Mark Lanegan

Οσοι αναρωτιεστε που χαθηκε αυτο το ευσωμο αγορι,ο κιθαριστας των Screaming Trees Gary Lee Conner,υπαρχουν νεα.Κυκλοφορησε δυο νεα κομματια στην δισκογραφικη εταιρια του αδερφου του,το αλλο ευσωμο αγορι της μπαντας,με το ψευδωνυμο Microdot Gnome.Τσεκαρετε:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=u87UGDP7z0E#!

Νέος δίσκος στις 6 φλεβάρη, ευρωπαική περιοδεία Φλεβάρη-Μάρτη, προς το παρόν δεν έχει ελληνικές ημερομηνίες.

χιχι στη βαρκελώνη παίζει στη σάλα μπικίνι.

http://marklanegan.com/news/text/13437947

λυσσάξτε

Δωρεαν δειγμα απ’το Blues Funeral που κυκλοφορει τον Φεβρουαριο.Δυο κομματια(The Gravedigger?s Song και Burning Jacob?s Ladder) ετσι για ορεκτικο,εστω και κουτσουρεμενα!

http://boomkat.com/downloads/473952-mark-lanegan-band-the-gravedigger-s-song?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+boomkat_just_arrived+(Boomkat%3A+Just+arrived)#

Πού το βρίσκουμε αυτό?

Πραγα τα γαμησε ολα ε,ολα.Ηχος τελειος,φωνη σε υπερκομπλε κατασταση.Οπως φανταζομουν το λαιβ του…απομακρος,στο δικο του συμπαν με σταθερα βαθυκοκκινο φωτισμο και στ’αρχιδια του ολα…ζητημα αν ειπε 5 λεξεις.Ευτυχως το παιξαν το Pendulum εδω γιατι στις προηγουμενες dates μια το βαζε μια το βγαζε και το αγαπω πολυ.Επισης τα κομματια απ’το καινουριο ακουστηκαν γαμω.Γενικα εκπληκτικο φιναλε με When You Number Isnt Up/Pendulum/Harborview Hospital/Methamphetamine Blues(το οποιο λαιβ ειναι 10 φορες καλυτερο χαλαρα).

Πουθενά, γιατί η επανέκδοση αναβλήθηκε.

Ακουγοντας κολλητα τα blues funeral και bubblegum μου δημιουργειται η εντυπωση τι το 2004 δεν ειχε κοψει τα ναρκωτικα ο Mark

Σχεδόν σε όλες τις συναυλίες που τον έχω δει είναι κόκκαλο, μόλις τα τελευταία 2-3 χρόνια φαίνεται να έχει “συνέλθει”. Το 2003 ας πούμε, κάπνιζε τσιγάρο, το πετούσε κάτω αναμμένο όταν ήταν να τραγουδήσει και μόλις έλεγε τους στίχους έσκυβε, το έπαιρνε και το συνέχιζε. Άλλη φορά με τους Twilight Singers (το 2006) είχε βγει για 20 λεπτά στη σκηνή, έπιασε το μικρόφωνο και δεν άλλαξε στάση ούτε για πλάκα, τα μάτια του παίζει να ήταν και κλειστά συνεχώς. Απίστευτα πράγματα γινόντουσαν παλιότερα. Το 2010 που ήρθε με την Campbell, έκανε meet & greet μετά τη συναυλία, υπέγραψε αυτόγραφα και έβγαλε φωτογραφίες. Ανεξήγητα πράγματα!

Πολλή πλάκα έχει να δείτε την εξέλιξη των συνεντεύξεών του όλα αυτά τα χρόνια, πριν καμιά δεκαετία ήταν κόκκαλο και στις συνεντεύξεις, πριν λίγες μέρες όμως έδωσε μία στην οποία είναι νηφαλιότατος.

εγω θυμαμαι το 08 που τον ειχα δει με καμπελλ δεν γελασε παρα μονο μια στιγμη οπου και ολοι χειροκροτησαν λες και ελεγε τραγουδι των σκρημινγκτ τριζ:p

Τι να γελάσει ρε, σχεδόν πίστευα ότι δε μιλάει καν :lol:. Πάντως είπαμε, εξανθρωπίζεται σιγά-σιγά.

Είναι περίεργη περίπτωση πάντως, και εγώ βέβαια μόνο για τα τελευταία 2-3 χρόνια έχω άποψη, αλλά ενώ on stage πραγματικά δεν αλλάζει έκφραση για 2 ώρες, από κοντά είναι σχεδόν νορμάλ. Λονδίνο πριν 3 χρόνια μόνο σε κάποια φάση του φώναξε μια τύπισσα give us a smile mark ή κάτι τέτοιο και αυτός ντράπηκε και χαμογέλασε κοιτώντας τα παπούτσια του. Στα meet&greet πάντως είναι σχεδόν άλλος άνθρωπος, ευγενέστατος, βγαίνει φωτογραφίες, κλπ.

[SPOILER]θέλω να τον παντρευτώ[/SPOILER]

Έχω πετύχει [B]επικό[/B] σκηνικό στο Gagarin, είχε έρθει με τον Dulli και τον Dave Rosser για ακουστική συναυλία και στο τέλος ήταν μία ξένη που του έλεγε ότι ήρθε από το εξωτερικό, ότι τον είχε δει στην Αμερική και λοιπά, δεν του τα έλεγε ακριβώς, του τα φώναζε από μακριά γιατί αυτός δεν της έδινε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ, σε κάποια στιγμή έφυγε από την πλαϊνή πόρτα του Gagarin και μπήκε στο βανάκι χωρίς να μιλήσει με κανέναν, τελικά απ’ ό,τι θυμάμαι ίσως και να αντάλλαξε και μια κουβέντα με αυτή την κοπέλα (ίσως και όχι, δε θυμάμαι σίγουρα) :lol:. Ο Dulli που βγήκε μετά, μίλησε μια χαρά στον κόσμο και έβγαλε και φωτογραφίες.

Το καλοκαιρι κυκλοφορει σε DVD μετα απo 25(!) χρονια στην αφανεια το indie film [B]The Fertilichrome Cheerleader Massacre[/B] στο οποιο πρωταγωνιστει(!) ο Lanegan μαζι με τους υπολοιπους Screaming Trees.

Trailer : [B]http://www.youtube.com/watch?v=dwDD8f-LiCE[/B]

Πολυ «καμμενο» μου φαινεται.Αναμενουμε!

Για ολες τις ευαισθητες ψυχες εκει εξω ο Lanegan εβγαλε cdακι με διασκευες γνωστων χριστουγεννιατικων τραγουδιων (αγιανυχτα και λοιπες ομορφιες).

[B]Dark Mark Does Christmas[/B]

Tracklist:
01 ? The Cherry Tree Carol
02 ? Down In Yon Forest
03 ? O Holy Night
04 ? We Three Kings
05 ? Coventry Carol
06 ? Burn The Flames

Προς το παρον πωλειται μονο ως merch στην ευρωπαικη του περιοδεια που τρεχει αυτον τον καιρο και που δυστυχως δεν ξαναπερναει απ’τα μερη μας.

Κατα τ’αλλα πεφτει (ξανα) λιωσιμο στο Blues Funeral…

καλαντα και ουισκι

Το θελω.

το Imitations είναι ποίηση

Κυριολεκτικα, αποκλειεται, μια και ειναι δισκος διασκευων.

Mεταφορικα, δεν ξερω, αφου δεν εχω ακουσει, αν και καποια στιγμη πρεπει να κατατοπιστω και να ακουσω τιποτα απο τη σολο δισκογραφια του (οποιαδηποτε προταση δεκτη με ικανοποιηση).

Ρε γμτ εγώ άκουσα πρόσφατα τo Black Pudding (2012) με τον Duke Garwοod και άντεξα 4 ακροάσεις μόνο, παρότι έχει πάρει πολύ καλές κριτικές. :frowning:

Εντάξει ίσως παραείναι φολκ/ακουστικ για τα γούστα μου. Το έχει ακούσει κανείς?

Παντως για μενα η κορυφαια του προσωπικη στιγμη ειναι το bubblegum και μετα ερχεται το field songs