Marx Brothers: Groucho, Harpo or Chico?

Όποιος έχει δει καταλαβαίνει για το πόσο μπροστά ήτανε και ακόμα είναι. Εξωφρενικό χιούμορ δεκαετίες '30 και '40, πολύ επίκαιρο και προχωρημένο ακόμα και για τούτη τη 10ετία. Groucho rules!!!

I never forget a face…But for you I 'll gladly make an exception!!!

Εγώ προτιμώ τον Karl :stuck_out_tongue:

Ο κύριος στην φωτογραφία ασφαλώς. Η μορφή και οι ατάκες των αδερφών Μαρξ. Μοναδικός, μιλάμε για ΧΙΟΥΜΟΡ, έτσι, όχι σαχλαμάρες… Τα Night at the Opera και A Day at the Races (πολύ πριν τα αντίστοιχα άλμπουμ των Queen) είναι σίγουρα 2 απο τις καλύτερες κωμωδίες που έχουν γυριστεί ποτέ… Τα σέβη μου.

edit: υπήρξε και τέταρτος αδερφός Μαρξ, αν δεν κάνω λάθος, ο οποίος είχε συμμετάσχει στις πρώτες ταινίες τους, αλλά ξεχώριζε αρκετά απο τους υπόλοιπους, καθώς ήταν αρκετά πιο “σοβαρός”.

Δεν έχω απαντήσει εγώ εδώ ?

O Groucho είναι μυθική προσωπικότητα. Δεν υπάρχει λέμε.

Δείτε τι έκαναν οι τύπο στις αρχές των 1900s και καταλάβετε επιτέλους πόσο υπερεκτιμημένοι είναι οι monty pythons…

8O Θα φάμε τα μουστάκια μας συνάδελφε… Δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Και οι δύο ήταν υπέροχοι. Αν συγκρίνεται ο Groucho με κάποιον αυτός είναι ο woody ο οποίος κατά την άποψή μου προχώρησε την τέχνη τους και ένα βήμα παραπέρα…

indeed. και μετά είναι οι Βρετανοί ΑΜΑΝ, με κάποιες εξαιρετικές στιγμές και πολλές κρυάδες… ερμηνευτικά ανύπαρκτοι, χιουμοριστικά απελπιστικά Βρετανοί. μόνο τον σκηνοθέτη Γκίλιαμ ξεχωρίζω και τον Κλιζ.

Παραιτησου για λογους ευθιξιας. Δεν σου αξιζει να γραφεις στο φορουμ.

επειδή κρατιέμαι τόσο καιρό… έλεος… με τους τριτοτέταρτους…

Να τον κάνω μπαν; Πείτε!!!

είμαι ο νίχιλιστ των κινηματογραφικών και δεν παραιτούμαι !

ΡΕ ΑΜΠΑΛΟΙ ΔΕΙΤΕ ΑΔΕΡΦΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΙΤΕ !

Θα σε εκτιμησει ολο το φορουμ και θα σου κατσει γιουζερ την οποια θα κατονομασω εμεσενικως αν και ο Μοντε με τον Καρβου ηδη την υποψιαζονται.

Ατελείωτο respect στους αδερφούς Μαρξ και στον ανεπανάληπτο Groucho… Αλλά το να συγκρίνουμε Marx Bros με Monty Python είναι σα να συγκρίνουμε τα παγωτά με τα σουβλάκια… Ωραία και τα δύο, αλλά διαφορετικά βρε παιδί μου. Χρειάζονται και τα 2 πάντως για ένα απολαυστικό γεύμα… :wink:

Α, δεν είναι “πολιτική ορθότητα” αυτό, απλά αντικειμενική (όσο γίνεται) άποψη, κάποιου που γουστάρει και τους μεν και τους δε… Οι Python προχώρησαν σε άλλα πλαίσια σε σχέση με τους Marx, δε μπορούμε π,χ να συγκρίνουμε το Life of Brian με το Night At The Opera, άλλο είδος χιούμορ το ένα, άλλο το άλλο…

Πάντως επειδή ξέρω πως οι python-fans είναι ουκ ολίγοι εδώ στο φόρουμ, προτείνω να τσεκάρετε αδερφούς Marx, οπωσδήποτε…! Προσωπικότητα σαν τον Groucho ανάλογη δεν είχαν οι Pythons, ούτε καν ο Κλιζ.

edit: Λόγω του καυστικού χιούμορ του Life of Brian, προτιμώ πάντως τους pythons. Και φυσικά, το Φονικό Κουνέλι… :wink:

Για να στηρίξω αυτό που λέω, παραθέτω απόσπασμα από το βιβλίο “O Woody Allen για τον Woody Allen”.

“Νομίζω ότι από μικρός διέθετα ένα σχετικά καλλιεργημένο γούστο στην κωμωδία. Ακόμα κι όταν ήμουν παιδί δεν τρελαινόμουν για τις σλαπστικ κωμωδίες σωματικού χιούμορ. Δεν μου άρεσαν ποτέ οι κλόουν. Ενστικτωδώς με τραβούσε ένα πιο εκπλεπτυσμένο είδος χιούμορ. Μου άρεσε πολύ ο Πρέστον Στάρτζες (σημ : θεός) και οι πρώτες σοφιστικέ ταινίες του 40. Οι αδερφοί Μαρξ ήταν μια κατηγορία από μόνοι τους. Συνδύαζαν τη λαϊκή μπουφονική φάρσα μ’έναν εξαιρετικά σοφιστικέ λόγο, με ένα εγκεφαλικό κ τετραπέρατο χιούμορ. Ξέρετε ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κόσμος γελάει με τον Χοντρό και τον Λιγνό (σημ : και γιατί αποθεώνει τους Μοντυ). Τους θεωρούν σπουδαίους κ προσπαθούν να με βάλουν στο κλίμα να εκτιμήσω τι χάνω. ΔΕν είναι ότι τους απεχθάνομαι, απλώς δεν μου είπαν ποτέ τίποτα. Ίσως επειδή ανέκαθεν δεν άντεχα το είδος της λαϊκής κωμωδίας.”

δεν θα μπορούσε να με καλύψει περισσότερο

είσαι φανμπόυς!

εντελώς όμως… το βιβλίο btw γαμάει ! μόλις διάβασα ότι στο matchpoint αρχικά λόγω αγγλικής νομοθεσίας ήταν να παίξει η Κέητ Γουινσλετ, αλλά ο ΘΕΟΣ μας λυπήθηκε κ μας έδωσε την Σκάρλετ. ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω…

εδιτ : ο γούντι λέει πως έχει γνωρίσει τον Γκράουτσο κ πως ο δεύτερος δήλωσε θαυμαστής του πρώτου. Αν ήμουν παρών σε αυτή τη συζήτηση θα αντιδρούσα πιο υπερβολικά και απ’όσο θα αντιδρούσε ο χρήστης maiden79 αν βρισκόταν στην σκηνή με τους original guns n roses

παιδια οι τυποι ειναι τελειως αλλου…πραγματικοι θεοι…εχω δει δυο απο τις ταινιες τους (Duck Soup,The Animal Crackers)…η μια πραγματικα καλυτερη απο την αλλη…το χιουμορ τους ειναι πολυ ιδιαιτερο,και εξυπνο…

δες a night at the opera και day at the races είναι στο επίπεδο του duck soup.

το animal είναι πιο μέτριο

πολλά μπράβο για το γούστο σου

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ναι ρε εννοειτε!!!θα τις δω ολες…τι φερνει ενας φιλος και τις βλεπουμε…

α…και κατι αλλο…μηπως εχει καταλαβει κανεις γιατι ο Harpo βαζει συνεχεια το ποδι του πανω στους αλλους???

Κανενας,προτιμω Μοντυ Παιθον.

Οκ τους σεβομαι,αλλα θελω να σπαμμαρω εξαιτιας των οσων λεει ο Μοντε για τους Θεους Python.:stuck_out_tongue: