Master Reset - Nutshell Republic (new album out now)

Πρώτα απ’όλα συμφωνώ περί παραγωγής, που για Fredman το περίμενα πιο δυνατό.

Δεύτερον, όσον αφορά τον ήχο τους περίμενα κάτι πιο δεμένο από τα σχόλια που είχα ακούσει μέχρι πριν να ακούσω το δίσκο. Μου φαίνεται λες και οι επιρροές των παιδιών είναι ανοργάνωτες. Σαν να μην ακούω μία συμπαγή μίξη των επιρροών τους παρά ένα κολλάζ.

Τρίτον, εγώ συμφωνώ στα περί φωνητικών. Το παλικάρι σίγουρα έχει μια αξιοπρεπή φωνή αλλά η φωνή του είναι απλά αυτό. Ούτε έχει κάποιο χαρακτήρα όπως σωστά αναφέρθηκε, ούτε κάνει κάτι το παραπάνω μέσα στο δίσκο.

Φιλικά πάντα όλα αυτά.:slight_smile:

Για αρχη να πω πως μου αρεσε ο δισκος και τον θεωρω σιγουρα μια ενδιαφερουσα και αξιοπρεπη προσπαθεια! Φαινεται πως τα παιδια το εχουν δει ζεστα το θεμα και προσπαθουν, χαιρομαι οταν γινεται αυτο απο ντοπιες μπαντες! Τωρα, πιο συγκεκριμενα…Θα αρχισω απο τα θετικα. Δεμενο και συμπαγες αποτελεσμα, φαινεται πως εχουν δεσιμο και χημεια θα ελεγα. Ειναι ωραιες συνθεσεις (με εξαιρεση ισως το 1234 που μου φανηκε αδιαφορο και παταω σκιπ χωρις ενδοιασμους) και μπονους οι πολυ καλες κιθαρες! Επιπλεον ο ηχος ειναι καλος, ακουω ενα παντρεμα 90ς στοιχειων (εχει αναφερθει νομιζω κιολας και απο αλλους) και μοντερνου ροκ/μεταλ, το οποιο ειναι ευχαριστο στο αυτι. Στα αρνητικα, πανω κατω οτι εχει ειπωθει. Η φωνη ναι μεν ειναι οκ, αλλα δεν ειναι αυτη που θα αναδειξει το συγκροτημα ή θα το παει ενα βημα παρακατω. Σιγουρα δεν ειναι κακη, ουτε καν μετρια δεν την λεω, απλα δεν εχει το “κατι” που θα τους βοηθησει να ξεχωρισουν (με δουλεια ομως, θαρρω πως ολα διορθωνονται!). Και τελος, η παραγωγη μου φαινεται καπως αδυναμη. Δεν μπορω να το προσδιορισω, κατι με χαλαει ομως.

Highlights: Magician, Flatland (πορωτικοτατο ρεφρεν!), Saints & Saviors, Patterns.

Εν ολιγοις, μπραβο στα παιδια, αναμενω κατι εξισου δυνατο (και γιατι οχι δυνατοτερο) στην συνεχεια!

ενας από αυτούς που μου μαθαίνουν (μουσική)μπαλίτσα εδώ μέσα(λεγε με και DeKay :D), μου ειχε πει να προσέξω το βίντεο και τον δίσκο εδω και καιρό.από δικιά μου απροσεξία τα ειχα βάλει στην άκρη.

τώρα που τον εχω ακούσει πολλές φορές ας εκφραστώ και εγω(αν και τα έχετε πει όλα).

για αρχή έχουμε ωραίο εξώφυλλο.(ωραίο σημαίνει του γούστου μου:p)

ο δίσκος πετάγεται απο 90’ς στιγμές, στους system of a down και από εκεί παλι πίσω σε faith no more και τέτοιας λογικής μπάντες. αυτό (και για πρώτη κυκλοφορία) δεν θέλει πολύ να καταστρέψει ενα δίσκο.δεν ειναι λίγες οι ελληνικές μπάντες που προσπαθώντας να δείξουν οτι έχουν πολλές επιρροές και οτι μπορούν να τις χειριστούν παρουσιάζουν εναν μουσικό αχταρμά.
το καλό είναι οτι τα παιδιά έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν συνθέσεις που να μην κάθονται πολυ σε ενα άκουσμα τόσο που να σε απασχολεί.και ολο αυτό το παιχνίδισμα απο επιρροή σε επιρροή κάνει τον δίσκο να είναι “ζωντανός” και ενδιαφέρον σε ολη του την διάρκεια χωρίς να κουράζει.
το παίξιμο στα τύμπανα και σε κιθάρα είναι γεγονός οτι ανεβάζουν το δίσκο κατά πολύ.
η φωνή δεν μου φαίνεται άσχημη, απλά κάποιες στιγμές σε λέξεις που επαναλαμβάνονται συνέχεια ή σε κάποια ρεφραιν βγαίνει μια ελληνικότητα που μπορεί να μην ενοχλεί τόσο , αλλά φαίνεται να είναι ενα θέμα.
η παραγωγή για αυτο που παίζουν τα παιδιά είναι αρκετά καλή, απλά σε σημεία εχει χαθεί ο όγκος χωρίς λόγο.σε σημεία που η μουσική ηρεμεί δεν χρειάζεται να χάνεται και ο όγκος .
επίσης η διάρκεια θα μπορούσε να ειναι κάπως μικρότερη. για να μπορεί να είναι πιο συμπαγές το αποτέλεσμα.
στο σύνολο πάντως ο δίσκος είναι ενα πολύ θετικό πρώτο βήμα για μια ελληνική μπάντα.απλά πρέπει να προσέξουν με την επιλογή τραγουδιστή.δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρουν αντικαταστάτη, αλλά εκτός του οτι πρέπει “να τα λέει”, πρέπει να είναι και κάτι μόνιμο καθώς μπορεί να ειναι μεγάλο τροχοπέδη σε οτι έχουν στο μυαλό τους για την μουσική και την μπάντας τους στο μέλλον.
και να μην ξεχάσω.εξαιρετική επιλογή κομματιού για βίντεο.! ολη η παράνοια του κομματιού βγήκε σε εικόνα , και εύκολα κιόλας.! well done.!

*η κοπέλα μου που είναι άσχετη με άθλημα στα πρώτα (φωνητικά)δευτερόλεπτα του patterns: “έβγαλαν καινούριο οι system??” :smiley:
**μεγάλη συντροφιά στα λεωφορεία ο δίσκος.
***thanx DeKay

Να δωσω credits/να ευχαριστησω και εγω με την σειρα μου τον DeKay, που με εψησε να ακουσω τον δισκο :smiley:

εγώ πάλι να τον συγχαρώ για το promotion…

κι αν όντως δεν συνδέεται με την μπάντα, πραγματικά μου δημιουργεί απορία.

Σορρυ, αλλά έχουν περάσει και δεν έχουν ακουμπήσει από το φόρουμ πολύ καλύτερα άλμπουμ και δεν είδα αντίστοιχη “ευαισθησία”.

να μας τα επισημαίνεις πιο συχνά να μην πάνε χαμένα :stuck_out_tongue:

Να διαβάζετε και το site κύριος, όχι μόνο το forum. Δυο φορές θα τα λέμε; :stuck_out_tongue:

χωρίς πλάκα, όντως μερικές φόρες ξεχνάω το site.!

Βασικά μακάρι ελληνικά prog και prog-related albums να προωθούνται με οποιοδήποτε τρόπο.Εμένα δε με χαλάει καθόλου είτε η ενημέρωση έρχεται απ το σάητ,είτε από το φόρουμ είτε απ οπουδήποτε στην τελική.Οι Ciccada πχ που πέρυσι έβγαλαν δισκάρα,πέρασαν σχεδόν απαρατήρητοι και είναι πραγματικά κρίμα.

Απ το να αποθεώνουμε ακόμα και το demo της νιοστής εισαγόμενης ανθυπομπάντας(που μπορεί να το αξίζει κιόλας,δε λέω),ας ρίξουμε και καμιά αυτιά στο τι παίζει γύρω μας,στο genre που γουστάρουμε έστω.:wink:

τι να σου πω. εμένα μου ζητήθηκε και είπα την άποψή μου. θέλω να πω το να στέλνεις pm σε αρκετό κόσμο και να ζητάς προσωπικά να εκφέρουν την άποψή τους δεν είναι και το πιο σύνηθες, είναι; απορία εκφράζω…

από την άλλη, το έχω ξαναπεί πολλές φορές πως η προέλευση μου είναι μάλλον αδιάφορη εν τέλει.

Τhanx για τα λόγια κύριοι, αλλά το θέμα νομίζω ότι είναι όπως το θέτει ο hokam. Υπάρχει κομπλεξισμός με τις ελληνικές μπάντες απ’ όλους μας και χωρίς λόγο. Συμφωνώ απόλυτα και για τους Ciccada, που τους αγάπησα κι εγώ αυτόματα πριν ενάμιση χρόνο. Ο μόνος λόγος του “promotion” είναι για να μην πάει “χαμένο” και για να ακουστεί κάτι που προσωπικά θεωρώ εξαιρετικό και αξιέπαινο.

Αλήθεια, πόσο πιθανό θα ήταν να γινόταν hit στη χώρα μας αυτό

αν κυκλοφορούσε από μία γνωστή μπάντα με cult following; Πιθανότατα θα ήξεραν όλους τους στίχους του 500 άτομα μέσα σε λίγες ημέρες και θα κολλούσαν ακόμα και άσχετοι με το ρεφρέν του. Είμαι μόνος μου εδώ;

Εγώ διαφωνώ. Τελείως.

Κανείς κομπλεξισμός δεν υπάρχει. Ίσα ίσα, που πολλοί ασχολούνται με κάποιες κυκλοφορίες επειδή είναι φίλοι, γνωστοί, συμπατριώτες ή γενικά “γίνεται κουβέντα”.

Για να λυθεί λοιπόν Χρήστο, αν δεν το έκανε κάποιος αυτό, δε θα ακουγόταν το album όσο τώρα και ο λόγος που έγινε ήταν απλά για να ακουστεί, επειδή νομίζω ότι αξίζει για ένα λόγο παραπάνω, αφού πρόκειται για ελληνική μπάντα. Δεν είμαι μουσικός, ούτε μανατζαραίος, ούτε ντιτζέι, ούτε καν παραγωγός (πια) και δε βγάζω ούτε μισό ευρώ από τη μουσική με οποιονδήποτε τρόπο. Απλά ακούω (πολύ) μουσική και έχω σε μεγάλη εκτίμηση το γούστο μου υποθέτω, όπως ίσως και άλλοι εξ υμών. :stuck_out_tongue:

…και πολλοί από τους υπόλοιπους δεν ασχολούνται ακριβώς για τους ίδιους λόγους όμως :wink:

εγώ πάλι νομίζω ότι είναι περισσότεροι αυτοί που αναφέρω εγώ, παρά αυτοί που αναφέρεις εσύ…

όπως και να έχει, το έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν έχεις σχέση με την μπάντα για αυτό λέω πως τους έκανες εξαιρετικό marketing και μου κάνει εντύπωση. Αλλά δεν μπορώ και να μη ρωτήσω γιατί δεν το έκανες για άλλες μπάντες. Τόσο πολύ πιστεύεις ότι αξίζουν περισσότερο; Εγώ πάλι όχι…

γενικά, νομίζω από ένα σημείο και μετά πως φαίνεται σαν “fishing for compliment” και προσωπικά δεν μου αρέσει.

Nαι δεν είναι συνηθισμένο,συμφωνώ,αλλά so what?Αν πετυχαίνει τον σκοπό του και λειτουργεί,δε βλέπω το λόγο γιατί να μην γίνεται έστω κι έτσι.Στην τελική πόσοι και πόσοι δεν προωθούν τη δουλειά τους εδώ μέσα έτσι.Και γω το έχω κάνει στο παρελθόν και έφτασε στα αυτιά αρκετών το αποτέλεσμα και χωρίς να με ενδιαφέρει και καθόλου από εμπορικής πλευράς.Το φόρουμ εξάλλου φιλοξενεί αρκετούς μουσικούς γενικά,άρα το feedback είναι απ τα προτερήματα της όλης φάσης.

Και μέλος της μπάντας να ήταν ο DeKay δεν θα άλλαζε κάτι στη γνώμη μου.Αν δε μου είχε αρέσει θα το έλεγα,δεν τίθεται θέμα.Θέλω να πω,ότι η προσωπική επαφή δεν αλλάζει το αποτέλεσμα.Εξάλλου κάτι τέτοιο δε θα είχε νόημα.Σίγουρα δεν είναι η κυκλοφορία της χρονιάς ξέρω γω,αλλά αν κάτι είναι καλό,γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε?:stuck_out_tongue:

Προσωπικά άλλο είναι το θέμα μου,το έθιξα ήδη στην απάντηση μου στον DeKay και ίσως ανοίξω και σχετικό τόπικ,σχετικά με την αντιμετώπιση που έχουν οι ελληνικές μπάντες αφενός και αφετέρου με το ποιος θα έπρεπε κατ’εμε πάντα να είναι ο αρχικός εμπορικος προσανατολισμός τους,αλλά ας μη ξεφύγουμε εδώ…:wink:

Εδώ δεν κάνεις απλά λάθος, αλλά με προσβάλλεις κιόλας.

Έχω κάνει τόσα posts εδώ, νομίζω πως την άποψή μου για το album την εξέφρασα πλήρως. Αν θέλεις να κάνουμε συγκρίσεις, στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλές αντίστοιχες μπάντες (και οι συγκρίσεις με Poem και 81db έχουν βάση μόνο με την ευρύα έννοια) και αυτό από μόνο του είναι αρκετό, αν αρέσει σε κάποιον ο συγκεκριμένος ήχος.

Δε νομίζω πως κολακεύει κάποιος τη μπάντα σε αυτό το θρεντ εξαιτίας μου. Αν το πιστεύεις αυτό υποτιμάς τους υπόλοιπους. Πάντως το να μου βγαίνει μία πρωτοβουλία από τη μύτη είναι από τραγικό έως γελοιοδέστατο.

Και μετά μου λες για έλλειψη κομπλεξισμού, αντί να μιλάμε για μουσική. :wink:

Αν είχα την πρόθεση να σε προσβάλλω δεν θα το έγραφα εδώ. Και την άποψή μου για σένα την ξέρεις, δεν χρειάζεται να γράψω κάτι δημόσια.

Επίσης, δεν θα έγραφα πλήρως την άποψή μου όπως μου ζήτησες, ενώ θα προσέβαλα και τον εαυτό μου αν προσέβαλα και τους άλλους.

Απλά, εδώ ο κόσμος μπαίνει και λέει ότι “μιας και μου ζήτησε ο DeKay να πω και εγώ την άποψή μου…”.

Επειδή δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ζήτησες από όλο αυτό το κόσμο να εκφέρει άποψη, ρώτησα ως προς τι όλη αυτή η διαχείριση και ότι αποδείχτηκε καλός τρόπος marketing.

Αν θες να το πας αλλού, όπως καταλαβαίνεις…

Eγώ να θέλω; χαχα, όχι φίλε, καθόλου ούτε και είμαι τέτοιος. Απλά δε βλέπω το λόγο της καχυποψίας και της εμμονής. Συζητάμε για κάτι που πραγματικά δεν έχει νόημα εδώ και ώρα και αδυνατώ να το δικαιολογήσω. Νομίζω ότι αυτό που γράφει λίγο παραπάνω ο hokam είναι αρκετό (αν το διάβασες), με τη διαφορά ότι εγώ δεν έχω κανένα προσωπικό συμφέρον, αλλά μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν είμαι ιντούκτορας κανενός και δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση.

Ok φίλε μου, my apologies για την περιέργειά μου λοιπόν. Γενικά, έχω τη κακή συνήθεια αν κάτι δεν μου κάθεται καλά να το λέω…8)

Αν νομίζεις πάντως ότι μπορεί να αποπλανήσει την κουβέντα από το άλμπουμ, δεν έχω κανένα θέμα να τα σβήσουν οι mods τα τελευταία posts.

Δεν είναι δικό μoυ τίποτα πέρα από τα γραφόμενά μου στο φόρουμ ρε συ, ούτε μου ανήκει το θρεντ. Απλά μία ωραία κουβέντα είχε ξεκινήσει για το album και τη βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα από το να γράφω για εμένα.

Νο worries.