Mastodon - Once More 'Round the Sun

το hunter το ακουγα για μηνες.

θελω δισκαρα μονο.

σωστός, απο τις πιο αρχιδάτες στιγμές της σειράς!

Γουστα ειναι αυτα, αλλα ισως να παιζει ρολο οτι τους ειχες “καπως” στο μυαλο σου και προκειται για μια μπαντα που σε καθε της βημα κανει κατι διαφορετικο. Προσωπικα γουσταρω ολα τους τα αλμπουμ ανεξαιρετως, το καθενα εχει την δικη του ομορφια. Αγαπημενο μου ολων το Crack The Skye που θεωρω οτι ειναι στους 3 καλυτερους δισκους της δεκαετιας, η μουσικη που εγραψαν για αυτο το αλμπουμ απλα δεν υπαρχει, με μαγευει καθε μα καθε φορα, εχουν περασει 5 χρονια και οποτε το ακουω με ανατριχιαζει αυτος ο δισκος.

Το εχω ακουσει ξανα αυτο με την παραγωγη του Blood Mountain αλλα δεν το καταλαβαινω, μια χαρα μου ακουγεται η παραγωγη. Οσο για το πιο αδυναμο αλμπουμ τους πιστευω οτι αυτο ειναι το Remission που και αυτο ειναι γαματο ομως.

Λέτε για την παραγωγή του (εξαιρετικού για μένα) Blood Mountain και όχι του Remission? :-k
Anyway. Για μένα το πρόβλημα υπάρχει στα live τους. Υπερφορτώνουν με κιθάρες τα κομμάτια στο στούντιο και ζωντανά είναι φυσιολογικό να μην μπορούν να τα παίξουν όσο καλοί παίκτες και να είναι.

Ακόμα ένα δείγμα (σε λάιβ εκτέλεση) λίγο πιο ενθαρρυντικό από το πρώτο (απ’ όσο τουλάχιστον μπορούμε να ακούσουμε). Νομίζω πως στη στούντιο εκτέλεση θα είναι γαμηστερό.

Mastodon - Chimes At Midnight

Το πρόβλημα στα λάιβ δεν είναι οι κιθάρες αλλά τα φωνητικά, κυρίως του Hinds και κάτι άλλα του Sanders που στριγγλίζει και δεν βγαίνουν με τίποτα. Το Live at the Aragon ήταν απλά για γέλια ας πούμε.

Καλά εντάξει, εδώ πολλοί και στο στούντιο έχουνε θέμα με τα φωνητικά τους (όχι εγώ για την ιστορία αν και πιστεύω θα άξιζε ένα πείραμα στο μέλλον με κανονικό τραγουδιστή).
Αλλά δεν είναι τυχαίο που σχεδόν πάντα έχουν απαράδεκτο live ήχο. Τον καλύτερο σε live τους τον είχα πετύχει το 2008 στο Βέλγιο όταν έλειπε ο Kelliher και ο Brent ήταν μόνος του.

Ωραιο κομματι το HIgh Road, οπως καλο φαινεται και το Chimes at Midnight, δυνατο.
Ενδιαφερον για μενα εχει η αλλαγη που γινεται στο τελος του βιντεο στο 3:48, δυστυχως κοβεται εκει.

Τα φωνητικα στα live τους ειναι ενα μονιμο θεμα συζητησης. Προσωπικα δεν με ενοχλουν και τους εχω ευχαριστηθει και τις 3 φορες που τους εχω δει live. Αλλα καταλαβαινω οτι τα φωνητικα τους δεν ειναι οπως θα επρεπε να ειναι στο πληθος των περιπτωσεων…

Το Live At The Aragon εχω πολυ καιρο να το δω και δεν το εχω προσφατο, αλλα θυμαμαι οτι ενω μουσικα και οπτικα ηταν χαρμα, τα φωνητικα χαλαγαν οσο να 'ναι την ολη μαγεια του σοου. Και για εμενα ηταν πολυ ιδιαιτερο αυτο το σοου δεδομενης της λατρειας μου για το Crack The Skye.

Εχω την εντύπωση ότι το εξωφυλλο της Limited edition είναι πολύ καλύτερο από το κανονικό

Το είχαμε ακούσει και λάιβ αλλά πάρτε και ένα δείγμα από το στούντιο

Το chimes κυκλοφορεί ήδη στα γνωστά μέρη για όποιον ενδιαφέρεται. Κομματαρα!

Link for the lazy

http://celestialfrequenciesalign.tumblr.com/post/86864235297/mastodon-chimes-at-midnight

Όντως κομματάρα

Ξεχασα να ποσταρω εδω, κομματαρα και το Chimes At Midnight, 2/2 μεχρι τωρα… Παμε για δισκαρα παλι. Εν τω μεταξυ ηχητικα μου φαινεται οτι βρισκονται καπου μεταξυ του The Hunter και του Blood Mountain.

Ένα μικρούλι making-of (στο οποίο ακούγονται μερικά ωραία πράγματα)

δε μπορω να περιμενω γαμω!!!

συγνωμη ρε φιλε αλλα που τους εχεις ευχαριστηθει. Πρεπει να ειναι μακρα η χειροτερη μπαντα που εχω δει ζωντανα. δεν ακουγονται ποτε καλα, δεν καταλαβαινεις τι παιζουν και δεν ακουγονται τα φωνητικα. Απορω.

Τους έχω δει με τους Tool και τους Metallica το 07. Και στις 2 με χάλια ήχο. Η μόνη καλή τους εμφάνιση εδώ (από αυτά που έχω διαβάσει έστω) ήταν στο Gagarin μετά την κυκλοφορία του Leviathan. Σε κλειστό χώρο δηλαδή (και με τους Tool σε κλειστό ήταν, αλλά όσοι ήταν εκεί θα θυμούνται πόσο ακατάλληλος ήταν αυτός ο χώρος για συναυλία). Είναι τραγικό που μέσα σε 10 χρόνια τους έχουμε δει μόνο μία φορά σε club.

Ο ηχος τους και τις 3 φορες ηταν μετριος, νομιζω τον καλυτερο ηχο τον ειχαν στο Sonisphere το '11. Αλλα αυτο που λες οτι δεν καταλαβαινεις τι παιζουν ουτε καν… Εχω παει σε συναυλιες με πολυ χειροτερο ηχο, δεν ηταν χαλια, ηταν μετριος. Τα φωνητικα εχουν παντα θεμα αλλα και αυτα ηταν βελτιωμενα στο live του '11. Εσυ ποτε τους ειδες?

ο ηχος στο Sonisphere το 11 ηταν τελειως χαλια, γουστα ειναι αυτα τελικα