Marilyn Manson :Great Beast 'H Καλος Επιχειρηματιας?

Τωρα που θα γυρισει και ταινια τρομου…ποιος τον πιανει. “Για τα λεφτα τα κανεις ολα…για τα λεφτα για τα λεφτα…”:stuck_out_tongue: Ο μανσον ειναι emo?:lol:

Ολα πανω του ειναι στημενα για λογους marketin.Αυτο μπορει να το καταλαβει οποιοςδηποτε.

Εχει ομως καποια καλα τραγουδια με κορυφαια τα sweet dreams και mobscene.

Eγώ τον θεωρώ επιχειρηματία και τα τραγούδια του δεν μου αρέσουν.
Φίλε Metal13, το Sweet Dreams δεν είναι δικό του κομμάτι, αλλά διασκευή που έκανε στους Eurythmics:wink:

Μου αρέσει η μουσική του αλλά πιστεύω ότι είναι bussinessman μόνο που είναι από εκείνους που ταυτόχρονα ευχαριστιέτε αυτό που κάνει.:wink:

Το ξερω οτι δν ειναι δικο του παντως το εχει πει πολυ ωραια.

Αυτό που με τσαντίζει με όσους θάβουν τον τεράστιο Marilyn Manson είναι πως πέρα από τις επιτυχίες του δεν έχουν μπει καν στον κόπο να ακούσουν κανένα άλλο κομμάτι του. ΟΚ έκανε το μεγάλο “λάθος” να είναι εμπορικός και γι’αυτό τον λόγο τον σνομπάρετε. Ψάξτε τον λίγο όμως και μετά κρίντε τον. Αγοράστε (ή έστω κατεβάστε αν τσιγκουνεύεστε) τα “Antichrist Superstar”, “Mechanical Animals” και “Hollywood”, ακούστε τα και μετά πέιτε την άποψή σας. Γιατί ειδικά αυτά τα τρία άλμπουμ είναι αριστουργήματα. Για να συμφωνήσεται μαζί μου όμως θα πρέπει να τα ακούσετε.

Εγω τα εχω ακουσει και συμφωνω οτι ειναι καλα cd.Θες να σου πω οτι ειναι cdαρες.Ωραια,ειναι cdαρες αλλα τα παντα πανω του ειναι στημενα και αυτο με κανει να μν θελω να τον ακουσω καθολου.

To Hollywood και το Antichrist Superstar ειναι πολυ καλα cd!Ο ανθρωπος δεν ειναι και κανς μλκας νταξει μια χαρα ειναι και απο θεμα αποψεων και απο θεμα μουσικης!Απλως επισης Εχει φτιαξει και ενα συγκεκριμενο Image και ξερει να το πουλαει!Δεν ειναι τπτ κακο μαγκια του!

Το image του manson εινα γελοιο,απο εκει και περα μουσικα που ανηκει ο manson?Δλδ μπορουμε να τον πουμε οτι ειναι black metal για παραδειγμα? Παντως μου μοιαζει αρκετα ψευτικος,ακομα κ καποια πραγματα που λεει δεν νομιζω να τα πιστευει κιολας απλα θα τα λεει για να τραβηξει την προσοχη κ να ασχολουνται μαζι του.:-k :-s

για μενα ο μανσον ειναι ο αρχοντας της ποζεριας και ο βασιλιας της ψευτιας…
ολα αυτα τα δηθεν εκεντρικα τα κανει αποκλειστικα για τα λεφτα,πραγμα που απ οτι γνωριζω εχει αποδωσει και με το παραπανω…νομιζω πως δεν ειναι ουτε σατανιστης,ουτε εχει βαλει σιδερενια δοντια,ουτε οπως λενε πολλοι εχει βγαλει τα πλευρα του για να ικανοποιει μονος του τον εαυτο του και αλλα τετοια περιεργα.
παντως και μονο το γεγονος οτι εχει πεισει τοσο κοσμο,δειχνει το ποσο μυαλο εχει και το ποσο καλος επιχειρηματιας ειναι.

Ξερωγώ ακούστε και κάνα άλμπουμ πριν πείτε άποψη όπως λέει κι ο Μάνσον. Για το είδος που παίζει (industrial είναι, δεν θέλει πολύ να το καταλάβεις) έχει βγάλει δισκάρες. Τι πρόβλημα υπάρχει λοιπόν με το image. Γιατί δεν υπάρχει παρόμοιο πρόβλημα με τους KISS ή το blackmetal? Επειδή είναι κάτι σχετικά καινούριο που πουλάει και πρέπει να το κράξουμε?

3 ποστ απο τον Κρισπ, τα οποια με βρισκουν απολύτος σύμφωνο!

Αυτό ακριβώς! Κι εγώ είχα μείνει λίγο μαλάκας με αυτά που έλεγε.
Εγώ γενικότερα πιστεύω ότι ο Μάνσον έχει πιάσει το νόημα. Πουλάει άπειρη “μούρη” με τις χιλιάδες μαλακίες που λέει και λέγονται γι’ αυτόν και με το στιλάκι του, έχει φωνάρα και βγάζει δισκάρες, οι περισσότερες διασκευές του είναι τρομερές, πηδάει τη ΘΕΑ Ντίτα Βον Τι(τ)ς… Ένας τέλειος περφόρμερ.

Μιλησε μεσα απο τα τραγουδια του για πραγαματα που ξερουν να κρυβουν οι ‘’ μεγαλοι’’ και μιλα ανοικτα για το τι μας επιβαλλουν. Η ολη εμφανιση του και το στησιμο του και το τι γινεται στις συναυλιες του τα κανει γιατι γουσταρει. Παντα ηταν εκκεντρικος. Εχει τραγουδαρες και τον παω τρελα.

Βασικά είναι ο τέλειος συνδυασμός του καλού performer (btw τί ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής με το “great beast”) και του τέλειου επιχειρηματία. Αν το πολλ είχε την επιλογή: “και τα δύο”, τότε δεν θα χώραγε αμφισβήτηση για το ποια από αυτές θα αντιστοιχούσε στην κορυφή.

ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα.ο τυπας ασχετα με το φτυαρι που εχει φαει ειναι μια χαρα σε σχεση με αλλους που εχω δει(επιτρεψτε μου να μη πω ονοματα).τωρα αν αυτοι οι καποιοι δεν μπορεσαν να κανουν την επιτυχια που εκανε ο manson αυτο ειναι προβλημα τους

λες να το δούν και να προσβληθούν?

ontopic : O manson ξέρει να πουλάει καλά το image του, σίγουρα σκέφτεται αρκετά και του αρέσει να προκαλεί…Απο κει και πέρα το πως όλοι τον κρίνουν χωρίς να έχουν ακούσει δείγμα απο τη μουσική του και τον λένε απαίσιο…δεν πειράζει αυτοί χάνουν γιατί εκτός απο τις διασκευές του που λίγο πολύ όλοι τις ξέρουν έχει πολύ καλά τραγούδια…αυτά που λέει ο Chrisp με βρίσκουν και εμένα απολύτως σύμφωνο:) Στο Bowling for columbine δεν ξέρω αν ήταν προσχεδιασμένα όλα τα λεγόμενά του αλλά σίγουρα τα είχε πει πολύ ωραία και πιστεύω αποστώμοσε τους όποιους επικριτές του και όσα αυτοί του φορτώναν.

+!=P~

Aν και μου τα χάλασε λίγο με το τελευταίο του, ο Marilyn Manson από μουσικής πλευράς είναι ένας τεράστιος καλλιτέχνης, με τον οποίο προσωπικά έχω συνδέσει την εφηβεία μου και θεωρώ ότι η τριλογία “Antichrist Superstar”, “Mechanical Animals” και “Hollywood” είναι θεϊκοί δίσκοι. Όσον αφορά την μη μουσική πλευρά, έχει απίστευτες απόψεις που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο ενώ όσον αφορά την εξτρίμ φάση στην οποία βρίσκεται είμαι σίγουρος πως γίνεται για εμπορικούς λόγους. Τώρα εμείς, το έχω γράψει και κάπου αλλού πρόσφατα, εδώ στην Ελλάδα είμαστε κολλημένοι.

Θάβουμε τον Manson για την ακραία συμπεριφόρά του λέγοντας πως και καλά μας την σπάει γιατί είναι εμπορικός αλλά όταν έχει ακραία συμπεροφορά ο Ozzy ας πούμε τρώγοντας νυχτερίδες πάνω στην σκηνή τον αποθεώνουμε γιατί είναι ο Οzzy. Επειδή όμως είμαστε κολλημένοι τον αποθεώνουμε τώρα γιατί αν είμασταν ζωντανοί ή σε ηλικία για να ασχοληθούμε με την μουσική τότε που έτρωγε την νυχτερίδα θα τον θάβαμε γιατί είναι εμπορικός. Ε, σε καμία 20ετία η επόμενη γενιά από εμάς θα αποθεώνει τον γαμάτο Μanson που κάποτε είχε κάνει τόσο εξτρίμ πράγματα και παράλληλα σαν κολλημένοι Έλληνες που θα είναι θα θάβουν έναν “νέο Μανσον” και μόνο και μόνο γιατί θα είναι εμπορικός.

Πάει ξέρω γω ο Manson σε όλο τον κόσμο και παίζει μπροστά σε 50.000 κόσμο, έρχεται στην Ελλάδα και παίζει μπροστά σε 10.000. “Γιατί σιγά μην δώσουμε λεφτά να δούμε τον Manson, τα φυλάμε για τους Μaiden και τους Scorpions που είναι θεοί και ας τους έχουμε δει 17167815 φορές”. Ε, σε 20 χρόνια που ο Manson θα έχει γεράσει και θα έχει ξεχαστεί σε όλη την Γη θα έρχεται στην Ελλάδα κάθε καλοκαίρι να παίξει μπροστά στην νεολαία που τον ακούει και προτιμάει να τα σκάσει σε αυτόν παρά σε ένα νέο ενδεχωμένως και καλύτερο συγκρότημα.

50000 κόσμο συναυλία στην Ελλάδα δε πρόκειται να μαζέψει ποτέ.