Ερωτηση για marshall και stratocaster

…Κανω ερωτησεις σε ενα τοπικ και για να εξοικονομησουμε χωρο, αλλα και επειδη τα ερωτηματα ειναι συγκεκριμενα.

1ον:Θελω να παρω ενισχυτη λαμπατο ειτε κεφαλη ειτε combo και προσανατολιζομαι σε hughes kettner, peavey, marshall, με προτιμιση στον τελευταιο, απλα γραφω και τους αλλους διοτι ταιριαζουν σε αυτα που παιζω.Η ερωτηση μου ειναι η εξης.Στο σαιτ του μπαρμπα-Jim (Marshall) εχει δυο τρεις τυπους λαμπατου και δεν ξερω τι κανει ο καθενας.Σκεφτομαι μηπως μαζεψω λεφτουδακια να αγορασω εναν ενισχυτη μεταχειρισμενο δεκαετιας 70/80 και να τον αναπαλαιωσω, αλλα δεν ξερω το αποτελεσμα.Τρελλα??

2ον:αφορα σε μαγνητες.στον bridge εχω βαλει ενα διπλo seymour και επειδη εγω γλυκαθει, θελω να ξεμπερδευω απο τους ηχους και τα φυσηματα και στους αλλους δυο.Να βαλω της ιδιας σειρας?Eχει δοκιμασει κανεις τους lace sensor της fender?

Eυχαριστω εκ των προτερων
stratocaster 70’s η κιθαρα, με τη συγκεκριμενη παιζω blackmore αλλα χρειαζομαι και καθαρα τυπου when the smoke is going down.Thanks!:wink:

Blueslick περιμενω τα φωτα σου!!!

1ον
παιζεις με πεταλια η θελεις το drive του ενυσχιτη? για πιο λογο θες τον ενυσχιτη? σπιτι η προβες/Live
ποσα χρηματα δινεις? ποιοι ειναι οι marshal που λες?

2ον
παρε δυο μονους seymour k τελιωσες!
πες μου ποιον διπλο εχεις ομως για να δουμε με τι θα τον ταιριαξουμε! :slight_smile:

1.τον θελω για σπιτι κυριως.Απο λεφτα δεν ξερω, απλα εχω σα σκεψη οτι θα παρω εναν ενισχυτη να τον εχω χρονια.Το οτι εγραψα να παρω παλιο μαρσαλ και να τον φτιαξω νομιζω δειχνει οτι συζηταω αρκετες περιπτωσεις.παιζω κυριως με πεταλια αναλογικα.οι λαμπατοι Μαρσαλ ειναι tsl, jvm kai vintage…

2.εχω στη γεφυρα τον SHR hot rails, τον μονο με γκαζια διπλου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.Να παρω και τους αλλους δυο του σετ?Υπαρχει κανενας που να βγαζει τον ηχο που βγαζει ο δικος μου neck αλλα πιο καθαρος?Εχεις δοκιμασει lace sensor?
Τελος σε ενα τοπικ που ειχες γραψει ελεγες οτι βλεπεις διαφορα και αλλαζοντας την καλωδιωση, οποτε… any suggestions are welcome!

Αδρεφε ευχαριστω!

εφοσον θες εναν ενυσχιτη για το σπιτι κ για να γουσταρεις! χτυπα αυτο
http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm

lace sensor δεν εχω παιξει!
το σετακι του hotrail λεει αρκετα αλλα θα ξεφυγεις αρκετα απο τον κλασσικο ηχο στρατ!
θα ειναι πολυ πιο γκαζωμενη η κιθαρα σου με αποτελεσμα να χασει το κασιμο που ξερουμε!
εγω θα προτεινα κ αυτους ωστε να εχεις τα γκαζια σου στην bridge θεση αλλα κ πιο vintage χροια στις αλλες θεσεις!
http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/vintage/vintage_stagger/

οσο για καλωδιωσεις κ ποντειομετρα προτεινω να τα παρεις ολα απο την αρχη κ να ειναι κ καλα!
δλδ στο μαστορα που θα πας να την κανεις να του πεις οτι θελεις να στα αλλαξει ολα κ να σου βαλει ενα καλο σετ Pots(πχ CTS)

Τον ενισχυτη μου τον προτεινες για πλακα η μιλας σοβαρα???

Με το bridge hotrail ειμαι πολυ ικανοποιημενος, και αν θελω vintage, εχω tube screamer πεταλι, οποτε δε νομιζω οτι θα χασω και πολλα.Βεβαια εσυ που εχεις δοκιμασει αρκετα, ισως μπορεις να μου πεις αν εχω δικαιο η αδικο.Υπαρχει καποιος μαγνητης που να ειναι ακριβως ο ιδιος της strat 70s χωρις φυσηματα?Εκτος απο αυτον που λες?
Τελος, που θα δω διαφορα αν αλλαξω τα κυκλωματα?Επιμενω διοτι ο,τι δουλεια ειναι θα την κανω μονος μου, οποτε να ξερω αν αξιζει τον κοπο το αποτελεσμα(δηλ αν η αλλαγη θα ειναι οντως κατι που μου ταιριαζει).
Αδερφε ευχαριστω ξανα!

ακου κ μονος σου! :wink:


για σπιτι ειναι μια χαρα δεν χρειαζεσε περισοτερα watt ασε που με ενα μικροφωνο βγαινεις ανετα κ Live! :wink:

αυτος ο μαγνητης που σε προτεινω ειναι οτι πρεπει για strat 70s ηχο!
το “φυσιμα” που λες δεν το πιανω!
εαν ενοεις το ΒΖΖΖΖΖΝ τοτε να ξερεις οτι ολοι μονοι το εχουν εκτος εαν ειναι Noisless(κατι που δεν σου προτεινω να παρεις)

οσο για τα ηλεκτρονικα αμα δεν το κατεχεις το κολητιρι μην ασχοληθεις γιατι εαν δεν κανεις καλες κολησεις θα “χασεις” στον ηχο σου! :wink:
οσο για το τι αλλαγη θα δεις με τα καινουρια σου ηλεκτρονικα(εφοσον ειναι καλα παντα) θα σου πω ενα πραγμα! σκεφτομουνα να αλλαξω μαγνητες στην ΤΕLE μου κ καποιος μου προτεινε να αλλαξω πρωτα τα ηλεκτρονικα τα αλλαξα με ενα πολυ καλο σετ της RS κ απο τοτε δεν θελω να αλλαξω μαγνητες…

Ναι to bzzzzzzn εννοω…Οταν εβαλα τον hotrails μειωθηκε δραματικα, και ειναι ενας απο τους λογους που θελω να αλλαξω τους υπολοιπους.Με το μαγνητη που προτεινεις, θα εχω καθαρα στυλ μπαλαντες scorpions?Γιατι τωρα που το σκεφτομαι, αυτο που μου λειπει ειναι καποια καλα καθαρα(τα οποια και εχω στην epiphone les paul).Η μηπως να σταματησω να τα θελω ολα σε ενα??8O
Οσο για το σετ ηλεκτρονικα της ποτς----ειναι η ιδια εταιρια που εχει βγαλει τον μετασχηματιστη των 1300mA?
Ναι καταλαβαινω τι λες για το κολλητηρι, παιδευτηκα αρκετα να βαλω τον hotrails, οποτε ειμαι προετοιμασμενος…![-X

Γεια σου Anelie

Κοιταξε αμα θες να παρεις ενισχυτη και να τον κρατησεις χρονια, θα παρεις εναν “ενισχυτη”!
Δεν ξερω που μενεις, τι δουλεια κανεις και ολα αυτα, αλλα αν θες εναν ενισχυτη που να τον κρατησεις χρονια και θες να κρατησει χρονια τοτε ισως ειναι καλυτερα να παρεις εναν μεγαλο ενισχυτη! Και μπορεις παραλληλα να εχεις εναν μικρο για τα giggs σου (ο οποιος ειναι αδιαφορος :P)
Αμα λες πως εχεις στιλ μπλακμορ και εχεις και 70’ς στρατο, τοτε θελεις επιγόντως ενα Plexi!
Marshall SLP 1959 100W υπερβολικο, αλλα ενταξει ειπαμε μια φορα θα παρεις amp!
Marshall 1987x 50w, πολυ καλη επιλογη, σκατοσπερνει δλδ (αυτον εχω, γιαυτο χαιρομαι) Λιγοτερα Watts αλλα εξισου κικ-αςς vintage ροκ ηχος (και λιγο πιο γλυκος) (reissue του SLP 100w, σε 50)
ή περνεις το plexi το 30αρι!
και αυτα με 1400 ευρω ολα μαζι απο αγγλια, στειλε μου π.μ. να σου πω την σελιδα.

Παιρνεις και μια καμπινα Marshall 1960AX ή BX! Και εχεις κικ ας ήχο!
Ειδικα με το screamer που λες οτι παιζεις, δενει πολυ ωραια!

Stratocaster! 70’s? Τρελα! US ετσι? Ελπιζω! Μονος μαγνητης και τα μυαλα στα καγκελα!

Τελειος συνδιασμος! Καλα, αυτα που σου λεω μ’αρεσουνε εμενα, αλλα μπορει να γουσταρεις πολυ και εσυ!

Παντως αμα θες να εχεις μια κιθαρα που να τα κανει ολα δεν ξερω κατα ποσο καλη ιδεα ειναι να μονταρεις μια στρατο, καλυτερα να παρεις μια πιο ουδετερη, μοντερνα με ευελικτο ηχο, τυπου carvin C66(φτηνη και κατασκευαστικα/ποιοτικα αριστουργημα) ή DC400, MAYONES ή κατι τετοιο, και να κρατησεις ατοφια την στρατο.

Υ.Γ. Ριξε ενα spec για την στρατο σου?!!? (η λινκ)

Καλησπερα, ειμαι ο anelie αλλα εκανα καινουριο λογαρισμο γιατι με τον παλιο δεν μπορουσα να μπω…
Φιλε Angel Gabriel ουτε που να το ξερες…μου απαντησες την ιδια μερα που πηρα κεφαλη…Superlead 100 του 1973…Opoτε τωτα εχω τον ενισχυτη του μπλακμορ, την κιθαρα του μπλακμορ, μενει να μαθω κιθαρα σαν τον μπλακμορ…!!!:lol:
Πιο μοντερνα κιθαρα αυτη τη στιγμη δε θελω(δεν εχω και λεφτα πια…!), εχω ριξει και ena seymour duyncan στη στρατο γνα να εχει μεγαλυτερο ευρος…
Α…με το δωρο Χριστουγεννων πρεπει να βρω και καμπινα…σκεφτομαι για 2*12…

H kιθαρουλα ειναι εδω:http://www.thomann.de/de/fender_70_classic_strat_mn_nt.htm

ευχαριστω!

Κριμα την κιθαρα ειναι μεξικο! :stuck_out_tongue:

A ωραια! SLP 100 και original ! Ετσι ετσι!
…με το FX Loop εχεις σκεφτει τι θα κανεις? Modαρισμα?

Μπα…δεν παιζει να κανω μετατροπες σε ενα τετοιο κοσμημα…ειναι σα να παιρνεις ενα αυτοκινητο αντικα…το εχεις ετσι οπως βγηκε.Τουλαχιστον αυτο θα κανω εγω.Για εφε αυτη τη στιγμη θα μεινω στο regenerator πεταλι που εχω…
Η κιθαρα ειναι Μεξικο, η Αμερικανα ειχε καπου 1800…Αλλα δε με χαλαει καθολου.Ισα εισαι που ειναι επετειακη, δεηλ περισσοτερο προσεγμενη…
Για καμπινα πειτε καμια ιδεα?Μαρσαλ παντα…

Εχεις δικιο, αλλα δεν λεει τα εφφε να περνανε πριν το μπουκομα απο τα λαμπιονια…
Τεσπα… αμα τα καταφερνεις!

Την αμερικανα την βρισκεις απο αγγλια 1120ευρω +60 τα μεταφορικα 1180, αυτα 1800 ειναι κλεφτιες ελληνικες…
Οι Α (angled) ειναι πιο bright απο της Β (base), σιγουρα επειδη η Α στα σκαει στην μαπα, και τρωως ολη την πριμαδουρα, και μπορει και για αλλους λογους…

Απο εκει και περα σου κανω quote τι λεει η Celestion για τα ηχεια, και διαλεγεις την αναλογη καμπινα μαρσαλ που τα φοραει.

Celestion G12T-75 (Marshall 1960)
Featured in the world?s top selling 4x12 cabinet, the G12T-75 is a high powered rock player?s dream.

Built to meet the demands of high gain amplifiers, the G12T-75 combines a huge, tightly controlled low-end and aggressive mid-range with a softened top-end that adds a welcome sweetness to overdrive, distortion and aggressive upper harmonics. These are the characteristics that make the G12T-75 the weapon of choice for Yngwie Malmsteen.


G12H (Marshall AHW- G12-30)

It?s hard to escape the sound of the G12H, just listen to any Hendrix recording and chances are you?ll be hearing a whole raft of them powering the guitar out of the mix.


Celestion G12M Greenback (Marshall 1960 X / 1960 TV / 1960 C)

The G12M Greenback has evolved over the decades but still retains its essential, sought-after tone.

This version exhibits all the classic G12M characteristics but is voiced with additional broad mid-range attack and restrained top-end to give a forward, punchy attitude to chords and a searing lead tone without fizz.

With its well-controlled low-end it can be used singly in low-powered amps, or in multiples for high-power rock heads. It?s an ideal speaker to bring drive and definition to modern high gain amps.

Celestion Vintage 30 (Marshall 1960 V)

Back in 1986 a new breed of hard rock player was on the rise. To meet the demands of the players and their increasingly ?hot-rodded? amplifiers, we set out to develop a modern speaker, capable of handling much more power and overdrive. To achieve this, we coupled our ?H? magnet (the closest in performance to Alnico) with a new cone and voice coil employing contemporary materials.

Our most revealing speaker, the Vintage 30 features enormously detailed and complex overtones, a warm low-end, a famously rich vocal mid-range and a beautifully detailed top-end. Used singly to reveal the complexities in hand-wired boutique amps, or in quartets for a wonderfully intricate vintage 3D crunch, the Vintage 30 sound has been captured on thousands of recordings from a diverse range of notable players including Slash, Steve Stevens and Peter Frampton.

Θα τσιμπησω την 1960ΒΧ μολις βρω λεφτα και φερω το καμαρι μου στο σπιτι! Οσο καιρο επαιζα, επαιζα με μια 1960Α που εχει ενας φιλος μου για το JCM800αρι του.

Τεσπα… Αμα προσεξεις, η συχνοτητες αλλαζουν πολυ λιγο, πραγμα που σημαινει τρομερη λεπτομερια στον ηχο, που για να την καταλαβεις πρεπει να εισαι στον σωστο χωρο να ηχογραφεις και τα λοιπα (η σοφιτα που εμενα μου γ***** τον Δια, πολλα μπασα,αλλα τεσπα). Αλλα ενταξει, δεν μπορεις να πεις οτι δεν τις καταλαβαινεις. Αλλωστε υπαρχει και το ΕQ 31 θεσεων αμα θελεις λεπτομερια στις συχνοτητες… :stuck_out_tongue:

Καλημερα και Χρονια καλα!Στο Τομαν τη βρηκα 1800 την αμαερικανα, εσυ που την ειδες 1100?
Οσο για ηχεια, να σου πω δεν το εχω ψαξει πολυ, ελεγε…αντε να παρω μια καμπινα να τελειωνουμε…μεχρι και 2χ12 σκεφτομαι.
Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες, μετα την απαραιτητη μεσημεριανη μασα(κοινως κτηνωδια)!, θα κατσω να μελετησω(και να χωνεψω…).Εσυ τι εχεις?Η αν δεν εχεις τι προτεινεις?1960?Ειναι ενας 2χ12 που εχει ενα vintage και ενα αλλο celestion.Συστηνεις?

Καλημερα!
Δες http://www.coda-music.com/product_info.php?cPath=21_34_143&products_id=401

Εχει πολυ καλες τιμες για τον μοναδικο λογο οτι η GBP εχει φτασει απο 2 ευρω που ηταν καποτε να ειναι τωρα στο 1.10 … Τα μαρσαλ ειδικα που ειναι και αγγλικα, (το εργοστασιο ειναι 30 χλμ απο το καταστημα αυτο) ειναι πολυ φτηνα, το πλεξι το 50αρι μου βγηκε μαζι με τα μεταφορικα γυρω στα 870 ευρω. Απλα πας στην τραπεζα αγοραζεις λυρες, βαζεις στον λογαριασμο τους τα λεφτα, περιμενες 3 μερες να πανε, και μετα απο 5-6 μερες σου εχουν ερθει. Και κιθαρα που πηρε ενας φιλος μου απο εκει, του ηρθε τελεια ουτε ψεγαδια ουτε οργανο βιτρινας, ουτε μαλακιες τελωνιων και τετοια.
Δεν εψαξα πολυ για 2χ12 και δεν βρηκα ενα με celestion, αλλα αν βρηκες, και προτιμας, ναι! Και αν συμφερει…
Αλλα… αλλη αισθηση να εχεις τα 4χ12 μπροστα στα ματια σου και να νιωθεις τον ογκο…! με 2χ12 δεν ξερω, με 1χ12 Celestion Gold που επαιζα λιγο καιρο, δεν ηταν ασχημο, αλλα δεν ειχε ογκο ρε γαμωτο, δεν σου επερνε τα μαλλια πισω! :stuck_out_tongue:

Τεσπα.

Εναταξει, για τον ογκο εχεις δικαιο…αλλα το σαλονι μου δεν ειναι στουντιο.Με 2*12 επαιζα στο στουντιο και μου αρεσε αρκετα(ειχε πολλα μπασα βεβαια).Με ιντριγκαρεις παντως…
Εσυ εχεις την επανεκδοση του SL σωστα?

Ναι, εχω τον 1987x, reissue 50 watts…! Σπερνει!
www.myspace.com/mariosproductionstm
ακου εδω, στην 3 και 4 θεση εχω δυο samples (αθλια παιγμενα,σκατα) με το πλεξι, το ενα ειναι με την 4χ12 και το αλλο με1χ12 Celestion Gold. Τα αλλα ειναι με Valvestate παλαιο…

Ρε φιλε, τους εχει τσαμπα τους ενισχυτες αυτος που μου ειπες…469 λιρες ο 1960 με μεταφορικα.Να τον χτυπησω?

Ειδες γ****** τιμες? ΖΗΤΩ Η GBP! Το plexi το 50αρι απο οτι ειδα το ανεβασαν,και το ανεβασαν αρκετα… ΟΙ κιθαρες παντως ειναι πολυ κατω ακομα… και τα ηχεια και τα υπολοιπα… Ελπιζω να μην τα ανεβασουν και εκεινα… Εστειλες μαιλ, εκανες το κονέ σου? 100 πάουντς μεταφορικα? Γιατι ετσι ? να στην στειλουν με αεροπλαν ο ζητησες? να σου ερθει αμεσως? μπορεις να το ζητησεις και οδηκως… τα μισα λεφτα.

100 λιρες οδικως.180 αεροπορικως.Θα περιμενω πεντε μερες παραπανω.Τους ζητησα να μου κανουν εκπτωση αλλα ειπε το παλικαρι οτι ειναι ηδη πολυ χαμηλη και οτι απο 1η Ιανουαριου θα παρουν αυξηση.
Οποτε λεω να τσιμπησω…!!

Ανεβηκαν και τα μεταφορικα δλδ… εχω ειχα πληρωσει 50 λιρες οδηκως, και ηταν 100 με αεροπλανο.
Σκατα… ανεβαζουν τιμες πρωτη ιανουαριου? ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ>…¨Ο¨Ο (σκατα, οντως δεν προλαβαινω…)