν καταλαβαίνω τόσα χρόνια τώρα είναι γιατί κάποιος που ΔΕΝ γουστάρει τη μπάντα να μπαίνει στο τόπικ και να ποσταρει ότι ναναι. τόσο κόμπλεξ κουβαλάει ο κόσμος πιά? μόλις βλέπουν όλοι τόπικ γιά Manowar τρέχουνε να διαφημίσουνε το πιστοποιητικό αντιμανογουοροσύνης τους…

Λίγο άκυρο αυτό που λες αλλά αν είσαι οπαδός της μπάντας και θεωρείς ότι τα “Battle Hymn”, “Bridge Of Death”, “Mountains”, “Blood Of My Enemies”, “March For Revenge”, “Secret Of Steel” κτλ. έχουν να ζηλέψουν οτιδήποτε σε κλάσση από οποιοδήποτε τραγούδι μάλλον είσαι κουφός.

End Off Topic

This is Manowar !!

=D>

:bleh:

okay θα σε ενημερωσω…

οοο .περιμενε μεχρι το 88 βγαζανε δισκαρες!