Mastodon - Crack The Skye

καλά τα λες, αλλά εχεις εξαφανιστεί…

χαχ λέει για αμπαλοσύνη ο άλλος που μου έβγαλε χειρότερο τους το Remission

οι mastodon δεν έχουν χειρότερο δίσκο.έχουν λιγότερο καλό.και αυτός για εμένα είναι το blood mountain.πάντως το crack the skye είτε σ’αρέσει είτε όχι (πράγμα δύσκολο…) μέτριο δίσκο δεν τον λες.

Μετριο δεν το λες, γαματο το λες, αλλα με τιποτα το ολοκληρωμενο τους αλμπουμ. Αυτα ειναι το remission και το leviathan. Κι οχι επειδη ειμαι τρου και ψαγμενη, απλα φαινεται να το πιστευουν αυτο που κανουν σ’ αυτους τους δισκους. Στο crack the skye το ψαξαν περισσοτερο για να βγει γαματο. Ισως φταιει και η αλλαγη υφους.

Το Remission ειναι δισκαρα ρε, δεν εχουν ουτε καν μετρια κυκλοφορια, απλα συγκριτικα με τα αλλα το λεω… Γιατι θεωρω οτι απο δισκο σε δισκο εξελισσονται… Αρα σε συγκριση με τα υπολοιπα 3, το ειπα.

βασικά υπερβάλλω λίγο αλλά είναι δισκάρα και από τα κορυφαία albums των 00’s οπότε έχω το δικαίωμα…λέγοντας πως είναι ο πιο ολοκληρωμένος δίσκος της καριέρας τους εννοώ πως έχει μέσα στοιχεία απ’όλους τους δίσκους τους και μπορεί να τον ακούσει και να γουστάρει κόσμος με εντελώς παράταιρα μεταξύ τους ακούσματα.πάντως στο czar ανατριχιάζω το ίδιο ένα χρόνο μετά.

Σε ανατριχιλες και σχολια περι δισκαρας συμφωνω. Συμφωνω επισης και στο οτι ειναι ο δισκος τον οποιο μπορει ν’ ακουσει κοσμος με διαφορετικα γουστα και να του αρεσει. Απλα δεν ξερω αν μπορεις γι’ αυτο το λογο να το πεις ολοκληρωμενο. Μαλλον πιο mainstream (σε συγκριση με τ’ αλλα) :stuck_out_tongue: Διχως να ειναι κακο, ε.

βασικά έχει μέσα από το czar μέχρι το ομότιτλο και παρόλα αυτά έχει μια φοβερή συνοχή.τεσπα συμφωνούμε πως οι mastodon είναι μπαντάρα,έχουν κυκλοφορήσει μόνο δισκάρες και πως το crack the skye είναι έπος οπότε η κουβέντα λήγει εδώ…:stuck_out_tongue:

Περίεργο αυτό περί mainstream, στα κλαμπς ακόμα Blood & Thunder παίζουν.

Ναι, θα συμφωνήσω. Αλλά είμαι από αυτούς που δεν τους αρέσει.

Ειναι πιο ευκολο ν’ ακουστει ολο το leviathan η ολο το crack the skye ομως;

Δεν ξέρω, εγώ τα ακούω το ίδιο εύκολα και τα δύο.

Σε κάποιον που γουστάρει -core, καφρίλα και beatdowns πάντως είναι πιο εύκολο να ακουστεί το Leviathan.

Επίσης μπορεί να είναι πιο ογκώδης ο ήχος του, αλλά τα κομμάτια σίγουρα είναι πολύ πιο straightforward από τις prog αναζητήσεις του Crack The Skye.

Κι εγω το ιδιο ευκολα τ’ ακουω και τα δυο και μ’ αρεσουν και τα δυο, δεν εχει να λεει.
Ο δισκος ομως που μπορουν ν’ ακουσουν οι περισσοτεροι ειναι το crack the skye. Ουτε τοση καφριλα στη φωνη εχει, ουτε την ιδια τρελα στα ντραμς. Εχει αλλα, ναι, αλλα ακουγονται πιο ευκολα.

πάντως το πόσο μεγάλος είναι αυτός ο δίσκος αποδεικνύεται από το γεγονός πως ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία του η κουβέντα γύρω απ’αυτόν έχει ανάψει για τα καλά…

Επιμένω πάντως ότι στα κλαμπς ο χαμός με το Blood & Thunder γίνεται και όχι με κάποιο κομμάτι του Crack The Skye.

Aυτό γίνεται στα μεηνστρημ μεταλ κλαμπ με τις καγκουρογκόμενες που πας εσύ. Για έλα σε ένα σοφιστικέ προγκρεσιβμεταλ κλαμπάκι να δεις.

πολυ κουλτουρα ο μανος:p

on topic, πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τον ντορο που εχει δημιουργηθει με τους μαστοντον

ε, ενταξει ρε συ ChrisP…
ποιο ευκολο ειναι να κουστει το Blood & Thunder το the wolf is loose ή το iron tusk παρα κατι απο το Crack The Skye
αντε να παιξει πολλες φορες το The Last Baron ας πουμε…δεν γινεται

Δεν θεωρω οτι το Crack The Sky ειναι πιο mainstream, απλα ειναι διαφορετικο… Και αυτο για τα κλαμπ ειναι σχετικο, ναι πιο ευκολο να παιξει Blood And Thunder απο The Czar, αλλα ενα Oblivion θα μπορουσαν να το παιξουν… Συμφωνω με το σχολιο του the horror για το γεγονος οτι αποδεικνυεται ποσο δισκαρα ειναι που συζηταμε τοσο εντονα για αυτο μετα απο ενα χρονο και, απο την κυκλοφορια του…

@ asyftaos Θεωρεις αδικο τον ντορο δηλαδη για ενα τοσο εμπνευσμενο συγκροτημα με τοσο ξεχωριστη και γεματη προσωπικοτητα και ποικιλια μουσικη?

Το τι παίζουν τα κλαμπς το ανέφερα για να αντικρούσω το χαρακτηρισμό mainstream στο Crack The Skye.