Mayfair

λοιπον εψαξα και δεν βρηκα τιποτα

underground progressive διαμαντι
απο την αυστρια
4 ατομα
ενα ep και 2 lp

ξεχωριστος ηχος που δεν περιγραφεται ευκολα
στις 2 πρωτες κυκλοφοριες θα μπορουσες να τους περιγραψεις πολυ αφηρημενα
ως οι bauhaus συνανταν τους rush
στο 3ο τους αλμπουμ…αντε γεια

anyway πιο πολυ ανοιξα το θρεντ για να ενημερωσω τους οσους λιγους φαν υπαρχουν
οτι η μπαντα ειναι ενεργη
δουλευει σε νεα τραγουδια
και δεν αποκλειται να δουμε reunion live στην ελλαδα!!!

atomic prayer απο το 2ο τους αλμπουμ Die Flucht

-bonus-

λινκ για παλιο προτζεκτακι (elysian) του mario (vocals) και rene (κιθαρα)

Τα έχουμε πει και σε άλλα θρεντς.
Αλμπουμς επιπέδου Die flucht δεν βγαίνουν εύκολα. Από τους καλύτερους υπόγειους δίσκους των 90s
Πάντως αν μου έλεγες πριν ένα-δυο χρόνια ότι θα έπαιζε πιθανότητα για live θα σου έλεγα ότι παραλογίζεσαι… :smiley:
http://www.youtube.com/watch?v=hEohl_ruG-o

Αυτό που είπες σχετικά με Reunion είναι για χάπια. Μαζί με Depressive Age άνετα η καλύτερη Underground μπάντα του ευρύτερου χώρου του Progressive των 90’s(δε μετράω τους Psychotic Waltz). Μια από τις καλύτερες φωνές όλων των εποχών και πληρώνω όποιον έχει τους στίχους τους μιας και οι ίδιοι θέλησαν να τους κρατήσουν μυστικούς.

Deckard στο top 3 μάλλον των καλύτερων τραγουδιών τους, το πρώτο σκέλος του παίρνει ότι αισιόδοξο συναίσθημα μπορεί να έχεις εκείνη τη στιγμή, το κάνει μπαλάκι και το πετάει στον κάδο με τα σκουπίδια. Κάνει όλα τα “καταθληπτικά”, “ατμοσφαιρικά”, “μελαγχολικά”, “ένα σκαλί πάνω από τους ΠΥΞ ΛΑΞ” συγκροτήματα του σωρού να μοιάζουν αστεία.

Απίστευτο συγκρότημα με τρομερές μελαγχολικές μελωδίες και έναν από τους καλύτερους drummer.Ο άνθρωπος 'εχει απίστευτη φαντασία!!!
Το reunion από πού προκύπτει? στο myspace τους δε λεει κάτι!!

???

οσο αφορα το reunion
ενας φιλος διατηρει επαφη με τον κιθαριστα
προχθες του εστειλε αυτο το μηνυμα:

hello kostas,
thank you for your nice words!! yes we are working on new songs and we cant wait to make a new cd and having concerts again… but it will take time to make our ideas “perfect”. we will do the best we can, to suprise all our diehard-fans!!!
we get lots of post from greece and hopefully we can do our reunion-gig in greece,next year… lets stay in contact,thank you for your help!! wish you the best rEnE
ps:here is a link for “diehardprogrockmetalundergroundfans”,a prog-projekt from the early 90´s with mario(voc)&me(git). it was called ELYSIAN…just for fun

τωρα να κανει πλακα δεν πιστευω
γιατι και το metal archives τους εχει ως active
τωρα για το αν θα βγαλουν δισκο ή αν θα παιξουν ελλαδα
δεν ξερω
δισκος δηλαδη μπορει να βγει
αλλα λαιβ εδω , μπορει αυτοι να θελουν, αλλα να μην βρεθει καποιος να τους φερει…

anyway
θα δειξει

Ορθό τόπικ…

…μιας και τα 'χουμε πει κατά καιρούς σε τόσα άλλα θρεντς για την μπαντάρα, ωστόσο εκτός του Die Flucht, υπάρχει και το Behind που μια χαρά σπέρνει.

Reunion;!

Ναι, πλάκα προφανώς δεν κάνει, τα 'χουν και στο myspace άλλωστε τα νέα. Για το λάηβ μάλλον όπως τα λες είναι, αλλά αν είναι να υπάρξει κάπου κάπως κάποτε κάποιο λάηβ τους και δεν είμαστε εκεί, θα καταστραφεί ο κόσμος, οπότε καλά 8α κάνουμε να είμαστε εκεί!

Επίσης, σίγκναλ, μια που έχει επαφή ο φίλος σου, δεν του λες να ζητήσει τους στίχους που πε κι ο νταρ8; 'Η, αν ντρέπεται, πασάρετε μου το ημέηλ ει δυνατόν - να τους ζητήσω εγώ.

ναι, στίχους. Και να παίξει pm.

στιχους δυστυχως δεν παιζει

τον ψηνει παντως να ανεβασει το ντεμο τους!!

τους ζήτησε κι έφαγε άκυρο δηλαδή; το ντέμο το 'χουμε :razz:

=P~=P~

Ενα πουμου καλέ μου άνθρωπε. Εγώ δεν το έχω βρει πουθενά.

Αμάν με αυτούς τους στίχους. Όλοι πόρτα τρώνε?

ε ναι

θελουμε και μεις το ντεμο

ΠΜ ΠΛΙΖ! :p:p:p

Γιατί κανένας δεν λέει το Faster άραγες;

Εγώ πάντως και τα 3 ψήφισα

http://www.myspace.com/mayfairreunion

http://www.facebook.com/photo.php?pid=1454186&id=1266370770#!/profile.php?id=100001269226787&v=wall

δεν το κοβω απιθανο να τους δουμε ελλαδα παντως
αν ξεκινησουνε τα λαιβ…

Καλά βασικά το “Behind” είναι από τα πιο φανταστικά και πρωτότυπα πράματα που έχω ακούσει! Απίστευτοι μουσικοί και ένας ήχος μοναδικός! Ένα πράμα σαν ερμαφρόδιτος, παρανοϊκός,θίασος καρνάβαλος…δεν έχω λόγια…θεοί!! Και όντως παίζει να έρθουν για συναυλία! Άντε μακάρι!

αλήθεια το Die Flucht καλύτερο απ’το Escape??? :-k

come again?

Τελικά με τους στίχους βρέθηκε καμιά άκρη?