Mastodon- Emperor of Sand

oχι συμφωνω, το δευτερο ειναι πιο ξεκαθαρο για την προδιαθεση της μπαντας -δεδομενων των τελευταιων 2 δισκων- και σιγουρα με περισσοτερο ‘‘χαρακτηρα’’ απο το πρωτο… απλα not my thing at all…
(με αρεσουν οι QUOTSA χωρις να πεθανω κιολας, αλλα και παλι τα πρωτα τους, μετα το songs for the deaf που δε το αγαπησα πολυ-αλλα ειχε αρκετα δυνατα κομματια-, δεν ειναι της φασης μου κανενα τους αλμπουμ…οποτε και για αυτο το δευτερο κομματι δε μου ειπε τιποτα σχεδον…)

τεσπα, περιμενουμε ολοκληρο το δισκο προφανως…

1 Like

Συνεχιζει η παραδωση των δυο τελευταιων album που θελει το 2ο track λιγο “εκτος κλιματος” και πιο pop oriented. Στην πρωτη ακροαση ξαφνιαστηκα λιγο, αλλα μπορω να πω πως τελικα μου αρεσει πολυ. Θετικα τα πραγματα ως τωρα (το sultan’s μετριο/καλο). Α, και δεν θυμαμαι αν σχολιαστηκε, αλλα εξωφυλλάρα…

Αυτό με έπιασε με την μία…γαμάτο!

1 Like

Catchy ρεφρέν, groovy, αλλά και αρκετά απλοϊκό χωρίς να υπάρχουν πολλά πραγματα γενικά να ακούσεις. Από αυτή τη μπάντα έχω μάθει να περιμένω αρκετά περισσότερα από αυτό που παίζουν στο show yourself.

1 Like

Καλά έχω μείνει πολύ πίσω στα μουσικά νέα. Τώρα πήρα χαμπάρι τα νέα τραγούδια.
Πολύ καλό το πρώτο, αρκετά πιασάρικο το δεύτερο.
Ο τελεταίος δίσκος μου πέρασε ψιλοαδίαφορος, σε αντίθεση που με το the hunter που είχα ξετρελαθεί.

Δεν υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια στην τεχνη;

Λοιπον επειδη θελω να τα γραψω εδω και μερες, το εξωφυλλο πολυ καλο αν και θα μπορουσε να ειναι πιο καλοσχεδιασμενο, το προσωπο και τα χερια του πλασματος ειναι λιγο ο,τι να 'ναι, αν και μαλλον αυτος ηταν ο σκοπος. Πολυ ωραια χρωματα παντως.

Οταν ειδα απο τα video που ειχαν βγαλει λιγες μερες πριν μας ανακοινωσουν τις λεπτομερειες του δισκου οτι επιστρεφει το παλιο logo χαρηκα πολυ να πω την αληθεια μου. Μου αρεσουν ολοι οι δισκοι της μπαντας και εχω πει επανειλημμενως οτι οι Mastodon ειναι απο τις αγαπημενες μου μπαντες αλλα τα 2 τελευταια αλμπουμ αν και τα σπανε και ειναι δισκαρες και αυτα δεν φτανουν τις κορυφες της μαγικης 3αδας Leviathan-Blood Mountain-Crack The Skye… Οποτε η επιστροφη του logo μου εκανε κατι… Οπως και η επιστροφη του Brendan O’Brien στην θεση του παραγωγου, μιλαμε για τον παραγωγο του Crack The Skye και ξερωντας οτι οι Mastodon δεν κανουν τιποτα τυχαια, μονο ως καλο νεο μπορω να το εκλαβω.

Παμε στα 2 νεα κομματια τωρα. Το Sultan’s Curse μου αρεσε πολυ, ειναι κλασικο trademark Mastodon κομματι με εναν Crack The Skye αερα, οτι πρεπει για να σου ανοιξει η ορεξη. Κομματαρα ομως δεν ειναι, δεν φτανει τα επιπεδα των κομματιων του Crack The Skye.

Το Show Yourself ειναι πιασαρικο και εχει καποια ωραια σημεια αλλα προσωπικα δεν μου λεει και πολλα. Καπως μονοτονο και επιπεδο μου φαινεται…

Τα κομματια τα εχω ακουσει 2-3 φορες το καθενα και δεν θα τα ακουσω αλλο μεχρι να βγει ο δισκος, εχω μια πρωτη γνωμη αλλα θα περιμενω να ακουσω ολοκληρωμενο τον δισκο για περισσοτερα συμπερασματα.

Τελικά εδώ μέσα μάθαμε πως όχι. Το αντικειμενικό χάνει την δύναμη του όταν μπαίνει στα χωράφια του υποκειμενικού. Όταν επικαλείσαι αντικειμενικότητα θα βρείς μπροστά σου ορδές υποκειμενικότητας. Η βλακεία υπερνικάει τα πάντα οπότε απλά γίνε βλάκας και εσύ και μείνε στην προσωπική σου υποκειμενική άποψη. Πετάει ο ελέφαντας? Πετάει πετάει…

1 Like

Αντικειμενικά κριτήρια στην τέχνη, υπάρχουν.
Δεν είναι όμως αντικειμενικό κριτήριο η άποψη ενός για ένα riff.

Αντικειμενικά το black album είναι ένας επιδραστικός δίσκος, δεν είναι αντικειμενικά ωραίος όμως.

oooooooχιιιιιιι μεταλλικα/μεηντε/πριστ/σαμπαθ/καιλοιποιδεινοσαυροι αναφορες και δωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :stuck_out_tongue:

1 Like

Τώρα αυτό κατάλαβες εσύ?
Οτι κάνω αναφορά στους μετάλλικα ή ότι φέρνω ένα παράδειγμα?

μη φερνεις παραδειγματα τετοιων μπαντων σε τοπικς που δεν σχετιζονται με αυτα, γτ οι φανμποηδες παραμονευουν στις σκιες.- :stuck_out_tongue:

τα ηθελε λιγακι ο κωλαρακος σου ,ε ;

@Lupin τελικα εσυ σχολιασεις . :stuck_out_tongue: Ολοι οι υπολοιποι φανμποηδες εμειναν φρονιμοι.

Και εχουν σχεση οι mastodon!! Εχουν παιξει support Και στους Metallica Και στους Maiden.

Πετυχημενο το παραδειγμα του @Sevek παντως.

ναι μωρε, χιουμορ παω να κανω προφανως …παω να αποτρεψω τα 20 επομενα ποστ που θα πρεπει να κανω scroll down 5 λεπτα για να τα προσπερασω, αντι να διαλεξω απλα να παω στην 5η σελιδα -γαμημενο νεο φορουμ- :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

1 Like

ναι βρε το καταλαβα. Περασαν μερικες μερες. Εχεις ακομα την ιδια αποψη για τα 2 τραγουδια που ακουσαμε ;

Επισης πιστευεις οτι Live θα μπορουσαν να αποδωσουν τουλαχιστον ενα απο τα 2 πολυ καλα ;

Προσωπικα δεν εχω ευχαριστηθει live Mastodon ακομα… και τους εχω δει 3-4 φορες…

1 Like

Εγω 2 και δυστυχως … ΔΕΝ.

γιάυτο ρωταω αν πιστευει καποιος οτι με τα νεα τραγουδια θα μπορουσαν να ανεβουν και σε αποδοση στα Live.

Οχι, δε θα μπορουσαν να ανεβασουν την αποδοση τους. Αυτοι ειναι, δυστυχως. Στα λαιβ απλα τα παληκαρια δεν μπορουν, δεν το εχουν.

Ναι γνκ τα κομματια το ιδιο… Ειναι μουσικη το δευτερο αρκετα μακρυα απο τα γουστα μου, ενω το πρωτο ειναι συμπαθητικο λογω λιγο οτι μοιαζει με b side του κρακ λιγο…αλλα και παλι, υποθετω για τους φιλους των τελευταιων δισκων, το νεο αλμπουμ εχει δωσει αισιοδοξα δειγματα ωςτωρα…

Λαιβ παντως ρε και γω, τρεις φορες τους εχω δει, και τις τρεις οκ, λιγα πραματα… Την πρωτη φορα βεβαια, ελεω τουλ κ ηλικιας, δεν ειχα χαλαστει ιδιαιτερα αλλα deep inside καταλαβαινα οτι ακουγα οτι ηθελα, λογω καβλας… Στο ροκγουεηβ πριν τους σλιπνοτ εκανα κεφι αλλα αντικειμενικα καλη αποδοση δεν ακουσα ουτε ειδα… Ορεξη ναι, αποδοση οχι…

Δυστυχως αν και δεν μου αρεσουν οι αφορισμοι σε μπαντες που ειναι ακομα στα καλα τους χρονια, λαιβ δε νομιζω οτι τοχουν τελικα κ δε νομιζω και ν βελτιωθουν ποτε… Μακαρι προφανως να γινει κατι, αλλα μετα απο τοσο καιρο και τοσες περιοδειες και δισκους, δεν ελπιζω σχεδον σε τιποτα…

1 Like

ναι ρε γαμωτο και τοσα Projects , που παιζουν και με αλλους μουσικους και μεγαλα Live απο θεμα κοσμου και των υπολοιπων συγκροτηματων που παιζουν μαζι τους θα επρεπε να εχουν ανεβει σε αποδοση και γενικοτερα σε perfomance.αλλα δυστυχως δεν .

Και το κακο ειναι οτι οσο καλη μουσικη και να βγαζεις απο την στιγμη που ανοιγεις το κοινο σου πρεπει να το στηριξεις αυτο και με τις εμφανισεις σου. Κριμα.

1 Like