Mars Volta - Noctourniquet

Το γεγονός ότι οι mars volta διαθέτουν (διέθεταν;) το “απρόβλεπτο” σαν στοιχείο στη μουσική τους είναι αυτό που τους κάνει τόσο ξεχωριστούς για μένα.
Προετοιμάζομαι για εντελώς προσγειωμένες καταστάσεις…

Αναφορά σε First Aid Kit <3

Δεν ξέρω γιατί, αλλά γουστάρω πολύ μουσικούς που ακούνε καινούρια μουσική και είναι μέσα στα πράγματα. Δείχνει υγεία. (παρομοίως με justin greaves, θα δείτε την Τρίτη…)

Κατά τ’ άλλα, να πω ότι δεν είμαι υπέρ της κατεύθυνσης του Octahedron. Ελπίζω οι ρεηντιοχεντισμοί να αφορούν χασιματική μπλιμπλικοψυχεδέλεια. Ή τέλος πάντων, οτιδήποτε έχει σχέση με χάσιμο, γιατί για μένα αυτό είναι οι The Mars Volta.

Το Οκτάεδρο ήταν δίσκαρος. Μη μου τους κύκλους τάραττε

go figure είναι οι τύποι, είτε ακους τη μουσική τους, είτε μιλάς μαζί τους. Το αν άρεσε σε κάποιον το Octahedron δεν λέει κάτι αναφορικά με το αν θα του αρεσει κι αυτό…

Εγώ, ακόμα δεν θα μπορούσα να είχα γράψει review. :?

Πάντως, δεν έχει τραγούδι να με γωνατίσει, όπως το “The Widow” ή το “Since We’ve Been Wrong”.

Εμένα αυτό που με χαλάει είναι το ότι προοριζόταν για άλμπουμ του Omar.

Aυτό ακριβώς, αν είναι όπως το Οκτάεδρο θα ναι αριστούργημα.

Το Noctourniquet κάνει Volta εκεί έξω


…DEAD…

:drunk:

Λοιπόν, για πείτε καμιά εντύπωση;

Εγώ αποφάσισα να κάνω υπομονή μέχρι να το πάρω στα χέρια μου.

o παλιος καλος awake θα σε ειχε κραξει :stuck_out_tongue:

ο νεος awake βαριεται να τσακωνεται εδω μεσα για μουσικες

μακαρι το νεο να ειναι καλο , αλλιως κ το 2012 θα το βγαλουμε λιωνοντας το Frances The Mute (κ οκ δεν περιμενω να ξαναβγαλουν τετοιο αριστουργημα…)

αλλα το 8εδρο , οσο το ακουσα (λιγο σχετικα μετα 3 πρωτα) με ειχε απογοητευσει…

1η ακροαση παντως κ ηδη στο 3ο κομματι θελω να το βγαλω κ να βαλω φρανσες

ιδωμεν.

Το Octahedron ειναι δισκαρα.

Το Noctourniquet μετα απο 4 ακροασεις με εχει απογοητευσει. Μοιαζει πολυ με δισκο Omar και οχι Mars Volta
Φυσικα θα συνεχισω να το ακουω γιατί δεν ειναι αρκετες αλλα ειμαι σιγουρος πως θα παραμεινει το λιγοτερο αγαπημενο μου αλμπουμ τους.

Η σειρα που εχω ειναι

[SPOILER]Frances the Mute

De-loused In The Comatorium
Amputechture

Octahedron

The Bedlam in Goliath

Noctourniquet[/SPOILER]
Το The Malkin Jewel αρχισε να μ’αρεσει πολυ.

Το The Malkin Jewel άκουσα αλλά μέτριο μου φάνηκε.

τ ακουσα κι εγω μερικες φορες χθες και σημερα κι εχω να πω οτι αν και αρχικα με ξενισαν καπως τα εντονα μπλιμπλικια σε καποια κομματια, τελικα μου αρεσει οσο το ακουω ολο και περισσοτερο, παντως πεφτει λιωσιμο

το [B]whip hand[/B] προσωπικα το θεωρω ατυχη επιλογη για εναρκτηριο κομματι, αν και αρχιζει δυνατα στη συνεχεια καπου με χανει

τα 2 επομενα πολυ καλα ειδικα το [B]dyslexicon[/B] που ειναι μαλλον το αγαπημενο μου απ το δισκο

μετα το [B]empty vessels[/B] ,ατμοσφαιρικο αργο κομματι (Omar can create atmosphere like a motherfucker που γραφει κι ενας στο λαστ φμ) σε υπνωτιζει πριν μπει δυνατα το [B]malkin jewel[/B] π ειχε κυκλοφορησει και το βρισκω ακομα καλυτερο οταν τ ακουσα μετα το empty vessels

το [B]lapochka[/B] ειναι ποπ κομματι καθαρα, μου κολλησε λιγο το i’m almost away? το ρεφρεν τελοσπαντων

το [B]in absentia[/B] γυρω στο 2:10 κατι μου θυμιζει αλλα δεν εχω βρει τι, πολυ ωραιο κομματι παντως

μετα, το [B]imago[/B] μου φανηκε ψιλοαδιαφορο, για να ρθει το molochwalker να θυμισει λιγο το τζαμαρισμα των παλιοτερων δισκων απ τα καλυτερα του δισκου

το [B]trinkets pale in the moon[/B] δε με τρελανε αν κι ηταν απ τα λιγα π χα δει στο youtube live και μ αρεσε

[B]vedamelady[/B] εχει ωραια φωνητικα αλλα μια απ τα ιδια με το αποπανω

to [B]noctourniquet[/B] κααλουτσικο, εχει ωραια σημεια
και τελος το [B]zed and two naughts[/B] πολυ καλο, ωραιο κλεισιμο του δισκου ο τιτλος παραπεμπει σε σιχαμενη ταινια νομιζω :stuck_out_tongue:

anyway, γενικα δεν θα τον συγκρινω με τα 4 πρωτα, κυριως γτ μοιαζει με μετεξελιξη του οκταεδρου ως προς το καλυτερο και ειναι διαφορετικο στυλ
τωρα το οτι προοριζοταν για δισκος του ομαρ δεν εχει να λεει κατι παντα στο ιδιο υφος ηταν νομιζω κι οι προσωπικοι του δισκοι

//τελειωσα εξεταστικη κι αντι να βγω καμια βολτα καθομαι και γραφω για τους μβ#-o

:lol::lol:αφού καταδέχθηκες να ακούσεις μέχρι και το 3ο κομμάτι…εσύ ειδικά δεν το είχες ανάγκη:p
(χαίρομαι που τουλάχιστον υπέπεσες στον πειρασμό να το ακούσεις πριν την επίσημη κυκλοφορία του:naughty:)

Τεσπα, εμένα το Malkin Jewel με είχε ΞΕΤΡΕΛΑΝΕΙ σαν πρώτο άκουσμα, και λένε ότι η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Προς το παρόν βυθίζομαι όλο και περισσότερο στην ηλεκτρονικίζουσα-mid tempo-παράνοια του Noctourniquet και όταν καταφέρω να βγω μπορεί να γράψω και κανά δυο αράδες…αν βρω τα κατάλληλα λόγια:p. Φαίνεται ότι είναι ένας ακόμη (διαφορετικά) φοβερός Mars Volta δίσκος. Συμπάσχω με τον αρθρογράφο του rocking που είχε να γράψει review πάντως:lol:

υ.γ.: αυτό που βρίσκω αληθινά τέλειο στους Volta πλέον, είναι το ότι έχουν πραγματικά προοδευτική νοοτροπία όπως οι Radiohead ή οι Rush φερ’ειπείν. Δεν μπορώ καν να φανταστώ τι έχουν να μας δώσουν ακόμη στο μέλλον.

Το έχω ακούσει αρκετες φορες και τα ξεχωριζω πλεον ολα τα τραγουδια οταν τα ακουω.

[B]The Whip Hand [/B] Καλο κομματι ειδικα στο τελος πριν το τελευταιο ρεφρεν
[B]Aegis, Dyslexicon, Lapochka, Imago[/B] Κι αυτα καλα
[B]Empty Vessels Make the Loudest Sound[/B] ωραιο στην αρχη αλλα απ’ το [I]i am a mountain[/I] και μετα μετριο
[B]The Malkin Jewel[/B] Το καλυτερο και το μονο που δεν ειναι σαν να τραγουδαει ο Cedric με Autotune
[B]In Absentia[/B] Το πρωτο μισο ειναι οτι πιο βαρετο εχω ακουσει απο Mars Volta. Μετα φτιαχνει.
[B]Molochwalker[/B] Πολυ καλο. Το πρωτο μισο ειναι Bedlam in Goliath και το δευτερο Octahedron
[B]Trinkets Pale of Moon[/B] Καλουτσικο αλλα απ’ οτι διαβαζω στο live ειναι πολυ μεγαλυτερο
[B]Vedamalady[/B] Πολυ καλο.
[B]Noctourniquet[/B] Το πιο αδιαφορο απ’ ολα προς το παρον. Δεν θυμαμαι πως παει.
[B]Zed and Two Naughts[/B] Κολλητικο ρεφρεν αλλα δεν μ΄αρεσει

Γενικα ξεχωριζω τα The Malkin Jewel, Molochwalker και Vedamalady

Το ακουσα προσεκτικά και καμπόσες φορες.

Εγω απ την αρχή δεν περίμενα να ακούσω κατι παρόμοιο με De loused ή Frances The Mute οπως ο awake…
το αλμπουμ ειναι αξιοπρεπέστατο για mars, προσωπικά μου άρεσε αν και θελει κι αλλες ακροάσεις σίγουρα!!

αγαπημένα
Aegis
Dyslexicon
The Malkin Jewel
Molochwalker
Vedamalady
ακομα και το “παράξενο” The Whip Hand μου φαίνεται ενδιαφέρων…

το The Malkin Jewel δεν θυμίζει αρκετά zeppelin?? :-k

Αν αυτό το αλμπουμ έβγαινε από μια μπάντα με όνομα the earth volta,τότε θα μιλάγαμε για μια ενδιαφέρουσα alternative-indie κυκλοφορία.Επειδή όμως πρόκειται για τους MARS volta,δηλώνω ξενερωμένος.Τα περί στροφών στη μουσική και αλλαγής κατευθύνσεων δε με αγγίζουν.Περιμένουμε το επόμενο…

Συγνώμη αλλά τέτοια πράγματα εγώ δεν έχω ακούσει από καμιά “ενδιαφέρουσα alternative-indie κυκλοφορία”. Ούτε καν να πλησιάζει… Σε βρίσκω μάλλον αρκετά αυστηρό, ίσως αγαπάς υπερβολικά τη μπάντα.

(και σαν υποσημείωση: τέτοια άλμπουμ τείνουν να κρίνονται καλύτερα σε βάθος χρόνου)

εντιτ: πόσο έχει που λήκαρε το άλμπουμ, 3-4 μέρες; Η κυκλοφορία του είναι τέλη μήνα. “Περιμένουμε το επόμενο” εσύ γράφεις. Πραγματικά δεν έχω κάτι να σχολιάσω.

Είμαι πολύ αυστηρός (και υπερβολικός) διότι αγαπάω πολύ τη μπάντα.Και ναι,περιμένουμε το επόμενο.Δε νομίζω να βρω κανένα κρυμμένο διαμάντι σε αυτήν την κυκλοφορία,μετά από ακροάσεις…

ναι αλλα βαση των δηλώσεων,εξελίξει τους μη περιμένεις να ακούσεις τους mars volta των πρώτων ετών στα επόμενα αλμπουμ… :wink: