Mars Volta - Noctourniquet

Για μας τους άρρωστους που,δεν ξέρω γιατί,περιμένουμε να το ακούσουμε την επίσημη μέρα κυκλοφορίας του,κυκλοφόρησε σήμερα και το Zed And Two Naughts!

Αν περιμένουμε να ακούσουμε CassandraGemini,μάλλον θα πρέπει να το βάλουμε να παίξει,το είπαν και οι ίδιοι πως εξελίσσονται,με τη δική τους αίσθηση της εξέλιξης.Εγώ από την πλευρά του fanboy που θα ακούσει ό,τι κι αν βγάλουν και θα το αποθεώσει,ανατριχιάζω μόνο που ακούω νέο υλικό από Εκείνους (ναι,με κεφαλαίο Ε).

Και ναι,ούτε στο επόμενο θα υπάρχει Drunkship of Lanterns,συγγνώμη που σας το χαλάω…

Ναι,και είναι κρίμα…Εντάξει τώρα με τους a-la radiohead πειραματισμούς.Εύχομαι μόνο να μην το γυρίσουν σε nick cave (εντελώς) καμια ώρα! :-k

Πρώτη αντίδραση:

  1. Άλλο ένα album δεν κατάφερε να τοπάρει το FTM

  2. Περίεργο μέτρημα, κράουτ ροκ καταστάεις, ατμοσφαιρική παραγωγή, οκ, γουστάρω.

  3. Ο Cedric βγάζει το λαρύγγι του σε λίγο υπερβολικό βαθμό…

Θέλει τον χρόνο του, για να δούμε …

Το τραγουδι Noctourniquet που το ειχα ως τελειως αδιαφορο πλεον μ’ αρεσει πολυ.
Οπως και το Trinkets Pale of Moon και ποσο γαμαει το Ιn Absentia στο σημειο που λεει [I]Taken by the night…[/I];

χτες ακουσα ενα κομματι στο ακυρο, στο σπιτι ενος φιλου και κατευθειαν τον ρωτησα αν ακουμε radiohead καθως πηγε το νου μου σε κανα b side του amnesiac που μου διεφευγε…ενδιαφερον σιγουρα, θα το ακουσω μεσα στο σκ αρκετα μαλλον…

το προηγουμενο παντως ηταν μια ομορφια!

Το άκουσα κι εγώ…Δεν υπάρχει πιο κολλητικό τραγούδι από το The Whip Hand…Έχει λιώσει…
Κατά τα άλλα,αν και στην αρχή σε ξενίζει και αναρωτιέσαι “Γιατί το κάνανε έτσι;”,μετά από τουλάχιστον 10 ακροάσεις αναρωτιέσαι "Τι βγάλανε πάλι τα άτομα;;;;;"
Αυτό είναι review!

εχει ληκαρει;
αν ναι ας κανει καποιος μια καλη :stuck_out_tongue:
ον τοπικ εγω περιμενω να φυγει απ τη φαση οκταεδρου που δε μ αρεσε και ας γυρισουν σε μονοπατια μπεντλαμ ιν γκολαιαθ

οσο το ακουω και εμένα με “φτιάχνει” περισσότερο…

τελευταίο μου κόλλημα το Zed And Two Naughts

εμενα δεν μ αρεσε καθολου…
ο εξπεριμενταλισμος σε αυτο το αλμπουμ τεινει στο να ξεφυγει απο αυτο που λεμε μαρς βολτα ακομα περισσοτερο απ το οκταεδρο…
μαλλον πρεπει να καταλαβω οτι δε θα ξαναδουμε μαρς βολτα τυπου μπεντλαμ
βασικα σε καποιες φασεις νιωθω οτι εχουν βαλει και λιγο ατ δε ντραιβ ιν και αυτο με χαλαει…:-k

Προσωπικά ο δίσκος με απογοήτευσε. Είναι σαφώς κατώτερο του Octahedron (το οποίο θεωρώ μεγάλη δισκάρα) και παλεύει με το Bedhlam In Goliath για το 2ο χειρότερο album των MV.

Η κατεύθυνση της μπάντας δε μου είναι καθόλου ευχάριστη και για να είμαι ειλικρινής δεν τη βρίσκω και πολύ επιτυχημένη, ανεξάρτητα του γούστου μου. Επίσης ξεφεύγει κατά ένα ποσοστό από στοιχεία που αποτελούν μερικούς λόγους για τους οποίους πολλοί από εμάς τους αγαπάμε. Μαλακία…

Κατά τα άλλα ο δίσκος είναι γενικά καλός, με αγαπημένες στιγμές τα Aegis, Imago και Vedamalady.

Δεν έχω αξιωθεί ακόμα να το ακούσω,από ότι βλέπω οι γνώμες διίστανται.
Άντε να δούμε

Με ένα πρώτο άκουσμα το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και με τράβηξε, σίγουρα διαφορετικό από προηγούμενες δουλειές τους, αλλά πιστεύω πως το διαφορετικό είναι κάτι που πρέπει να περιμένει κανείς από τους Volta.
Ξεχώρισα Empty vessels make the loudest sound και lapochka αρχικά, είναι αλμπουμ που θέλει αρκετά ακούσματα πάντως.

Αλλά προσωπικά, καμία σχέση με απογοήτευση.

πολύ καλό αλμπουμάκι, γεμάτο και χορταστικό! Αυτό ίσως κουράζει κι όλας λίγο, αλλά άμα είσαι στο mood, είναι οκ.

Εδώ ο υπερτεράστιος Cedric μιλάει για κάθε τραγούδια του δίσκου ξεχώριστα,τι τον επηρέασε και ποιο τραγούδι έγραψε ως δώρο σε αυτόν ο Omar.

Μετά από 1μιση μήνα τακτικότατης ακρόασης (δεν ξεκολλάει λέμε) μπορώ να πω πως είναι ένας απόλυτα επιτυχημένος Mars Volta δίσκος και ένας από τους πλέον αγαπημένους μου.

Κάπως έτσι έχουν τα πράγματα. Μετά την αρχική κρυάδα και ακρόαση με ακρόαση ο δίσκος μεγαλώνει. Ο Τζαβάλας είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ (το τέλος του In Absentia ήδη στο πάνθεον της μουσικής) σε όλη την διάρκεια του δίσκου. Αν στο οκτάεδρο του δόθηκε χώρος να παίξει μπάλα μετά από το χαοτικό μπέλνταμ, εδώ ο δίσκος είναι κατασκευασμένος για να τον πάρει στην πλάτη του. Το όλο κόνσεπτ ταιριάζει απόλυτα με την νέα μουσική κατεύθυνση. Γενικά τα δύο τελευταία άλμπουμς μοιάζουν πολύ. Όχι στο ύφος τους, αλλά στην λογική τους. Γενικά φαίνεται να έχουν καταλάβει ότι deloused και frances είναι αδύνατον να ξαναβγούν και δεν έχει και νόημα καν να το προσπαθήσουν. Μακάρι και το επόμενο να είναι πάλι κάτι διαφορετικό

Και να πουμε πως ο Deantoni ειναι κι αυτος εκπληκτικος και τον βρισκω και καλυτερο απο τον Pridgen.

Ωραίος ο ντράμερ. Βέβαια έχει πέσει και τρελή επεξεργασία στα ντραμς, αλλά κολλάει αυτός ο ήχος στο ύφος του δίσκου

Πάντως ένα αρνητικό είναι ότι τα σε live που κυκλοφορούν, ο Τζαβάλας σε κάποια σημεία δεν μπορεί να βγάλει τα κομμάτια όπως στον δίσκο. δεν έχω δει όμως και πάρα πολλά ώστε να έχω σίγουρα δείγμα.

Εδώ βέβαια τα σπάνε http://www.youtube.com/watch?v=rN7ZaddTmcs

(σχόλιο από κάτω: 2 drummers in one)

ο τζαβαλας ποιος ειναι ρε παιδια??:stuck_out_tongue: ο σεντρικ? //α τωρα το πιασα :stuck_out_tongue:
κι εγω λιωνω ακομα το δισκο, αν και στην αρχη με ειχε ξενισει λιγο τωρα τον θεωρω δισκαρα

επισης μου τη σπαει που πανε σ ολη την ευρωπη εκτος απο δω[-X

Παρα τις πολλες χλιαρες αντιδρασεις , προσωπικα το album αυτό μου χει καψει την ζωη!
οκτάεδρο on steroids!