MasterChef - Μαγειρικό πάντα (!?) ξεκατινιασμα

Βασίλης Μπόλλος

Σου έχω το προσωπικό μου ranking της εναπομείνασας δεκαπεντάδας, βάσει της έως τώρα εμπειρίας (με την επιφύλαξη αλλαγών, καθώς κάθε ημέρα βγαίνουν πολλά γούστα, εκεί που δεν το περιμένουμε):

Jonathan
Πάνος
Σταύρος
Πόπη
Γιάννος
Ελπίδα
Νικήτας
Νίκος (Ιταλός)
Χριστόφορος
Γρηγόρης
Ελισάβετ
Μάριος
Βασίλης Μ.
Φανή
Δημήτρης

4 Likes

Μπόμπενας θα λέτε και θα κλαίτε :exclamation:

Ήρθε η ώρα του “ξεπλύματος”. Πάγια τακτική στους πρόσφατους κύκλους για όλους τους “κακούς”. Λαϊκό παιδί, ο μεγαλύτερος σε ηλικία που φέρθηκε ώριμα και άλλαξε, ο “διακόπτης” που γύρισε κ.λπ. κ.λπ.

Μάλλον άνετη η νίκη των μπλε. Γιάννος εκτός τόπου και χρόνου σήμερα.

Οι Μπλε παντως με αρχηγο τον Μπομπαινα εχουν δουλεψει απο καλα εως εξαιρετικα ως κουζινα 3 φορες σε 3 ομαδικες.

Ασχετα απο τον χαρακτηρα του, ο τυπος τους οργανωνει και δινει τα παντα πανω στις κουζινες καθε φορα που ειναι αρχηγος.

Και σορρυ αλλα δεν πειθομαι οτι ανθρωποι οπως Ελπιδα, Γρηγορης, Φανη, Νικητας δεν ειναι το ιδιο (αν οχι περισσοτερο) ψωνισμενοι οσο ο Μπομπαινας.

Βαλε λιγο νερο στο κρασι σου καποια στιγμη, και καταλαβε οτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι που μπαινουν σε αυτα τα reality ειναι ανθρωποι με τις καλες και κακες τους στιγμες, και οχι πραγματικοι villains που θελουν το κακο των αλλων και την καταστροφη του κοσμου. Τα ιδια ειχαμε και με τον Γιαννη τον μαγκα Πειραιωτη περυσι, και με αλλους στο παρελθον. Δεν λεω οτι κι εγω δεν εχω τις αντιπαθειες μου, αλλα οκ δεν το βλεπω τοσο τραγικα πια, λιγο ελεος.

2 Likes

;;;

;;;;;;;;;

Αν δεν κάνω λάθος, εσύ είχες χαρακτηρίσει τον Δημήτρη villain, εν τω μεταξύ!

Πολύ καλά κάνεις. Ούτε εγώ.

No mercy (© Cobra Kai).

Μπηκα σπίτι 10 άρχισα να βλέπω μάστερ σεφ κ αν δεν είχα δει τα προηγούμενα θα πίστευα ότι ο βλακας είναι σοβαρός άνθρωπος κ μάγειρας κ ότι η μπλε ομάδα είναι αγαπημένα φιλαράκια.

2 Likes

Μυρίζει ανατροπέλα.

1 Like

Όντως. Τα φαινόμενα απατούν και βιάστηκα κι εγώ να μιλήσω για άνετη νίκη των μπλε. Φαίνονταν εντελώς απογοητευμένοι οι κόκκινοι, όμως, με το που ολοκληρώθηκε η δοκιμασία. Κυρίως ο Γρηγόρης και ο Γιάννος.

Ο άτιμος ο Jonathan μας ανοίγει την όρεξη μες στα μεσάνυχτα, μόνο και μόνο με τις περιγραφές του.

Γενικά περί Master Chef:

  • απείρως καλύτερο reality για τα γούστα μου σε σύγκριση με φάρμα, bachelor, gntm, survivor, κλπ. Τουλάχιστον αυτό αφορά την μαγειρική τέχνη και μαθαίνουμε κάποια πράγματα (π.χ. εγώ εκεί έμαθα τους κινδύνους του άψητου κοτόπουλου/χοιρινού, κ.α.)
  • οι κριτές τα φαγητά τα τρώνε κρύα γιατί δε γίνεται να έχει πάρει η παραγωγή πανοραμικά μονοπλάνα για κάθε πιάτο πριν παγώσουν. Όπερ σημαίνει φαντάζομαι πως όντως κάποιες φορές οι διαγωνιζόμενοι μπορεί να έχουν πολύ καλό πιάτο και δικαίως να ήταν χαρούμενοι όσο μαγείρευαν αλλά μετά από 3-4 ώρες το πιάτο να μην είναι στο επίπεδο που ήθελαν
  • κανένας από τους διαγωνιζόμενους δεν είναι εκπαιδευμένος να βγαίνει στην τηλεόραση και η παραγωγή δεν έχει σε κανέναν τους υποχρέωση να τους παρουσιάζει σφαιρικά. Αυτό σημαίνει πως π.χ. από χαρακτήρες σαν τον Μπόμπαινα η παραγωγή μπορεί να μην παρουσιάζει το 95% των όσων μοιράζεται μαζί τους ο άνθρωπος και να δείχνει μόνο το 5% που επιβεβαιώνει την δημόσια εικόνα που του δείχνουν. Ο Μπόμπαινας όμως -που δε μπορούμε να τον κατηγορήσουμε γιατί σαν μάγειρας δεν ξέρει από media & communication - κάποια στιγμή μιλάει στο τηλέφωνο με το παιδί του και μαθαίνει πως τον παρουσιάζουν. Και μαζί καταλαβαίνει πως η δημόσια εικόνα που του έχτισε η παραγωγή με τα επιλεκτικά αποσπάσματα από τις πολύωρες συζητήσεις μαζί του, θα του δημιουργήσει προβλήματα στο επάγγελμα του με το οποίο ταϊζει το παιδί του. Οι κωλοτούμπες πάντα εμφανίζονται μετά από επικοινωνία με τον έξω κόσμο (π.χ. τηλέφωνο ή επιστροφές παικτών). Εγώ ακόμη και τις πιο αντιπαθητικές προσωπικότητες που παρουσιάσε η παραγωγή του master chef τους λυπάμαι, γιατί δούλεψαν σκληρά για να κερδίζουν τίμια το ψωμί τους όντας καλοί σε μια τέχνη και στο τέλος οι πιο άτυχοι γίνονται ρεντίκολο γιατί χάρισαν την δημόσια εικόνα τους για ένα μέτριο μηνιάτικο και την ελπίδα για 50k .
  • πάντως, ο Ιωαννίδης όταν ήταν διαγωνιζόμενος υποστήριζε πως είναι αλλεργικός στις γαρίδες και για αυτό δε τις είχε δοκιμάσει από τα πιάτα του :sweat_smile: Θα μου πεις, εδώ κοτζάμ Μαραντόνα κι έβαζε το χεράκι του για να σκοράρει
2 Likes

Εγώ πάντως τους λαχανοντολμαδες της μάνας μου κ 2 μέρες έξω στο μπαλόνι να μείνουν με 6 βαθμούς κελσιου μια χαρά τους τρώω κ γουστάρω χωρίς να τους ζεστάνω.

Ναι τόσο γαμανε!!!

2 Likes

:face_vomiting:

Αυτό πίστευα κι εγώ αλλά από κάποιον που δουλεύει μέσα έμαθα ότι τα πιάτα δοκιμάζονται αμέσως - κάτι που εμείς δεν βλέπουμε - και το όλο μετά είναι για την τηλεόραση. Τώρα ισχύει δεν ισχύει δεν μπορώ να πω.

1 Like

Εγώ, προσωπικά, θα ήθελα να κερδίσει η μπλε ομάδα (που δεν πρόκειται) για να κοπεί λίγο ο αέρας του Γρηγόρη και η έπαρση του Γιάννου. Μόνο σε μένα βγάζει κάτι το υποχθόνιο αυτός ο τύπος (Γιάννος); Δεν ξέρω, αλλά δε μου άρεσε καθόλου ο τρόπος που δικαιολόγησε την επιλογή του Δημήτρη ως αρχηγού της μπλε ομάδας.

2 Likes

Ο Γιάννος έχει -κακώς και αδίκως- “στραβώσει” απ’ όταν ψηφίστηκε για την ήττα του από την Πόπη (αν θυμάμαι σωστά) στην ατομική μονομαχία με τις τηγανιτές πατάτες (τις οποίες έβγαλε σχεδόν άψητες, αν και είχε παρακαλέσει να του ανατεθούν, καθώς ως Βέλγοτραφής γνώριζε όλα τα μυστικά, θα έπαιρνε σίγουρα τη νίκη κ.λπ. κ.λπ.). Επειδή, μόλις είχε αλλάξει ομάδα, θεωρούσε ότι έπρεπε να προστατευτεί (κανείς δεν καταλαβαίνει το λόγο).

Από τότε, υποστηρίζει δυνατά τον Μπόμπενα (καθώς ο Δημήτρης είχε υποστηρίξει ότι ο Γιάννος έπρεπε να προστατευτεί, εφόσον ήταν η πρώτη του φορά στους Μπλε και ο Μπόμπενας αισθανόταν υπεύθυνος που τον είχε φέρει στην ομάδα) και είναι από τους λίγους που του μιλάνε.

Προσωπικά, μου μοιάζει λίγο σαν να ψιλοέψαχνε και μία αφορμή για να υιοθετήσει τη στάση που κρατάει τώρα. Δεν δικαιολογείται να το κρατάει τόσο “Μανιάτικο”, πολλώ δε μάλλον για μία εντελώς δικαιολογημένη αρνητική ψήφο από τους υπολοίπους.

Ωστόσο, εγώ τον έχω συμπαθήσει εξ αρχής και φαίνεται πολύ καλός μάγειρας. Χθες, μάλλον ήταν περισσότερο απογοητευμένος απ’ ό,τι έπρεπε (δεδομένων των σχολίων των κριτών). Βάσει όσων ακούσαμε χθες από τους κριτές, προβλέπω ότι θα έρθει 3-2 σήμερα το ματς, με λίγο περισσότερες πιθανότητες προς τους Μπλε.

Με ποντους θα παει σημερα ή με βαθμολογιες?

Προτιμω τις βαθμολογιες προσωπικα, γιατι το 3-2 των κοκκινων στην προηγουμενη ομαδικη μαλλον θα ηταν νικη των μπλε αν εδιναν βαθμολογιες με αριθμους. Οι μπλε ηταν κοντα στους κοκκινους στα 3 πιατα που εχασαν, ενω 1 απο τα πιατα των κοκκινων στα 2 πιατα που εχασαν ηταν αισχρο.

Τώρα που το λες, όντως, δεν διευκρινίστηκε.

Θα δούμε. Απ’ όσα άκουσα, εικάζω ότι οι Κόκκινοι έχουν το προβάδισμα στα πιάτα #3 και #4, οι Μπλε στο #1 και #5 και το #2 ήταν αρκετά κοντά.

Έχεις καμιά “βρώμικη” αμερικανιά (πόσιμη ή βρώσιμη) έτοιμη για την παρακολούθηση;

Οχι και πειναω γαμω την παρθενα.

Παω να ετοιμασω κατι, δε θα ειναι βρωμικο ομως.

Μπορεί να έχεις δίκιο, δεν το παρακολουθώ απ’ την αρχή, οπότε δεν γνωρίζω τα γεγονότα. Γενικά ο τύπος μου φαίνεται επηρμένος και μου βγάζει έντονα μία αρνητικότητα. Επίσης, στο φτωχό μου μυαλό, όταν κάποιος σ’ έχει στηρίξει και λες ότι τον εκτιμάς δεν τον χρησιμοποιείς εν αγνοία του ως δούρειο ίππο για να διαλύσεις τη συνοχή μιας ομάδας εκ των έσω, ή, τουλάχιστον, να έχεις τα κότσια να το παραδεχτείς μπροστά του. Από κάτι Γρηγοράκηδες και Βασιλάκηδες πχ ξέρεις τι να περιμένεις, αυτός μου φαίνεται πιο μουλωχτός για κάποιον λόγο.

Τεραστια αληθεια αυτο, τωρα το ειδα.

Αυτο για τα κρυα πιατα δεν το συμμεριζομαι, θεωρω πως το δοκιμαζουν οσο ειναι ακομα ζεστο, δεν περναει πια και τοση ωρα μεχρι να το δοκιμασουν. Βρισκομαστε στο 2022 και εχουν παμπολλες καμερες για να παρουν οσα πλανα χρειαζονται πριν κρυωσει το οποιοδηποτε πιατο. Δεν κρυωνουν μεσα σε 3 λεπτα τα πιατα :stuck_out_tongue:

ON TOPIC Μπωλος το εχω πει απο τα πρωτα επεισοδια, απο τους πιο ενοχλητικους εκει μεσα. Βασικα βγαζει κακια με αυτα που λεει 2 μηνες τωρα, και αυτο ειναι το χειροτερο.

3 Likes

Εχουμε κανεναν φαν Guy Fieri εδω ? :stuck_out_tongue: