Marilyn Manson :Great Beast 'H Καλος Επιχειρηματιας?

Οι νεκροί Scorpions και οι επίσης νεκροί Maiden όμως γεμίζουν ένα Καραϊσκάκη και ένα Terra Vibe αντίστοιχα. Ή οι Stones ας πούμε ένα ολόκληρο ΟΑΚΑ.

Καλά κάνει ο Manson και προβάλλεται όπως προβάλλεται! Φυσικά!

Αλλά όπως δε μας χαλάνε οι χιλιάδες πωλήσεις που έχει κάνει μόνο και μόνο για το image του, έτσι και να μη μας χαλάει το άπειρο κράξιμο που έχει φάει για τον ίδιο λόγο.

Με άλλα λόγια: Όπως απέκτησε πολλούς φαν λόγω της εικόνας του, έτσι απέκτησε και πολλούς εχθρούς :slight_smile: Και από αυτήν την κατάσταση μόνο αυτός βγήκε κερδισμένος, οπότε είναι κάπως οξύμωρο να μας πειράζει ο κόσμος που λέει ότι είναι μηδενικό, χάλιας κτλ. :wink:

Βέβαια όμορφο θα ήταν οι συζητήσες εδώ να αφορούσαν κυρίως το μουσικό του κομμάτι -το οποίο λόγω των προσωπικών μου προτιμήσεων με αφήνει αδιάφορο :slight_smile:

Καλά δεν υπάρχει λόγος να λέμε νεκρούς τους Scorpions κ τους Maiden. Δεν υπάρχει καν λόγος σύγκρισης. Επίσης ο Μάνσον στην Ελλάδα απ’ όσο ξέρω (η μοναδική συναυλία ήθελα να πάω που δεν πήγα λόγω εξεταστικής, αφού τα πράγματα είχαν ζορίσει αρκετά :frowning: ) είχε παίξει πολύ λίγο.

Σόρρυ, αλλά γιατί νεκροί? Εγώ μόνο για νεκρούς δεν τους έχω, βλέποντας sold -out συναυλίες και τη μια δισκάρα πίσω από την άλλη.

  1. Επειδή τους λέω νεκρούς δεν σημαίνει πως δεν τους αναγνωρίζω μουσικά. Τους Maiden δηλαδή γιατί τους Scorpions πάντα τους αντιπαθούσα:p . Εν πάσει περιπτώση όμως μουσικά είναι νεκροί.

  2. Την συναυλία αυτή δεν την έχανα για κανένα λόγο. Αν και ήταν Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ έπαιξε όντως πολύ λίγο. Περίπου 1 ώρα και δέκα λεπτά. Αυτό ήταν κάτι που με είχε ξενερώσει και εμένα.

Sold out συναυλίες έχουν μόνο στην Ελλάδα και οι δισκάρες που αναφέρεις τα τελευταία χρόνια θεωρούνται τέτοιες επίσης μόνο στην Ελλάδα. Κάτι που ενισχύει ακόμα περισσότερο αυτό που λέω περί κολλημένων Ελλήνων.

Οι Scorpions ναι. Για maiden πάλι δε νομίζω. Ρίξε μια βόλτα απο Ευρώπη μεριά να δεις τι παίζει.

Φίλε Μάνσον21, η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου που ακούει σοβαρά Maiden ή Manson, δεν ακούει και τους δύο.
Οπότε μάλλον ήταν λίγο άκυρο το σχόλιό σου, εκτός αν ενδιαφέρεσαι για τους ραδιοφωνικούς ακροατές που θα πάνε για το Fear Of The Dark ή το Sweet Dreams (δλδ σε νοιάζει η τσέπη του Μάνσον)

Επειδή δέχομαι προσωπικές επιθέσεις:p, να πω οτι τον Manson τον γουστάρω τρελά σαν άνθρωπο, αλλα΄με τη μουσική του δεν έχω ασχοληθεί και πάρα πολύ. Το Sweet Dreams το απογειώνει πάντως 8)

  1. Ε, διαφωνώ εδώ. To τελευταίο των Maiden δεν το έχω ακούσει αλλά τα Brave New World και Dance Of Death ήταν φανταστικό το πρώτο και πολύ καλό το 2ο. Επίσης οι Maiden παίζουν παντού σε τεράστιο κοινό μέχρι και σήμερα. Στο Rock In Rio πριν 7-8 χρόνια έπαιξαν σε 250.000 ανθρώπους. :wink:

Οι Scorpions, κι αυτοί σε στάδια παίζουν, ήταν headlinbers στο Wacken. Νομίζω υπερβάλλεις πολύ. Επίσης απ’ όσα έχω ακούσει από τους τελευταίους 2 δίσκους τους ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπείς.

Δεν είναι θέμα του να προτιμήσεις κάτι από τα δύο, κάτι σύγχρονο vs. κάτι παλιό. Ο κόσμος στο εξωτερικό πάει παντού όταν πρόκειται για μεγάλη συναυλία. Στην Ελλάδα όντως συνηθίζουμε να απορρίπτουμε το καινούριο πάντως. Αν και η κατάσταση βελτιώνεται…

  1. Tα ίδια άκριβώς άκουσα κ από φίλους που ήταν εκεί. Τρομερό σόου δλδ, αλλά μικρή διάρκεια.

ειδες αμα εχεις εναν “insider”??
ολα τα μαθαινεις!! :stuck_out_tongue:

πλακα πλακα
οντως ο περισσοτερος κοσμος που δεν τον ακουει μενει στο περιτυλιγμα

μια χαρα τα ειπε στον μαικλ μουρ
και σιγα μην ηταν προσχεδιασμενα
την αληθεια ελεγε
σε καποιο site με φωτογραφιες αποφοιτησης
υπαρχει και η δικια του
οπου τοτε ηταν πραγματικα ενας κακασχημος βλαχοαμερικανος
του τεστιν
α)εχει ζησει πως ειναι να σαι ενας “αδιαφορος” μεγαλωμενος απο θρησκευομενη οικογενεια
β)ειναι πολυ λογικο που του βγηκε αυτη η περσονα

επισης για τις κατηγοριες του σατανισμου
ο ιδιος εχει δηλωσει οτι εγινε μελος της εκκλησιας του σατανα απο τον ιδιο τον λαβευ
τωρα ισχυει,δεν ισχυει
δεν με ενδιαφερει καθολου

στο μουσικο κομματι
ναι χρωσταει πολλα στον ρεζνορ καθως αυτος τους εκανε παραγωγη στα πρωτα τους αλμπουμ
δισκογραφικα παντως αν το κοιταξουμε οταν εβγαλε ο μανσον το πρωτο ο ρεζνορ ειχε μονο ενα αλμπουμ και ενα ep!

μουσικα για το ειδος του
εχει βγαλει φοβερα αλμπουμ
η εκτελεση του last day on earth απο το λαιβ ειναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ!!!

καταληγωντας ειναι και φοβερος επιχειρηματιας και great beast
πουλαει χωρις να χαιδευει αυτακια

+1 αλλά…

έχει χωρίσει με αυτή , τώρα με ένα 20χρονο είναι.

έχω ακούσει διάσπαρτα κομμάτια του και μάρεσαν αλλά δεν θα κάνω κριτική για τους δίσκους του. Η διασκευή στο Sweet Dreams είναι από τις καλύτερες όλων των εποχών

Για το post του Manson περί Scorpions & Maiden :

  1. Συμφωνώ απόλυτα. Δεν άκουσες το AMOLAD?? Μου φαίνεται πιο παράξενο και από παράξενο:p
    Οι Scorpions δεν με απασχολούν καθόλου αλλά τους σέβομαι.

2)Ένας γνωστός που πήγε είπε ότι ήταν όντως ωραία αλλά νόμιζες σε κάποια στιγμή θα ψοφήσει…

για τις γκομενες

βαλτε και την τζενα τζειμσον
και την ροουζ μαγκοουαν (death proof)

Πλεον εχω την αποψη οτι ολα γινονται για θεμα μαρκετινγκ. Αν κατι πουλαει υιοθετειται σημερα. Εγινε και η μουσικη μερος ενος μεγαλου παιχνιδιου και των επιχειρησεων.

στα 80ς οι εταιρειες φτιαχνανε χαρντ ροκ μπαντες

οσο αφορα τον μανσον το ξεκινησε απο τελη 80’ς
χωρις βαρβατα συμβολαια απο τον πρωτο δισκο

Είναι λυπηρό για ανθρώπους που ακούνε rock και metal να λειτουργούν τόσο επιφανειακά, όσο εκείνοι που κατακρίνουν αυτά τα είδη. Ο Marilyn Manson είναι από τους λίγους πραγματικά σκεπτόμενους μουσικούς του rock και από τους λίγους φορείς ενδιαφέροντος μηνύματος.

Όταν κάποιος κρίνει τον Manson μόνο από το φαίνεσθαι και μετά προσκυνά άλλους «μη-γελοίους», ίσως πρέπει να επαναπροσδιορίσει τί είναι γελοίο. Θυμίζω, το βάψιμο των Immortal, τα παντελόνια του Dickinson, το look του Rose, τα πέτσινα των Manowar, τα μαλλιά και τα ρούχα όλων στα 80s κλπ κλπ κλπ

Αντίθετα με άλλους αγαπημένους που πούλησαν όσο και ο Manson στην εποχή τους, και με τον ίδιο α-κρι-βώς τρόπο, οι στίχοι του δεν είναι «Το σχολείο τέλειωσε για το καλοκαίρι, το σχολείο τελείωσε για πάντα», ούτε «Κύριε Κρόουλι θα καβαλήσετε το άσπρο άλογό μου, είναι συμβολικό φυσικά»… Οι στίχοι του φέρουν μήνυμα που ταρακουνάει και αλλάζει νοοτροπίες. Οι στίχοι του και οι δηλώσεις του είναι φιλελεύθερες προκλήσεις κατά του κατεστημένου, όπως εκείνες ενός Zappa και ενός Morrison.

Το γεγονός ότι δεν μπορούν κάποιοι να βάλουν ταμπέλα στη μουσική του, μόνο ως προσόν μπορώ να το δω. Το γεγονός ότι έχει βγάλει δισκάρες και κάποιοι δεν θέλουν να το αναγνωρίσουν, μόνο ως απόδειξη ότι δεν έχουν ασχοληθεί και κρίνουν όπως οι γιαγιάδες, μπορώ να το δω.

Το poll (όπως άλλωστε κάθε δημοψήφισμα) είναι ερώτηση παγίδα και κατευθυνόμενη από τη γνώμη του δημιουργού του. Ο Manson είναι «ένας ευφυέστατος και δημιουργικότατος καλλιτέχνης». Αλλά αυτή την επιλογή δεν τη είδα πουθενά. Προφανέστατα, ούτε ο Σατανάς ο ίδιος είναι, ούτε κανένα καθίκι που σκέφτεται μόνο το χρήμα.

Τέλος, το ότι όλα καταλήγουν στη συζήτηση «μπουυυ έχετε δει τους Maiden/Scorpions χίλιες φορές- ναι αλλά αυτοί είναι true, όχι σαν τις σημερινές μετριότητες», αφενός με κάνει να μην μπορώ να πάρω θέση, γιατί και οι δύο πλευρές έχουν άδικο, αφετέρου με θλίβουν γιατί είναι εκτός θέματος και γεννιούνται μόνο από μισαλλοδοξία.

Τα πα και ξαλάφρωσα.

Kαλά τα γράφεις Vic, αν έλειπε και η απαξιωτική αναφορά σε στίχους κλασσικών τραγουδιών Alice/Ozzy θα έλεγα πως συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. :wink:

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με Vic Vega… H αναφορά σε στίχους δε νομίζω ότι έγινε για να τους απαξιώσει. Απλά “πατάει” στο ότι λένε ότι ο Μάνσον έχει γελοίους στίχους -αν τους μεταφράσεις στα ελληνικά ειδικά, γίνονται ακόμα πιο γελοίοι- και παραθέτοντας 2 τέτοια στιχάκια άλλων καλλιτεχνών, πιο “τρου”, πιο “σοβαρών”, όχι “μετριοτήτων”, δείχνει ότι αν απλά κάτσεις και αναλύσεις μεταφραστικά ένα στίχο χάνεις το συμβολισμό. Και όπως οι στίχοι των Maiden είναι συμβολικοί, έτσι και του Μανσον (εντάξει, όχι όλοι :stuck_out_tongue: ).

Αυτό δεν εννοούσες; :-s

:stuck_out_tongue:

Δεν είναι απαξιωτική. Οι στίχοι είναι αυτοί που είναι. Το ότι μας αρέσει κάτι που είναι ατελές ή γραφικό ή εν πάση περιπτώσει κάτι που δεν είναι και το ζενίθ της ανθρώπινης διάνοιας, δεν σημαίνει ότι βλέποντας το ως τέτοιο το απαξιώνουμε. Αντιθέτως, όταν κρίνουμε τους άλλους με διαφορετικά κριτήρια από ότι αυτούς που αγαπάμε, τότε εμμέσως απαξιώνουμε αυτούς που αγαπάμε.

@ dexter_ Σε καμία περίπτωση ο Manson δεν έχει κακούς ή γελοίους στίχους. Εκτός κι αν εννοείς τον Charles. Οι στίχοι του είναι μακράν πιο εγκεφαλικοί, πιο πολυδιάστατοι και λογοτεχνικά πιο άρτιοι, από τους πολλούς αγαπημένους μας και αξιοσέβαστους “παλιούς”. Αυτό λέω.

πιστευω πως κατα βαθος (κατα πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυ βαθος…) ειναι (η ηταν) ενας πολυ ευαισθητος τυπος. αλλα με το περασμα του χρονου και βλεποντας οτι αυτο που κανει πουλαει γλθκαθηκε και το συνεχισε. παντως οριμσενα κομματια του μου αρεσουν αρκετα τωρα η δεν κωλωνει να πει στην ψυχρα αυτο που πιστευει και σκεφτεται η το κανει για να πουλησει :stuck_out_tongue: καθενας επιλεγει τι θελει να πιστεψει :roll: