Mayhem - De Mysteriis Dom Sathanas

Το άκουσα σήμερα. Περίμενα να’ναι γαμάτο αλλά τελικά είναι μια μαλακία και μισή. Πείτε μου, γιατί ένα τέτοιο βαρετό, επαναλαμβανόμενο και ανέπνευστο album έχει γίνει κλασσικό; :? Και αν σας αρέσει πείτε τι σας αρέσει σ’αυτό… :stuck_out_tongue: Έλεος, όλα τα riffs είτε είναι ίδια είτε μοιάζουν υπερβολικά μεταξύ τους, τα φωνητικά είναι επαναλαμβανόμενα, ανέπνευστα και λένε τα πάντα με “τον ίδιο τρόπο”… Δε περίμενα να ακούσω μελωδία στα φωνητικά μιας και είναι Black Metal αλλά δεν έχουν τίποτα το ξεχωριστό… Τα drums βαράνε συνέχεια στον ίδιο γρήγορο ρυθμό και συντελεί στο βαρετό αποτέλεσμα… Όσο για το μπάσο δεν μπορώ να το ακούσω καν… :stuck_out_tongue:

Συμπέρασμα: Το πιο βαρετό και ανέπνευστο album που έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου… :roll:

Πείτε τις δικές σας απόψεις και αποφύγετε να με flame, αν σας αρέσει απλά πείτε τι του βρίσκετε :stuck_out_tongue:

άκουσέ το 3-4 φορές, άκουσε και άλλα άλμπουμ του χώρου και μόλις συνηθίσεις θα σ’αρέσει :lol:

Προσωπικά, και εγώ μαζί σου! Δε μ’αρέσουν αλλά αναγνωρίζω μια προσπάθεια να παίξουν μουσική :stuck_out_tongue:

Δεν ειμαι ειδικος στο black αλλα πιστευω οτι θεωρειτε κλασσικο λογω της επιδραστικοτητας που ειχε στη black metal σκηνη και σαν μουσικη και σαν ιδεολογια.Απο εκει και περα γουστα ειναι αυτα ουτε εγω το χω ακουσει πολλες φορες αλλα τα περισσοτερα μετεπειτα black συγκροτηματα λογικα πανω σ’αυτο πατησαν.

Γενικά οι mayhem είναι άθλιοι…

Καλα και γω προτιμω bathory αλλα αν σε καποιον αρεσει το black δεν μπορει να τους αγνοησει.

Bump!

Ok θάψαμε και το De mysteriis κ συμφωνήσανε καναδυό εξυπνάκηδες ακόμα κ έγινε ένα ωραίο τόπικ μες στην εξυπνάδα.

Not funny. Sorry.

(καλό τρόλ γενικά ο John-vla αλλά ώρες-ώρες απλά ηλίθιος)

Γιατι ? Επειδη εξεφρασε την αποψη του για εναν δισκο που δεν του αρεσε ?? :-k

Όχι, επειδή γνωρίζουμε το ποιόν του κ ότι δεν είναι βλάκας. Είναι ΜΟΝΟ θέμα τρόλινγκ να ανοίγεις τοπικ για έναν επιδραστικό/κοινά αποδεκτό δίσκο κ να κράζεις ασύστολα. Σκέψου η ενότητα “κυκλοφορίες” να είχε 50 τόπικ σαν αυτό κ οι δημιουργοί να έβριζαν “Paranoid”, “number of the beast”, “Painkiller” κλπ κλπ κλπ. τί θα έλεγες; Σοβαρό φόρουμ;

Το De Mysteriis είναι γαμάτο. Κουράστηκα να εξηγώ κ είναι κ αργά. :stuck_out_tongue:

[B]Κανεις μεγαλο λαθος. Δεν ειναι καθολου τρολινγκ να λες οτι δεν σου αρεσει καθολου κατι που θεωρειται ‘‘αυθεντια’’. Εγω το εκλαμβανω ως προσωπικοτητα που εκφραζεται χωρις φοβο και ανασφαλεια για την κριση του συνολου. Αρκει βεβαια να εχουν μια στοιχειωδη βαση και επαφη με την -μερικως υποκειμενικη εστω- πραγματικοτητα τα λεγομενα. (γενικα μιλαω προφανως, οχι για το συγκεκριμενο παιδακι οταν το εγραψε)[/B]

[B][COLOR=“DarkRed”]Αν εχουν τα στερεα επιχειρηματα ωστε να υπερασπιστουν την οποια θεση τους, ας το κανουν.
Σιγουρα θα ηταν προτιμοτερο απο το να βλεπεις ολους να τρεχουν σαν τα προβατα να αποθεωσουν εναν δισκο απλα γιατι ‘‘πρεπει’’ να το κανουν, ωστε να θεωρηθουν politically correct μεταλλαδες ξερω γω. [/COLOR][/B]

Η μουσικη ειναι υποκειμενικη,το χρυσαφι του διπλανου ειναι καρβουνο για σενα.Εχοντας αυτα στο μυαλο μας παμε να δουμε στα γρηγορα γιατι το De Mysteriis ειναι κλασικος δισκος.
1)Το riffing στις κιθαρες:Ηταν η πρωτη φορα μαλλον που ακουστηκε αυτο το λεγομενο ‘‘σιδηροδρομικο’’ riffing.Του εισηγαγαν ο Blackthorn(Thorns) με τον Euronymous
2)Τα φωνητικα:Τετοιο στυλ δεν ξανακουστηκε πανω στον πλανητη,μιλαμε ακους τον Attila και σε κοβει κρυος ιδρωτας!
3)Τα drums:Πλακα με κανεις?
4)Ο Varg εχει κανει καταπληκτικη δουλεια στο μπασο.
Μουσικα υπαρχουν μελωδιες (π.χ. στην αρχη περιπου του Funeral Fog),απλα καποιο απειρο αυτι θα χρειαστει υπομονη και να ‘‘ξυσει’’ την αγρια επιφανεια για να τη βρει(τη μελωδια ρε!).
Γενικα ενας απειλητικος δισκος απο μια περασμενη εποχη,τοτε το black metal θεωρουνταν επικινδυνο…
Αυτα και καλημερα!:stuck_out_tongue:

Ρε Nightsky αλήθεια δεν καταλαβαίνεις τίποτα απ’όσα λέω κ το πού θέλω να καταλήξω ε;

Προφανώς όλα είναι υποκειμενικά στη μουσική κ τα γούστα του καθενός το ίδιο!

Αλλά ΔΕΝ ήταν αυτό το point μου ΓΜΤ!

Τεσπα βαριέμαι όμως να εξηγήσω ποιό ήταν το point μου… Άλλη φορά σε μιαν άλλη ζωή.

To point σου ηταν οτι το ανοιξε για λογους τρολλινγκ και σου λεω οτι δεν φαινεται κατι τετοιο. Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι ειχε εκφρασει την ειλικρινη αποψη του σαν καθε παιδι την περιοδο που ξεκινα να ακουει αυτη τη μουσικη.

Εγώ άλλο βλέπω. ΚΑΘΑΡΑ λόγους trolling! Δεδομένου και του χρήστη. Δεν απάντησε απλά σε τόπικ που’χε κάποιος ανοίξει για το δίσκο ώστε να ισχύει αυτό που λες αλλά το άνοιξε μόνος του κι άρχισε να κράζει. Άν στο εξής αρχίσουμε ν’ανοίγουμε τόπικς για δίσκους που ΔΕΝ μας αρέσουν κ μόνο κ το εισαγωγικό πόστ είναι μες στο κράξιμο θα είναι ωραίο το φόρουμ; Θα γουστάρουμε; Τί ακριβώς;

Κοιτάμε ημερομηνία που “άνοιξε το thread για trolling o John_vla”, μαθαίνουμε και δυο πράγματα για τον αθάνατο John_vla και επιστρέφουμε…

Μαλλον ειμαι ο μοναδικος που ενδιαφερθηκε για το δισκο και οχι για το ποιος ανοιξε το thread.Συνεχιστε παιδια…[-X

…και όπως πολύ σωστα παρατηρούμε κ εμμέσως επισημαίνεις κ εσύ ΑΥΤΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ήταν και ο σκοπός του threadstarter! ΕΥΓΕ! :stuck_out_tongue:

Ok, για να σοβαρευτούμε λοιπόν… Το De mysteriis για τους λόγους που ανέφερες είναι εξαιρετικά σημαντικό για το ιδίωμα. Και για τις μονάδες που το απαρτίζουν που είναι ένας κ ένας (Euronymous, Attila, Varg και Hellhammer… όλες οι προσωπικότητες μαζί :stuck_out_tongue: ) και για το τελικό αποτέλεσμα που ακούγεται φρέσκο όποτε και να το παίξεις. Long live true cult Norwegian black metal! :wink:

Δεν πα να κάνετε ό,τι θέλετε… Οι Mayhem είναι μπαντάρα και το de mysteriis έπος! Τέλος! Άντε ακούστε Manowar ζωάδια! :stuck_out_tongue:

πόσο μάλλον από βινύλιο, ε τζιμ; :!::!::!: δεν μας είπες όμως τι σε εξιτάρει, τουλάχιστον το τρολλ έκανε προσπάθεια :p:p:p:p