Mastodon- Emperor of Sand

Πάντα τα θέλει :smile:

Live πάντως τα παιδιά δεν την παλεύουν.
Βασικά λίγα μαθήματα ορθοφωνίας είναι, αλλά προφανώς δεν θέλουν να ασχοληθούν.
Απλά θα μείνουν για πάντα μια studio band - όχι ότι με χαλάει βέβαια με ορισμένες δισκάρες που βγαζουν.

Live είναι επιεικώς άθλιοι σχεδόν σε όλους τους τομείς. Τους έχω δει αρκετές φορές, φωνητικά ποτέ (μόνο ο Troy είναι καλός), σκηνικά δεν μπαίνουμε στον κόπο να το συζητήσουμε καν, παιχτικά είναι σωστοί - αλλά με ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ LIVE ΗΧΟ. Την πρώτη λες φταίει ο χώρος, τη δεύτερη λες φταίει ο ηχολήπτης, την τρίτη λες φταίει ο χώρος και ο ηχολήπτης, την τέταρτη και την πέμπτη ποιος φταίει; Ποτέ δεν είχαν ωραίο και καθαρό ήχο σε live, δεν ήταν μόνο τα φωνητικά που δεν έβγαιναν. Στους δίσκους (συνθέσεις) είναι φοβερή μπάντα.

Από τα καινούρια δε με τρέλανε κάποιο παρόλαυτα. Θα δείξει.

O ήχος είναι επίτηδες άθλιος για να καλύψει την φωνητική τους ανικανότητα.
Σαν οργανοπαίχται :laughing: μια χαρά φαίνονται.

Οι Σαντερς και Ντελορ ας πούμε ότι παλεύονται καπως στα φωνητικά στα live. Αυτός που δεν αντεχεται ειναι ο Χιντς, ο ανθρωπος δεν τραγουδαει, νιαουριζει…

εμενα δεν με νοιαζουν τοσο τα φωνητικα αλλα η σκηνικη τους παρουσια περισσοτερο.

Γιατι ρε γαμωτο ; Θα μπορουσαν να γινουν ακομα μεγαλυτερη μπαντα αν ειχαν καλα Live (και λεω καλα , οχι απιθανα, φανταστικα κτλ).

Η σκηνική παρουσία δεν είναι τόσο κακή - για τα γούστα μου τουλάχιστον.

Αν μπορούσαν να τραγουδήσουν με αυτή την σκηνική παρουσία, μου φαίνεται θα είμασταν όλοι χαρούμενοι.

Όπως λέει και ο pao1979,Χιντς δεν παλεύεται καν.
Βασικά μόνο ο Ντέιλορ είναι αξιοπρεπής.

και μένα on stage δε με χαλάει το στήσιμό τους και το πάρε δώσε με το κόσμο… τουλάχιστον τις φορές που τους είδα, ήταν πολύ καλοί στο κομμάτι αυτό - έβγαλαν πολύ χαβαλέ και γενικά πέρασα καλά κυρίως για αυτό / χάιλαιτ στο ροκγουέηβ με σλίπνοτ και σία που ανέβηκα όταν έπαιζαν οι down και έγινε ΤΟ μπάχαλο :stuck_out_tongue:

αλλά από την άλλη πάει καιρός που τους έχω δεί, δε ξέρω αν από τότε μέχρι σήμερα έχουν πέσει και στο επί σκηνής στήσιμό τους… ερμηνευτικά πάντως, :stuck_out_tongue: ξεκάθαρα όχι, δεν μπορούν

Ακουμε ωραια πραγματα εδω…στοιχεια από blood mountain και leviathan.

1 Like
5 Likes

ψιλογάμησε νομίζω.

Άνετα το καλύτερο από τα 3 που έχουν βγει μέχρι σήμερα για να μην πάω και πιο πίσω δηλαδή.

Υep, now we are talking…το κομμάτι γαμεί και δέρνει.

Ωραίο αλλά λίγο τα φωνητικά με χαλάνε. Γενικά θυμίζει πιο παλιά πράγματα…

καλυτερο απο τα αλλα δυο

κανένα απο τα 3 δεν με συγκίνησε ρε γμτ

Ούτε καν το δεύτερο; εντύπωση μου κάνει . Για τα δικά σου γούστα πάντα μιλάω ή τέλος πάντων από αυτά τα λίγα που έχω καταλάβει ότι σου αρέσουν .

Ούτε το δεύτερο.Βασικά οι Mastodon δεν ανήκουν στις αγαπημένες μου μπάντες λόγω φωνητικών!Μουσικά γαμάνε ειδικά στο Crack the Skye (επίσης μου αρέσουν τα Leviathan-The Hunter)

To andromeda είναι κομματάρα. Όπως πολύ καλό είναι και το show yourself, διαφορετικο μεν αλλά πιασάρικο, ωραιο. Το sultan curse επίσης καλό κομμάτι, απλά σου δίνει την εντύπωση ότι θα μπορούσε να ειναι ένα b-side του CtS και μεχρι εκει.
Δύο reviews πάντως που είδα λένε τα καλύτερα, μιλάνε για δισκαρα και αναφέρουν τα κομμάτια που δεν έχουμε ακούσει. Ίδωμεν…

Εμένα το Show Yourself μου αρέσει πάρα πολύ πάντως…

Προσωπικά δεν αμφιβάλλω ότι θα είναι ένας ακόμα πολύ καλός δίσκος. Τα κομμάτια που έχουν βγει δε με τρέλαναν, αλλά νομίζω ότι από κάποια στιγμή και μετά, όλες οι μπάντες, όσο καινοτόμες και να είναι, είναι μοιραίο να επαναλαμβάνονται. Κάπως έτσι το κόβω και για το καινούριο Mastodon, το οποίο πιστεύω ότι θα μου αρέσει μεν, αλλά δε θα με συγκλονίσει δε, όπως ας πούμε με συγκλόνισαν τα Leviathan-Blood Mountain-Crack the Sky. Το Hunter για παράδειγμα όταν είχε πρωτοβγεί το θεώρησα μάπα γιατί δε μου έδωσε κάτι καινούριο να ακούσω. Όταν του έδωσα δεύτερη ευκαιρία μετά από κανά 2 χρόνια μου άρεσε αρκετά. Το τελευταίο μου άρεσε από το πρώτο άκουσμα, αλλά πλέον το ακούω σχετικά σπάνια, χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακό ή μέτριο. Απλά προτιμώ να ακούω τα Blood Mountain-Crack the Sky…

2 Likes